Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2019 рік

 

 
«ГЛОБАЛЬНА ФІНАНСОВО-ІНСТИТУЦІЙНА ТРАНСФОРМАЦІЯ ФОНДОВИХ БІРЖ»
 

ЗІНЧЕНКО ФЕДІР АНАТОЛІЙОВИЧ  
Дата захисту: 17.12.2019     
Науковий консультант: к.е.н., доцент БУРМАКА Микола Олексійович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню процесів глобальної трансформації фондових бірж у сучасному фінансово-інституційному форматі їхнього розвитку, виявленню та узагальненню основних тенденцій формування сучасної глобальної фінансової архітектури. У роботі охарактеризовано якісні та кількісні зміни світового ринку цінних паперів на сучасному етапі його розвитку, ідентифіковано зміст та факторність інтернаціоналізації біржової діяльності, досліджено сутність глобальної біржової мережевізації. Визначено та проаналізовано сучасні напрями інституційної модифікації фондових бірж як корпорацій, орієнтованих на отримання прибутку для акціонерів. Проведено аналіз та оцінку кон’юнктури, тенденцій та фінансових параметрів світового ринку біржових послуг. Охарактеризовано вплив сучасного ІТ-середовища та процесів диджиталізації на біржову діяльність. Узагальнено європейський досвід побудови та функціонування регульованих ринків фінансових інструментів. Досліджено можливі напрями імплементації європейських практик функціонування організованих ринків в Україні.

Автореферат

 
«РОЗВИТОК ГЛОБАЛЬНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ АГРОПРОДОВОЛЬЧОГО РИНКУ»
 

ВОЙЧАК ДМИТРО АНАТОЛІЙОВИЧ 
Дата захисту: 26.11.2019  
Науковий консультант: д.е.н., професор ПОРУЧНИК Анатолій Михайлович

Дисертація присвячена комплексному дослідженню кількісно-якісних параметрів глобальної інфраструктури агропродовольчого ринку та механізмів її розвитку. У роботі розкрито теоретичні засади глобалізації інфраструктурного забезпечення ринку, обґрунтовано передумови становлення глобальних ринків через призму їх інфраструктурного компонента, визначено економічну сутність глобального інфраструктурного розриву та інституційний базис інфраструктури агропродовольчого ринку. Значну увагу приділено дослідженню кількісних і якісних зрушень в інфраструктурі глобального агропродовольчого ринку, оцінено ефективність інфраструктурних інститутів агропродовольчого ринку, а також проаналізовано процеси глобально-логістичної мереживізації інфраструктури агропродовольчого ринку. У дисертації дана комплексна оцінка сучасному стану національного інфраструктурного потенціалу агропромислового комплексу, обґрунтовано стратегічні пріоритети розбудови вітчизняної аграрної інфраструктури, а також розкрито інтеграційні механізми розвитку аграрної інфраструктури в умовах реалізації Угоди про асоціацію України з ЄС.

Автореферат

 
«МІЖНАРОДНІ КОРПОРАТИВНІ СТРАТЕГІЇ ТА БІЗНЕС-МОДЕЛІ В БУДІВЕЛЬНІЙ ІНДУСТРІЇ»
 

СИДОРЕНКО ОЛЕКСАНДР МИХАЙЛОВИЧ 
Дата захисту: 25.06.2019   
Науковий керівник: д.е.н., доцент ЛУК’ЯНЕНКО Ольга Дмитрівна

Дисертація присвячена дослідженню процесів модифікації стратегій і бізнес-моделей транснаціональних будівельних корпорацій в умовах глобальних трендів і викликів. Виявлено сутнісні ознаки й особливості будівництва, показано його інтегративну роль в економічному зростанні і розвитку, визначено економічні, соціальні та цивілізаційні функції, геоекономічні фактори розвитку. Досліджено специфіку технологізації будівельної індустрії у парадигму промислової революції 4.0, тренди і моделі її цифрової трансформації. Здійснено аналіз мотивацій і форм інтернаціоналізації будівельних компаній, процесів транснаціоналізації будівельної індустрії. Значну увагу приділено дослідженню інституційно-регулятивної і організаційної специфік європейського будівельного бізнесу. Розкрито передумови формування, системні риси, функції та принципи функціонування глобального ринку будівельних послуг. Охарактеризовано інноваційні стратегії та бізнес-моделі будівельних ТНК, оцінено потенціал, виявлено проблеми й обґрунтовано напрями інтеграції українських компаній в європейський ринок будівельних послуг.

