Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2019 рік

 
«ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОПЕРАЦІЙ З НЕОБОРОТНИМИ АКТИВАМИ, УТРИМУВАНИМИ ДЛЯ ПРОДАЖУ»
 

МИЧАК НАТАЛІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА 
Дата захисту: 07.11.2019  
Науковий керівник: д.е.н, професор Шигун Марія Михайлівна

У дисертації розкриваються теоретичні, організаційно-методичні та практичні положення обліку та аналізу операцій з необоротними активами, утримуваними для продажу. У роботі наведено основні підходи до визнання необоротних активів, утримуваних для продажу, як об’єктів бухгалтерського обліку та аналізу, з наданням авторського трактування сутності цього поняття. Розкрито особливості оцінки та переоцінки необоротних активів, утримуваних для продажу, з урахуванням умов їх визнання такими активами. Розвинуто методичне забезпечення обліку необоротних активів, утримуваних для продажу, відповідно до національних та міжнародних стандартів. Досліджено організаційні засади обліку необоротних активів, утримуваних для продажу, в частині виокремлення елементів облікової політики, обґрунтовано порядок документування. Представлено порядок відображення інформації про необоротні активи, утримувані для продажу, у фінансовій звітності підприємств відповідно до чинних вимог вітчизняних та міжнародних нормативних документів. Розвинуто організаційно-інформаційне та методичне забезпечення аналізу операцій з необоротними активами, утримуваними для продажу, та запропоновано систему аналітичних показників.

Автореферат

 
«АНАЛІЗ БУХГАЛТЕРСЬКОГО БАЛАНСУ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ РОЗВИТКУ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ЕКОНОМІКИ»
 

МОЩЕНСЬКИЙ СЕМЕН ГЕННАДІЙОВИЧ 
Дата захисту: 15.10.2019  
Науковий керівник: к.е.н., доцента Кузьмінська Ольга Едуардівна

У дисертації досліджено теоретичні, методичні та організаційні положення складання й аналізу бухгалтерського балансу підприємств та розроблено практичні рекомендації щодо удосконалення композиційної структури, порядку розкриття інформації за статтями активів, зобов’язань, капіталу, методики аналізу фінансового стану підприємства, орієнтованої на задоволення інформаційних потреб основних груп користувачів фінансової звітності в інформаційній економіці. Уточнено методичні підходи до балансознавства в інформаційній економіці через обґрунтування необхідності синтезу процедур складання і аналізу балансу, систематизовано характерні ознаки інформаційної економіки. Опрацьовано класифікацію видів та концепції побудови бухгалтерського балансу, узагальнено основи балансознавства. Висвітлено особливості оцінки й розкриття активів, зобов’язань і власного капіталу в балансі (звіті про фінансовий стан) підприємств. Уточнено методичні й організаційні положення оцінки фінансових активів і зобов’язань за справедливою вартістю. Опрацьовано методичні положення аналізу балансу (звіту про фінансовий стан), орієнтованого на задоволення інформаційних потреб управлінського персоналу підприємства, кредиторів та інвесторів. Удосконалено організаційні й методичні положення стандартизованого експрес-аналізу балансу (звіту про фінансовий стан) підприємства, методики аналізу фінансового стану підприємства-потенційного позичальника та коефіцієнтного аналізу інвестиційної привабливості суб’єкта господарювання за інформацією бухгалтерського балансу.

Автореферат

 
«УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК І АНАЛІЗ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ВИРОБНИЧИХ ПІДПРИЄМСТВ»
 

