Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2013 рік

 
«Методика та організація аналізу операцій банків з кредитування суб’єктів господарювання»
 

Халіменко Юлія Михайлівна 
Дата захисту: 25.02.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Семениченко Юлія Костянтинівна

Удосконалено понятійний апарат та розкрита сутність понять «операція із кредитування суб’єктів господарювання», «кредитна послуга», «кредитний продукт». Обґрунтовано застосування терміну «стандартизовані аналітичні процедури», який ввійшов у підсистему інформаційно-методичного забезпечення аналізу кредитних операцій шляхом побудови стандарту кредитного продукту, в структуру якого також входить концепція кредитного продукту, технологічна карта за продуктом, типова форма кредитного договору, бухгалтерська модель та необхідні до заповнення форми звітності. В роботі обґрунтовано концепцію організації аналітичного процесу у взаємозв’язку між структурними підрозділами банку. Її зміст узагальнено через виділення шести етапів аналітичної роботи (підготовчого, попереднього, оціночного, аналітичного, підсумкового і контрольного) для упорядкованості отриманої аналітичної інформації та ефективності виконання аналітичних процедур в процесі управління. У дисертації удосконалено методику комплексного аналізу операцій банків з кредитування суб’єктів господарювання та обґрунтовано доцільність застосування в аналітичній роботі рекомендацій міжнародних регулюючих органів. Вказану методику запропоновано доповнити наступними складовими елементами в підсистемі управлінського аналізу: визначення внутрішньої рейтингової оцінки позичальника – суб’єкта господарювання; аналіз рівня втрат за кредитними продуктами; формування резервів під кредитні ризики на основі прогнозування рівня простроченої заборгованості; аналіз економічного капіталу для покриття кредитних ризиків.

Автореферат

 
«Облікові оцінки показників фінансової звітності: управлінський аспект»
 

Ісаєв Дмитро Михайлович
Дата захисту: 26.02.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Ямборко Галина Анатоліївна

У дисертації досліджено методичні положення визначення облікових оцінок, їх формування у фінансовій звітності і розроблено практичні рекомендації щодо їх удосконалення. Розкрито економічну сутність облікових оцінок через застосування професійних суджень стосовно техніки розрахунків або вибору вірогідних цифрових значень чи характеристик (властивостей) елементів фінансової звітності, визначено фактори впливу на надійність облікових значень та їх зміну в часі. Розроблено групування облікових оцінок за низкою ознак. Обґрунтовано застосування облікових оцінок при виборі критеріїв розмежування, у методах розрахунків та основах оцінки на підставі власних намірів менеджменту підприємства або з погляду неупередженого учасника. Висвітлено залежність показників фінансової звітності від галузі роботи підприємства, які обумовлюють специфічні критерії оцінки елементів фінансової звітності, зокрема, резерв сумнівних боргів, визначення безнадійної заборгованості. Сформульовано критерії визнання права користування електричною енергією на обраному класі напруги як контрактного нематеріального активу за умови достатності інформації для достовірної оцінки. Розкрито важливі аналітичні аспекти застосування облікових оцінок основних засобів шляхом їх взаємоузгодженого вибору, продемонстровано їх практичну цінність при вивченні результатів дооцінок та уцінок. Запропоновано розрахунок ступеня зношеності основних засобів після переоцінки, методичний підхід обліку складових вартості об'єкта основних засобів для підвищення рівня аналітичності облікових процедур за відстроченими податками, дооцінками у складі додаткового капіталу, наступними переоцінками.

Автореферат

 
«Облік та аналіз діяльності інститутів спільного інвестування»
 

Жила Ірина Валеріївна
Дата захисту: 21.03.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Парасій-Вергуненко Ірина Михайлівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів обліку й аналізу діяльності ІСІ. Розглянуто діяльність інститутів спільного інвестування як об’єкт обліку та аналізу, зокрема висвітлені напрями удосконалення нормативно-правового забезпечення ІСІ на ринку цінних паперів, а також обґрунтовані напрями та проблеми обліку та аналізу їхньої діяльності. Проаналізовано методологічні засади та методичні аспекти формування обліково-звітної інформації щодо фінансових активів інститутів спільного інвестування та обґрунтовано доцільність системності бухгалтерського обліку фінансових інвестицій на різних стадіях їх життєвого циклу для відповідного відображення інформації про них у фінансовій звітності, що є сполучною ланкою між ІСІ та існуючими і потенційними інвесторами. Відображено аналітичне забезпечення функціонування інститутів спільного інвестування та розглянуто запропоновані практичні аспекти використання аналітичних даних для розрахунків з обґрунтування вибору пакетів цінних паперів як складових інвестиційного портфеля.

