Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2020 рік

 
«ІНВЕСТИЦІЙНА ПОВЕДІНКА ТНК У ГЛОБАЛЬНОМУ ТУРБУЛЕНТНОМУ СЕРЕДОВИЩІ»
 

ШЕВЧЕНКО ЮЛІЯ АНДРІЇВНА
Дата захисту: 10.11.2020  
Науковий керівник: д.е.н., професор РУДЕНКО-СУДАРЄВА Лариса Володимирівна 

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню глобалізаційної парадигми інвестиційної поведінки транснаціональних корпорацій. Досліджено генезис теорій і моделей міжнародного інвестування та інвестиційної поведінки ТНК. Виявлено дилему сутнісної ідентифікації поняття їхньої інвестиційної поведінки. Окреслено та комплексно охарактеризовано ключові особливості глобального середовища розвитку транснаціональної інвестиційної активності; ідентифіковано сучасні умови і фактори мотивування інвестиційних дій ТНК. Комплексно оцінено й емпірично підтверджено масштаби та структурні тренди міжнародного інвестування ТНК. Охарактеризовано їхній поведінковий компонент інвестиційних стратегій та продемонстровано наслідки інвестиційної поведінки ТНК для приймаючих країн. Значну увагу приділено ідентифікації сучасних особливостей регуляторних механізмів акселерації трансформаційних перетворень поведінки ТНК, які у процесі своєї інвестиційної діяльності підпадають під дію системи регуляторних актів. Обґрунтовано умови формування нової толерантної інвестиційної поведінки ТНК.

Автореферат

Дисертація

Відгуки офіційних опонентів на дисертаційну роботу

Професора кафедри міжнародних економічних відносин, в.о. декана економічного факультетуДонецького національного університету імені Василя Стуса (м. Вінниця), д.е.н., професора ОРЄХОВОЇ Тетяни Вікторівни  (відгук)

Заступника начальника відділу розвитку відносин з ЄС та двосторонніх міжнародних зв’язків Управління європейської інтеграції та міжнародних програм Національного банку України (м. Київ), к.е.н., доцента ІКСАРОВОЇ Наталії Олександрівни (відгук)

 
«ДЕТЕРМІНАНТИ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНИХ СИСТЕМ КРАЇН ЄС»
 

МОРОЗОВА СВІТЛАНА АНАТОЛІЇВНА   
Дата захисту: 01.10.2020  
Науковий керівник: д.е.н., професор ОРЛОВСЬКА Юлія Валеріївна

Дисертаційну роботу присвячено обґрунтуванню положень системного дослідження закономірностей інноваційного розвитку європейських країн в умовах глобальних трансформацій та визначення на цій основі пріоритетів інноваційного розвитку української економіки у європейському економічному просторі. Проаналізовано еволюцію теоретичних підходів щодо дослідження інноваційного розвитку економічних систем. Досліджено модифікацію моделей інноваційного розвитку економічних систем. Запропоновано розширене визначення національної інноваційної системи, в структурі якої запропоновано виділити внутрішнє середовище, елементи НІС і взаємозв’язки між ними. Запропоновано концептуальний підхід до оцінки інноваційного розвитку економічних систем із авторською системою індикаторів, що характеризують наявні умови інноваційного розвитку країн в світовій економіці. На основі запропонованих індикаторів та із залученням інструментарію штучного інтелекту проведений кластерний аналіз країн ЄС та України, за результатами якого виокремлено 6 кластерів. Визначено, що Україна потрапила в п’ятий кластер, який характеризується найнижчими рівнями витрат на НДР та ВВП на душу населення. На основі кластеризації автором запропоновано архітектоніку сучасної центро-периферійної моделі європейського інноваційного простору. Зроблений висновок, що розробку стратегії інноваційного розвитку європейських країн, в тому числі й України, доцільно здійснювати в рамках критеріїв переходу до «ближчого до центру» сусіднього кластеру країн. Здійснений компаративний аналіз інноваційного розвитку української економіки й країн ЄС та запропонована стратегія інноваційної модернізації України з метою просування у наднаціональній інноваційній системі ЄС. З метою підвищення результативності інноваційного розвитку України автором обґрунтовано стратегію переходу до четвертого кластеру з виокремленням конкретних шляхів розвитку національної економіки. Спираючись на досвід країн членів-ЄС, які потрапили до четвертого кластеру, дисертантом запропоновано модель оптимізації інноваційного розвитку України як форми приватно-державного партнерства із застосуванням наукоємних технологій.

Автореферат

Дисертація

Відгуки офіційних опонентів на дисертаційну роботу

Професора кафедри міжнародного менеджменту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», д.е.н., доцента ЛУК’ЯНЕНКО Ольги Дмитрівни  (відгук)

Доцента кафедри міжнародного бізнесу Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, к.е.н., старший науковий співробітник, доцент РУБЦОВОЇ Марини Юріївни (відгук)

 
«МІЖНАРОДНІ ФІНАНСОВІ ОРГАНІЗАЦІЇ У СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСАХ ТРАНСФОРМАЦІЙ КРАЇН СВІТУ»
 

КУЛЬБІДА МАКСИМ ВАЛЕРІЙОВИЧ   
Дата захисту: 25.02.2020   
Науковий керівник: д.е.н., професор СІДЕНКО Світлана Володимирівна

У дисертаційній роботі досліджено об’єктивні першопричини та еволюцію виникнення міжнародних фінансових організацій та посилення їхнього впливу у світовій економіці та на національні економіки країн світу, зокрема й України. Дано розгорнутий аналіз основних видів діяльності міжнародних фінансових організацій у контексті започаткованого реформування після 2010 року, а також їх ролі у сучасній світовій фінансовій архітектурі. Проаналізовано становлення, розвиток та перспективи співробітництва між міжнародними організаціями з країнами світу, зокрема країн Латинської Америки, Східної Європи та Східної Азії. Виявлено основні вироблені стратегії та підходи у часи кризових явищ та активного співробітництва між міжнародними фінансовими організаціями та країнами, що найбільше залучали допомогу від міжнародних фінансових організацій. Встановлено детермінанти участі країн у фінансуванні з боку Міжнародного валютного фонду в результаті побудови комплексної кореляційно-регресійної моделі, охарактеризовано соціально-економічні наслідки такої участі, у тому числі за допомогою економетричного тестування. Визначено основні етапи розвитку та напрями вдосконалення взаємовідносин України з міжнародними фінансовими організаціями, зокрема щодо вдосконалення організаційних механізмів співробітництва, управління зовнішньою заборгованістю в контексті такої співпраці та щодо підвищення ефективності використання коштів, отриманих від даних організацій.

Автореферат

Дисертація

Відгуки офіційних опонентів на дисертаційну роботу

Завідувача кафедри міжнародних фінансів ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», д.е.н., професора МОЗГОВОГО Олега Миколайовича  (відгук)

Заступника директора з науково-педагогічної роботи Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, к.е.н., доцента НАНАВОВА Антона Семеновича (відгук)