Компетенції і завдання дипломатичної служби03 Грудня 2018р.

Відомий український дипломат, кандидат економічних наук, Надзвичайний і Повноважний Посол України Віктор Якович Маштабей  прочитав у КНЕУ відкриту лекцію  «Відповідальність, проблеми та перспективи розвитку дипломатичної служби в Україні».

Захід, який  відбувся в рамках освітньої програми «Міжнародні економічні відносини», зібрав чимало студентів  - від першокурсників до випускників. «Віктор Маштабей починав свою діяльність як науковець, працював з економістом, громадським діячем Богданом Гаврилишиним, вивчав економіку країн Сходу, зокрема феномен Сінгапуру», - представив шанованого гостя  ректор КНЕУ Дмитро Григорович Лук'яненко.

«Щоб бути дипломатом, треба хоч щось знати як слід, - зауважив Віктор Якович. - Перший мій фах – науковець, другий – бізнесмен. Якби не попередні професії, я  не став би дипломатом, цим я  почав займатися у 48 років. А нині - голова Наглядової ради Міжнародного центру перспективних досліджень. Працюю над двома проектами: захист річки Либідь та створення альтернативної освітньої школи. Дуже важливо в житті займатися тим, що тобі подобається, чого прагне душа. І тоді все буде гаразд».

В.Я. Маштабей розповів про свої наукові винаходи на столичному заводі «Точелектроприлад», діяльність на посаді незалежного експерта з питань міжнародної торгівлі та науково-технічного співробітництва Ради Економічної Взаємодопомоги в Москві.  Згадав про час, коли обіймав посаду директора Департаменту економічного співробітництва Міністерства закордонних справ України, зустрічі з Джорджем Соросом. У 2006–2009 рр. він — Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Сінгапур; у 2008–2009 рр. — Надзвичайний і Повноважний Посол України в Султанаті Бруней.

Виступ лектора викликав шквал запитань. Так, на питання «Чому нас вчить гібридна війна?» Віктор Маштабей відповів: «Ми вчимось захищатися». На питання «Хто може керувати країною: економіст, менеджер чи дипломат?» відповів: «Здібний. Аналітик. Ніхто не народжується керівником».

«Що перешкоджає дипломату?» - поцікавилась одна студентка.  «Недовіра до себе, відсутність передбачення. Тому вивчайте  не лише підручники, а й спостерігайте за навколишнім світом. Використовуйте інтернет в першу чергу як засіб для підвищення кваліфікації, навчіться  розбиратися у штучному інтелекті. Я спостерігав, як готують дипломатів у Британії. Окрім спеціальних дисциплін, вони обов’язково займаються спортом, греблею, фехтуванням, чудово їздять на конях… Утім, на співбесідах я не дуже звертаю увагу на дипломи та сертифікати, відкладаючи їх. Достатньо 15-хвилинної бесіди, щоб зрозуміти, якими навичками та знаннями володіє людина».

Провідний фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою ЦСЗ Лариса Гуторова