Автореферат

 
«РЕГУЛЮВАННЯ АРТ-БІЗНЕСУ В КРЕАТИВНІЙ ЕКОНОМІЦІ ЄС»
 

ДИНДАР АНТОН СЕРГІЙОВИЧ
Дата захисту: 11.06.2019  
Науковий керівник: д.е.н., професор ЧУЖИКОВ Віктор Іванович

У дисертації обґрунтовано методологію дослідження арт-бізнесу в глобальній економіці,систематизовано умови, фактори та механізми регулювання креативної бізнес-діяльності в ЄС. Розроблено поліструктурну модель регулювання культурно-креативного сектора в ЄС, виявлені напрямки вдосконалення інституційно-регулятивного забезпечення європейського вектора розвитку артринку України. Досліджено генезис розвитку артистичної бізнес індустрії в державахлідерах. Обґрунтовано ідентифікаційні підходи до аналізу інституційних та секторальних змін на арт-ринку, проаналізовано секторальні та країнові особливості ринку, наведено компаративну характеристику конвергентних процесів розвитку арт-ринків України, Польщі та ЄС, ідентифіковано позиції арткомпаній на європейському ринку креативної індустрії. Обґрунтовано механізми конвергенції секторальних ринків України та ЄС. Охарактеризовано тенденції та особливості інноваційно-креативної кластеризації економічного простору європейських країн та України

Автореферат

 
«ФОРМУВАННЯ ТА СТРУКТУРИЗАЦІЯ ГЛОБАЛЬНОГО РИНКУ ОРГАНІЧНОЇ АГРОПРОДОВОЛЬЧОЇ ПРОДУКЦІЇ»
 

ОВЧАРЕНКО АННА СЕРГІЇВНА
Дата захисту: 28.05.2019  
Науковий керівник: д.е.н., доцент ЯЦЕНКО Ольга Миколаївна

Дисертація присвячена розкриттю теоретичного дискурсу формування та структуризації глобального ринку органічної агропродовольчої продукції. У роботі визначено домінанти формування та структуризації глобального агропродовольчого ринку. Розкрито його сутність та визначено рівні, інститути та специфіку регулювання. Здійснено оцінку сучасного стану та тенденцій розвитку глобального ринку органічної агропродовольчої продукції, ідентифіковано країни-драйвери. Системно охарактеризовано критеріальну базу сегментації споживачів, досліджено залежність споживання органічної продукції від мотиваційних факторів та інтересів покупців. Узагальнено досвід реалізації глобальних та національних програм розвитку та підтримки органічного сектору. Виявлено ключові тенденції і проблематику функціонування ринку органічної агропродовольчої продукції в Україні. З’ясовано доцільність імплементації зарубіжного досвіду використання маркетингових технологій популяризації органічного виробництва. Обґрунтовано стратегічні напрями розвитку виробництва та експорту органічної агропродовольчої продукції України і змодельовано сценарії розвитку ринку.

Автореферат

 
«ФОРМУВАННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНИХ КОРПОРАЦІЙ»
 

ПАНЧЕНКО ЕВЕЛІНА ОЛЕКСАНДРІВНА
Дата захисту: 28.05.2019  
Науковий керівник: д.е.н., професор КАЛЕНЮК Ірина Сергіївна

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних засад формування та накопичення інтелектуального капіталу в ТНК та обґрунтуванню практичних рекомендацій щодо його нарощування у корпоративному секторі вітчизняної економіки. У роботі розкрито еволюцію поглядів щодо визначення сутності та структури інтелектуального капіталу; узагальнено і поглиблено методичні підходи до оцінки інтелектуального капіталу; виявлено інтернальні та екстернальні особливості формування інтелектуального капіталу транснаціональних корпорацій. Проаналізовано роль інтелектуального капіталу в забезпеченні конкурентного лідерства транснаціональних корпорацій; ідентифіковано новітні методи накопичення інтелектуального капіталу транснаціональних корпорацій. Визначено проблеми формування та розвитку інтелектуального капіталу в Україні; обґрунтовані шляхи, пріоритети та методи нарощування інтелектуального капіталу корпоративного сектору української економіки.

