Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2006 рік

 
«Держава на фінансовому ринку (на прикладі США)»
 

Бабенко Артем Станіславович
Дата захисту: 27.01.2006     
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертацію присвячено дослідженню місця і ролі держави на фінансовому ринку. Розкрито питання економічної природи і сутності фінансового ринку, його взаємозв’язки з державою і товарно-грошовим господарством. З позицій теорії і методології фінансової науки доведено, що фінансовий ринок є економічною категорією, виявлено його суспільне призначення і функції, дано визначення. Зроблено ретроспективний аналіз генези й еволюції фінансового ринку США в контексті економічної політики США. Підкреслено, що формування і реалізація грошово-кредитної і фіскальної політики в США з їх стратегічною метою і тактикою її досягнення завжди базувались на певній економічній доктрині. Розглянуто правове забезпечення функціонування фінансового ринку США, зроблено висновок, що його вихідною домінантою є захист прав акціонера та інвестора. Дана характеристика регулятивної інфраструктури фінансового ринку США і операцій на відкритому ринку. Детально проаналізовано роль ФРС у розвитку фінансового ринку та інструментарій її регулятивного впливу на нього. Досліджено специфіку й особливості монетарної і боргової політики США, механізми координації грошово-кредитної і фіскальної політики. Узагальнено світовий досвід державного регулювання фінансового ринку з метою його можливої адаптації до українських реалій. Розроблені рекомендації щодо підвищення ефективності функціонування фінансового ринку України.

Автореферат

 
«Управління грошовими потоками підприємства (на прикладі суднобудівних і судноремонтних підприємств)»
 

Крічевець Катерина Олександрівна
Дата захисту: 27.01.2006
Науковий керівник: к.е.н., доцент Нам Геннадій Георгійович

У дисертації досліджено теоретичні і практичні питання управління грошовими потоками підприємств. Дисертація присвячена вивченню економічної сутності грошових потоків, особливостей їх формування і використання суднобудівними і судноремонтними підприємствами, дослідженню методологічних основ управління грошовими потоками підприємств. Сформульовано пропозиції щодо коректування нормативно-правового регулювання грошових потоків підприємств в Україні. Розроблено методику фінансового аналізу грошових потоків підприємства, яка включає матрицю комплексного коефіцієнтного аналізу грошових потоків підприємства і мультиплікативну модель оцінки ефективності потоку грошових коштів. Обґрунтовано теоретичні підходи до управління та прогнозування грошових потоків підприємства. Розроблено методологічний інструментарій контролінгу грошових потоків підприємства.

Автореферат

 
«Оцінка ефективності інвестиційних проектів»
 

Онікієнко Сергій Володимирович
Дата захисту: 02.03.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Пересада Анатолій Анатолійович

Дисертація присвячена дослідженню методологічних та організаційних підходів до оцінки ефективності інвестиційних проектів, розглянуто теоретичні та практичні переваги та вади існуючих методів і методик оцінки ефективності інвестиційних проектів. У рамках запропонованого розгляду інвестиційного проекту, як системи, ідентифіковано складові цієї системи, уточнено дефініцію „інвестиційний проект”, визначено пріоритетність цілей інвестування, роль ефективності у процесі прийняття інвестиційних рішень. Розроблено концепцію оцінки економічної ефективності інвестиційного проекту, для якої запропоновано універсальний алгоритм оцінки ефективності інвестиційних проектів з урахуванням невизначеності і ризику, включаючи оцінку економічної ефективності у процесі фінансування інвестиційних проектів комерційними банками. Практична реалізація концепції відображена в розробленому програмному комплексі „Інвестиційний аналіз”. Доведена необхідність удосконалення існуючої в Україні методики оцінки інвестиційних проектів та надані конкретні рекомендації стосовно її покращення.

Автореферат

 
«Бюджетування в системі фінансового планування банків»
 

Овдій Юлія Леонідівна
Дата захисту: 27.04.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Герасимович Анатолій Михайлович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, методичних та практичних питань бюджетування в банку. Автором уточнено і доповнено визначення поняття “бюджет банку” і “бюджетування в банку”, визначено його місце в системі оперативного фінансового планування, визначені принципи та функції бюджету і процесу бюджетування, які адекватні специфіці банківської діяльності. Запропоновано більш повну класифікацію об’єктів бюджетування в банку, щодо яких ведеться планування, облік, контроль і аналіз виконання бюджетів, та власну класифікацію бюджетних центрів. У дисертації розроблено і запропоновано методичні засади бюджетування в банках, які поєднують як планування, так і облік та контроль виконання бюджету по "бізнесах", які є центрами фінансової відповідальності, а також послідовність створення бюджетного регламенту, необхідного для організації та інформаційно-аналітичного забезпечення процесу бюджетування в банку. У практичному аспекті розроблено і запропоновано формати операційних бюджетів, розглянуті основні підходи до їх складання, етапи складання кожного виду бюджету, трансфертного ціноутворення, а також методику розрахунку кожного із планованих показників.

