Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Як не стати зомбі: Чотири правила роботи в нічну зміну18 Вересня 2020р.

????Коли все місто засинає, прокидається не лише мафія, а й працівники нічної зміни. Існують безліч професій, які передбачають роботу лише вночі або ж чергування нічних та денних змін. Проте людський організм запрограмований на активну діяльність удень та відпочинок вночі. Саме під час сну виробляється гормон мелатонін, який відповідає за роботу ендокринної та серцево-судинної систем. Найактивніше він виробляється від півночі до 2:00 ночі, тож нічний сон допомагає нам бути здоровішими. Тому аби нічна зміна не створила вашому здоров’ю безліч проблем, потрібно дотримуватися певних правил – розповідаємо яких.
⏰Правило №1 – Режим
Для комфортної роботи вночі найперше потрібно дотримуватися правильного режиму. Людина потребує 8 годин сну, тож аби бути здоровим намагайтеся відпочивати достатню кількість часу. Після нічної зміни лягайте спати на годин 5-6, створивши правильну атмосферу (темнота у спальні, прохолодне та вологе повітря, зручне ліжко тощо). Далі ляжте відпочити ще на 2-3 години перед початком нової зміни. Таким чином вашому організму вдасться найкраще відновити сили та не хотіти спати на роботі.
Правило №2 – Здоровий спосіб життя
Під час роботи у нічну зміну як ніколи важливо правильно харчуватися. Варто пам’ятати, що швидкість метаболізму вночі знижується, тому солодка кава з печивом принесе більше шкоди, ніж вранці. Щоб не їсти уночі шкідливої їжі – правильно повечеряйте. До такої вечері повинні увійти білки та вуглеводи: не жирне м’ясо, яйця, продукти з цільного зерна, овочі. Нічних перекусів має бути мало і вони повинні бути легкими. Уникайте солодких напоїв та надмірної кількості кави, краще віддайте перевагу воді. Після нічної зміни не лягайте спати на голодний шлунок, але й не їжте нічого важкого для травлення.
????Правило №3 – Продуктивність
Під час роботи у нічну зміну продуктивність зазнає чималих випробувань. Тож аби робота приносила результат, увімкніть якнайбільше світла. Воно посилає сигнали до мозку і змушує його залишатися бадьорим та працювати. Краще зосередитися допоможе невеликий відрив від роботи. Можете прогулятися офісом чи вийти на вулицю, поговорити з колегою або пограти у настільний футбол. Такі невеличкі перерви допомагають краще концентруватися на роботі, яка вже починає хилити на сон.
????Правило №4 – Відпочинок
У свій вихідний не намагайтеся постійно відсипатися та не змінювати горизонтального положення – так ви лише нашкодите налагодженому режиму. Краще зустріньтеся з друзями або проведіть активний день з рідними. Підтримуйте соціальні зв’язки, попри різні режими. Так ви мінімізуєте ризик виникнення депресії та зможете насолоджуватися життям вночі та сном удень.