Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2011 рік

 
«Кредит у системі фінансування зовнішньоекономічної діяльності в Україні»
 

Андрійчук Федір Юрійович    
Дата захисту: 18.02.2011 
Науковий керівник: д.е.н., професор Савлук Михайло Іванович

В дисертації досліджено теоретичні і практичні аспекти організації фінансування зовнішньоекономічної діяльності, класифіковано основні етапи формування системи фінансування ЗЕД в Україні за критерієм лібералізації ЗЕД, узагальнено досвід окремих країн у цій сфері, визначено недоліки сучасної системи фінансування зовнішньої торгівлі в Україні і розроблено алгоритм їх усунення. На основі здійсненої автором адаптації до умов України типової моделі інституціональної структури фінансування торгівлі (ІСФТ), розробленої експертами економічної та соціальної комісії ООН для Азії і Тихого океану (ЕСКАТО), сформульовано організаційно-методичні рекомендації щодо удосконалення системи фінансування зовнішньої торгівлі. В рамках адаптованої моделі запропоновано і обґрунтовано створення Агентства з розвитку системи фінансування зовнішньої торгівлі та Агентства з гарантування і страхування експортних кредитів.

Автореферат

 
«Планування банківської діяльності»
 

Нєізвестна Олена Володимирівна
Дата захисту: 18.02.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Застава в системі менеджменту кредитного ризику банку»
 

Барида Надія Петрівна
Дата захисту: 28.03.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Фінансова стійкість банку та механізми її забезпечення»
 

Вольська Світлана Павлівна
Дата захисту: 28.03.2011
Науковий керівник: д.е.н., доцент Примостка Людмила Олександрівна

Дисертація присвячена питанням оцінювання та механізму забезпечення фінансової стійкості банку. Розкрито сутність поняття фінансової стійкості банку та визначено її основні складові. Досліджено методичні підходи до оцінювання фінансової стійкості банків, виявлено їх переваги та недоліки. Проведено аналітичне дослідження фінансової стійкості українських банків за такими напрямами: аналіз власного капіталу, залучених коштів, активів, кредитного портфеля, прибутковості. Удосконалено методичний підхід до комплексного оцінювання фінансової стійкості банку, який ґрунтується на побудові нормативно-індексної моделі. Удосконалено трактування механізму забезпечення фінансової стійкості банку, який визначено на макро- та мікрорівнях. Запропоновано сформувати систему внутрішньобанківських лімітів, що дозволить банку вчасно реагувати на погіршення фінансової стійкості та вжити відповідних заходів.

Автореферат

 
«Іноземні банки в банківській системі України»
 

Корнилюк Роман Васильович
Дата захисту: 30.05.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Івасів Ігор Богданович

У дисертаційній роботі досліджено концептуальні засади діяльності іноземних банків в банківській системі України, визначено їх сутність, причини і наслідки експансії на території приймаючих країн. Розкрито та обґрунтовано інструментарій регулювання іноземних банків на національному рівні. Розроблено та застосовано комплексну методику аналізу впливу різних типів іноземних банків на розвиток банківської системи України, що включає фінансовий, операційний аналіз та аналіз нефінансових показників з довгим часовим горизонтом. Обґрунтовано комплексний підхід до створення системи регулювання діяльністю іноземних банків, що складається з низки макроекономічних, організаційних та операційних заходів, які позбавлені недоліків протекціоністського підходу і ґрунтуються на консолідованому нагляді та індивідуальному контролі за ризиками діяльності іноземних банків

Автореферат

 
«Розвиток кредитних бюро в Україні»
 

Невмержицький Євген Іванович
Дата захисту: 30.05.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Майорова Тетяна Володимирівна

У дисертації проведено комплексне дослідження сутності, ролі, функцій і еволюції розвитку бюро кредитних історій. Автором визначено поняття продукту кредитних бюро, які виступають головними операторами індустрії кредитної звітності. Обґрунтовано, що для управління кредитними ризиками та їх мінімізації за будь-яких форм кредитування індивідуальних позичальників, малого та середнього бізнесу, при фінансовому і комерційному кредитуванні оцінка кредитної історії, що надається кредитним бюро, є більш ефективним засобом ніж матеріальне забезпечення кредиту, надання поручительств, гарантій, надання відомостей про доходи тощо. Розроблено методичні рекомендації щодо використання кредитних звітів кредитних бюро для оцінки кредитоспроможності суб’єктів кредитної історії в процедурах кредиторів на весь період кредитного циклу: прийняття рішення про видачу кредиту, моніторинг кредитної історії під час дії кредитного правочину, стягнення заборгованості. Визначено шляхи вдосконалення діяльності кредитних бюро за рахунок надання нових послуг і залучення нових учасників. Надано рекомендації щодо інструктивного матеріалу НБУ і Держфінпослуг з регулювання управління кредитними ризиками з використанням кредитної звітності банками і фінансовими компаніями.

