Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2014 рік

 

 
«Фінансування та кредитування аграрних підприємств»
 

Іванець Ірина Василівна    
Дата захисту: 06.02.2014 
Науковий керівник: д.е.н., професор Білик Марія Дмитрівна

У дисертаційній роботі досліджено економічну природу фінансування і кредитування аграрних підприємств їх еволюцію та розкрито особливості організації фінансів агарних підприємств. Проведено діагностику фінансового стану та результатів діяльності аграрних підприємств України та Київської області, як основи забезпечення їх самофінансування. Розкрито особливості кредитування сільського господарства в умовах ринкової економіки. Надано оцінку державної підтримки аграрних підприємств у розрізі районів Київської області за джерелами фінансування (дотації та спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість), напрямами (рослинництво і тваринництво) та організаційно-правовими формами. Запропоновано застосування дискримінантної функції на основі інтегральних показників для оцінки рівня платоспроможності аграрних підприємств; обґрунтовано доцільність впровадження механізму аграрних розписок та запропоновано розширити використання нетрадиційних методів кредитування: лізингу, факторингу, форфейтингу; розроблено пропозиції по удосконаленню державної фінансової підтримки агропромислового комплексу.

Автореферат

 
«Моніторинг в системі управління кредитною діяльністю банку»
 

Островська Наталія Леонідівна
Дата захисту: 06.02.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Остапишин Тетяна Петрівна

У дисертації теоретично обґрунтовано та запропоновано вирішення наукового завдання – розроблення теоретичних засад побудови комплексної моделі кредитного моніторингу на основі системного підходу, а також створення методологічного забезпечення окремих етапів кредитного процесу з використанням результатів кредитного моніторингу. Визначено сутність та зміст кредитного моніторингу, проведено аналіз його складових, визначено його місце в системі управління кредитною діяльністю банку. Розглянуто ключові проблеми моніторингу кредитного ризику, моніторингу кредитного портфеля та кредитної політики в банку. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення та оптимізації процесів кредитного моніторингу в банку. Запропоновано системний підхід до вирішення актуальних проблем формалізації кредитної діяльності, зокрема, зроблено значний вклад у вдосконалення методологічної бази управління кредитною діяльністю, створено низку методик для ефективної практичної реалізації кредитного моніторингу в банку.

Автореферат

 
«Страхування авіаційних ризиків»
 

Мезіна Олена Євгенівна
Дата захисту: 25.02.2014
Науковий керівник: к.е.н., професор Артюх Тетяна Михайлівна

Розглянуто причини виникнення авіаційних ризиків, їх розвиток та особливості як передумови їх страхування. Висвітлено суть страхування авіаційних ризиків та авіаційного страхування, розглянуто його форми і види та проаналізовано принципи на яких воно будується. Проаналізований розвиток законодавчої бази з авіаційного страхування в Україні. Досліджено місце та роль страхування авіаційних ризиків в Україні. Розглянуто особливості страхування авіаційних ризиків та внесені пропозиції щодо поліпшення умов їх страхування на вітчизняному страховому ринку. Обґрунтовано доцільність олігополізації вітчизняного ринку страхування авіаційних ризиків, що посилить надійність страхового захисту вітчизняних страховиків та поліпшить фінансові результати діяльності окремих страхових компаній. Висвітлено особливості перестрахування авіаційних ризиків та вплив міжнародного ринку страхування авіаційних ризиків на вітчизняний ринок. Доведено доцільність утворення об’єднань страховиків, що проводять страхування авіаційних ризиків на вітчизняному ринку в Україні.

