Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2010 рік

 
«Стратегії міжнародної корпоративної консолідації»
 

Рябець Наталія Миколаївна     
Дата захисту: 24.02.2010              
Науковий керівник: д.е.н., професор Кальченко Тимур Валерійович

Дисертаційна робота присвячена комплексному вивченню процесів міжнародної корпоративної консолідації, її впливу на економічний розвиток країн-реципієнтів, факторів та умов, що здійснюють вплив на консолідаційні процеси, аналізу інструментарію макроекономічного регулювання міжнародних консолідаційних процесів підприємницьких структур. Автором розкрито принципові характеристики міжнародної корпоративної консолідації, проведено комплексний аналіз секторальних і регіональних особливостей консолідації корпоративного капіталу, досліджено та систематизовано параметри динаміки її глобального етапу розвитку. Проведено аналіз специфіки та потенціалу впливу зазначених процесів на економічний розвиток країн-реципієнтів. Запропоновано низку показників та методів оцінювання економічної доцільності, ефективності корпоративної консолідації шляхом злиття та поглинання. Показано динаміку та структурну специфіку консолідаційних процесів за участю вітчизняних бізнес-структур, при цьому наголошено на пріоритетності транснаціоналізацїї українських підприємств та підвищенні рівня їхньої інноваційності як факторів ефективної участі у процесах міжнародної корпоративної консолідації. Розроблено комплексну модель участі вітчизняних компаній у процесах корпоративної консолідації. Запропоновано пріоритетні заходи з вдосконалення системи регулювання та контролю над міжнародним злиттям і поглинанням в Україні.

Автореферат

 
«Вплив транснаціональних корпорацій на конкурентне середовище національної економіки»
 

Хоменко Ірина Богданівна
Дата захисту: 24.02.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Уманців Юрій Миколайович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретичних засад  виявлення і оцінки впливів ТНК на конкурентне середовище національної економіки та обґрунтуванню конкурентної політики держави в умовах глобалізації. Розкрито сучасну сутність транснаціоналізації та розглянуто стратегічні впливи ТНК на економіку приймаючих країн. Виявлено механізми впливу ТНК на умови формування та параметри конкурентного середовища, оцінено особливості транснаціоналізації української економіки. Проведено аналіз регулювання діяльності ТНК та окреслено шляхи його удосконалення, розроблено модель конкурентної політики держави за умов транснаціоналізації бізнесу. Значну увагу приділено конкурентному потенціалу українських ТНК та обґрунтуванню макроекономічних заходів його ефективної реалізації.

Автореферат

 
«Глобальні бренди в сучасних маркетингових технологіях»
 

Завгородня Тетяна Вікторівна
Дата захисту: 23.03.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Циганкова Тетяна Михайлівна

У дисертаційній роботі на основі виявлення автором ключових особливостей і сучасних тенденцій розвитку управління брендами в умовах глобалізаційної економіки здійснено комплексний аналіз маркетингових технологій створення і розвитку глобальних брендів та обґрунтовано ключові напрями, пріоритетні моделі та інструменти їх побудови на корпоративному та державному (бренд України) рівнях. Дана сутнісна характеристика бренда та визначено його місце в системі міжнародного маркетингу компанії, проведена маркетингова типізація брендів у міжнародній економічній діяльності та досліджено вплив глобального бренда на життєвий цикл товару на світовому ринку. Визначено передумови виникнення, рушійні сили і сучасні тенденцій розвитку глобального брендинга, здійснено порівняльний аналіз експлікативних моделей управління брендами та систематизовано методи визначення цінності та вартості брендів у міжнародній економічній діяльності.

Автореферат

 
«Стратегія регіональної торговельно-економічної інтеграції України та ЄС»
 

Усенко Ольга Олександрівна
Дата захисту: 23.03.2010
Науковий керівник: к.е.н., професор Гончарук Андрій Іванович

Дисертацію присвячено дослідженню міжнародних інтеграційних процесів у контексті євроінтеграційного курсу України. На основі дослідження теоретичних підходів до визначення поняття міжнародної економічної інтеграції та виявлення сучасних особливостей розвитку форм міжнародної інтеграційної взаємодії розкрито світові тенденції та економічні ефекти функціонування регіональних інтеграційних угруповань, зокрема акцентовано на модифікації форм міжнародної економічної інтеграції. Досліджено та виокремлено практично апробовані моделі інтеграції ЄС з третіми країнами. Проаналізовано досвід та узагальнено особливості коінтеграції нових членів ЄС. Розкрито напрями впливу груп інтересів у процесі розробки наднаціональної політики ЄС. Виходячи з наявних передумов та механізмів переходу від співпраці до торговельно-економічної інтеграції обґрунтовано базові положення української інтеграційної моделі та розроблено комплекс заходів в контексті реалізації євроінтеграційної стратегії.

