Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Як твориться історія?03 Липня 2017р.

Участь викладачів ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» у конференції «Україна-ЄС: партнерство у мінливому світі».

29 червня 2017 р. у Києві, у готелі Hyatt Regency Kyiv відбулась конференція «Україна-ЄС: партнерство у мінливому світі». Конференцію відвідали викладачі ДВНЗ «Київський національний університет імені Вадима Гетьмана» професор, завідувач кафедрою політичної історії Ірина Дудко, доцент кафедри політичної історії Інна Погорєлова і доцент кафедри політичної історії Павло Сацький. Організатором заходу виступив Інститут світової політики. Конференцію проведено в рамках проекту “Програма сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Участь у роботі заходу взяли Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, Голова Представництва ЄС в Україні Хʼюг Мінгареллі, Посол США в Україні Марі Йованович, головний економічний радник Прем'єр-міністра України, колишній віце-прем'єр-міністр та міністр фінансів Словаччини Іван Міклош, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України ‒ Торговий представник України Наталія Микольська, професор Паризької школи міжнародних відносин Марі Мендрас, старший аналітик Європейської ради міжнародних відносин Густав Грессель, заступник голови комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Марія Іонова.

Конференція була доволі інформаційно насиченою і виступи учасників дають змогу на конкретних фактах оцінити досягнення, проблеми і перспективи європейської інтеграції України та конкретні результати цього процесу, зокрема, с сфері економіки.

Так, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе відзначила, що нині Україна стає більш сумісною із країнами ЄС у сфері ведення бізнесу. Це відкриває нові можливості для створення нових робочих місць і закладає умови для виконання урядом його соціальних зобов’язань. Проте, на сьогодні Україна крім досягнень у реалізації положень Угоди про асоціацію з Європейським Союзом має й певне відставання у цьому процесі у ряді галузей. Причинами такого відставання було відзначено проведення у Верховній Раді України законопроектів як часто суперечать зобов’язанням України згідно Угоди про асоціацію з ЄС. Часто ці закони мають відверто лобістський характер, що особливо відчутно у сфері транспорту. На сьогодні перед нашою державою стоїть проблема реформування державної службиі залучення нових кваліфікованих фахівців.

Не зважаючи на значні проблеми в процесі реалізації Угоди про асоціацію із ЄС, Україна на сьогодні має перспективи у результаті безпрецедентноговідкриття ринку ЄС у сфері послуг. Тепер, після здобуття Україною безвізу для відвідування її громадянами країни Європейського Союзу, наступнимкроком у процесі реалізації Угоди про асоціацію для України є безвіз для товарів, послуг, капіталів.  І, як було зазначено Віце-прем’єр-міністром, основа успіху України на шляху наповнення Угоди про асоціацію реальним змістом ‒ підтримка нагими громадянами процесу євроінтеграції. Відзначено також, що не зважаючи назагрози гібридноївійни, останні кібератаки,інші загрози для національної безпеки,Україна реалізувала велику програму реформ. І реалізація Угоди про асоціаціюУкраїни із ЄС є успіхомвсієї західної цивілізації. При цьому, біло відзначено, що самі громадяни України недооцінюють вплив України у міжнародній політиці, оскільки він не обмежується лише регіоном Центральної Європи, на що вказує прагнення представників інших країн пострадянського простору запозичувати український досвід реформ.

В ході дискусії Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе торкалась також проблеми гуманітарного позиціонування України у світі. Ця проблема на сьогодні, у ході гібридної війни й агресивної інформаційної кампанії Росії проти України в Європі набуває особливої актуальності. Під час конференції було згадано висловлювання В. Путіна про королеву Франції Анну Київську, доньку Київського князя Ярослава Мудрого. І. Климпуш-Цинцадзе було висловлено, що Україна не достатнього агресивно подає інформацію про себе у світі. На цьому тлі постає проблема, яка полягає у труднощах із поясненням для європейців щодо російської агресії проти України. Згадка самого факту військової агресії Росії проти України відштовхує від нашої країни громадян європейських країн як від держави в якій іде війна. І ці проблеми нам слід спільно долати. Зокрема, було відзначено, що для українців на сьогодні важливо повернути собі свою історію!