Автореферат

 
«Управління капіталом страхових компаній»
 

Супрун Наталія Вікторівна
Дата захисту: 25.02.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Гаманкова Ольга Олексіївна

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методичні основи управління капіталом страхових компаній та розроблено науково-практичні рекомендації щодо удосконалення процесу управління, спрямовані на підвищення ефективності діяльності і фінансової надійності страхових компаній. Виявлено наявні проблеми формування і розміщення капіталу страхових компаній, головні економічні чинники, що впливають на цей процес в умовах вітчизняного фінансового ринку. За результатами дослідження запропоновано методику визначення регулятивного капіталу страхових компаній з урахуванням обсягу діяльності страховиків, структури активів і зобов’язань; нові методичні підходи до аналізу макроекономічних показників страхового ринку на основі групування страховиків за допомогою розробленого класифікатора відповідно до розміру їх активів; ідентифіковано проблеми формування страховими компаніями оптимальних інвестиційних портфелів; рекомендовано підходи до оцінки достатності капіталу страхових компаній з врахуванням ризиків їх діяльності.

Автореферат

 
«Планування та контроль витрат в управлінні фінансами підприємства»
 

Котенко Тетяна Юріївна
Дата захисту: 10.04.2014
Науковий керівник: к.е.н., професор Павліковський Анатолій Миколайович

Дисертацію присвячено плануванню та контролю витрат підприємства. Досліджені поняття «витрати», «затрати», «расходы», «затраты», «издержки». Визначено поняття планування витрат та надано методичні рекомендації щодо його проведення. Розглянуто методи планування та контролю витрат підприємства та розроблено пропозиції щодо їх удосконалення для цілей управління. Проведено аналіз та оцінку витрат будівельних підприємств України як базового етапу планування та контролю. Удосконалено методику аналізу беззбитковості для будівельних підприємств у межах проекту та окремої будівельної роботи. Розроблено економіко-математичні моделі прогнозування, які дозволяють визначити фінансовий результат підприємства за планових витрат у майбутньому.

Автореферат

 
«ПДВ та його вплив на господарську діяльність суб’єктів підприємництва»
 

Лесько Микола Валерійович
Дата захисту: 10.04.2014
Науковий керівник: к.е.н., професор Буряк Леонід Дмитрович

У дисертації розкрито механізм функціонування податку на додану вартість та його вплив на фінансово-господарську діяльність суб’єктів підприємництва. Дано визначення поняття «податок на додану вартість». Проведено системне вивчення іммобілізації грошових коштів суб’єктів підприємництва на сплату ПДВ у процесі господарської діяльності при придбанні товарів (робіт, послуг), при сплаті ПДВ у бюджет та отриманні відшкодування від’ємного значення податкового кредиту з бюджету. Запропоновано ввести і використовувати в системі функціонування ПДВ поняття «вхідний податок на додану вартість». Дано його визначення, з’ясовані умови формування і трансформації в податковий кредит, вплив на іммобілізацію грошових коштів суб’єктів підприємництва. Досліджено формування дебіторської заборгованості покупців продукції та її вплив на іммобілізацію грошових коштів суб’єктів підприємництва при сплаті ПДВ, запропоновано організаційні й економічні заходи, спрямовані на скорочення дебіторської заборгованості. Досліджено прояв регуляторної функції ПДВ та запропоновано з метою посилення позитивного впливу на діяльність суб’єктів підприємництва використовувати диференційовані ставки податку на додану вартість залежно від рівня рентабельності продукції та її соціального призначення. Це дозволить стимулювати виробництво такої продукції.

Автореферат

 
«Фіскальне регулювання фінансових потоків в інституціональній економіці»
 

Крисоватий Ігор Андрійович
Дата захисту: 27.05.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

У дисертації проведено дослідження теоретичних засад податкового регулювання інноваційних процесів, проаналізовано ефективність їхнього податкового врегулювання в Україні та запропоновано практичні рекомендації щодо реформування податкової системи з метою активізації інноваційної діяльності. З’ясовано термінологічний апарат у сфері інновацій та їхнього податкового регулювання. Обґрунтовано особливості функціонування механізму податкового регулювання інноваційної діяльності та визначено взаємозв’язок між його складовими. Запропоновано показники оцінки ефективності зазначеного механізму у контексті досягнення економічного, соціального, екологічного ефектів та ефекту новизни. Досліджено результати дієвості податкового регулювання інноваційних процесів в Україні загалом і роль прибуткового оподаткування та оподаткування процесів споживання в активізації інноваційної діяльності зокрема. Виокремлено позитиви податкового регулювання інноваційної діяльності у зарубіжних державах, які можна використати в Україні. Окреслено перспективи напрями вдосконалення податкового законодавства з метою активізації інноваційних процесів.

