Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Негря Г. Банкрутство комерційних підприємств України: причини та методи подолання

Негря Геннадій Геннадійович, КЕФ, 6508/1 2 курс, 1 група

negrya@meta.ua

БАНКРУТСТВО КОМЕРЦІЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ: ПРИЧИНИ ТА МЕТОДИ ПОДОЛАННЯ

Негря Геннадий Геннадьевич

БАНКРОТСТВО КОММЕРЧЕСКИХ ПРЕДПРИЯТИЙ УКРАИНЫ: ПРИЧИНЫ И МЕТОДЫ ПРЕОДОЛЕНИЯ

Negrya Gennadiy Gennadiy

BANKRUPTCIES OF UKRAINE’S COMMERCIAL ENTERPRISES: CAUSES AND METHODS OF OVERCOMING

Актуальність. Актуальність обраної теми випливає з того, що до недавнього часу для більшості суб’єктів господарювання процеси банкрутства були мало відомі. Лише в період реформування економіки (після ліквідації планового розподілу використання грошових ресурсів) відчутними стали такі економічні явища як нерентабельність, неплатоспроможність підприємств. Характерними ознаками фінансової кризи підприємства є скорочення попиту на його продукцію, і, як наслідок, зниження обсягів виробництва; зростання заборгованості постачальникам, держбюджету та банкам; затримки з виплатою заробітної плати працівникам. Кількість таких підприємств в економіці України неухильно зростає. Причому тенденції банкрутства поширюються не лише на окремих суб’єктів господарювання, а й на цілі галузі економіки (наприклад, сільське господарство, яке вже впродовж багатьох років перебуває в глибокій фінансовій кризі і де понад 85% господарюючих суб’єктів закінчують свою діяльність щорічно із збитками; в промисловості збитковим є кожне друге підприємство).

Постановка проблеми.Метою даної роботи є визначення теоретичних засад процесу банкрутства підприємств, дослідження проблем та методологічних аспектів функціонування інституту банкрутства, зокрема в Україні.

Результати дослідження.На сьогоднішній день для більшості українських підприємств характерним є більш або менш однакове коло проблем:

  • зміна економічного середовища, в якому вони існують;
  • втрата традиційних ринків збуту власної продукції;
  • зміна системи планування і, як результат – порушення ритмічності виробничої діяльності;
  • нестабільність правового поля.

Крім того, процес приватизації також призвів до корінної зміни принципів управління підприємством, зачепив основи його існування. В ході приватизації держава втратила роль адміністратора, передавши її акціонерам (новим господарям) та виконавчому органу управління – правлінню на чолі з головою. Саме ж підприємство опинилося в агресивному ринковому середовищі. З одного боку, вчорашні дружні колеги по галузі перетворилися на підступних конкурентів, з іншого – на утворений ринок хлинула більш якісна та часто більш дешева продукції іноземних виробників. По суті, у багатьох підприємств, в наслідок приватизації, так і не з’явився реальний господар, зацікавлений в розвитку підприємства і в стабільній його роботі. Це далеко не повний перелік проблем, які для багатьох українських підприємств стали причиною банкрутства і ліквідації.

Щоб процеси банкрутства господарюючих суб’єктів завдавали найменшої шкоди економіці держава повинна активно виконувати свою регулюючу роль у формуванні відносин власності. А для цього необхідно мати відповідну зважену законодавчу базу.

Банкрутство – це один з ключових елементів ринкової економіки і інститут розвиненої системи громадянського та торговельного права, це механізм, який дає можливість уникнути катастрофи та вигідно розпорядитися засобами. Ситуація банкрутства підприємств є типовою для економіки не лише країн, що розвиваються, а й будь-якої з розвинутих країн. Зокрема, у країнах Євросоюзу щороку банкрутує значна кількість підприємств і підприємців – з кожних 100 новостворених підприємств на ринку залишаються 20-30. У США в 2007 р. збанкрутувало близько півмільйона підприємств і понад сто тисяч фізичних осіб. І незважаючи на банкрутство частини фірм, економіка європейських країн розвивається із передбачуваними темпами, що пояснюється тим, що законодавство і процедури банкрутства використовуються у них в першу чергу для оздоровлення економіки.

Висновки. В умовах ринкової економіки одним із пріоритетів державної політики є оздоровлення господарського середовища. Від діяльності держави за цим напрямом залежить, насамперед, поліпшення бізнес-середовища та інвестиційного іміджу країни. Наприклад, цьому сприяє ефективне функціонування інституту банкрутства. Можна стверджувати, що він є невід'ємним атрибутом механізму державного регулювання економіки, а процедура банкрутства використовується для очищення ринку від неефективних суб'єктів господарської діяльності. Якщо ж економіка виводиться з кризового стану, то потрібний механізм противаги, спрямований на відновлення платоспроможності підприємств-боржників. Для цього необхідно визначати ймовірність банкрутства стратегічних, містоутворюючих та соціально важливих підприємств, заздалегідь застосовувати заходи з випереджувальної фінансової санації та організаційної реструктуризації.

Література

  1. Закон України«Про банкрутство» // Відомості Верховної Ради України. 1992.—№31.
  2. Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 30.06.99 р. №784-XIV.
  3. Варгіч С. Механізм банкрутства: підсумки його дії в Україні. //Цінні папери України. -№8 – 2000 р. – с.4-5.
  4. Волченко А. Неподсудные. // Бизнес - №13 (376) – 2000 г. – с.29.
  5. Економіка підприємства. Підручник / За ред. С. Ф. Покропивного. — 2-ге вид., пер. та доп. — К., 2008.
  6. Економіка підприємства: Навч. посібник / За ред. А. В. Шегди. — К.: Знання, 2007. —431 с.
  7. Полозенко Д., Варгіч С. Банкрутство і шляхи його подолання. // Вісник НБУ - №10 – 1999 р. – с.59-63.
  8. Савицька Г В. Економічний аналіз діяльності підприємства- Навч посібник — К., 2004.
  9. Стороннім В. З банкрутством щось не так, як мало бути... //Бухгалтерія - №12 (427) – 2001 р. – с.8.
  10. Сидорук С. Банкрутом можеш ти не бути... // Галицькі контракти - №22 – 2000 р. – с.10-12.
  11. Третяк О. Про проблему банкрутства підприємств. // Економіка України - №2 – 2000 р. – с.46-49.

Презентація

Коментарі до матеріалу можна залишити тут:

http://vk.com/topic-36835937_26263804

Остання редакція: 18.04.12