Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2012 рік

 
«Вартісно-орієнтоване управління корпоративними фінансами»
 

Грапко Наталія Вікторівна 
Дата захисту: 23.01.2012   
Науковий керівник: д.е.н., професор Терещенко Олег Олександрович

У роботі розкрита необхідність та сутність вартісного підходу в управлінні корпоративними фінансами, досліджено теоретичні витоки вартісно-орієнтованого управління та проаналізовано досвід практичної реалізації концепції вартісно-орієнтованого управління. Дисертантом здійснено аналіз факторів, які впливають на вартість підприємства та обґрунтовано рекомендації щодо удосконалення розрахунку ставки дисконтування, як необхідної умови застосування вартісного підходу. З урахуванням отриманих результатів апробовано метод дисконтування грошових потоків в управлінні вартістю підприємства та здійснено розрахунок вартості підприємства за методом капіталізації доходів. Отримані дисертантом результати дозволили обґрунтувати рекомендації щодо застосування концепції економічної доданої вартості та доданої вартості грошового потоку у вартісно-орієнтованому управлінні фінансами, розробити модель управління фінансами на основі вартісних показників та визначити можливість використання вартісно-орієнтованих показників в управлінні поведінкою учасників фінансових відносин.

Автореферат

 
«Управління страховими і перестрахувальними операціями при страхуванні життя»
 

Комадовська Валентина Сергіївна
Дата захисту: 23.01.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Татаріна Тетяна Володимирівна

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних засад організації страхових і перестрахувальних операцій при страхуванні життя, розробці практичних рекомендацій щодо покращення управління ними в окресленому напрямі дослідження. Розглянуто концептуальні основи страхування життя, обґрунтовано теоретичні засади побудови перестрахувального захисту договорів страхування життя. Проаналізовано основні тенденції розвитку ринків страхування життя і здійснення перестрахувальних операцій на них. Досліджено особливості управління страховим портфелем при страхування життя. Проаналізовано формування страхових резервів як фінансового підґрунтя забезпечення зобов’язань страховиків, які здійснюють страхування життя. Узагальнено основні проблеми здійснення та управління перестрахувальними операціями при страхуванні життя. Дисертація містить науково обґрунтовані пропозиції щодо покращення фінансового забезпечення, удосконалення законодавчо-правового регулювання та покращення організаційних умов здійснення та управління при страхуванні та перестрахуванні життя в Україні.

Автореферат

 
«Фінансове забезпечення інноваційних проектів»
 

Власова Інна Володимирівна
Дата захисту: 17.02.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Смірнова Ольга Олегівна

У дисертації досліджено загальнотеоретичні засади фінансового забезпечення інноваційних проектів та обґрунтування практичних рекомендацій щодо формування та ефективного використання фінансових ресурсів в інноваційній діяльності. Узагальнено наукові підходи до тлумачення поняття “фінансове забезпечення”; з’ясовано і уточнено економічний зміст дефініції “інноваційний проект”; розкрито економічний зміст та структуру системи фінансового забезпечення інноваційних проектів. Здійснено дослідження стану, структури та динаміки фінансового забезпечення інноваційної діяльності. Систематизовано напрями та проведено оцінку державної фінансової підтримки реалізації інноваційних проектів. Досліджено фінансування інноваційних проектів за рахунок приватних фінансових ресурсів. Визначено кількісні параметри впливу державних і приватних джерел фінансування інноваційних проектів на ВВП країни на основі кореляційно-регресійного аналізу. Удосконалено підходи до оцінки ефективності інноваційних проектів. Обґрунтовано пропозиції щодо підвищення ефективності наявних фінансових ресурсів в процесі реалізації інноваційних проектів.

Автореферат

 
«Ресурси банків України в умовах економічного зростання та фінансової кризи»
 

Шулевська Оксана Богданівна
Дата захисту: 17.02.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Савлук Михайло Іванович

У дисертації досліджується ресурсна база комерційних банків та особливості її формування в Україні. Вивчено сутність, джерела формування ресурсів банків і запропоновані нові підходи до їх класифікації. Викладено авторське трактування поняття і структури банківських ресурсів. Охарактеризовані особливості їх сучасного стану. Проведено дослідження особливостей формування окремих складових банківських ресурсів (власного капіталу, залучених і позичених коштів). Розглянуто методи управління банківськими ризиками, пов’язаними з формуванням ресурсів. Вивчено проблеми ефективності управління банківськими ресурсами, що проявилися під час кризи. Визначено основні кроки для відновлення докризового обсягу кредитування суспільного виробництва.