Автореферат

 
«Банки на ринку лізингових послуг України»
 

Фридель Володимир Ігорович
Дата захисту: 27.05.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Івасів Ігор Богданович

У дисертаційній роботі досліджено еволюцію економічної сутності лізингу як самостійного фінансового інструменту. Проаналізовані інституційні аспекти лізингової діяльності та напрями економіко-правового регулювання лізингу. Здійснено економічну оцінку функціонування ринку лізингових послуг України. Розкрито організаційно-економічні форми участі банків на ринку лізингу та способи активізації лізингового механізму у вітчизняній банківській сфері. Розроблено механізм підвищення енергоефективності основних засобів підприємств шляхом використання лізингу із залученням банківського капіталу. Обґрунтовано методику використання кредитного скорингу в лізинговій діяльності та розроблено скорингову карту оцінки кредитоспроможності лізингоодержувачів, яка адаптована до специфіки лізингового бізнесу. Розкрито способи використання леверидж-лізингу та ленд-лізу у вітчизняній практиці із залученням банків.

Автореферат

 
«Фінансова стійкість страхових компаній та її забезпечення»
 

Журавльова Ольга Євгенівна
Дата захисту: 19.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Куліш Ганна Петрівна

У дисертації розглянуто та проаналізовано загальнотеоретичні питання сутності фінансової стійкості страхових компаній. Досліджено особливості діяльності страхових компаній та чинники, що впливають на їх фінансову стійкість. Здійснено оцінку фінансової стійкості досліджуваних страхових компаній. Проведено аналіз стану страхового портфеля вітчизняних страховиків. Проаналізовано вплив страхових резервів на фінансову стійкість страховиків. Здійснено оцінку їх достатності для забезпечення фінансової стійкості. Розглянуто механізм забезпечення фінансової стійкості страхової компанії шляхом оптимізації її страхового портфелю та запропоновано методичний підхід до визначення оптимальної структури страхового портфелю. Запропоновано методичний підхід до оцінки та прогнозування фінансової стійкості страхових компаній, що базується на дискримінантній моделі.

Автореферат

 
«Рейтингування банків у системі прийняття фінансово-інвестиційних рішень»
 

Стащук Дмитро Михайлович
Дата захисту: 19.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бабяк Наталія Дмитрівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних основ та методичних підходів до рейтингування банків у цілях підвищення ефективності прийняття фінансово-інвестиційних рішень. Сформульовано критерії ефективної методики рейтингування банків. Уточнено взаємозв’язок вартості капіталу та рейтингу. Обґрунтовано шляхи пом’якшення інформаційної асиметрії на основі кредитних рейтингів банку. Обґрунтовано скорингову методику рейтингування. Імплементовано використання кредитного рейтингу у вартісно-орієнтоване управління банком. Здійснено аналіз чутливості вартості банківського бізнесу до зміни рейтингу. Запропоновано підхід до стратегічного управління банком на основі управління власним рейтингом. Обґрунтовано управлінський підхід до максимізації кредитного рейтингу. Визначено шляхи покращення інформаційної підтримки прийняття управлінських рішень на базі рейтингів.