Автореферат

 
«Кредитування банками України сільськогосподарських підприємств»
 

Березовик Вадим Михайлович
Дата захисту: 26.05.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Мороз Анатолій Миколайович

Дисертацію присвячено дослідженню кредитування банками України сільськогосподарських підприємств; розглянуто відмінності у кредитуванні аграрних підприємств з урахуванням особливостей ведення ними бізнесу. Найсуттєвіші ідеї та результати дисертаційного дослідження стосуються сутності категорій “кредит” та “банківський кредит”. Установлено, що основними відмінностями кредитування банками сільськогосподарських товаровиробників є сезонність, залежність від погодних умов, державне регулювання аграрного ринку. Наводиться класифікація банківських кредитів та джерел аграрних ризиків за різними ознаками. У результаті дослідження встановлено, що обсяги банківського кредитування аграрного комплексу постійно зростають, посилюється конкуренція у цьому секторі. У дисертації розглядаються методика оцінки кредитних ризиків при кредитуванні банками сільськогосподарських підприємств та методика розрахунку гранично-мінімальної процентної ставки. Сформульовані правила проведення кредитної політики банків, умови функціонування кредиту та новий принцип кредитування. На базі вивчення вітчизняної й іноземної практики кредитування сільського господарства запропоновано внести зміни до державної політики регулювання аграрного ринку, створити механізм захисту прав кредитора, зняти мораторій на іпотеку землі сільськогосподарського призначення.

Автореферат

 
«Бюджетний процес та його оптимізація в Україні»
 

Жибер Тетяна Василівна
Дата захисту: 26.05.2006
Науковий керівник: к.е.н., професор Опарін Валерій Михайлович

Дисертація присвячена проблемам оптимізації бюджетного процесу в Україні з урахуванням впливу на нього різноманітних чинників. В ході дослідження були виділені складові бюджетного процесу і його основні ознаки в демократичних державах. Визначені завдання та критерії оптимізації бюджетного процесу. Систематизовано терміни, що характеризують часовий вимір бюджетного процесу. Виділені суб'єктивні і об'єктивні чинники, що впливають на виконання бюджету. Обґрунтована необхідність удосконалення бюджетного планування, виділені чинники, які впливають на наступне виконання бюджету. Показана доцільність розробки, затвердження і реалізації задач середньострокової і довгострокової бюджетної політики. Приведені і проаналізовані сучасні технології, що використовуються при складанні і виконанні бюджету, такі як програмно-цільовий метод, метод складання бюджету “з нуля” і касовий метод виконання бюджету. Проаналізовані відмінності кожного методу, умови і наслідки його використання для складання бюджету. Обґрунтовано розмежування бюджетних повноважень учасників бюджетного процесу в Україні під час виконання бюджетів різних рівнів. Визначено напрями удосконалення системи бюджетного контролю. Запропонована більш детальна законодавча регламентація процедури закриття бюджетного року.

Автореферат

 
«Кредитування експортоорієнтованих підприємств»
 

Антоневська Катерина Юріївна
Дата захисту: 15.06.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Пересада Анатолій Анатолійович

У роботі розкрито сутність кредитних банківських операцій, досліджено зміст процесу кредитування експортоорієнтованих підприємств, чинники, які впливають на його ефективність. Розроблено теоретичні положення та методичні засади щодо процесу кредитування експортоорієнтованого підприємства, дано практичні рекомендації з відбору показників і механізмів, які дають змогу розширити кредитні операції вітчизняних банків, інвестиційні операції підприємств та підвищити їхню прибутковість. До основних результатів дослідження належать: визначення класифікації кредитування експортоорієнтованих підприємств за суб`єктами і об`єктами впливу кредиту на конкурентоспроможність позичальника; вдосконалення механізму кредитування експортоорієнтованих підприємств за етапами кредитного процесу, що включає, дослідження кон`юнктури ринку (галузі) позичальника; аналіз його конкурентоспроможності, виробничо-інвестиційного потенціалу експортного виробництва; оцінку стратегії підприємства на міжнародному ринку; обґрунтування важливості розвитку експортної діяльності для країни, можливостей, що відкриває ця діяльність для підприємств та заінтересованості банків у її кредитуванні.

