Оцінювання підприємницьких ризиків

Мета навчальної дисципліни .Ознайомити слухачів з технологією прийняття підприємницьких рішень, основами сучасної економічної ризикології та на основі набутої систематизованої інформації сформувати комплексну систему знань та практичних навичок щодо обґрунтування підприємницьких рішень з різним ступенем невизначеності та ризику.

Завдання навчальної дисципліни - усвідомити, що економічні процеси зазнають впливу некерованих чинників та протікають в умовах невизначеності, конфліктності, принципової неможливості здійснення точних економічних прогнозів, необхідних для прийняття економічних рішень; засвоїти основні принципи обґрунтування різних видів підприємницьких рішень, методичні підходи щодо аналізу ризику та управління ним; оволодіти навичками самостійно здійснювати аналіз, ідентифікацію та оцінку ризику, використовуючи комп’ютерну техніку та програмно-математичні комплекси.

Міждисциплінарні зв’язки дисципліни «Оцінювання підприємницьких ризиків» визначаються особливостями підготовки бакалаврів та ґрунтується на теоретичному фундаменті підприємництва та методологічних положеннях суміжних економічних дисциплін, таких як  економіка підприємств, менеджмент, статистика, теорія ймовірності, основи ризикології, тощо.

Перелік знань, умінь та навичок, яких набуде студент після опанування даної навчальної дисципліни.

Дана дисципліна спрямована на досягнення таких компетентностей:

-       вміння визначати та оцінюватипідприємницькі ризики;

-       здатність здійснювати розробку та обґрунтування підприємницьких рішень на основі комплексу методів та моделей, системи показників економічного обґрунтування підприємницьких рішень;

-       здатність до вирішення проблемних питань і нестандартних ситуацій у професійній діяльності за умов невизначеності, ризиків та конфліктів;

-       здатність здійснювати ідентифікацію, аналіз та оцінку ризику, використовуючи комп’ютерну техніку та програмно-математичні комплекси;

-       вміння економічно обґрунтовувати напрями та методи регулювання підприємницьких ризиків на підприємстві.

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен набути такі результати навчання:

-       застосовувати набуті знання для виявлення, постановки та вирішення завдань тапрактичних ситуацій в підприємницькій діяльності в умовах невизначеності, мінливості та ризику

-       оцінювати можливі ризики, соціально-економічні наслідки майбутніх підприємницьких рішень.

-       демонструвати навички самостійно приймати рішення, лідерські навички та уміння працювати в команді;

-       обґрунтовувати рішення в умовах невизначеності, що потребують застосування нових підходів,елементів теорії ігор та теорії корисності;

-       якісно та кількісно оцінювати можливі ризики, соціально-економічні наслідки підприємницьких рішень;

-       розробляти сценарії і стратегії розвитку при реалізації фінансових та інвестиційних рішень

Сфера реалізації набутих знань, умінь та навичок.

Набуті під час вивчення дисципліни знання, вміння та навички студенти зможуть застосовувати в практиці господарювання суб’єктів підприємницької діяльності будь-яких форм власності та організаційно-правових форм, науковій та дослідницькій діяльності в сфері забезпечення ефективного розвитку бізнесу, освітній діяльності у вищих та середньо-спеціальних закладах освіти при викладанні дисциплін, які пов’язані з проблематикою курсу «Оцінювання підприємницьких ризиків».

Зміст дисципліни, що пропонується для вивчення студентами за модулями та темами.

Модуль1

1.Невизначеність як першопричина ризику підприємницької діяльності.

2.Критерії прийняття рішень в умовах невизначеності.

3.Теорія корисності в системі процесів прийняття рішень.

4..Підприємницькі ризики та їх вплив на прийняття господарських рішень.

Модуль2

5. Критерії прийняття господарських рішень за умов ризику.

6. Прийняття рішень в конфліктних ситуаціях.

7.Теорія ігор.

8.Обґрунтування фінансових та інвестиційних рішень за умов ризику.

Модуль3

9.Якісне оцінювання  підприємницьких ризиків.

10.Кількісне оцінювання підприємницьких ризиків.

11.Основи ризик-менеджменту

12.Напрями та методи регулювання та зниження ступеню ризику.

Викладацький склад:

Клименко Світлана Михайлівна, канд.екон.наук, доцент кафедри бізнес-економіки та підприємництва

Рекомендовані інформаційні джерела:

1.     Клименко С.М., Дуброва О.С. Обґрунтування господарських рішень та оцінка ризиків.- навч. посібник.- К: КНЕУ, 2005. - 272 с.

2.     Клименко С.М., Дуброва О.С. Обґрунтування господарських рішень та оцінка ризику.- Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисципліни.- К: КНЕУ, 2005. - 183 с.

Остання редакція: 26.09.22