Автореферат

 
«Ринок первинної публічної пропозиції цінних паперів та шляхи його формування в Україні»
 

Гладчук Ксенія Миколаївна
Дата захисту: 20.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Майорова Тетяна Володимирівна

У роботі поглиблено теоретичні засади функціонування ринку первинної публічної пропозиції цінних паперів (від англ. initial public offering – ІРО). Удосконалено визначення сутності ІРО і виокремлено його характерні риси. Здійснено узагальнену класифікацію методів залучення інвестиційних ресурсів і визначено в ній місце ІРО. Проаналізовано економічний зміст ринку ІРО, визначено його учасників, а також досліджено організаційні і методичні засади здійснення операцій на ньому. Уточнено трактування сутності ризику ІРО, здійснено авторське узагальнення класифікаційних ознак ризиків ІРО і доповнено існуючі методи управління ними. Узагальнено еволюцію розвитку світового ринку ІРО і визначено сучасні тенденції його функціонування. Виявлено особливості становлення і зростання ринків ІРО окремих країн світу, які доцільно імплементувати у вітчизняну практику. Проаналізовано досвід, отриманий вітчизняними підприємствами при здійсненні ІРО за кордоном. Досліджено передумови формування ринку ІРО в Україні і встановлено фактори, що перешкоджають його ефективному функціонуванню. Обґрунтовано рекомендації щодо розвитку вітчизняного ринку ІРО і розроблено структурну модель його функціонування.

Автореферат

 
«Емісійна політика вітчизняних підприємств на світовому фондовому ринку»
 

Смирна Ольга Володимирівна
Дата захисту: 20.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Васильчук Ірина Петрівна

В роботі розглянуто сутність емісійної політики підприємства та її місце в загальній фінансовій стратегії, визначено її якісні характеристики. Розкрито економічний зміст первинного публічного розміщення на світовому фондовому ринку, охарактеризовано методичні підходи до оцінки його ефективності. Досліджено місце та роль фінансової комунікації в емісійній політиці підприємства на фондовому ринку, а також вплив інформації на стратегію фінансування підприємства. Оцінено особливості емісійної політики вітчизняних підприємств на світовому фондовому ринку, виокремлено фактори, що визначають її, та встановлено взаємозв’язок між характеристиками ІРО та фінансово-господарським станом емітента цінних паперів. Визначено вплив фінансових відносин підприємства з учасниками світового фондового ринку на кількісні характеристики ІРО та постемісійний розвиток емітента. Охарактеризовано складові елементи постемісійної стратегії розвитку АТ, що здійснили ІРО на світовому фондовому ринку. На основі проведеного дослідження запропоновано та апробовано методичний підхід до оцінювання ефективності емісійної політики підприємства на фондовому ринку. Обґрунтовано заходи, спрямовані на покращення рівня фінансової комунікації українських підприємств в процесі первинного публічного розміщення.

Автореферат

 
«Державний борг: макроекономічні аспекти розвитку в Україні»
 

Бец Олександр Ілліч
Дата захисту: 26.09.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертацію присвячено дослідженню державного боргу та макроекономічних аспектів його розвитку в Україні. Розкрито питання економічної природи і сутності державного боргу, доведено, що він є наслідком функціонування системи державного кредиту, виявлено його специфічне суспільне призначення, функції і внутрішньо притаманні йому властивості і риси. Висвітлено еволюцію теоретичних концепцій державного боргу, досліджено за допомогою комплексного ретроспективного аналізу основні етапи і тенденції його формування в Україні. Проаналізовано взаємозв’язок державного боргу з фіскальними індикаторами (доходами, видатками і дефіцитом бюджету) в контексті забезпечення фіскальної стійкості. Досліджено взаємозв’язок державного боргу з монетарними індикаторами та його вплив на інфляційні процеси і цінову стабільність у контексті забезпечення монетарної стабільності та макроекономічної рівноваги. Виявлено ризики державного боргу та проведено їх оцінювання. Розглянуто методи запобігання ризикам та їх попередження як важливу передумову забезпечення макрофінансової стабільності. Розкрито причинно-наслідкову діалектику державного боргу та визначено економічні, фінансові й соціальні ефекти боргової політики. Обґрунтовано пропозиції щодо оптимізації боргової, фіскальної та монетарної політики в Україні. Розроблено та визначено пріоритети боргової політики України.

