Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Як правильно оцінити критику?16 Квітня 2021р.

Як правильно оцінити критику?
Нікому не подобається чути про себе невтішні відгуки. Критика здатна викликати образу, злість, невпевненість, а часом навіть сльози. Однак часто саме в конструктивній критиці є слушні поради, що допомагають зростати, розвиватися і ставати краще. Питання в іншому: як правильно оцінити критику? Щоб і користь отримати, і не дати себе образити.
 
✍️Існує декілька стратегій роботи з критикою
Це нормально усвідомлювати, що всі люди мають свої сильні і слабкі сторони, щось роблять добре, а щось не дуже. Тому, насамперед, не ідеалізуйте самі себе. Будьте готові, що на ваше запитання: «Я що, погано це роблю?» можете почути відповідь: «Так».
 
✅Спокій, тільки спокій!
Що б вам не говорили, зберігайте спокій. Агресія і нервозність вам ні до чого. Не перебивайте співрозмовника, спробуйте вислухати його до кінця. Тривога може порушувати здатність до сприйняття чужих слів, а іноді навіть і саму здатність чути.
 
✅Мисліть позитивно.
Конструктивна критика може виявитися дуже корисною. Успішні люди не бояться робити помилки, вони розглядають їх як можливість чогось навчитися.
 
✅Не давайте себе образити.
Якщо ви зберігаєте спокій та здоровий розум і чітко усвідомлюєте, що стосовно вас не праві, скажіть критику: «Стоп». Наприклад, якщо з вами несправедливі або агресивні, коли розмова переходить «на особистості», або ж час і місце для бесіди обрані невдало. Захищати себе – це нормально.
 
✅Будьте чесні, поділіться своїми думками.
Якщо розумієте, що критика конструктивна, реагуйте на неї відкрито. Наприклад, можна сказати: «Мені не дуже приємно це чути. Але, з іншого боку, тут є привід, над чим мені варто задуматися». Або: «Дякую за вашу думку, вона цінна, але я не з усім можу погодитися». 
 
✅Думайте філософськи.
Думка інших людей про вас не завжди ґрунтується на реальних фактах. Іноді вона є лише результатом їхніх особистих домислів, проекції своїх страхів або невдач. Буває, що негативне враження про особу складається у людей в результаті побіжного враження, їхньої схильності узагальнювати і не бачити ціле. Часто думка людини про вас, що виражається в критиці, – це тільки її особиста проблема, а не ваша, навіть якщо в цій думці є якась істина. Тому беріть цю істину і використовуйте її заради своїх потреб. А весь негатив залиште самому критику, нехай з ним розбирається сам!