Автореферат

 
«Фінансові інновації в міжнародній діяльності банків за умов глобалізації»
 

Медвідь Тетяна Анатоліївна
Дата захисту: 12.04.2010
Науковий керівник: к.е.н., доцент Мусієць Тетяна Вікторівна

У дисертації розроблено науково-методичні засади розвитку фінансових інновацій у міжнародній діяльності банків. Запропоновано принципи наднаціонального регулювання фінансових інновацій. Проаналізовано роль фінансових інновацій у формуванні міжнародної конкурентоспроможності банків. Розроблено методологічний підхід до оцінювання ефективності впровадження фінансових інновацій у банку на підставі інтегральної оцінки іміджевих та фінансових показників. Досліджено розробку, впровадження та регулювання фінансових інновацій в банках України. Визначено теоретичні і методологічні підходи застосування фінансового інжинірингу у вітчизняних банках, зокрема в Національному банку України. Запропоновано впровадження інструментів фінансового інжинірингу в наглядовій діяльності національного регулятора ринку банківських послуг щодо визначення легітимності фінансових інновацій банків, зокрема ймовірності їх використання для легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, або з іншою протиправною метою.

Автореферат

 
«Фактори формування кон’юктури світового ринку золота»
 

Шикін Андрій Володимирович
Дата захисту: 12.04.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Кучеренко Віктор Романович

В дисертації дано сутнісну характеристику золота як товару, розглянуто його роль у міжнародних економічних відносинах. Досліджено умови становлення та механізм функціонування світового ринку золота та уточнено його дефініцію. Узагальнено глобалізаційні впливи на перспективи розвитку світового ринку золота. На підставі проведеного аналізу автором визначено методологічні засади дослідження кон’юнктури світового ринку золота та узагальнено систематизацію факторів її формування. Проаналізовано структуру попиту і пропозиції на сучасному ринку золота, визначено їхні особливості та побудовано моделі прогнозування. Виявлено та оцінено економічні фактори формування сучасної кон’юнктури світового ринку золота. Автором розкрито циклічні властивості кон’юнктури сучасного ринку золота. Побудовано модель прогнозування ціни на золото та запропоновано комплексний підхід до прогнозування кон’юнктури світового ринку золота. Показано індикативну роль кон’юнктури ринку золота в умовах фінансової глобалізації.

Автореферат

 
«Транснаціональний капітал в структурі глобального фінансового ринку»
 

Гуртов Денис Олегович
Дата захисту: 22.10.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Руденко–Сударєва Лариса Володимирівна

Дисертація присвячена дослідженню транснаціонального капіталу в структурі глобального фінансового ринку в умовах глобальних трансформацій. Досліджено теоретичні засади та базові концепції розвитку глобального фінансового ринку, особливості його розвитку в умовах фінансової глобалізації; зроблено уточнення базових понять та особливостей процесів глобалізації світогосподарського життя, його фінансової сфери та транснаціоналізаційних трансформацій на основі вивчення концептуальних теоретичних засад, розроблення та емпіричної апробації комплексної методики аналізу, формування ключових індикаторів для оцінки динаміки досліджуваних процесів та сформульовано авторське визначення понять системної глобалізації, фінансової глобалізації та світової транснаціоналізації. У результаті авторського аналізу сучасних тенденцій розвитку світового господарства та комплексного дослідження змін у світовому фінансовому середовищі в умовах глобалізації із виявленням трансформаційних, реструктуризаційних особливостей і пошуку можливих шляхів і варіантів розвитку глобальної фінансової системи визначені сучасні тенденції руху транснаціонального капіталу на глобальному фінансовому ринку, внаслідок чого дисертантом охарактеризовані та запропоновані шляхи регулювання міграції глобальних фінансових потоків.

Автореферат

 
«Соціально-економічні імперативи глобального розвитку»
 

Тимків Ірина Валеріївна
Дата захисту: 22.10.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Кальченко Тимур Валерійович

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню сучасних закономірностей глобального розвитку, вивченню глобальних соціально-економічних імперативів, їх природи, складу, особливості взаємодії та специфіки прояву в сучасних умовах. Автором розкрито принципові характеристики середовища генерації глобальних соціально-економічних імперативів, проведено комплексний аналіз модифікацій умов і мотивацій трудової діяльності та професійного розвитку працівників, досліджено та систематизовано новітні закономірності відтворення робочої сили. Досліджено інформаційні ресурси економічного розвитку України, проведено аналіз специфіки та потенціалу відтворення національного інтелектуального потенціалу, запропоновано два напрями його підвищення: перший пов'язаний з удосконаленням загального менеджменту у тій частині, що стосується формування корпоративної культури цільового типу, другий - з удосконаленням систем управління інноваціями в компаніях. Виявлено специфіку становлення економічної демократії в Україні на різних рівнях: загальнодержавному, місцевому, підприємницькому.

