Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Представники школи

Остання редакція: 30.10.14
Засновник

Воблий Костянтин Григорович - доктор політичної економії та статистики; професор, академік АН України, заслужений діяч науки України (1876 – 1947 рр.). Наукова школа страхування була започаткована в 1912 році академіком АН України, заслуженим діячем науки України — Костянтином Григоровичем Воблим на базі Київського комерційного інституту(КНЕУ).

У 1915 р. він видав монографію "Основы экономии страхования", яка привернула велику увагу наукової громадськості початку XX століття та відіграла роль першого підручника з підготовки фахівців зі страхової справи в комерційних інститутах Росії. Книга була перевидана в Україні у 1919 і 1923 роках і отримала високу оцінку рецензентів. У 1925 р. вона вийшла друком у Петрограді, а у вигляді переробленої версії - у Москві (1993 і 1995 рр.).

Основна наукова праця:

  • Воблый К.Г. Основы экономии страхования / К.Г.Воблый. – Тернопіль: Екон. думка, 2001. – 238 с. – (Репринтне видання 1915 р.).
Послідовники

Осадець Семен Степанович – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри страхування (2002 – 2010 рр.) Народився в 1935 р. на Буковині. Закінчив Чернівецький фінансово-кредитний технікум, Київський фінансово-економічний інститут, аспірантуру при Ленінградському фінансово-економічному інституті. Тут захистив кандидатську ( 1964 р.) і докторську (1985 р.) дисертації. Працював у  органах Мінфіну УРСР,  установах Сільгоспбанку СРСР і Держбанку СРСР. служив на Тихоокеанському флоті.  У 1965-1977 р. – старший науковий співробітник УНДІ економіки сільського господарства. З 01.04.1977 р. – пройшов шлях від доцента кафедри фінансів до завідувача кафедри страхування КНЕУ. Був керівником магістерської програми «Страховий менеджмент». У різні роки обіймав керівні посади в профспілкових організаціях, тривалий час був  членом редколегій фахових  видань («Фінанси України», Вісник НБУ, «Страхова справа»,  «Фінансові послуги», а також низки наукових збірників). Обирався членом правління ЛСОУ, був членом  спеціалізованих вчених рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій, 4 роки працював у складі експертної ради ВАК  України.  Видав понад 120 наукових та навчально-методичних праць, у т.ч. 4 монографії,  співавтор і науковий редактор 3 підручників. Підготував 1 д.е.н. і  9 к.е.н. За плідну працю нагороджений 2 медалями і багатьма грамотами, у т.ч. 2 грамотами-подяками  Кабінету Міністрів України., відзначений пам’ятним знаком  і   премією  Фонду Олександра Сосіса, в номінації «Страхова наука».

Гаманкова Ольга Олексіївна - доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри страхування (2010 – 2018 рр.). Заслужений працівник освіти України. Заслужений працівник КНЕУ. Народилася Ольга Олексіївна 20 серпня 1956 р. в м. Шахтарськ Донецької обл. у родині лікарів. У 1977 р. закінчила Київський інститут народного господарства ім. Д. С. Коротченка. У 2006 р. отримала вчене звання професора. У 2010 р. захистила докторську дисертацію на тему: «Ринок страхових послуг України: сутність, тенденції та шляхи розвитку». Практичним здобутком науково-педагогічної кар’єри Ольги Олексіївни були десятки монографій, підручників, навчальних посібників, понад 200 наукових праць. Під її науковим керівництвом було захищено 20 дисертацій. Неодноразово отримувала звання «Кращий викладач року» за версією студентів. Співпрацювала з програмою TACIS з питань страхування. Була членом робочої групи Держфінпослуг щодо запровадження у страховому секторі України Міжнародних стандартів фінансової звітності. Входила до складу комісії з питань освіти і науки Ліги страхових організацій України (ЛСОУ). Неодноразово брала участь в експертизі законопроектів, що регламентують страхову діяльність в Україні. Результати її наукових досліджень апробовані та застосовуються в роботі Кабінету Міністрів України, Національної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, Державної фіскальної служби, Ліги страхових організацій України. Професійні заслуги проф. О.О. Гаманкової високо оцінено державними нагородами: Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою Верховної Ради України тощо.

