Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Ґендерна політика в Австрії: є що запозичити14 Листопада 2018р.

14 листопада КНЕУ відвідала шановна гостя, Надзвичайний  і Повноважний  Посол Республіки Австрія в Україні, магістр пані Герміне Поппеллер, яка взяла участь у  відкритій міжнародній  дискусії з ґендерних питань у ЄС та Україні «Ґендерна політика і добробут суспільства».

У вітальному слові ректор КНЕУ, професор Дмитро Григорович Лук'яненко нагадав, що співпраця з вишами Австрії триває з 1994 р., це й обмін викладачами, студентськими групами. «Щодо місії жінки, то вона - берегиня не лише сім'ї, а й суспільства, держави», - наголосив ректор.

Пані Герміне Поппеллер повідомила чимало цікавих історичних фактів про Австрію. Зокрема, у 1774 р. імператриця Марія Терезія запровадила обов’язкове навчання для хлопців та дівчат. Уперше до університетських студій представники слабкої статі були допущені в 1897 р. , а перша жінка-студентка Віденського університету здобула фах філософа. Сьогодні понад 50%  випускників становлять жінки. З них тільки 20% обрали STEM-дисципліни (точні науки, технології), тоді як 80 % - сферу EHW (освіта,  медицина,  соціальне забезпечення). Впровадження декретної відпустки для чоловіків стало важливим кроком у  зміні мислення. Окрім того, жінці за кожну народжену дитину додають у страховий стаж три роки.

Випускниці середньої школи раніше надавали перевагу спеціальностям перукаря, продавця, секретаря, а сьогодні обирають технічні спеціальності та IT-програмування. Цьому, за словами пані Герміне Поппеллер, сприяють шкільні акції «Приведи свою дочку на роботу».

«Жінки та чоловіки Австрії можуть покластися на соціальну модель, яка забезпечує захист людей через систему соціального забезпечення та ефективної медично-санітарної допомоги, через інструменти подолання бідності і колективного фінансування літніх людей. Важливу роль відіграє середній клас, який має пристойну заробітну плату. Утім, улітку 2018 р. було подано петицію жінок, яку підписали майже півмільйона осіб, серед них і чоловіки. У вимогах: захист від насильства, рівні можливості на ринку праці, поліпшення денного догляду за дітьми. Надзвичайно велике значення мають жіночі рольові зразки», - вважає Посол.   

Народний депутат України, голова підкомітету з питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції Комітету Верховної Ради України у закордонних справах Світлана Заліщук, яка також виступила на заході, нагадала,  що у парламенті 12,5% жінок. «У КНЕУ ґендерна політика набагато краща», -  зазначила вона. І побажала жінкам бути ініціативними та наполегливими.  

Організатор заходу – проектна група «Gender Initiative for Universities and Society» (Genius) у складі професорів Світлани Цимбалюк і Володимира Токаря, доцентів Оксани Вінської, Катерини Ілікчієвої, Євгенії Коломієць-Людвіг і Ліни Курченко за сприяння адміністрації університету. Цей  проект започатковано 2017 р. з метою підвищення ґендерної обізнаності суспільства, залучення міжнародних наукових кіл, важливості урахування ґендерного чинника в діяльності сучасного університету.

Провідний фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою ЦСЗ Лариса Гуторова