Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Презентація проекту COURAGE: «Культурна опозиція - розуміння культурної спадщини інакодумства у колишніх соціалістичних країнах»21 Травня 2018р.

Як війни і революції окреслили Новітню історію України. 100 років культурної опозиції

 

War and Revolution: Framing 100 Years of Cultural Opposition in Ukraine

 

23 травня, у середу, о 18:00, Програма імені Фулбрайта в Україні запрошує на презентацію проекту COURAGE: «Культурна опозиція - розуміння культурної спадщини інакодумства у колишніх соціалістичних країнах».

Презентація відбудеться у конференц-залі Офісу Програми імені Фулбрайта в Україні (вул. Еспланадна, 20, офіс  904, Київ).

 

Про проект розповість Орися Кулик – американська дослідниця, стипендіатка Програми імені Фулбрайта U.S. Student Program 2003-2004 у Національному університеті «Києво-Могилянська академія».

 

Мова лекції  - українська. Реєстрація на подію: https://goo.gl/forms/V12VtD6wvkXIJMWk1

 

COURAGE («Культурна Опозиція – Розуміння культурної спадщини інакомислення в колишніх соціалістичних країнах») - трирічний міжнародний дослідницький проект, підтриманий програмою Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій «Горизонт-2020»http://ua.cultural-opposition.eu/.

 

Метою проекту є пошук і дослідження приватних і архівних колекцій, що свідчать про історію нонконформізму, існування різних форм культурної опозиції, опору й протистояння комуністичній ідеології в колишніх соціалістичних країнах Східної Європи; створення єдиної цифрової бази даних, яка би об’єднала матеріали, розпорошені по всій Східній Європі. У проекті беруть участь дванадцять партнерських установ з Угорщини, Німеччини, Польщі, Словаччини, Чеської республіки, Хорватії, Румунії, Литви, а також з Ірландії та Великобританії.

 

Останній період української історії був сформований війнами, революціями та боротьбою за державність. Революція 1917 року знищила династію Романових, започаткувавши п'ять років соціальних потрясінь на південно-західному прикордонні Російської імперії. Революція Гідності у 2014 році спричинилася до анексії Росією українського Криму та початку збройного конфлікту на Донбасі. Десятиліття вітчизняної історії спливли в обставинах громадянської війни, голоду, сталінських чисток, масових репресій та табірного нагляду, а також невдалих спроб радянських українців спочатку побудувати, а потім зробити свій соціалізм більш гуманним  зсередини.

 

Орися Кулик представить результати досліджень, проведених в рамках проекту COURAGE і пов’язаних з вивченням архівних колекцій  як в Україні, так і в місцях проживання  української діаспори. Останнє століття української історії пройшло під знаком війн, революцій та боротьби за незалежність. Розповідаючи про здобуті в результаті дослідження матеріали, що репрезентують події української історії, Орися Кулик представить свої висновки про вплив війн та революцій на Україну в широкій історичній ретроспективі. При цьому особливу увагу буде приділено різним формам культурного опору, що їх народила визвольна боротьба.

 

Огляд архівних колекції включатиме розповідь про збірки з Києва, Львова, Лондона, Пало-Альто (Каліфорнія, США) та Клівленду (Огайо, США). Серед них - колекція радянського дисидента й письменника Андрія Синявського з архіву Інституту Гувера Стендфордського університету; матеріали Українського музею-архіву в Клівленді; архів Мар’яна Кропивницького - приватна колекція документів, пов'язаних із діяльністю Київського інституту мистецтв у другій половині 1920-х років; матеріали «Спецфонду» Національного художнього музею України; Шевченківського інституту літератури та музею шістдесятників у Києві; Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові.

 

На додаток до огляду зазначених збірок Орися планує обговорити низку тих методологічних і концептуальних викликів, що постають перед нами на основі аналізу широко представлених в українській історії матеріалів. Особливу увагу  буде приділено питанням про те, як саме досвід України та її діаспори може посприяти кращому й повнішому розумінню практики культурної протидії комунізму в Східній Європі.

 

Орися Кулик здобула докторський ступінь з історії у Стенфордському університеті , захистивши дисертацію про регіональні еліти у повоєнній, пост-сталінській радянській Україні). Проводить дослідження на постдокторському рівні у Триніті коледжі в Дубліні (Ірландія), що входить до складу Дублінського університету і служить базою для вивчення архівних колекцій в Україні та в українській діаспорі.