Артюх Тетяна Михайлівна– кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри страхування.Закінчила з відзнакою КІНГ. Захистила кандидатську дисертацію на тему: "Фінансові важелі прискорення реконструкції і технічного переозброєння виробництва (на прикладі Міністерства енергетики і електрифікації України)" по спеціальності "Фінанси і кредит." Займається питаннями страхування вже понад 37 років.

Учні послідовників

Баранов Андрій Леонідович– кандидат економічних наук, доцент, докторант кафедри страхування. У 2005 році закінчив Київський національний економічний університет, фінансово-економічний факультет, отримав диплом магістра з відзнакою зі спеціальності «Фінанси і кредит» за програмою «Страховий менеджмент». В 2005-2009 рр. навчався в аспірантурі КНЕУ. У 2009 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Управління страховим портфелем» зі спеціальності 08.00.08 «Гроші, фінанси і кредит» і отримав науковий ступінь кандидата економічних наук. Є автором понад 40 наукових та навчально-методичних праць, в т.ч. 2 колективних монографій, 1 підручника та 1 навчально-методичного посібника. Сферою наукових інтересів є управління ризиками, фінансове управління страховими організаціями, бізнес-процеси страховика.

Мурашко Олена Володимирівна- кандидат економічних наук, доцент, докторант кафедри страхування. У 1998 році на спеціалізованій вченій раді Київського національного економічного університету захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 08.04.01 фінанси, грошовий обіг і кредит. У 1994, 2006 роках співпрацювала з програмою TACIS з питань страхування, у 2004 р. - зі Світовим банком. Має тісні зв`язки з багатьма страховими компаніями, органами державного регулювання, вітчизняними та міжнародними начальними закладами, що готують страхових фахівців.

Татаріна Тетяна Володимирівна - кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри банківської справи та страхування Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Заслужений працівник КНЕУ. Закінчила у 1988 році Київський інститут народного господарства імені Д.С. Коротченка за спеціальністю – статистика. У 2003 році захистила кандидатську дисертацію на тему: «Перестрахування: становлення та шляхи розвитку в Україні». Отримала вчене звання доцента у 2006 році.  Понад 30 років займається науковими дослідженнями у галузі страхування. Сферою наукових інтересів є управління ризиками, перестрахувальними операціями та бізнес-процесами страховика, страхування життя. Є автором понад 80 наукових та навчально-методичних праць, в т.ч. однієї колективної монографії, одного підручника та навчально-методичного посібника у співавторстві. Підготувала 2 кандидатів економічних наук. Співпрацювала за програмою TACIS з питань страхування. Приймала участь у розробці положень законопроектів, що регламентують страхову діяльність в Україні.  

Стецюк Тетяна Іванівна – кандидат економічних наук. У 2009 р. захистила у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана кандидатську дисертацію на тему: «Медичне страхування та його роль у забезпеченні соціального захисту громадян» (науковий керівник – професор  Гаманкова О.О.). Отримала вчене звання доцента у 2015 р. Заслужений працівник КНЕУ. Основні напрями наукових досліджень: фінансова грамотність, соціальні аспекти фінансової політики держави, системи фінансового моніторингу, страхування, маркетинг,   небанківська фінансово-кредитна діяльність. Автор понад 50 наукових праць.

Димніч Ольга Володимирівна - кандидат економічних наук, доцент, докторант кафедри банківської справи та страхування. У 2001 році закінчила Київський національний економічний університет, фінансово-економічний факультет, отримала диплом магістра з відзнакою зі спеціальності «Фінанси» та здобула кваліфікацію магістра з фінансового менеджменту. У 2015 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Система соціального страхування та шляхи її удосконалення в Україні» за спеціальністю 08.00.08 «Гроші, фінанси і кредит» під науковим керівництвом д.е.н., професора Федосова В.М. і отримала науковий ступінь кандидата економічних наук. 