Автореферат

 
«Регулювання банківського капіталу»
 

Кірєєва Катерина Олександрівна
Дата захисту: 15.06.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Мороз Анатолій Миколайович

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних і практичних питань розвитку держав¬ного регулювання банківського капіталу і необхідності впровадження у вітчизняну банківську практику сучасних технологій розрахунку адекватності капітала банків, які використовуються в розвинених країнах світу. Розглянуті причини і методи державного регулювання банківського капіталу, сучасні тенденції його регулювання у різних країнах і перспективи розвитку його регулювання в Україні. Виявлені сильні та слабкі сторони діючих нормативних вимог до капіталу банків і досліджено їх вплив на розвиток національної банківської системи. Враховуючи досвід розвинених західних країн, запропоновано ряд заходів з підвищення ефек¬тивності національного механізму регулювання банківського капіталу. Серед пропозицій наступні: розширення інституційної структури вітчизняної банківської системи, поетапне впровадження нових удосконалених рекомендацій Базельського комітету по банківському нагляду, щодо регулювання банківського капіталу, розкриття інформації про фінансову діяльність та реальних власників вітчизняних банків та доведення її до широкого загалу.

Автореферат

 
«Управління фінансовими ресурсами суб'єктів малого підприємництва»
 

Виговська Валентина Вікторівна
Дата захисту: 08.09.2006
Науковий керівник: к.е.н., професор Буряк Леонід Дмитрович

Дисертацію присвячено розв’язанню наукового завдння управління фінансовими ресурсами суб’єктів малого підприємництва в умовах становлення і розвитку ринкових відносин. В результаті проведеного дослідження виявлено шляхи покращення управління фінансовими ресурсами малих підприємницьких структур. На основі всебічного аналізу, з метою підвищення результативності управління фінансовими ресурсами малих підприємств удосконалена система управління ними, яка забезпечить повну мобілізацію внутрішніх резервів суб’єктів малого підприємництва за рахунок ефективного використання власних та залучених фінансових коштів. Розроблено схему лізингового кредитування суб'єктів малого бізнесу та схему позикового фінансування малих підприємств, що є пайовиками кредитних спілок, які дозволять ефективно управляти процесом залучення позикових фінансових ресурсів. Запропоновано економіко-математичну модель, яка дає змогу оптимізувати структуру джерел фінансових ресурсів суб’єктів малого підприємництва.

Автореферат

 
«Прогнозування ринкової вартості акцій»
 

Шапран Наталя Сергіївна
Дата захисту: 08.09.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Суторміна Валентина Миколаївна

Дисертацію присвячено пошуку шляхів вирішення завдань, що пов’язані з прогнозуванням ринкової вартості акцій. Визначено сутність акцій і роль акціонерного капіталу в діяльності корпорацій та в економіці країн світу, вивчено підходи до вартісної оцінки акцій, акцентується увага на оцінці впливу мікроекономічних та макроекономічних фундаментальних факторів на формування ринкової вартості акцій акціонерних товариств в Україні. Розроблено методику прогнозування ринкової вартості акцій українських компаній з урахуванням особливостей вітчизняного ринку акцій. На реальних даних досліджено можливості та виявлено проблеми, що перешкоджають проведенню технічного аналізу акцій в Україні. Розроблено рекомендації по вдосконаленню національної системи розкриття інформації, що сприятиме збільшенню інформаційної прозорості вітчизняного ринку цінних паперів та покращенню якості врахування фундаментальних факторів при прогнозуванні ринкової вартості акцій.

Автореферат

 
«Формування та реалізація кредитної політики регіональних банків»
 

Байрат Існіє Рустемівна
Дата захисту: 22.12.2006
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Управління ризиками в банку»
 

Лисенок Олексій Володимирович
Дата захисту: 22.12.2006
Науковий керівник: 

Дисертацію присвячено вдосконаленню теоретичних, методичних та практичних засад управління ризиками в банку. Реалізовано комплексний підхід до процесу управління банківськими ризиками, обґрунтовано нові та існуючі підходи і методики оцінки ризиків в кредитних установах та побудовано ефективну систему управління ризиками у банку. Сформовано систему базових показників, котрі дають можливість оцінити процес управління ризиками у банківській сфері та окреслюють зміст і спрямування розвитку ризик-менеджменту в банках. На підставі комплексного підходу до управління банківськими ризиками удосконалено методику їхньої оперативної оцінки та аналізу. Запроваджено новий підхід до комплексної оцінки ризикованості банку, заснований на застосуванні прийомів непараметричної статистики та реалізований через побудову моделі динамічного нормативу банку. Здійснено загальне дослідження проблем управління фінансовими та функціональними ризиками, їхнього контролю, та сформовано методично-аналітичний інструментарій оцінювання ризикованості комерційних банків України.

Автореферат