Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2019 рік

 

 
«ІМПЕРАТИВИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО ЛІДЕРСТВА В ГЛОБАЛЬНОМУ ЕКОНОМІЧНОМУ СЕРЕДОВИЩІ»
 

ЦИМБАЛ ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА       
Дата захисту: 17.12.2019    
Науковий консультант: д.е.н., професор КАЛЕНЮК Ірина Сергіївна

У дисертаційній роботі проаналізовано та узагальнено методологічні підходи до дослідження феномену інтелектуального лідерства національних економік та імперативів його прояву в глобальному економічному середовищі. Здійснено ідентифікацію механізмів інтелектуалізації та зростання ролі інтелектуальних чинників в умовах становлення економіки знань. Розкрито економічні виміри глобальної інтелектуалізації на основі трьохступеневої оцінки (ресурсний рівень, рівень проміжних результатів та загального прогресу). Досліджено вплив інтелектуальної складової на кінцеві макроекономічні показники та міжнародну конкурентоспроможність національних економік. Визначено диспозицію країн у глобальному економічному середовищі, сформовано парадигмальні засади ефективного залучення національних економік у глобальні процеси інтелектуалізації. Виділено чотири кластери країн на основі диференціації країн за рівнем концентрації на домінантних секторах економіки, що дало можливість сформувати моделі їх перспективного розвитку. Економетричне моделювання дозволило розробити для України сценарний прогноз із виокремленням вагомості факторів забезпечення інтелектуального лідерства.

Автореферат

 
«РОЗВИТОК СИСТЕМ БАНКІВСЬКОГО НАГЛЯДУ В КРАЇНАХ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТА СХІДНОЇ ЄВРОПИ»
 

ПАВЛЮК ОЛЕНА ОЛЕКСАНДРІВНА 
Дата захисту: 26.11.2019  
Науковий консультант: д.е.н., професор Мозговий Олег Миколайович

У дисертаційній роботі розкрито соціально-економічну природу, закономірності банківського нагляду. Здійснено аналіз основних етапів формування сучасної системи банківського нагляду та досліджено функції основних елементів системи банківського нагляду в процесі формування світової фінансової архітектури.Обґрунтовано шляхи адаптації Директив ЄС в практики банківського нагляду країн Центральної та Східної Європи. Виявлено підходи європейських наглядових фінансових інститутів до розвитку систем банківського нагляду в країнах Центральної та Східної Європи. Розроблено структурно-аналітичну модель розвитку банківського нагляду в країнах Центральної та Східної Європи з виокремленням кластерів, що відносяться до систем банківського нагляду Базель І, Базель ІІ. Проаналізовано процес становлення системи банківського нагляду в Україні та сформульовано парадигмальні засади її формування в Україні. Запропонованіметодики та інструменти підвищення ефективності управління ризиками в банках України.

Автореферат

 
«ЕКОНОМІЧНИЙ ВИМІР ГЛОБАЛЬНОЇ МЕРЕЖЕВІЗАЦІЇ ТА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ»
 

ЧЕРКАС НАТАЛІЯ ІГОРІВНА  
Дата захисту: 25.06.2019  
Науковий консультант: д.е.н., професор АНТОНЮК Лариса Леонтіївна

У дисертаційній роботі проаналізовано та узагальнено методологічні підходи до дослідження економічних вимірів глобальної мережевізації та конкурентоспроможності. Здійснено ідентифікацію механізмів створення доданої вартості у глобальних мережах в умовах фрагментації світового виробництва. Розкрито економічні виміри глобальної мережевізації, що включають форвардну та зворотну участь у глобальних ланцюгах вартості. Досліджено вплив бізнес- середовища на виробництво продукції з високою часткою доданої вартості і міжнародну конкурентоспроможність. Визначено конкурентні позиції країн у глобальних ланцюгах вартості високотехнологічних виробництв. Сформовані парадигмальні засади ефективного залучення національної економіки у глобальні мережі та ланцюги вартості на основі дослідження макроекономічних чинників експортної конкурентоспроможності та взаємозв’язків між структурою експорту-імпорту і ВВП, що системно визначають шляхи підвищення технологічного рівня експорту, а також досліджено механізми інституційного забезпечення успішної інтеграції у глобальні ланцюги вартості.