Автореферат

 
«Облік і аналіз виробничих запасів підприємств цукрової промисловості»
 

Чабанюк Ольга Анатоліївна
Дата захисту: 21.03.2013
Науковий керівник: к.е.н., професор Єфіменко Василь Іванович

Дисертаційна робота спрямована на удосконалення і розробку теоретичних і практичних положень з обліку і аналізу виробничих запасів підприємств цукрової промисловості. Уточнено визначення виробничих запасів та удосконалено напрями їх класифікації шляхом групування за масштабом відповідальності, відповідністю вимогам якості. Поглиблено концептуальні положення обліку виробничих запасів в умовах інформаційної економіки у контексті реалізації завдань другого рівня, що сприяє інформаційному забезпеченню ефективності управління виробничими запасами. Розроблено модель аналізу виробничих запасів у контексті їх ефективного управління з позиції рохрематики. Удосконалено зміст наказу про облікову політику підприємств цукрової промисловості на основі систематизації положень з обліку виробничих запасів, що сприяє повноті реалізації функцій обліку для цілей управління в умовах інформаційної економіки. Регламентовано субрахунки третього і четвертого порядків з аналітичного обліку виробничих запасів, сформульовано пропозиції з удосконалення робочого плану рахунків та графіку документообороту з обліку виробничих запасів. Обґрунтовано процедури аналізу на основі інформації Бюджету виробничої потреби у виробничих запасах підприємства цукрової промисловості у натуральних і вартісних вимірниках, який дозволяє встановити забезпеченість виробництва виробничими запасами. Запропоновано механізм оцінки забезпеченості підприємства цукрової промисловості виробничими запасами на основі поєднання методичних прийомів аналізу виробничих запасів, аналізу опосередкованих індикаторів фінансової стабільності, регресійно-кореляційного аналізу.

Автореферат

 
«Облік і контроль об’єктів права інтелектуальної власності»
 

Любенок Наталія Олександрівна
Дата захисту: 22.03.2013
Науковий керівник: к.е.н., професор Лук’яненко Любов Іванівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та організаційно-методичних аспектів обліку і контролю об’єктів права інтелектуальної власності. У роботі сформовано методичний підхід до обліку об’єктів права інтелектуальної власності з урахуванням повноти наявних майнових прав. Запропоновано класифікацію об’єктів права інтелектуальної власності і визначено межу перетину категорій «об’єкти права інтелектуальної власності» та «нематеріальні активи» для побудови якісної інформаційної моделі обліку та контролю. Проаналізовано існуючі визначення, уточнено і розмежовано поняття «інтелектуальна власність», «об’єкт інтелектуальної власності», «об’єкт права інтелектуальної власності», «контроль ефективності використання об’єктів права інтелектуальної власності». Досліджено методичні положення проведення внутрішнього контролю, внутрішнього аудиту та процедуру здійснення інвентаризації об’єктів права інтелектуальної власності, що сприяє удосконаленню бухгалтерської термінології та розвитку теоретичних засад обліку і контролю операцій з об’єктами права інтелектуальної власності.

Автореферат

 
«Стратегічне управління холдинговими компаніями: проектно-орієнтований підхід (за матеріалами підприємств галузі інформаційно-комунікаційних технологій України)»
 

Скітьова Ганна Сергіївна
Дата захисту: 10.04.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Батенко Людмила Павлівна

Дисертація присвячена розробці теоретико-методичних і прикладних аспектів забезпечення стратегічного управління холдинговими компаніями на основі використання інструментарію проектного менеджменту. Для досягнення поставленої мети здійснено аналіз понятійно-категоріального апарату досліджуваної предметної галузі та його впорядкування, проведена ретроспектива наукових концепцій стратегічного управління й доведено необхідність застосування проектного підходу для вирішення комплексних задач стратегічного управління холдингами. Визначено генезис та еволюцію функціонування холдингів в Україні. Виділено основні чинники і тенденції розвитку галузі ІТК, діагностовано стан стратегічного та проектного управління на її підприємствах, виявлено залежність між рівнем зрілості систем стратегічного і проектного управління та фінансовими результатами холдингів. Розроблено модель стратегічного проектно-орієнтованого управління ХК, запропоновано методичний підхід до формування та оцінювання виконання її стратегічного портфеля проектів. Обґрунтовані рекомендації щодо організаційного забезпечення управління стратегічною діяльністю ХК на основі проектно-орієнтованого підходу.