У 2021 році отримала вчене звання доцент. Є автором близька 70 наукових та навчально-методичних праць, в т.ч. 4 колективних монографій, навчального посібника «Соціальне страхування». За результатами наукових досліджень взяла участь у понад 60 міжнародних та всеукраїнських наукових і науково-методичних конференціях. Автор та лектор курсів «Соціальне страхування», «Страхове регулювання та нагляд», «Міжнародний страховий бізнес», тренінг – курсів «Страховий безвіз» та «Інновації у страхуванні та Insurtech». Має 3 авторські Свідоцтва на твори наукового характеру видані у 2023 – 2024 рр. Сферою наукових інтересів є страхування, соціальне страхування, міжнародне страхування, інвестиційне страхування, Insurtech, інновації у страхуванні, комплаєнс-менеджмент страхових компаній.

 

Залєтов Олександр Миколайович – кандидат економічних наук. У 2007 р. захистив у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана кандидатську дисертацію на тему: «Державне регулювання ринку страхування життя в Україні» (науковий керівник – д.е.н., професор Барановський О.І.). Напрями наукових досліджень пов’язані із діяльністю   фінансових компаній. Автор понад 70 наукових та навчально-методичних праць, у т.ч. 5 монографій та 1 підручника з грифом МОН України. 

 

Баранова Олена Володимирівна - кандидат економічних наук, доцент. У 2002 р. закінчила Київський національний економічний університет та отримала диплом з відзнакою за спеціальністю «Фінанси», здобувши кваліфікацію магістра з фінансового менеджменту. Після закінчення університету і до 2020 р. працювала в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана. Пройшла трудовий шлях від посади асистента до доцента кафедри. У 2012-2015 рр. виконувала обов’язки заступника завідувача кафедри з наукової роботи. У 2008 р. захистила кандидатську дисертацію за спеціальністю 08.00.08 – «Гроші, фінанси і кредит» на тему «Фінансове планування у страхових організаціях», а у 2013 р. присвоєно вчене звання доцента кафедри страхування. Протягом тривалого періоду часу поєднувала науково-педагогічну роботу на кафедрі страхування з роботою у провідних страхових компаніях на різних посадах. З 2020 р. змінила напрямок роботи та перейшла працювати до регулятора страхового ринку – Національного банку України. Автор понад 70 наукових публікацій та навчально-методичних праць, з них 3 колективні монографії, 2 підручники, 1 навчальний посібник та наукові праці, опубліковані у вітчизняних і міжнародних фахових виданнях та наукометричних базах даних. Нагороджена Почесною грамотою Ректора КНЕУ «З нагоди Дня науки та за вагомий особистий внесок у розвиток науково-дослідної й інноваційної діяльності Університету» (2018 р.). Сфера науково-педагогічних інтересів: фінансове забезпечення страхової діяльності, стратегічне та фінансове планування в страхових організаціях, інновації в страхуванні.

 

Смоленюк Руслан Петрович – кандидат економічних наук. У 2004 р. захистив у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана кандидатську дисертацію на тему: «Страховий захист господарств аграрного сектору» (науковий керівник – д.е.н., професор  Осадець С.С.), має вчене звання доцента. Напрями наукових досліджень пов’язані зі страхуванням та фінансами аграрного сектору економіки. Автор понад 80 наукових та навчально-методичних праць.

Супрун Анатолій Анатолійович – кандидат економічних наук. Закінчив у 1998 р. Київський національний економічний університет за спеціальністю «Фінанси та кредит». У 2005 р. захистив у КНЕУ імені Вадима Гетьмана кандидатську дисертацію на тему: «Управління активами страхових компаній» (науковий керівник – професор  Гаманкова О.О.). Має вчене звання доцента. Напрями наукових досліджень: проблеми розвитку страхування, цифрові технології у фінансах та банківській справі. Автор понад 80 наукових праць.