Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Пешевець Аліна Забута скарбниця «Свема»

 

Пешевець Аліна, ДВНЗ "КНЕУ імені Вадима Гетьмана"

Забута скарбниця «Свема»


  Шостка – невелике містечко на Сумщині. На перший погляд – це звичайне містечко. Проте, завдяки заводу «Свема», який працював у цьому містечку, було знято більшість кінофільмів радянської епохи, Шостка перетворюється на місто-легенду. Кожен після перегляду радянського фільму пригадує останній кадр: «Фильм снят на пленке Шосткинского объединения «Свема»».


Завод «Свема» запрацював із 1 жовтня 1931 року. Спочатку це підприємство було збудоване задля вироблення плівки для звукозапису та рентген-плівки. Потім почали виробляти плівку для відеозапису, а вже  1937 року на плівку виготовлену на фабриці, був знятий фільм «Великий громадянин» — перший радянській художній фільм повністю знятий на радянську кіноплівку.


 

А з 1938 року на «Свемі» почали виготовляти кольорову плівку.

 

Під час Другої світової війни фабрика була вивезена до Красноярську.
У період тимчасової окупації міста Шостки фашисти перетворили територію фабрики кіноплівки на місце знищення людей. Тут були живцем спалені і розстріляні сотні радянських громадян. Вулицю, яка вела до фабрики, у ті часи шосткинці називали «шляхом смерті». Ті, кого везли нею, зазвичай назад не поверталися.
Фашисти розграбували фабрику, вивезли все, що мало цінність. Технологічне устаткування залишилося тільки у двох цехах. Серед руїн громадилися пошкоджені малаксери (змішувачі). На хаотичне переплетення металу було перетворене відливочне відділення цеху виготовлення основи.
Після звільнення Шостки колектив приступив до відновлення фабрики з руїн і попелу.

У листопаді 1945 року в СРСР було ухвалене рішення про створення бази радянського кольорового кіно і загальне збільшення випуску кінофотоплівки.
Розвиток широкоекранної і стереофонічної кінематографії вимагав від колективу фабрики створення нових сортів плівок і значного розширення науково-дослідних робіт, тому в 1956 році при фабриці знов був створений Шосткинський філіал Всесоюзного науково-дослідного кінофотоінституту (НДКФІ).
Майже всі радянські фільми були зняті плівці, яку виробляли у Шостці, в тому числі і документальні матеріали під час ІІ Світової війни.

Зараз завод не функціонує. Він майже повністю зруйнований, а устаткування продане на металобрухт. У деяких приміщеннях Свеми вже утворились нові підприємства. Такий вигляд мають цехи колись величного і славного підприємства сьогодні:




Проте, на мою думку, цьому славному підприємству можна і слід дати нове життя. Відродити його славу! Тут, де створювалися матеріали для генерування кіно, можу наповну запрацювати об’єкт туристичної індустрії. Адже в цих, нині похмурих цехах, живе душа кіно!
Тут можуть відбуватися цікаві екскурсії й покази легендарних кінофільмів, фестивалі зі зйомки кіно засобами, якими в різні часи змімалося кіно на плівку «Свема». Тут може народитися нове легендарне життя міста Шостки!

 

 

Остання редакція: 17.12.15