Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Студентам

16.11.2012 р.                                                  До Міжнародного дня студента

   17 листопада має особливе значення для студентів всього світу, адже це - Міжнародний день студента. Це свято зближує та об'єднує молодих людей усього світу, бо це, насамперед, день студентської солідарності, що не має меж та кордонів.

   Міжнародний День Студента студентство святкує традиційно гучно й весело. Цей день об'єднує всі покоління студентів, як теперішніх, так і колишніх. Студентство, мабуть, є найбільш прогресивним прошарком суспільства і професійне свято це ще одна нагода не забувати про це.

   Міжнародний день студентів як свято встановлено 17 листопада 1946 року на Всесвітньому конгресі студентів, який відбувся в Празі, в пам’ять чеських студентів – патріотів. Це свято асоціюється з молодістю, романтикою та радістю, але історія його, яка розпочалась в Чехословаччині під час ІІ Світової війни, кривава та сумна.

  28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехословаччині, празькі студенти та їх викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відсвяткувати річницю утворення Чехословацької держави (28.10.1918). Підрозділи фашистів розігнали демонстрацію, при цьому був розстріляний студент медичного факультету Ян Оплєтал.

  Похорони Яна Оплєтала 15 листопада 1939 року знову переросли в акцію протесту. Десятки демонстрантів були заарештовані. 17 листопада гестапівці та есесівці рано вранці оточили студентські гуртожитки. Більш ніж 1200 студентів було заарештовано і відправлені в концтабір у Заксенхаузен. Дев’ятьох студентів та активістів стратили в стінах в’язниці в празькому районі Рузіне. За наказом Гітлера всі чеські ВНЗ було закрито до кінця війни.

  В Україні 17 листопада почали святкувати як День студента з 1999 року згідно з наказом Президента України. Традиції святкування Дня студента в Україні ще не встановились. Для когось із 2,4 мільйонів винуватців свята, День студента – це просто новий день, для когось – просто привід зустрітися з друзями і повеселитися, а для декого – день символічного об’єднання, підвищення ролі студентства в суспільному і політичному житті країни.

Остання редакція: 19.09.14