Автореферат

 
«Антикризове управління банком»
 

Болдирєв Олександр Олександрович
Дата захисту: 15.03.2012
Науковий керівник: к.е.н., професор Раєвський Костянтин Євгенович

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню концептуальних засад антикризового управління банком. Досліджено сутність, роль та значення антикризового управління банківськими установами та проаналізовано тенденції розвитку банківської системи України з погляду антикризового управління. Розроблено удосконалену методику діагностики фінансової стійкості банку, яка ґрунтується на деталізації аналітичних показників та обчисленні інтегрального показника фінансової стійкості банку. Доведено, що фінансове оздоровлення (санацію) банків на сучасному етапі необхідно розглядати як дворівневий процес: на макрорівні як форму реструктуризації банківської системи, на мікрорівні – як форму реорганізації окремих банківських установ.

Автореферат

 
«Оцінка кредитоспроможності сільськогосподарських підприємств»
 

Майборода Ірина Сергіївна
Дата захисту: 15.03.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Романишин Володимир Ористович

Дисертацію присвячено дослідженню оцінки кредитоспроможності сільськогосподарських підприємств; проаналізовані особливості кредитування підприємств аграрного сектору з урахуванням специфіки функціонування галузі, розробці концептуальних засад формуванням методології оцінки кредитоспроможності сільськогосподарських підприємств на основі комплексного підходу до визначення фінансового стану і якісних показників фінансово-господарської діяльності позичальника з врахування управлінського та галузевого факторів впливу. Найважливіші результати дисертаційного дослідження стосуються сутності поняття «кредитоспроможність». Встановлено, що основні фактори впливу на низький рівень кредитування підприємств аграрного сектору є нерозвиненість ринку сільськогосподарської продукції та недієвість цінової політики держави; залежність ціни на сільськогосподарську продукцію від попиту на неї експортерів. Вдосконалено механізм розрахунку базової заставної вартості сільгоспугідь. Наводиться організаційно-економічні заходи підвищення кредитоспроможності підприємств аграрного сектору. Усю сукупність підприємств за рівнем кредитоспроможності було розподілено за ознакою якості обслуговування боргу на шість груп.

Автореферат

 
«Фінансування медичних послуг в Україні: сучасні тенденції та напрями реформування»
 

Корнацька Роксолана Михайлівна
Дата захисту: 19.04.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

 

Автореферат

 
«Особисте прибуткове оподаткування та шляхи його вдосконалення в Україні»
 

Славкова Алла Аркадіївна
Дата захисту: 19.04.2012
Науковий керівник: професор Федосов Віктор Михайлович

 

Автореферат

 
«Система регулювання обігу цінних паперів на біржовому ринку»
 

Хоружий Сергій Гаврилович
Дата захисту: 21.05.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Леонов Дмитро Анатолійович

У дисертації проаналізовані характерні ознаки цінних паперів, специфіку їх обігу, закономірності та причинно-наслідкові зв’язки, що обумовлюють роль біржового ринку як механізму підвищення оборотоздатності цінних паперів, а також обґрунтовано компонентну структуру системи регулювання обігу цінних паперів на біржовому ринку. Розглянуто тенденції світового розвитку біржових ринків, а також вплив інтеграції і універсалізації біржової торгівлі на розвиток локальних біржових ринків. На основі дослідження статистичних даних стосовно обігу цінних паперів в Україні запропоновано порівняльно-статистичний підхід до розрахунку комплексу показників (інтегральних і індивідуальних коефіцієнтів обігу цінних паперів) для оцінки активності ринкового обігу цінних паперів країн, у яких відсутнє домінування обігу цінних паперів на біржовому ринку. Удосконалено підходи щодо формування принципів оптимізації системи регулювання обігу цінних паперів на біржовому ринку в Україні. Визначено основні напрями державного регулювання обігу цінних паперів на біржовому ринку та запропоновані заходи, спрямовані на усунення колізійних норм у законодавстві, упорядкування біржової торгівлі цінними паперами, посилення ролі ринкового саморегулювання та міжнародної взаємодії.