Автореферат

 
«КОНВЕРГЕНЦІЯ ЕНЕРГЕТИЧНИХ РИНКІВ КРАЇН ЄС»
 

АСЛОНОВА СОФІЯ КАЮМІВНА
Дата захисту: 15.05.2019  
Науковий керівник: к.е.н., професор ГАЛЬПЕРІНА Любов Павлівна

Дисертація присвячена особливостям процесів конвергенції енергетичних ринків в умовах викликів світогосподарського розвитку; теоретичному узагальненню процесів конвергенції енергетичних ринків загалом та особливостей конвергенції у макрорегіональному угрупованні; вирішенню важливого науково- практичного завдання – визначенню впливу процесів конвергенції енергетичних ринків на умови реалізації інтересів його суб’єктів у процесі інтеграції до ЄС та розробці рекомендацій щодо реалізації моделі конвергенції енергетичного ринку України. У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення закономірностей, тенденцій і особливостей теорії конвергенції, запропоновано нове вирішення науково-практичного завдання з визначення системного впливу процесів конвергенції енергетичних ринків макроекономічного угруповання на їх функціонування. Результати проведеного дослідження дали змогу сформулювати такі висновки. У роботі обґрунтовано сучасні механізми конвергенції енергетичних ринків країн ЄС. Комплексно оцінено структурно-економічні умови конвергенції європейських енергетичних ринків. Досліджено європейські інтернальні та екстернальні моделі конвергенції енергетичного ринку. Визначено спрямованість конвергенції за параметрами енергоринків та соціально-економічну ефективність функціонування енергетичного ринку в процесі конвергенції. Проаналізовано передумови і напрями адаптації газового ринку України відповідно до стандартів ЄС. Обґрунтовано основні напрями інтеграції газотранспортної системи України до спільного енергетичного ринку ЄС. Розроблено практичні рекомендації інтеграції українського енергетичного ринку до спільного енергетичного ринку ЄС.

Автореферат

 
«НАПРЯМИ ІНТЕЛЕКТУАЛІЗАЦІЇ МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІ»
 

ЯЦЕНКО ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ
Дата захисту: 15.05.2019  
Науковий керівник: д.е.н., професор ЦИГАНКОВА Тетяна Михайлівна

Дисертація присвячена виявленню, узагальненню, систематизації, теоретичних засад інтелектуалізації міжнародної торгівлі та обґрунтуванню напрямів її розвитку у зовнішньоторговельній діяльності України. У роботі здійснено концептуалізацію інтелектуалізації міжнародної торгівлі – дано авторське визначення цієї категорії, виявлено і охарактеризовано іманентні ознаки процесу. В цьому контексті показано еволюцію інтелектуалізації міжнародної торгівлі, запропоновано її суб’єктно-об’єктний формат, виокремлено рівні дії, охарактеризовано напрями та прояви розвитку. Запропоновано показник для визначення рівня інтелектуалізації та проведено низку розрахунків щодо її впливу на макроекономічні показники та зовнішньоторговельний обіг. Обґрунтовано напрями інтелектуалізації у зовнішньоторговельній сфері України.

Автореферат

 
«МОДЕЛІ КОМЕРЦІЙНОЇ ДИПЛОМАТІЇ В УМОВАХ ТОРГОВЕЛЬНОЇ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ»
 

БЕЗВЕРХА ІРИНА АНАТОЛІЇВНА
Дата захисту: 16.04.2019  
Науковий керівник: д.е.н., професор ЦИГАНКОВА Тетяна Михайлівна

Дисертацію присвячено теоретичним і практичним питанням сучасної комерційної дипломатії. Автором здійснено аналіз сутності та еволюції комерційної дипломатії з виокремленням основних форм і методів, особливостей та тенденцій її розвитку в умовах торговельної глобалізації. Запропоновано типізацію комерційної дипломатії, ідентифіковано існуючі типи її організаційного забезпечення і підходи до координації. Виокремлено і комплексно охарактеризовано інтеграційну, утилітарну, мережеву, консенсусну, ресурсну, клубну і змішану моделі комерційної дипломатії. Досліджено формування моделі комерційної дипломатії України з ідентифікацією основних етапів її розвитку та специфічних рис її моделі. Обґрунтовано модерніза-цію існуючої національної моделі в організаційному, нормативно-правовому, кад-ровому, інформаційному, функціональному, фінансовому напрямах на засадах прин-ципів системності, адаптивності, компетентності, результативності та ефективності

