Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Лекція Меда Джонса «Валове національне щастя»16 Вересня 2011р.

12 вересня 2011 року за сприянням Інституту вищої освіти та кафедри іноземних мов факультету МЕіМ КНЕУ наш університет відвідав Мед Джонс – президент Міжнародного інституту менеджменту (Лас Вегас, США), всесвітньовідомий економіст та гуру в сфері інвестування та бізнес-операцій.

Темою лекції для студентів та викладачів факультету МЕіМ стала концепція "Валового національного щастя" (ВНЩ) –  перспективна та широко обговорювана в світі ідея нового підходу до життя, з філософської та економічної точок зору.
Вперше ідея ВНЩ прозвучала в 1972 році з вуст короля Бутану, який вважав, що не можна оцінювати добробут країни за рівнем її ВНП. Всі так звані високорозвинені країни не спромоглися зменшити провалля між незначною частиною заможного населення та низами, зменшити виробництво в ім'я збереження навколишнього середовища та не звертали уваги на проблеми власного населення, думаючи лише про збереження та укріплення своєї влади. Сімнадцятирічний король Бутану не бажав підтримувати створену філософію і запропонував оцінювати розвиток держави за рівнем щастя населення.

Так народилась ідея ВНЩ, яку в 2006 році доопрацював Мед Джонс, окресливши сім ключових критеріїв, кожен з яких має визначатися шляхом прямого опитування, а також завдяки статистичним даним з різноманітних галузей. Разом, ці критерії формують єдиний макроекономічний показник, який, на думку Джонса, відображає реальний рівень добробуту населення. Вищезгадані критерії включають:

  1.  Економічний добробут (Середній дохід, мінімальна заробітна платня тощо)
  2.  Екологічний добробут (Рівень забрудненості, шуму, якість води тощо)
  3.  Фізичний добробут (Кількість важкохворих пацієнтів, лікарень тощо)
  4.  Психічний добробут (Обсяги продажів антидепресантів тощо)
  5.  Добробут на робочому місці (Частота зміни роботи, судових позовів)
  6.  Соціальний добробут (Рівень розлучень, криміногенності тощо)
  7.  Політичний добробут (Рівень демократії, свобода індивіда тощо)


Інтерес до матеріалу підтримувався співпрацею лектора з аудиторією, різноманітними тестами та інтерактивними завданнями, а фінальною частиною, традиційно, стали запитання. Студенти виявили інтерес до того, як концепція ВНЩ вплинула на особисті погляди Джонса. Також лектор дав чітке пояснення впливу освіти на рівень щастя та його залежність від наших думок.

Головною ідеєю лекції стала необхідність в саморозвитку. Як наголосив професор Джонс: щастя – це лише звичка, і нічого більше. Щоб змінити власне життя на краще людина повинна усвідомити просту істину: щастя – це не кінцева мета, а шлях до неї.


Станіслав Рибачук, студент факультету МЕіМ