Автореферат

 
«Система бюджетного регулювання в Україні (на матеріалах західного регіону)»
 

Мацук Зоряна Андріївна
Дата захисту: 10.06.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Хлівний Володимир Кирилович

Дисертацію присвячено вирішенню теоретичних та практичних засад функціонування бюджетного регулювання в Україні. Розкрито сутність поняття бюджетного регулювання, удосконалено класифікацію форм та інструментів бюджетного регулювання і досліджено фіскальний федералізм як основа оптимізації бюджетного регулювання. Надано аналітичну оцінку бюджетного регулювання, використовуючи матеріали Західного регіону України. Зокрема, досліджено ефективність розподілу видатків між бюджетами та вплив їх структури на генерацію доходів; розподіл доходів між бюджетами та забезпечення фінансової незалежності органів місцевого самоврядування; проведено аналіз механізмів бюджетного регулювання. В результаті дослідження запропоновано наступні шляхи удосконалення бюджетного регулювання: вирівнювання фінансової бази місцевого самоврядування, вдосконалення місцевого оподаткування, оптимізація структури видатків місцевих бюджетів.

Автореферат

 
«Прогнозування податкових надходжень бюджету»
 

Котіна Ганна Михайлівна
Дата захисту: 10.10.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Золотько Ірина Анатоліївна

У роботі запропоновано комплексний підхід до трактування сутності прогнозування податкових надходжень бюджету, а саме тлумачити дане поняття в трьох аспектах: 1) управлінському; 2) процесуальному; 3) правовому. Розроблені теоретичні засади побудови системи прогнозування податкових надходжень: запропоновано виокремлення наступних її взаємодоповнюючих та пов’язаних елементів – мета, об’єкт, суб’єкт, принципи, етапи та інструментарій. Обґрунтовано та побудовано багатофакторну модель прогнозування податкових надходжень бюджету на основі методу багатовимірного ранжирування впливу зовнішніх та внутрішніх ефектів на надходження податків до бюджету. Для оптимізації результатів прогнозування податкових доходів бюджету запропонована методика комбінованого прогнозу на основі дисперсійно-коваріаційного аналізу. У роботі обґрунтовано необхідність побудови ефективної системи взаємозв’язку та обміну інформацією під час прогнозування податкових надходжень бюджету через регулювання інформаційних потоків в нормативно-правовому порядку. Запропоновано структуру єдиного науково-обґрунтованого нормативного документу, який уточнить та деталізує основні питання процесу прогнозування податкових надходжень бюджету в Україні.

Автореферат

 
«Ризик-менеджмент формування податкових доходів бюджету»
 

Степура Марина Михайлівна
Дата захисту: 10.10.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Золотько Ірина Анатоліївна

У роботі розкрито теоретичні підходи до тлумачення понять «податкові ризики», «ризик-менеджмент» під час формування доходів бюджету, у дисертації сформульовано авторське розуміння категорії «невизначеність» в оподаткуванні. Систематизовано та згруповано фактори ризиків в оподаткуванні за сферою та за ступенем впливу суб’єктів податкових правовідносин. Запропоновано методику оптимізації складу та структури податкової системи на основі застосування інструментарію теорії ігор та побудови економіко-математичної моделі, яка базується на оцінці ступеню ризику бюджетних втрат та визначенні оптимального рівня податкового навантаження з метою зниження впливу податкових ризиків на формування доходів бюджету. Запропоновано інтегральний показник, який характеризує діяльність податкових органів і визначає її ефективність з точки зору формування податкових доходів. Здійснено оцінку податкового адміністрування для забезпечення можливостей порівняння ефективності напрямів роботи податкових органів та обґрунтованості розподілу між органами Державної податкової служби України витрат на адміністрування на основі застосування інструментів кореляційно-регресійного аналізу. Удосконалено систему ризик-менеджменту в процесі податкового адміністрування: запропоновано виокремлення наступних її складових – стратегія, об’єкт, суб’єкт, принципи, етапи та інструменти. Побудовано організаційну структуру управління податковими ризиками в Україні.

Автореферат

 
«Фінансове забезпечення інвестиційної діяльності малих підприємств: регіональні аспекти»
 

Бездітко Юрій Михайлович
Дата захисту: 21.10.2011
Науковий керівник: к.е.н., професор Буряк Леонід Дмитрович

Визначено поняття фінансового забезпечення інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання, та особливості діяльності малих підприємств, які необхідно враховувати при обґрунтуванні фінансового забезпечення їх інвестиційної діяльності. Розроблено порядок формування та використання фінансових ресурсів регіонального гарантійного фонду. Обґрунтовано засади реалізації регіональних програм фінансового забезпечення інвестиційної діяльності малих підприємств. Удосконалено методику оцінки вартості коштів, за рахунок яких формується статутний капітал малих підприємств колективної та приватної форми власності. Визначено переваги застосування непрямих методів фінансової підтримки малого підприємництва. Обґрунтовано надання податкового кредиту, шляхом відстрочки сплати 50 відсотків податку на прибуток єдиного податку і податку на доходи фізичних осіб.