Автореферат

 
«Організація інформаційної системи забезпечення бухгалтерського обліку»
 

Кривець Юрій Миколайович
Дата захисту: 18.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Кузьмінський Юрій Анатолійович

У дисертаційній роботі розглядаються актуальні питання функціонування інформаційної системи бухгалтерського обліку, досліджуються питання організації її інформаційного забезпечення, а також моделювання інформаційного середовища функціонування бухгалтерського обліку на підставі системних уявлень. На основі критичного аналізу наукової літератури визначено місце і роль, а також мету й завдання інформаційної системи бухгалтерського обліку, проаналізовано та сформульовано передумови і перспективи проектування останньої. Проведено детальний аналіз інформаційного середовища облікової системи, установлено організаційні аспекти, а також розроблено і запропоновано до використання критерії й механізми забезпечення якості її функціонування. Проведено детальний аналіз понять "модель" і "моделювання" та досліджено можливість та доцільність їх застосування в бухгалтерському обліку. Значну увагу приділено вивченню зовнішнього інформаційного забезпечення системи бухгалтерського обліку та вперше розроблено детальні моделі його пошуку/поновлення залежно від видів інформації. Також у роботі змодельовано інформаційне середовище функціонування облікової системи з урахуванням системних процесуальних уявлень.

Автореферат

 
«Формування внутрішньогосподарської (управлінської) звітності промислових підприємств»
 

Позов Аполлон Харалампійович
Дата захисту: 18.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Кузьмінський Юрій Анатолійович

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню теоретичних, методичних та практичних положень формування внутрішньогосподарської (управлінської) звітності промислових підприємств. Досліджено теоретичні та організаційні засади побудови та ведення внутрішньогосподарського (управлінського) обліку як джерела формування звітності, що дозволило поглибити підходи до визнання сутності, цілей, завдань, функцій та принципів формування внутрішньогосподарської (управлінської) звітності, удосконалити класифікаційні ознаки, складові елементи, етапи формування її показників та розробити організаційні моделі ієрархічної підлеглості її форм. В роботі обґрунтовано положення (стандарт) внутрішньогосподарської (управлінської) звітності промислових підприємств, що враховує сучасні методи та процедури обліку, технологію виробництва та застосовані інформаційні системи. Також запропоновано концепцію стратегічної внутрішньогосподарської (управлінської) звітності для поліграфічних підприємств, що використовує змішані технології двох облікових підходів - облік витрат за видами діяльності (Activity-based costing (АВС)) та облік ключових індикаторів системи збалансованих показників (The Balanced Scorecard (BSC)).

Автореферат

 
«Методика та організація обліку і контролю спільної діяльності без створення юридичної особи»
 

Привалова Неля Євгеніївна
Дата захисту: 19.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Кузьмінський Юрій Анатолійович

Дисертація є комплексним дослідженням теоретичних та організаційно-методичних питань бухгалтерського обліку та контролю спільної діяльності без створення юридичної особи шляхом гармонізації із практикою застосування міжнародних і національних стандартів, спрямованих на вдосконалення взаємовідносин суб’єктів спільної діяльності та для покращення підготовки проектів ефективних управлінських рішень. Визначено економічну сутність спільної діяльності без створення юридичної особи та узагальнено теоретичні основи здійснення її обліку. З’ясовано, що організаційні та методичні переваги для адекватного, достовірного відображення операцій спільної діяльності має відокремлений облік спільної діяльності, який веде учасник, уповноважений на його ведення. Визначено порядок формування внесків учасників відповідно до трьох груп за складом активів та розроблено теоретичні засади їх первинного визнання як облікового об’єкта та методи первісної оцінки. Для забезпечення достовірності та своєчасності формування інформації щодо операцій спільної діяльності в системі бухгалтерського обліку запропоновано склад, структуру та вимоги щодо формування облікової політики спільної діяльності. Систематизовано підходи щодо розподілу витрат між основною та спільною діяльністю, який проводиться уповноваженим учасником у частині адміністративних витрат, витрат на оплату праці найманих працівників та нарахувань, амортизації необоротних активів. На основі аналізу міжнародних стандартів фінансової звітності та критичної оцінки вітчизняної практики регламентування в П(С)БО запропоновано організацію обліку та складання фінансової та податкової звітності за поточними фінансово-господарськими операціями, які враховують вид відносин спільної діяльності та вимоги регуляторних органів щодо подання звітної інформації. На основі вивчення теоретичних підходів до побудови системи контролю запропоновано для посилення контрольованості операцій спільної діяльності з боку її учасників організувати спільний контроль. Сформульовано визначення такого різновиду контролю, ідентифіковано елементи системи контролю учасника спільної діяльності. Розроблено методику контролю спільної діяльності з метою забезпечення дотримання політики управління та ефективного ведення спільної діяльності.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19