Автореферат

 
«Ефективність акцизного оподаткування в Україні»
 

Пислиця Анна Віталіївна
Дата захисту: 22.06.2012
Науковий керівник: д.е.н., доцент Тимченко Олена Миколаївна

У дисертації узагальнено та поглиблено наукові розробки з теоретичних засад ефективності акцизів, обґрунтовано практичні рекомендації щодо підвищення фіскальної та економічної ефективності акцизного оподаткування в Україні. У роботі розкрито зміст ефективності акцизів, виходячи з двох підходів до визначення ефективності: як співвідношення результату та витрат на його отримання та як ступеня досягнення поставленої мети. Запропоновано дефініції „фіскальна ефективність акцизів” та „економічна ефективність акцизів”. Виявлено фактори впливу на фіскальну та економічну ефективність акцизів. Розширено систему показників оцінювання ефективності акцизів. Оцінено ступінь реалізації фіскального потенціалу акцизів та економічні наслідки їх функціонування в Україні, проаналізовано політику держави у сфері відшкодування ПДВ. Проаналізовано теоретичні, організаційні засади та сучасний стан адміністрування акцизів, запропоновано власну дефініцію „адміністрування акцизів”. Обґрунтовано напрями удосконалення чинного законодавства України у контексті адаптації до стандартів Європейського Союзу.

Автореферат

 
«Банківське обслуговування роздрібних клієнтів на дистанційних засадах»
 

Шалига Тетяна Сергіївна
Дата захисту: 22.06.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Циганова Надія Вікторівна

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних та методологічних засад дистанційної форми банківського обслуговування, визначенню її сутності та механізму реалізації, розробці практичних рекомендацій щодо моделювання, управління процесами дистанційного обслуговування в сегменті роздрібних клієнтів. У роботі проаналізовано передумови трансформації форм банківського обслуговування та появи дистанційного обслуговування роздрібних клієнтів, розкрито економічну сутність та історичну зумовленість цієї форми, розглянуто особливості застосування дистанційного банківського обслуговування у сучасних умовах ринку. Досліджено механізм та складові елементи дистанційного банківського обслуговування, обґрунтовано підходи до стандартизації його процесів, систематизовано ризики, що виникають при дистанційному обслуговуванні роздрібних клієнтів та запропоновано принципи комплексного управління ними. Розкрито принципи моделювання та поточного управління системою процесів дистанційного обслуговування з метою оптимізації та підвищення її ефективності. Обґрунтовано переваги дистанційного обслуговування роздрібних клієнтів порівняно з традиційними формами банкінгу в Україні.

Автореферат

 
«Банки на іпотечному ринку України»
 

Бегун Катерина Анатоліївна
Дата захисту: 28.09.2012
Науковий керівник: 

 

Автореферат

 
«Оцінка вартості банку»
 

Яцюта Андрій Валерійович
Дата захисту: 28.09.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Онікієнко Сергій Володимирович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних засад оцінки вартості банку з метою створення більш ефективної системи розрахунків по її визначенню та розробки практичних рекомендацій щодо удосконалення цієї оцінки. Розкрита економічна сутність ринкової оцінки вартості банку, досліджено особливості її прояву в банківських установах, доведено, що повно сутність оцінки вартості банку розкривається в її функціях: вимірювання затрат в грошовій формі і контрольній, проведено аналіз існуючих точок зору вчених щодо принципів, які слід покласти в основу розрахунку оцінки вартості банку, подана класифікація цих принципів та їх характеристика, проведена класифікація методів оцінки вартості в межах порівняльного, витратного і доходного підходу. Проведене дослідження пасивних операцій які є основою формування вартості банку та її оцінки, аналізуються активні операцій та досліджується їх вплив на вартість банку, показана можливість використання чистого прибутку для оцінки вартості банку. Вивчено сучасні моделі визначення ринкової вартості суб'єктів господарювання та досліджена можливість їх адаптації для розрахунку ринкової вартості банку, створено методики оцінки ринкової вартості банку на основі порівняльного та доходного підходу та апробовано на прикладі функціонуючих банків.

