Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2009 рік

 
«Несировинний експорт України і його макроекономічне стимулювання»
 

Черкас Наталія Ігорівна          
Дата захисту: 27.01.2009            
Науковий керівник: д.е.н., професор Шевчук Віктор Олексійович

Дисертацію присвячено дослідженню структурно-функціональних факторів стимулювання несировинного експорту в Україні. У проведеному дослідженні розглядається вплив макроекономічної політики на структурні характеристики експорту, проаналізовані засоби оптимізації структури експорту в теоретичних моделях вирівнювання платіжного балансу. Проведено компаративний аналіз інструментів збільшення несировинного експорту в різних економічних системах. На підставі розробленої статистичної структурної моделі досліджено чинники несировинного експорту та оцінено дієвість стимулювання технологічного експорту як фактора економічного зростання. Продемонстровано негативний вплив девальвації гривні на збільшення технологічного експорту. Обґрунтовано пряму залежність технологічного експорту від технологічного імпорту, покращення сальдо бюджету, збільшення ПІІ, зниження процентної ставки та інфляції, обмеження темпів зростання пропозиції грошової маси. Запропоновано рекомендації щодо шляхів покращення динаміки несировинного експорту в Україні, що стосуються корекції макроекономічної політики, застосування інституційних заходів та регіональної диверсифікації зовнішньоторговельних потоків.

Автореферат

 
«Управління міжнародними інвестиційними ризиками»
 

Дамаскіна Марина Валеріївна
Дата захисту: 19.02.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Панченко Євген Григорович

Дисертація присвячена дослідженню управління міжнародними інвестиційними ризиками в умовах глобальних трансформацій, визначенню основних складових системи інтегрованого міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту транснаціональних корпорацій, розробленню механізму управління міжнародними інвестиційними ризиками в Україні. Систематизовано методичні підходи до визначення економічної категорії «міжнародні інвестиційні ризики» та запропоновано авторський варіант їх класифікації з урахуванням різної їх природи. Визначено дві основні групи міжнародних інвестиційних ризиків: базові ризики (політичні, фінансові, валютні) та поведінкові (корпоративно-культурні, крос-культурні, контагіальні). Виявлено основні складові ключові ланки системи управління міжнародними інвестиційними ризиками. Досліджено еволюцію міжнародного ризик-менеджменту та обґрунтовано сучасну поведінкову парадигму управління міжнародними інвестиційними ризиками, яка дозволяє врахувати поведінкові інвестиційні ризики та використовувати крос-культурні технології прийняття інвестиційних рішень. Показано передумови та механізм посилення ролі хедж-фондів в системі управління міжнародними інвестиційними ризиками. Систематизовано організаційні інструменти міжнародного інвестиційного ризик-менеджменту. Проведено діагностику інвестиційних ризиків транснаціональних корпорацій в Україні. Запропоновано напрями підвищення ефективності міжнародного ризик-менеджменту в Україні, які пов’язані із розвитком законодавчого забезпечення інвестиційної діяльності компаній та використанням новітніх інструментів міжнародного ризик-менеджменту.

Автореферат

 
«Регулювання міжнародних товарних потоків в умовах транснаціоналізації»
 

Михайлина Діана Георгіївна
Дата захисту: 05.03.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Кальченко Тимур Валерійович

Дисертаційна робота присвячена аналізу теоретико-прикладних підходів до регулювання товарних потоків в умовах транснаціоналізації. Проаналізовано фактори і суперечливі прояви процесів транснаціоналізації, тенденції та особливості сучасного етапу розвитку товарних ринків. Досліджено систему регулювання міжнародних товарних ринків з виділенням наднаціонального, національного і корпоративного рівнів. Визначено статус і функціональну специфіку держав, транснаціональних корпорацій, міжнародних організацій в умовах глобальної реінституціоналізації регулювання світових товарних потоків.Проаналізовано рівень, характер і глибину транснаціоналізації економіки України та її товарного ринку, зокрема. Діагностовано ефективність використання наявних інструментів регулювання торговельної діяльності на національному рівні. На основі аналізу стану і перспектив розвитку зовнішньоторговельного сектора вітчизняної економіки визначено основні пріоритети національної торговельної політики і запропоновано комплекс заходів щодо активізації та підвищення ефективності регуляторної політики України, що формується і реалізується в межах розробленої стратегії взаємодії з ТНК і фінансово-промисловими групами.