Автореферат

 
«ГЛОБАЛЬНІ ТРАНСФОРМАЦІЇ СЕРЕДОВИЩА БІЗНЕС-ДІЯЛЬНОСТІ ТНК»
 

ПІСНА ОЛЬГА МИКОЛАЇВНА
Дата захисту: 26.03.2019
Науковий керівник: д.е.н., доцент ЛУК’ЯНЕНКО Ольга Дмитрівна

Дисертація присвячена комплексному дослідженню глобальних трансформацій середовища бізнес-діяльності транснаціональних корпорацій через призму їх рушійних сил і векторних мегатрендів. У роботі розкрито теоретичні основи дослідження середовища транснаціональної діяльності, конкретизовано сутність і типізацію міжнародного середовища бізнес-діяльності, охарактеризовано діючі моделі його аналізу, а також ідентифіковано передумови і ключові чинники його трансформаційних змін в умовах глобалізації. Значну увагу приділено оцінці конкурентної диспозиції ТНК у глобальному бізнес-середовищі, комплексній характеристиці ключових тенденцій формування глобального бізнес-середовища транснаціональної діяльності, а також обґрунтуванню особливостей його регіональних трансформацій. Розкрито сучасні параметри та критичні негативи бізнес-середовища в Україні, оцінено конкурентний профіль вітчизняних компаній у глобальному бізнес-середовищі, а також обґрунтовано стратегічні пріоритети розбудови у державі ефективного бізнес- середовища транснаціональної діяльності.

Автореферат

 
«МОДЕЛІ ПОСЕРЕДНИЦТВА НА ГЛОБАЛЬНОМУ РИНКУ ПРОДОВОЛЬЧИХ ТОВАРІВ»
 

РУБАН ТЕТЯНА СЕРГІЇВНА 
Дата захисту: 05.03.2019
Науковий керівник: д.е.н., професор ЦИГАНКОВА Тетяна Михайлівна

Дисертацію присвячено системному дослідженню посередництва на глобальному ринку продовольчих товарів, виявленню його моделей, типів посередників та обґрунтуванню національних пріоритетів розвитку міжнародного посередництва на ринку продовольства. Досліджено підходи до трактування сутності економічного посередництва. Визначено етапи еволюції посередництва. Визначено ключові моделі міжнародного посередництва на глобальному товарному ринку. Виокремлено типи посередників. Розроблено систему кодування посередників. Проаналізовано особливості глобального продовольчого ринку. Ідентифіковано домінанти розвитку посередництва та тригери трансформації торговельної моделі посередництва у мережеву. Охарактеризовано український досвід міжнародного посередництва на продовольчому ринку та обґрунтовано національні пріоритети розвитку міжнародного посередництва.

Автореферат

 
«ДІАГНОСТИКА ДІЯЛЬНОCТІ ТНК В УМОВАХ ФІНАНСОВОЇ НЕСТАБІЛЬНОСТІ»
 

СЕМЕНЕНКО ТЕТЯНА МИХАЙЛІВНА
Дата захисту: 05.03.2019
Науковий керівник: д.е.н., професор ГАЛЕНКО Оксана Миколаївна

Дисертація присвячена комплексному дослідженню методів і методик діагностики діяльності транснаціональних корпорацій в умовах наростання фінансової нестабільності. У роботі розкрито теоретико-методологічні засади діагностики бізнес-діяльності ТНК, здійснено оцінку конкурентної диспозиції транснаціональних корпоративних структур у глобальній економіці, визначено сутнісну природу глобальної фінансової нестабільності та її фактори, а також роль і завдання діагностики діяльності ТНК у забезпеченні їх конкурентоспроможності. Значну увагу приділено аналізу сучасних методів діагностики діяльності ТНК з погляду їх адекватності глобальним умовам, узагальненню зарубіжного досвіду прогнозування банкрутства транснаціональних корпорацій, характеристиці коефіцієнтного аналізу як інструмента діагностики фінансового стану транснаціональних корпорацій, а також аналізу неформалізованих методів діагностики бізнес-структур корпоративного сектору. У дисертації дана комплексна оцінка ефективності корпоративних стратегій інтернаціоналізації діяльності автомобільних ТНК, визначено ключові виклики їх фінансової стабільності, здійснено аналіз динаміки фінансового стану автомобільних корпорацій у контексті випробовування глобальною економічною кризою, а також обґрунтовано методичні підходи до удосконалення методів діагностики корпоративних структур автомобільного сектору.

Автореферат