Автореферат

 
«Регулювання банківської діяльності: міжнародний досвід та вітчизняна практика»
 

Гойванюк Марина Петрівна
Дата захисту: 26.10.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Конопатська Лариса Василівна

Дисертаційна робота присвячена питанням регулювання банківської діяльності. Поглиблено з’ясування економічної сутності понять “банківське регулювання” та “банківський нагляд”, визначено об’єктивні передумови необхідності регулювання банківської діяльності на національному та міжнародному рівнях. Досліджено моделі побудови системи банківського регулювання та нагляду і на основі цього визначено доцільність створення і передання функцій банківського регулювання та нагляду на національному рівні – мегарегулятору. Удосконалено систему нагляду НБУ за рахунок створення постійно діючого Комітету пруденційного регулювання, класифікацію видів банківського нагляду за ознакою етапів його здійснення. Проведено дослідження регулювання банківської діяльності у країнах ЄС та країнах із трансформаційною економікою. На основі вивчення досвіду регулювання банківської діяльності в країнах ЄС виділено нову модель організації банківського регулювання та нагляду – наднаціональну. Проаналізовано відмінності законодавства в ЄС та в Україні щодо регулювання банківської діяльності, внесено пропозиції щодо удосконалення в Україні процесу банківського регулювання та нагляду на основі зарубіжного досвіду.

Автореферат

 
«Управлiння фінансовими ризиками в банках»
 

Мовчанюк Олег Анатолійович
Дата захисту: 26.10.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Островська Ольга Анатоліївна

Дисертаційна робота присвячена розробленню й науковому обґрунтуванню концептуальних підходів до управління фінансовими ризиками в банках. Автором узагальнено трактування сутності поняття „ризик” і з огляду на його неоднозначність в наукових джерелах запропоновано власне трактування ризику як впливу невизначеності на об'єкт управління, розширено класифікацію банківських ризиків. Уточнено зміст поняття „управління банківськими ризиками”, під яким запропоновано розуміти окремий вид управлінської діяльності, спрямований на визначення та утримання такого рівня ризиків, який дозволить реалізувати стратегічні цілі банку. Запропоновано напрями оптимізації структури активів і пасивів у банках для мінімізації процентного ризику і ризику ліквідності з використанням методу реплікаційних портфелів. Досліджено оцінку величини валютного ризику за допомогою методів VaR та стрес-VaR. Розроблено методику перевірки операцій казначейства на валютному, грошовому ринку та ринку цінних паперів на відповідність ринковим умовам. Виокремлено специфічні непрямі вияви валютного ризику, пов’язані з особливостями управління активами і пасивами в іноземній валюті. Опрацьовано сучасний інструментарій стрес-тестування ризику ліквідності банку та процентного ризику. Уточнено особливості українського фінансового ринку та специфіку його інструментів.

Автореферат

 
«Банківський сегмент фінансової інфраструктури: макро- та мікроекономічний аспекти розвитку»
 

Дробязко Анатолій Олександрович
Дата захисту: 15.11.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Розкрито теоретичні засади якості товарів та послуг як об’єкта управління, розглянуто еволюцію підходів до управління якістю товарів та послуг, а також сформульовано особливості системи управління якістю на підприємствах житлово-комунального господарства. Визначено зацікавлених сторін організації, їх потреби та очікування; розроблено метод оцінки якості послуг на основі збалансованого задоволення зацікавлених сторін; проведено аналіз рівня задоволеності споживачів послугами житлово-комунального господарства та самооцінку існуючих систем управління якістю підприємств житлово-комунального господарства міст Коростеня, Луцька та Львова. Запропоновано етапи впровадження системи управління якістю, методичні підходи до формування системи управління якістю на КП «Луцькводоканал», а також оптимізацію процесу впровадження системи управління якістю.

Автореферат

 
«Макроекономічне стрес-тестування банків у системі регулювання банківської діяльності»
 

Максимова Алла Василівна
Дата захисту: 15.11.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Івасів Ігор Богданович

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методичні засади макроекономічного стрес-тестування банків у системі регулювання банківської діяльності, здійснено структурний аналіз та систематизацію макроекономічного стрес-тестування банків, розглянуто основні цілі та етапи його проведення, а також особливості відбору та оцінки ризиків при моделюванні стрес-тестів. На основі аналізу методик, механізмів реалізації та результатів зарубіжних програм стрес-тестування розкрито основні проблеми сучасних програм макроекономічного стрес-тестування банків. За результатами аналізу вітчизняної практики макроекономічного стрес-тестування запропоновано рекомендації щодо вдосконалення системи стрес-тестування банків в Україні. Зокрема, автором розроблена багатофакторна модель макроекономічного стрес-тестування кредитного ризику, яку доречно використовувати в банківській регуляторній практиці.