Автореферат

 
«Соціальні виміри іноземного інвестування економіки України»
 

Диба Олександр Михайлович
Дата захисту: 15.06.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Мозговий Олег Миколайович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню ролі іноземних інвестицій у соціалізації економічного розвитку України. Розроблено теоретичні та практичні рекомендації з оптимізації масштабів і структури іноземного інвестування соціальної сфери. Визначено зміст і напрями соціалізації розвитку. Розкрито сутність і складові іноземних інвестицій соціального розвитку. Проведено поглиблене дослідження економічної глобалізації, її сучасних проявів і детермінантів, виокремлено соціальні компоненти іноземного інвестування. Визначено напрями інвестування соціалізації розвитку країн в умовах глобалізації. Обґрунтовано соціальні пріоритети економічного розвитку України. Проаналізовано соціальну спрямованість іноземних інвестицій в національну економіку, виокремлено напрями активізації соціальної спрямованості інвестицій ТНК та міжнародних організацій. Запропоновано шляхи поліпшення інвестиційного клімату засобами макроекономічного регулювання для активізації залучення соціально орієнтованих іноземних інвестицій в Україну.

Автореферат

 
«Розвиток корпоративної культури в умовах інтернаціоналізації бізнесу»
 

Овчаренко Анна Олександрівна
Дата захисту: 27.10.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Петрашко Людмила Петрівна

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретико-прикладних підходів до розвитку корпоративної культури в умовах інтернаціоналізації бізнесу з метою варіативного моделювання її змін, що дозволить перетворити її на ефективний інструмент конкурентоспроможності за умов інтернаціоналізації. Визначено інтегровану сутність корпоративної культури в розрізі її базових елементів. Розроблено концептуальну модель формування інтернаціональної корпоративної культури на основі використання крос-культурних технологій та виокремлено механізми її взаємозв’язку з життєвим циклом міжнародної компанії. Обґрунтовано комплексний підхід до діагностики корпоративної культури та проведено авторський аналіз її особливостей для світових лідерів на ринку агропромислового машинобудування. Досліджено стратегічні напрями розвитку корпоративної культури експортоорієнтованих українських компаній в розрізі її типів (кланова, адхократична, ринкова, ієрархічна). Результатом дослідження стала розробка динамічних сценаріїв вектора її змін з урахуванням сучасних тенденцій культурної глобалізації.

Автореферат

 
«Міжнародне науково-технічне співробітництво в умовах глобалізації»
 

Черницька Тетяна Володимирівна
Дата захисту: 27.10.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Новицький Валерій Євгенович

Дисертація присвячена дослідженню міжнародного науково-технічного співробітництва у контексті підвищення національної конкурентоспроможності. У дисертації розкрито теоретичні засади міжнародного науково-технічного співробітництва. Систематизовано форми, механізми і рівні міжнародного науково-технічного співробітництва. Виявлено й охарактеризовано основні тенденції сучасного етапу розвитку міжнародного науково-технічного співробітництва. Досліджено специфіку діяльності міжнародних стратегічних альянсів у науково-технічній сфері. Визначено принципові напрями та результативність науково-технічного співробітництва на регіональному рівні. Розроблено авторську методику оцінки міжнародного науково-технічного співробітництва на основі комплексних критеріїв його інтенсивності, за допомогою якої проведено бенчмаркінг та визначено сучасну конкурентну диспозицію країн світу.

Автореферат

 
«Розвиток морських євро регіонів локальної кооперації ЄС»
 

Чередниченко Вікторія Володимирівна
Дата захисту: 27.11.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Чужиков Віктор Іванович

Дисертація присвячена дослідженню транскордонного співробітництва в системі локальної кооперації Європейського Союзу та його периферійної зони. У дисертації розкрито галузево-локалізаційні чинники трансформації морського єврорегіону, які об’єднують не лише інтеграційні, а й дезінтеграційні елементи, зокрема спільні інфраструктуру, проекти, фінансування програм, логістичні системи, етнічні зв’язки, а також можливе загострення конкуренції, конфлікт інтересів тощо. Обґрунтовано формування еволюційної моделі морського єврорегіону та дано його сучасне визначення. За рахунок розроблення та апробації інтегральної експертної оцінки ефективності морських єврорегіонів, що базується на аналоговій моделі, виявлено найбільш перспективні варіанти організації таких утворень в Україні, зокрема обґрунтовано засади створення морського єврорегіону «Приазов’я». Запропоновані також альтернативні варіанти ще семи можливих єврорегіонів із країнами ЄС та Азово-Чорноморського басейну. Визначено їх переваги та організаційно-економічний механізм формування.

Автореферат