Автореферат

 
«Оподаткування нерухомості фізичних осіб: зарубіжна практика та перспективи України»
 

Лекарь Сергій Іванович
Дата захисту: 21.10.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Тарангул Людмила Леонідівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методичних засад формування та функціонування податку на нерухомість фізичних осіб. Узагальнено особливості реалізації принципів оподаткування нерухомості в зарубіжних країнах. Проаналізовано методичні засади оцінки нерухомості фізичних осіб для цілей оподаткування. Досліджено еволюцію становлення національної системи оподаткування нерухомості. Запропоновано концептуальні засади моделювання податку на нерухомість фізичних осіб, відмінну від земельної ділянки, визначено основні його елементи, а також методичні засади створення і функціонування мережевої системи оцінки земельних поліпшень. Розроблено організаційно-функціональну структуру адміністрування податку на нерухомість фізичних осіб.

Автореферат

 
«Інвестиційна діяльність підприємств та її фінансове забезпечення (на прикладі підприємств добувної промисловості)»
 

Кравченко Катерина Володимирівна
Дата захисту: 28.10.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Індивідуальні інвестори на фінансовому ринку України»
 

Красножон Світлана Володимирівна
Дата захисту: 28.10.2011
Науковий керівник: к.е.н., доцент Смірнова Ольга Олегівна

У дисертаційній роботі проведене комплексне дослідження теоретичних та практичних проблем задля посилення ролі індивідуальних інвесторів на фінансовому ринку за умов фінансово-економічної нестабільності. У роботі уточнено та висвітлено теоретичні засади дефініції «індивідуальний інвестор», її зміст та місце в суб`єктивному аналізі фінансового ринку. Дисертантом запропоновано вважати індивідуальним інвестором фізичну особу, яка приймає рішення про вкладання власних цінностей у різноманітні об’єкти інвестування з метою максимізації доходів, яке визначається поточною ринковою вартістю всіх активів, якими вона володіє. Розширено класифікацію суб’єктів фінансового ринку з позиції участі індивідуальних інвесторів в інвестиційному процесі. Основними учасниками є: по-перше, спеціалізовані фінансово-кредитні установи, для яких трансформація фінансових ресурсів (через випуск власних зобов’язань з подальшим інвестуванням залучених коштів) належить до основного виду діяльності; по-друге, індивідуальні інвестори як єдиний нетто-заощаджувач в економіці, який спрямовує вільні ресурси на фінансовий ринок. До спорадичних віднесено державний сектор та підприємства нефінансового профілю (нефінансові корпорації). Визначено підходи щодо обґрунтування сутності поняття «фінансові інструменти» та їхньої інвестиційної привабливості. Розроблено критеріальний підхід до оцінювання ощадно - інвестиційної активності індивідуальних інвесторів на фінансовому ринку; обґрунтовано заходи щодо активізації інвестиційної діяльності індивідуальних інвесторів.

Автореферат

 
«Фінансове забезпечення інвестиційно-інноваційного розвитку підприємств харчової промисловості України»
 

Корнелюк Анна Валентинівна
Дата захисту: 06.12.2011
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Заощадження населення у формуванні банківських ресурсів»
 

Шевалдіна Валентина Геннадіївна
Дата захисту: 06.12.2011
Науковий керівник: д.е.н., професор Примостка Людмила Олександрівна

У дисертації розглянута роль заощаджень населення у формуванні банківських ресурсів. Розкрито економічну природу та роль заощаджень в еволюційному розвитку, з’ясовано сутність понять «заощадження населення» та «ощадна поведінка», надано класифікацію заощаджень, визначено мотиви та фактори, що впливають на формування заощаджень населення. Досліджено процеси акумуляції заощаджень населення та їх трансформації в банківські ресурси. Здійснено системне дослідження процесу формування заощаджень населення, проаналізовано доходи та витрати, обсяг та структура яких визначають ощадну поведінку населення. Проведене аналітичне дослідження та надано оцінку рівня концентрації та конкурентних позицій вітчизняних банків щодо залучення депозитів населення. Запропоновано комплексний підхід до оцінювання впливу основних факторів формування заощаджень населення на основі кореляційно-регресійної моделі, що дозволило визначити і конкретизувати проблеми у формуванні банківських ресурсів, окреслено напрями реорганізації діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з метою підвищення довіри населення до банків. Розроблено структурну модель поведінки банку на ринку депозитних послуг, що сприятиме удосконаленню мотиваційних механізмів залучення заощаджень населення.

Автореферат