Автореферат

 
«Управління ризиками біржового ринку похідних фінансових інструментів»
 

Парандій Олег Володимирович
Дата захисту: 26.09.2014
Науковий керівник: к.е.н., професор Гапонюк Микола Анатолійович

Дисертація присвячена поглибленню наукових розробок з теоретичних і практичних аспектів діяльності біржового ринку похідних фінансових інструментів та управління його ризиками. У роботі показано роль ринку ПФІ у перерозподілі ризику. Визначено особливості ризиків біржового ринку деривативів. Виокремлено центрального контрагента як ключового елемента системи управління ризиками біржового ринку ПФІ. Досліджено ефективність основних інструментів управління ризиками на біржовому ринку похідних фінансових інструментів. Проведено порівняння систем управління ризиками провідних світових ринків деривативів. Обґрунтовано напрями вдосконалення законодавства України з питань функціонування біржового ринку похідних фінансових інструментів. Запропоновано використання непараметричної системи розрахунку оптимального розміру забезпечення за відкритими позиціями. Розкрито напрями адаптації вітчизняної системи управління ризиками до кращих міжнародних практик.

Автореферат

 
«Кредитування інноваційних проектів»
 

Гернего Юлія Олександрівна
Дата захисту: 16.10.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Диба Олександр Михайлович

Дисертацію присвячено вирішенню теоретичних і прикладних аспектів розвитку кредитування інноваційних проектів в сучасних умовах. Удосконалено понятійно-категоріальний апарат кредитування та реалізації інноваційних проектів з урахуванням положень класичної політичної економії, а також сучасних наукових розробок. Визначено роль кредиту, як форми фінансового забезпечення процесу реалізації інноваційних проектів. Обґрунтовано основні види інвестиційного кредиту для використання на окремих етапах реалізації інноваційного проекту. Досліджено фінансове забезпечення інноваційних проектів в економіці України. Визначено особливості банківського кредитування інноваційних проектів, як пріоритетного джерела фінансових ресурсів національної економіки. Досліджено основні тенденції використання міжнародного кредитування інноваційних проектів. Обґрунтовано перспективи та розроблено пропозиції з метою підвищення ефективності кредитування інноваційних проектів. Запропоновано способи мінімізації ризиків кредитування інноваційних проектів.

Автореферат

 
«Надійність банківської системи в умовах циклічного розвитку економіки»
 

Козлов Владислав Ігорович
Дата захисту: 16.10.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Примостка Людмила Олександрівна

Дисертація присвячена проблемі оцінювання та забезпечення надійності банківської системи в умовах циклічності економічного розвитку. В дисертації поглиблено трактування поняття «надійність банківської системи», визначено його місце в термінологічному апараті. Досліджено підходи до оцінювання надійності банківської системи та її зв’язок із економічними циклами. Проведено аналітичне дослідження надійності банківської системи, в рамках якого визначено домінантні фактори впливу на неї, взаємозв’язки між цими факторами. В дисертації запропоновано підхід до оцінювання надійності банківської системи, який ґрунтується на використанні модифікованої динамічної нормативно-індексної моделі, стрес-тестуванні ризиків банківської системи та розрахунку індексів її надійності. Запропоновані заходи з удосконалення нормативного та інформаційного середовища функціонування банківської системи, заходи з обмеження впливу суб’єктивних факторів на надійність банківської системи, в тому числі - з використанням автоматичних стабілізаторів.

Автореферат

 
«Управління кредитним ризиком: європейський досвід та вітчизняна практика»
 

Харченко Вілен Олександрович
Дата захисту: 11.12.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Примостка Людмила Олександрівна

