Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2006 рік

 
«Розвиток національної системи бухгалтерського обліку в Україні: стратегія, гармонізація, регламентація»
 

Петрук Олександр Михайлович 
Дата захисту: 25.10.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Шевчук Володимир Олександрович

В дисертації досліджено генезис бухгалтерського обліку в контексті розвитку економічної системи та методів наукового пізнання. Розкрито теоретичні засади розвитку системи бухгалтерського обліку. Уточнено із застосуванням системного підходу предмет і метод бухгалтерського обліку. Досліджено теоретичні, методологічні та практичні основи гармонізації та регламентації бухгалтерського обліку в Україні на національному та міжнародному рівнях. Розкрито сутність і структуру бухгалтерського обліку як об’єкта гармонізації. Визначено стратегічні напрями розвитку національної системи бухгалтерського обліку для досягнення її гармонізації на міжнародному рівні шляхом узгодження національного законодавства в сфері бухгалтерського обліку, що уніфікує її методологію. Визначено і обґрунтовано підхід до бухгалтерського обліку як соціально-економічного інституту, що є об’єктом і засобом регулювання економіки. На основі уточнення системних характеристик бухгалтерського обліку обґрунтовано необхідність регулятивного впливу на методологічну складову системи бухгалтерського обліку шляхом визначення загальновизнаних методів бухгалтерського обліку. Розкрито необхідність гармонізації господарського, цивільного та бухгалтерського законодавства шляхом узгодження понятійного апарату. Доведено необхідність визначення та закріплення професійного судження бухгалтера у нормативних документах з бухгалтерського обліку, визначено випадки його застосування. Розроблено та запроваджено у практику підприємств методики обліку міжнародних розрахунків документарними акредитивами та інкасо із застосуванням балансових і позабалансових рахунків на основі врахування організаційних передумов розрахунків підприємств у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Оцінено можливості обліку і контролю міжнародних розрахунків із застосуванням інформаційно-комп’ютерних технологій.

Автореферат

 
«Теоретичні та методологічні засади формування цілісної системи внутрішнього контролю в управлінні промисловим підприємством»
 

Максімова Валентина Федорівна
Дата захисту: 24.11.2006
Науковий керівник: 

Дисертацію присвячено поглибленню теоретичних і вдосконаленню методологічних засад внутрішнього економічного контролю на вітчизняних промислових підприємствах. Обґрунтовано застосування системного підходу, який визначає логіку дослідження, сутність і взаємозв’язок покладених в його основу аналітичних, теоретичних, концептуальних і методичних рішень. Обгрунтовано тлумачення змістовної сутності економічного контролю як функції управління, організаційної системи і системи методів, уточнено предмет, об’єкти, понятійний апарат. Удосконалено класифікацію контролю. Розширено теоретичне уявлення стосовно законів, принципів, підходів і механізмів формування його цілісної системи, визначення цільових орієнтирів, оцінки стану і цілеспрямованості її функціонування. Виділено економічні, технічні, організаційні, наукові передумови вдосконалення системи внутрішнього економічного контролю. Визначено загальну концепцію цілісної системи, яка полягає в інтеграції внутрішнього економічного контролю в двох площинах – у горизонтальній та у вертикальній – на основі цільового спрямування. Запропоновано концептуальний підхід, що передбачає розгляд і оцінку системи внутрішнього економічного контролю в статичному стані та динаміці функціонування.

Автореферат

 
«Бухгалтерський облік в бюджетних установах України: методологія і організація»
 

Свірко Світлана Володимирівна
Дата захисту: 08.12.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Чумаченко Микола  Григорович

Дисертацію присвячено вдосконаленню теоретичних, методологічних та організаційних засад бухгалтерського обліку в бюджетних установах України. Досліджено історію розвитку обліку виконання кошторису та виявлено рушійні сили, які спричинили основі етапи його розвитку. Створено концепцію реформування бухгалтерського обліку в бюджетних установах України в контексті загальних процесів гармонізації вітчизняної бухгалтерського обліку до міжнародної практики. Уточнено теоретичні основи обліку та його організації в бюджетних установах. Поглиблено методологічні засади бухгалтерського обліку в бюджетних установах через уточнення його категорійно-понятійного апарату. Сформовано підходи до створення національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в бюджетних установах. Розроблено модель інтегрованого плану рахунків бюджетного обліку та положення наказу про облікову політику. Уточнено методики обліку витрат і калькулювання продукту діяльності бюджетних установ та їх нематеріальних активів. Сформовано напрями удосконалення організації облікового процесу, забезпечення і розвитку бухгалтерського обліку в бюджетних установах та визначено шляхи їх реалізації.

Автореферат

 
«Формування теоретичних основ аудиту»
 

Давидов Григорій Миколайович
Дата захисту: 21.12.2006
Науковий керівник: д.е.н., професор Кужельний Микола Васильович

Науково обґрунтована концепція розвитку аудиту передбачає подальший розвиток аудиту, як відокремленого виду підприємницької діяльності, окремої професії, висунута і обґрунтована гіпотеза про науковий напрям розвитку аудиту. Проведені аналіз і наше осмислення розробок зарубіжних і вітчизняних вчених з метою можливого використання цих розробок у формуванні наукових побудов в аудиті. Розроблено соціально-економічну концепцію аудиту, процес пізнання в аудиті, теорію аудиту. Визначена в розрізі окремих функцій, систем, аспектів і елементів система науки про аудит. Удосконалено визначення предмета, методу та суті аудиту. Результати проведених досліджень є безперечним доказом того, що формування науки про аудит не самоціль, а можливість вирішити основні питання і проблеми аудиторської діяльності з позицій наукового підходу, що є гарантією ефективного подальшого розвитку аудиту, його адекватності основним напрямам розвитку економіки.

Автореферат

 

Остання редакція: 05.11.19