Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Клубу скоро 50!

Культурологічний клуб „Дорогами до прекрасного”  був заснований у 1968 році  Малініною Оленою Дмитрівною, Почесною кінгівкою. Коло захоплень та інтересів учасників  обширне – перлини світової культури, література, живопис, музика, архітектура, історія  і особливо краєзнавство.

 Поступово склалися кілька постійних напрямків та форми роботи клубу: колективні екскурсії, зустрічі з цікавими людьми, обговорення обраних тем, презентації клубівських знахідок на заходах різного рівня, в тому числі у клубі “Предтеча”, що діє при Національний Парламентській бібліотеці України,  літературно-меморіальному музеї-квартирі П.Тичини, бібліотеці мистецтв імені М.Бажана, Національному музеї Тараса Шевченка.

Найцікавіше проходять так звані „виїзні засідання” клубу. Вони надають потрійну інтелектуальну й естетичну насолоду: по-перше, поки готуєш програму, занурившись у путівники, довідники, карти, сайти, по-друге, коли в поїздці відкриваєш нове, навіть неочікуване, й по-третє, коли по поверненні ще й ще раз переживаєш враження, підсилені фотографіями, слайдами. Географія подорожей справді широка – Карелія, Соловецькі острови, Бухара, Самарканд, Краків, Варшава, Брест, Байкал, Прибалтика, а ще чимало заповідних  куточків рідної України: Крим і Закарпаття, Шацькі озера і Асканія. А скільки невеличких містечок і сіл з їх незабутніми музеями та музейчиками, створеними щирими подвижниками. Мета наших  поїздок –  зустрічі з такими цікавими людьми та культурні відкриття, що стають темами подальших обговорень і кличуть у нові мандри по рідному краю. Тільки за останні пять років, здійснюючи рейд “Шляхами Сковороди”, натхненником якого є Володимир Якович Стадниченко, заслужений журналіст України, визнаний сковородознавець, Лауреат Національної премії України імені Т.Шевченка, ми побували у Каврої, Чорнухах і Лохвиці, у Прилуках і Переяславі-Хмельницькому, а тепер листуємось з відвіданими музеями.

Не менш цікавими та плідними виявилися творчі розвідки, пов’язані з історією рідного університету. Вдалося відшукати і декілька фотопортретів засновника нашого закладу М.В.Довнар-Запольського за і 1911 р., і разом з іншими викладачами на світлині випуску економічного відділення 1914 р. а також  і рідкісні старовинні видання творів осбистостей, що складають окрасу Альма-матер. Так вже сталося,  що в столітню історію  КНЕУ, вплетені своєю причетністю видатні імена: вчені-економісти, культурні, політичні і громадські діячі. Безумовно, про заслуги таких осіб відомо широкому загалу, а от які у них були захоплення, крім суто професійних? К. Г. Воблий, С.Ф. Русова і О.О.Русов, Є. Слуцький – про них чимало вже знайдено, список цей поповнюється. Дуже цікаво відкривати для себе і незаслужено забуті імена неординарних особистостей, які зробили свій гідний внесок у розвиток науки й культури України. Імена, що за кордоном більш відомі, ніж на їх батьківщині: В.Свідзінський, О.Неприцький-Грановський.  Гідним доробком клубу  є вивчення  літературних імен, серед яких є всесвітньо відомі: О. Довженко, П.Тичина, В.Еллан-Блакитний, А. Казка, І.Бабель, Ю.Смолич, М. Ушаков, зацікавлено відшукуємо твори написані в роки навчання. І в ціх пошуках завдячуємо і дочці Елланського – Майї Василівні Вовчик-Блакитній і Тетяні Вікторівні Сосновській (внучатій племінниці П.Тичини), і Петру Івановичу Гонтаруку директору музея  у с.Великі Бережці. А хіба не цікаві поети-аматори сучасні викладачі і студенти, представлені подарунковою колективною збіркою “Багатобарвне літо”?! На поетичних полосах газети “Економіст”, а також в наступній колективній поетичній збірці “Вітрила натхнення” можна побачити чимало тих, хто гідно підживлює літературні традиції. Турботливо опікує наших початківців Тетяна Василівна Майданович, письменниця, член НСПУ, літературний редактор наших збірок.

      

Головне надбання клубу, у тому, що радість спільних  вражень надає наснаги у роботі, у житті взагалі. І під яким би гаслом не здійснювалось клубівське дійство: творчий рейд “Шляхами Сковороди”, розвідини “Видатні українці - наші земляки й колеги” чи підготовка ювілейної поетичної збірки КНЕУ спільно з клубом «Скіфи», Літературною студією «Українське слово» та редакцією університетської газети – це неодмінно знаходить прихильників.

    

Ваблять нові і нові пошуки, нові й нові дороги.  А знайдене виплескується у  газетних статтях, фотоколекціях, тобто задовольняє найсвятішу людську потребу – творити.     Залучаємо до наших пошукових акцій творчихстудентів. Цікаво, спостерігати, як вони сприймають усе, що хвилює і вабить їх викладачів. Хочеться зберегти дорогі нам традиції, щоб спрямована до прекрасного естафета натхнення  була надійною і переможною.

Учасники клубу “Дорогами до прекрасного” майже п'ятдесят років керуються завітом мудрих: «ХОЧЕШ БАГАТО ЗНАТИ – ПОДОРОЖУЙ!» А мандрувати навчилися не тільки транспортними засобами, а й уявою, тобто подумки, відшукуючи цікаве в історії, культурі. 

 

    
 

Остання редакція: 10.10.15