У дисертації розглянуто роль управління кредитним ризиком банківської діяльності на макро- та мікрорівнях. З’ясовано сутність понять «кредитний ризик» та «управління кредитним ризиком», надано класифікацію, визначено мотиви та фактори, що впливають на формування кредитних ризиків банківської діяльності. Розкрито економічну природу та роль управління кредитним ризиком в еволюційному розвитку. Надано класифікацію методів управління кредитним ризиком. Методи управління кредитним ризиком на рівні кредитного портфеля банку доповнено хеджуванням. Обґрунтовано необхідність управління кредитним ризиком на макрорівні та удосконалено структуризацію процесу управління кредитними ризиками в частині виокремлення на кожному з етапів управління чотирьох ієрархічних рівнів: міжнародний, національний, рівень кредитного портфеля, рівень окремого кредиту. Обґрунтовано взаємозв’язок між рівнем кредитного ризику та якістю фінансової інформації, що надається позичальником до банку. Досліджено вплив якості фінансової інформації від позичальників на ефективність проведення аналізу кредитоспроможності. Удосконалено модель рейтингового оцінювання кредитоспроможності позичальника в частині зниження впливу кількісних показників, шляхом врахування якісних характеристик позичальника, переведених у шкалу кількісних оцінок. Узагальнено європейський досвід у дослідженні підходів до підвищення якості фінансової інформації та формуванні інтегрованого фінансово-інформаційного простору на національному та міжнародному рівнях. Розроблено пропозиції і рекомендації щодо лібералізації фінансово-інформаційного простору в Україні з метою зниження рівня кредитних ризиків банків.

Автореферат

 
«Розвиток системи управління якістю банківських послуг»
 

Корчан Аліна Василівна
Дата захисту: 19.12.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Білошапка Вікторія Степанівна

Дисертаційна робота присвячена вдосконаленню теоретичних, методичних та практичних засад формування і реалізації системи управління якістю банківських послуг. Дано визначення якості банківської послуги з наголосом на обов’язковості врахування чинника стандартизації послуг у трактуванні поняття їх якості. Розкрито поняття «система управління якістю банківських послуг» шляхом визначення її елементів та деталізації їх функцій та умов роботи на базі відповідного високотехнологічного програмного забезпечення. Рекомендовано чотирьохетапну методику побудови даної системи. Компонентами системи управління якістю банківських послуг автор визначає підсистему стандартизації банківських послуг, підсистему управління збутом банківських послуг, підсистему управління інноваціями в сфері банківських послуг та підсистему управління маркетингом. Вдосконалено процес оцінки якості банківських послуг представленням авторської методики оцінки якості. Доведено вплив задоволеності клієнтів якісними послугами на фінансовий результат банку. Удосконалено підходи до розвитку системи управління якістю банківських послуг пропозицією поєднання сучасних інноваційних стратегій з управлінням якістю послуг. Запропоновано ввести в практику банківської діяльності України поняття «інноваційний менеджер». Доведено важливість використання можливостей розвитку збутової мережі банку для надання якісних банківських послуг.

Автореферат

 
«Центральний банк у системі монетарного регулювання економіки»
 

Запаранюк Тетяна Валеріївна
Дата захисту: 19.12.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор, Заслужений діяч науки і техніки України Мороз Анатолій Миколайович

Дисертація присвячена дослідженню актуальних проблем регулятивного впливу центрального банку на перебіг економічних процесів. Визначено природу, сутність та особливості функціонування центрального банку як ключового ринкового інституту, покликаного впливати на економіку за допомогою монетарних інструментів. Розкрито сутність, призначення та особливості системи монетарного регулювання економіки засобами грошово-кредитної і валютної політики. Проаналізовано використання інструментів монетарного регулювання центральними банками провідних країн. Розглянуто практичні аспекти застосування центральним банком основних інструментів реалізації грошово-кредитної політики в Україні, визначено їх переваги і недоліки та запропоновано напрями їх удосконалення. Здійснено порівняльну оцінку альтернативних режимів таргетування і визначено пріоритетність цілей грошово-кредитної політики в умовах дестабілізації фінансового сектора економіки. Обґрунтовано комплекс заходів, спрямованих на вдосконалення системи монетарного регулювання економіки. Сформульовано концептуальні засади функціонування системи монетарного регулювання в умовах відкритості національного господарства.

Автореферат