Автореферат

 
«ГЛОБАЛЬНА ПАРАДИГМА ТРАНСНАЦІОНАЛІЗАЦІЇ БІЗНЕС-ДІЯЛЬНОСТІ»
 

ЖИЛЕНКО КАТЕРИНА МИКОЛАЇВНА
Дата захисту: 11.06.2019  
Науковий консультант: д.е.н., професор МЕШКО Наталія Петрівна

У дисертаційній роботі розкрито теоретичний дискурс дослідження процесів транснаціоналізації бізнес-діяльності, узагальнено історико-онтологічні підходи до формування концепцій транснаціоналізації, здійснено понятійно-категоріальну ідентифікацію економічної транснаціоналізації, досліджено глобальні детермінанти транснаціоналізації бізнесу. Значну увагу приділено дослідженню методології системного аналізу транснаціональної бізнес-діяльності через призму еволюції її організаційних форм, глобальних домінантів розвитку та сучасних механізмів транснаціональної монополізації капіталу і виробництва. Розкрито сутність і напрями реалізації транснаціональними корпораціями поліцентричних інвестиційних стратегій, охарактеризовано їх інноваційні стратегії та бізнес- моделі, а також комплексно досліджено стратегічні мотивації та поведінку ТНК на глобальних фінансових ринках. Досліджено структурно-інституційні перетворення під впливом транснаціоналізації, проаналізовано ключові напрями розвитку методів й інструментів регулювання ТНК, охарактеризовано діючі системи корпоративної соціальної відповідальності бізнесу у концепті сталого розвитку. Розкрито передумови і перспективи транснаціональної інтеграції недосконалих ринків, визначено моделі погодження інтересів ТНК і країн- реципієнтів, оцінено потенціал і проблеми транснаціоналізації економіки України.

Автореферат

 
«ГЛОБАЛЬНІ ДЕТЕРМІНАНТИ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ ЗНАНЬ»
 

ПОЛЯКОВ МАКСИМ ВАЛЕРІЙОВИЧ
Дата захисту: 16.04.2019  
Науковий консультант: д.е.н., професор ХАНІН Ігор Григорович 

Обґрунтовано теоретико-методологічні основи дослідження і концептуалізацію економіки знань, роз’яснено сутність знань як економічної категорії. Визначено особливості становлення та основні характеристики економіки знань. Розроблено структурно-аналітичну модель та виокремлено детермінанти становлення такої економіки в умовах інтернаціоналізації. Досліджено міжнародне інституціональне середовище та державні стратегії становлення економіки знань. Розкрито тенденції та ідентифіковано глобальні форми розвитку міжнародного науково-технічного співробітництва. З’ясовано основні тренди розвитку світового господарства в контексті переходу до економіки знань. Визначено особливості формування глобального інформаційного простору у сфері економіки знань, а також світової індустрії збору і оброблення даних. На основі кластерного аналізу досліджено глобальний ландшафт становлення економіки знань по країнам світу. З’ясовано основні тенденції розвитку міжнародного бізнесу в умовах становлення економіки знань. Визначено засади управління знаннями в міжнародних компаніях та розроблено пропозиції щодо вдосконалення інформаційного інструментарію такого управління в контексті зміни моделей інноваційної діяльності. Досліджено інституціональні умови, проблеми й особливості становлення економіки знань в Україні у глобальному контексті. Обґрунтовано концептуальні засади переходу України до економіки знань в умовах перетворення світового господарства та розроблено рекомендації щодо вдосконалення інформаційної інфраструктури як передумови становлення такої економіки.

Автореферат