Автореферат

 
«Міжнародна інституційна гармонізація інвестиційної діяльності (на прикладі пенсійних фондів)»
 

Дороніна Ірина Ігорівна
Дата захисту: 6.12.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Бірюк Сергій Олексійович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних та практичних аспектів міжнародної інституційної гармонізації інвестиційної діяльності (на прикладі пенсійних фондів). Розглянуто теоретичні засади функціонування фінансових інститутів у сучасній інституційній структурі світового фінансового ринку. Досліджено передумови міжнародної інституційної гармонізації пенсійного забезпечення та міжнародні особливості інвестиційної діяльності пенсійних фондів. На основі систематизованих ключових кількісних та якісних параметрів визначено вплив фінансових систем на становлення та функціонування фінансових інститутів країн світу. Проведено порівняльний аналіз інституційного формування пенсійних фондів у країнах з різним рівнем економічного розвитку та з різними типами фінансових систем. Доведено, що проходження етапів інституціоналізації пенсійного забезпечення відбувається швидше в країнах з розвиненими фінансовими ринками або в тих країнах, де їх розвиток є випереджальним. Досліджено проблеми формування та функціонування пенсійних фондів в Україні і здійснено їх оцінку. Обґрунтовано рекомендації щодо ефективного розвитку пенсійних фондів у контексті міжнародної інституційної гармонізації пенсійного забезпечення та гармонізації інвестиційної діяльності.

Автореферат

 
«Інтернаціоналізація професійного розвитку менеджерів»
 

Кулик Юрій Євгенович
Дата захисту: 6.12.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Білошапка Владислав Анатолійович

Дисертаційна робота присвячена системному дослідженню теоретичних і практичних проблем формування та забезпечення інтернаціоналізації професійного розвитку менеджерів. Проаналізовано роль керівників міжнародних компаній у забезпеченні їх конкурентоспроможності в сучасних економічних умовах. Досліджено кореляцію між фінансовими затратами ТНК на розвиток управлінського персоналу та капіталізацією цих компаній. Визначено міжнародні, міжкультурні та національні особливості розвитку управлінського професіоналізму у міжнародному бізнесі. Виявлено основні фактори, що впливають на професійний розвиток менеджерів у міжнародному бізнесі. Розглянуто вплив корпоративної культури міжнародних компаній на професійний розвиток менеджерів. Розвинуто систематизацію типів ключових подій, що детермінують управлінський досвід менеджерів у міжнародному бізнесі. Досліджено стратегічну роль організації у професійному розвитку менеджерів в умовах інтернаціоналізації підприємств України. Показано важливість використання диференційованої оцінки (прогнозу) економічної ефективності організаційних затрат на персоніфікований професійний розвиток менеджерів. Розроблено методику оцінки готовності менеджерів міжнародних компаній до використання досвіду управлінської діяльності у крос-культурному середовищі. Обґрунтовано логіку запровадження циклічно-поетапного підходу до управління процесом професійного розвитку менеджерів міжнародних компаній у сучасному бізнесі.

Автореферат

 
«Стратегії світо господарських структурно-галузевих трансформацій»
 

Пашков Святослав Олександрович
Дата захисту: 16.12.2010
Науковий керівник: к.е.н., професор Гончарук Андрій Іванович

Дисертація присвячена дослідженню стратегічних імперативів розвитку світової економіки, передумов і факторів глобальних структурних трансформацій, національних моделей структурно-галузевої модернізації. Обґрунтовано методичні підходи до порівняльного аналізу структурних зрушень у національних економічних системах з характеристикою їх спрямованості, масштабів, динаміки та якості. Показано, що довгостроковий технологічний, економічний і соціальний прогрес забезпечують інноваційні стратегії у постіндустріальній парадигмі розвитку. За авторською методикою оцінено потенціал структурного оновлення країн з різним рівнем економічного розвитку, виявлено особливості сучасної структурно-галузевої політики Європейського Союзу. Проаналізовано трансформаційні структурні зрушення в економіці України, оцінено їхню ефективність та відповідність глобальним науково-технологічним, інформаційним і соціально-економічним викликам. Обґрунтовано засади довгострокової структурної політики України з урахуванням ендогенних та екзогенних факторів впливу, визначено структурно-галузеві пріоритети в контексті європейської інтеграції.

Автореферат

 
«Економічні фактори становлення та розвитку техноглобалізму»
 

Чернявська Олена Віталіївна
Дата захисту: 16.12.2010
Науковий керівник: д.е.н., професор Поручник Анатолій Михайлович

Дисертація присвячена комплексному дослідженню економічних факторів становлення та розвитку техноглобалізму, розкриттю еволюції концепцій технологічного розвитку суспільства. Автором виявлено суперечливий характер наслідків техноглобалізму, а також проаналізовано його рушійні сили розвитку та основні форми прояву. На основі аналізу інноваційних процесів на сучасному етапі розвитку технологічної глобалізації, вивчено основні економічні механізми розв’язання глобальних проблем технологічного розвитку, а також інституційне забезпечення технологічної й інноваційної діяльності як умова сталого глобального економічного розвитку. В роботі проведено аналіз імплементації концепції сталого розвитку в Україні, досліджено інноваційні та технологічні фактори розвитку національного господарства, а також розглянуті основні пріоритетні напрями й галузі міжнародного науково-технологічного співробітництва України з іншими країнами світу. Автором обґрунтовано механізм переходу України до «зеленої економіки» через реалізацію концепції сталого розвитку як альтернатива глобальним технологічним загрозам.

Автореферат