Голова Представництва ЄС в Україні Хʼюг Мінгареллі наголосив, що за 3 роки у ході реформування Україна зробила більше ніж у період 1992-2014 рр. Проте, реалізація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС за оптимістичним прогнозом триватиме 6-7 років. При цьому, біло відзначено, що оптимістична оцінка дається, зважаючи, що в державно апараті України є доволі багато фахівців високої кваліфікації. При цьому, паном Мінгареллі було наголошено, що на сьогодні на порядку дня не стоїть питання про вступ України до ЄС. Основне, що було відзначено Головою Представництва ЄС в Україні, проблеми і перешкоди на шляху економічної асоціації України із ЄС. Серед таких, було відзначено, тарифні бар'єри не є основною перешкодою. Головна перешкода, яку слід долати ‒приведення законодавства України у відповідність із правовими нормами ЄС. Особливо це стосується таких сфер як захист інтелектуальноївласності, законодавствапро конкуренціютощо. Проблему лобістських законів, які приймаються парламентом та інших нормативних актів Хʼюг Мінгареллі назвав проблемою «привілейованихінтересів» і зазначив, що вонасформувалися у період 1992-2014 рр. Тому Україна має жахливий спадок не лише радянський. Найбільш складні проблеми нашої держави мають витоки у часи1992-2014 рр. Висловлено було сподівання на асоціацію України із ЄС завдяки посиленню процесів академічнихобмінів, організації виставокі фестивалів, участь у творчих програмах ЄС.

  

Про гуманітарну складову позиціонування України у світі було відзначено Послом США в Україні Марі Йованович, зокрема, відзначно про традиціїю українського конституціоналізму і її засновника П.Орлик.

Колишній віце-прем'єр-міністр та міністр фінансів Словаччини Іван Міклош у своєму виступі відзначив, що на сьогодні існують численні загрози як ЄС так і інтеграції України із Європейським Союзом. Зокрема, це такі як міжнародний тероризм, міграція й популізм. Для України на сьогодні важливим є прискорення економічних реформяк передумова для прискорення процесу інтеграціїіз ЄС. Іваном Міклошем зазначалося, що Україна має надзвичайно потужний інвестиційний потенціа. І знову, зазначено про важливість гуманітарної складової його реалізації, а саме – це позитивна промоція України за кордоном і демонстрація їїуспіхів упроцесіреформування. У цьому ж контексті, варто більше представляти свою культуру в світі щоб бути більш зрозумілими європейцям, особливо західним.

В ході конференції було представлено результати соціологічних опитувань і цифри «Що думають українці про євроінтеграцію?». Із публікацією результатів опитування можна ознайомитись тут.

Доволі змістовним і наповненим конкретними даними щодо економічних результатів реалізації Угоди про асоціацію України із ЄС був виступ заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України ‒ Торговий представник України Наталії Микольської. Зокрема, було відзначено, що на сьогодні Україна добре справляється із проблемою переорієнтації з традиційних ринків до нових, а також із необхідністю компенсації втрат від торгівельної агресії Росії й від наслідків війни та окупації частини території. Зазначено, що у торгівлі з ЄС постійно додаються нові торгові позиції, з'явилися ряд товарних позицій, які експортуються лише до країн ЄС – це казеїн, ювелірні вироби зі срібла, буксири-штовхочі, моторні засоби спецпризначення тощо. Також, по 32 товарних позиціях  відбулося зростання українського експорту до країн ЄС у більш як в 10 разів.Серед законодавства Європейського Союзу на сьогодні лишається діючим лише один антидемпінговий закон, що є значним прогресом у реалізації економічної складової асоціації України із ЄС. Наголошено також, що реалізація Угоди про асоціацію України із ЄС закладає можливість для залучення Україною інвестицій із країн, які не є членами Європейського Союзу, але мають бажання експортувати в ЄС. Крім того, Наталія Микольська відзначила, що початок дії Угоди про зону вільної торгівлі між Україною і Канадою відкриває перспективи для створення інвестиційного трикутника Україна-ЄС-Канада.

Інформаційно насичена конференція і отримані нові дані про процес реалізації Угоди про асоціацію України із ЄС дають змогу більш насичено і предметно висвітлювати в навчальному процесі для студентів ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» події новітньої історії України.