Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Гайворонская Ю.Ю. Інституціональні засади створення кластерів в Україні

Гайворонська Юлія,

магістрант програми «Стратегічний менеджмент»

ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»,

donnabell@i.ua

КЛАСТЕРИ У ВІТЧИЗНЯНІЙ ЕКОНОМІЦІ: ПРАКТИКА ТА ІНСТИТУЦІОНАЛЬНІ ПЕРЕДУМОВИ ПОШИРЕННЯ

Гайворонська Юлія,

КЛАСТЕРЫ В УКРАИНСКОЙ ЭКОНОМИКЕ: ПРАКТИКА И ИНСТИТУЦИОНАЛЬНЫЕ ОСНОВЫ РАСПРОСТРАНЕНИЯ

Gaivoronska Jyliua

CLUSTERS IN UKRAINIAN ECONOMY: PRACTICE AND INSTITUTIONAL DISTRIBUTION FRAMEWORK

 

Актуальність.Конкуренція між організаціями приймає нових форм, на ринку встановлюються нові правила гри. Ці зміни сприяють поширенню партнерських відносин у різних форматах – франчайзинг, аутсорсинг, спільне виробництво, кластерні утворення та стратегічні альянси тощо. Не буде перебільшенням стверджувати, що рушійним фактором розвитку регіональної економіки в сучасному світі є кластери, оскільки найчастіше вони сприяють розвитку інновацій та втілення їх у життя. На жаль, в Україні відсутня програма, що спрямована на розвиток кластерів, а підприємства недостатньо проінформовані про можливості формування кластерів та їх переваги як дієвої моделі конкурентної поведінки.

Постановка проблеми.Проблематика кластерів як партнерських утворень за участю підприємств різних бізнес-профілів є предметом пильної уваги економістів. Не претендуючи на системне дослідження усіх аспектів створення та діяльності кластерів, зосередимось на дослідженні інституціональних передумов поширення кластерів в Україні.

Результати досліджень.Вже класичним визначенням кластеру  визнається дефініція Майкла Портера, згідно якої  «кластери – це географічно близькі групи взаємопов’язаних компаній та асоційованих установ в окремій галузі, що пов’язані спільними технологіями та навичками. Вони звичайно існують в географічній зоні, де комунікації, логістика та людські ресурси є легкодоступними. Кластери звичайно розміщуються в регіонах, а іноді - в окремому місті» [1]. Проте, і до сьогодні не існує єдиного визначення кластерів. Серед визначальних ознак кластерних утворень найчастіше згадуються: географічний підхід до утворення, полівекторний принцип відбору партнерів, мережевий характер організації, стійкість господарських зв’язків, інноваційний характер діяльності.

Кластер не може з’явитися миттєво. Потрібен певний часовий лаг. Можна стверджувати, що успішним кластер може стати не менш ніж через 5-6 років після його створення. Для цього необхідно: створити атмосферу довіри між учасниками партнерства; налагодити комунікації для поширення між ними знань та інновацій; сформувати організаційний та економічний механізм взаємодії.

На даний час формування кластерів слід розглядати як один із методів виживання підприємства під час кризи. Також слід звернути увагу на недоліки кластерних об’єднань: для учасників ризик втечі комерційної інформації та виробничих секретів; додаткові витрати внаслідок участі у спільних проектах; приорітетна орієнтація інститутів-учасників кластеру (ділових асоціацій, союзів, торгово-промислових палат, університетів) на співробітництво з великими підприємствами та «нехтування» малими; низька мотивація навчальних центрів та наукових закладів у роботі «на потреби» бізнес-середовища. В Україні концепція кластерів втілюється у життя починаючи із 1998 року.

На даний час кластери функціонують у таких регіонах [2]: Хмельницькому (одяг; будівельні матеріали; зелений туризм), Івано-Франківському (туризм, декоративний текстиль), Черкаському (транспортні перевезення), Житомирському (добування та переробка каменю), Одеському (виробництво вина), Харківському (машинобудування),  Рівненському (деревообробка).

Визначальна роль у їх поширені належатиме державі. Протягом останнього десятиріччя Україна активно співпрацює із ЄС. Результатом даної співпраці є прийняття законопроектів щодо розвитку кластерних об’єднань. Завданнями прийнятої Постанови Кабінету Міністрів України № 1819 від 27 грудня 2006 року, яка затвердила Державну програму розвитку транскордонного співробітництва на 2007-2010 роки є розвиток малого та середнього підприємництва у прикордонних з ЄС регіонах та розвиток бізнес-мереж (кластерів).Спільно з Представництвом Державного Комітету України з питань регуляторної політики і підприємництва в Харківській області ВАТ „Харківський регіональний фонд підтримки підприємництва” провів на початку 2007 року перший Круглий стіл «Кластерні ініціативи єврорегіону «Слобожанщина», який заклав основу подальшої співпраці з Бєлгородським обласним фондом підтримки підприємництва і створення транскордонного „Будівельного кластеру” на Бєлгородському будівельному Форумі 9 серпня 2007 року [3]. У 2008 р. у Харкові відбулися І та ІІ Міжнародні науково-практичні конференції євро регіону «Слобожанщина». Також у 2008 році був представлений проект „Концепція створення кластерів в Україні” [4].

На сьогодні лише невелика кількість підприємств в Україні проходять або пройшли стадію неформальної кластеризації. Проте тільки усвідомлене створення кластерів дозволить в повній мірі використати та забезпечити конкурентні переваги кластерів.

Висновки.Можна стверджувати, що розвиток кластерних ініціатив є першочерговим завданням для держави, а співпраця України із ЄС прискорює процес формування державних програм спрямованих на їх розвиток. Зважаючи на кількість державних програм та проведених круглих столів та форумів можна стверджувати, що кількість кластерів буде тільки зростати. Кластери сприяють не лише регіональному розвитку економіки, а й виходять на міжнародні рівні. Співпраця держав на основі партнерських відносин прискорює інтеграційні процеси та сприяє поширення досвіду та різних інновацій за межі країни-винахідники.

Література

1.            Портер М. Международная конкуренция: Конкурентные преимущества стран./ М. Портер. — М.: Междунар. отношения, 1993. — 896 с.

2.            Посібник з кластерного розвитку. Україна: Послуги з підтримки МСП в пріоритетних регіонах. EuropeAid/121495/C/SV/UA. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://economy-mk.gov.ua/download/books/ClusterHandbookUkr.pdf  

3.            Проект Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції Національної стратегії формування та розвитку транскордонних кластерів» [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://ved.odessa.gov.ua/Main.aspx?sect=Page&IDPage=23566&id=1150

4.            Концепція створення кластерів в Україні. [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://biznes.od.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=499&Itemid=33

Переглянути презентацію

Коментарі до матеріалу можна залишити тут:

http://vk.com/topic-36835937_26240314

Остання редакція: 10.04.12