Автореферат

 
«Управління фінансово-інвестиційною діяльністю підприємств»
 

Руденко Вікторія Василівна
Дата захисту: 16.11.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Терещенко Олег Олександрович

Обґрунтовано теоретичні та методичні основи управління фінансово-інвестиційною діяльністю підприємств. В роботі досліджено економічну сутність інвестицій підприємств, здійснено їх класифікацію, визначено зміст фінансово-інвестиційної діяльності та фінансово-інвестиційного менеджменту на підприємствах. Розроблено практичні рекомендації щодо управління реальними і фінансовими інвестиціями підприємств, джерелами їх фінансового забезпечення, а також удосконалення фінансово-інвестиційного менеджменту на мікрорівні. До основних результатів дослідження належать: розкриття основної сутності інвестицій, фінансово-інвестиційної діяльності та фінансово-інвестиційного менеджменту підприємств; удосконалення науково-методичних підходів до управління реальними і фінансовими інвестиціями на мікрорівні та джерелами їх фінансування; розробка практичних пропозицій щодо удосконалення оцінювання привабливості підприємств – об’єктів інвестування, вибору оптимальної фінансово-інвестиційної стратегії та підвищення фінансово-інвестиційної активності суб’єктів господарювання.

Автореферат

 
«Управління активами і пасивами банку»
 

Шварц Олександр Вікторович
Дата захисту: 16.11.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Конопатська Лариса Василівна

У дисертації узагальнено теоретико-методологічні основи управління активами і пасивами банку та розроблено рекомендації щодо вдосконалення цього процесу. Визначено систему завдань ефективного управління активами і пасивами банку. На основі аналізу методів, які застосовуються при управління активами і пасивами, розроблена класифікація інструментарію УАП. У роботі пропонуються певні підходи до вдосконалення оцінювання та управління активами і пасивами банку. Найбільш суттєвими з них є врахування чутливості активів та пасивів до зміни процентних ставок при використанні методу гепу для управління процентним ризиком, розроблена система коефіцієнтів для оцінювання процентного ризику та визначена модель оптимізації структури активів і пасивів. Проведено дослідження можливостей практичного застосування даних рекомендацій банками України.

Автореферат

 
«Прогнозування ринкових ризиків в управлінні банком»
 

Білань Наталія Сергіївна
Дата захисту: 14.12.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Примостка Людмила Олександрівна

У роботі досліджено економічну сутність ринкових ризиків банку, удосконалено їх класифікацію, виявлено особливості процесу прогнозування ринкових ризиків банку та запропоновано авторську класифікацію методів прогнозування ринкових ризиків. Розроблено практичні рекомендації щодо вдосконалення інструментарію прогнозування впливу ринкових ризиків на результати діяльності банку за умов високої волатильності українського фінансового ринку. До основних результатів дослідження належать: розвиток наукових підходів до трактування поняття “ринкові ризики банку” та класифікації ринкових ризиків; удосконалення методичних підходів до прогнозування впливу процентного, валютного та фондового ризиків на результати діяльності банку; розроблення підходу до оцінювання величини економічного капіталу банку під ринкові ризики, що полягає в розрахунку інтегрального показника ринкових ризиків з урахуванням кореляції між основними сегментами фінансового ринку (грошовим, валютним та фондовим).

Автореферат

 
«Управління капіталом акціонерного товариства»
 

Черкасова Альона Олександрівна
Дата захисту: 14.12.2012
Науковий керівник: к.е.н., професор Потій Ванда Зиновіївна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних засад управління капіталом та визначенню його особливостей на акціонерних товариствах добувної промисловості. Розкрито сутність управління капіталом, виокремлено його складові та етапи реалізації, досліджено специфічні функції керуючої системи на кожній стадії кругообігу капіталу на підприємстві. Сформульовано комплекс цілей та завдань управління капіталом, проведено їх узгодження і конкретизацію, а також розроблено систему критеріїв їх досягнення. Визначено основні тенденції формування та показники ефективності використання капіталу вітчизняними суб’єктами господарювання різних галузей економіки, зокрема підприємствами добувної промисловості Дніпропетровської області. Запропоновано напрямки удосконалення управління капіталом акціонерного товариства на основі застосування методів економетричного моделювання для виявлення взаємозв’язків між показниками ефективності управління капіталом.

Автореферат