СИЧ ДМИТРО МИКОЛАЙОВИЧ
Дата захисту: 15.10.2019  
Науковий керівник: д.е.н, професор Левицька Світлана Олексіївна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методичних підходів і розробці науково-практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення методики та організації управлінського обліку та аналізу фінансових результатів діяльності виробничих підприємств. За результатами проведеного дослідження науково-обгрунтовано сукупність теоретичних, методичних, організаційних і практичних підходів до управлінського обліку та аналізу фінансових результатів виробничої діяльності вітчизняних виробничих підприємств. В дисертації удосконалено сутність поняття «управлінський облік ощадливого виробництва», організаційні форми управлінського обліку фінансових результатів в розрізі виробничих процесів, методичний інструментарій управлінського аналізу з урахуванням концепції збалансованого національного розвитку. Визначено особливості організації управлінського обліку фінансових результатів у складі інтегрованої системи бухгалтерського обліку виробничого підприємства. Уточнено складові системи внутрішнього контролю та звітності бізнес-процесів зі збереженням принципів інноваційної моделі виробництва. В роботі доведено дієвість запровадження бенчмаркінгу управлінських облікових систем та розроблено організаційну модель його проведення, досліджено питання імплементації інструментарію управлінського аналізу як виду економічного на етапах реалізації бізнес-процесів виробничих підприємств. З урахуванням міжнародної практики обліку розкрито альтернативні підходи до оцінки корисності інформації «управлінського обліку ощадливого виробництва» для управлінського персоналу виробничого підприємства.

Автореферат

 
«КОМПЛЕКСНИЙ АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ»
 

ПРИМАК ЮЛІАНА РОСТИСЛАВІВНА
Дата захисту: 16.05.2019  
Науковий керівник: д.е.н., професор Парасій-Вергуненко Ірина Михайлівна

У дисертації досліджено теоретичні, методичні, організаційні та практичні питання комплексного аналізу фінансового стану банківських установ. Уточнено економічну сутність основних понять фінансового аналізу - «фінансовий стан банку», «фінансова стійкість банку», «надійність банку»,- обґрунтовано їх взаємозв’язок та відмінності. Поглиблення змісту поняття «комплексний аналіз» покладено в основу розроблення його методики та організації з виокремленням організаційних етапів його проведення для банківських установ. Розширено класифікацію ризиків та факторів впливу на банківські установи. Досліджено стан і тенденції розвитку вітчизняної банківської системи та окремих банків. Представлено результати дослідження вітчизняних та зарубіжних методик аналізу фінансової стійкості банківських установ, проведено їх порівняльний аналіз, оцінено дієвість та недоліки. Розроблено комплекс одиничних показників для оцінювання різних складових фінансової стійкості банків, структурованих за групами. Доповнено та вдосконалено методику групування банківських установ за рівнем їх фінансового стану на основі кластерного аналізу. Ідентифіковано та вдосконалено основні вектори аналітичного дослідження фінансового стану суб’єктів господарювання та оцінки ймовірності їх банкрутства на основі використовуваних дискримінантних моделей. Розроблено авторську дискримінантну модель з урахуванням специфіки діяльності банків, проведено її апробацію на фактичних даних працюючих та збанкрутілих банків. Для отримання комплексної оцінки фінансового стану банків результати оцінки на основі дискримінантного аналізу запропоновано коригувати з урахуванням якісних характеристик нефінансового характеру.

Автореферат

 
«ОБЛІК І КОНТРОЛЬ ЕКОЛОГІЧНИХ ВИТРАТ»
 

СОВИК МАЙЯ ІГОРІВНА
Дата захисту: 16.05.2019  
Науковий керівник: к.е.н., доцент Лежненко Людмила Ігорівна

Дисертацію присвячено розробці теоретичних, методологічних і практичних положень обліку та контролю екологічних витрат з метою створення підґрунтя для інформаційного забезпечення екологічного менеджменту, для прийняття управлінських рішень в умовах реалізації положень концепції сталого розвитку. У дисертації удосконалено класифікацію витрат підприємства за рахунок виділення окремої групи «екологічні витрати». У межах цієї групи уточнено процедуру організації обліку екологічних витрат з урахуванням їх класифікаційних ознак, розроблено порядок відображення інформації про екологічні витрати на рахунках бухгалтерського обліку, що дало змогу спростити процес ідентифікації екологічних витрат у загальній сукупності витрат підприємства з метою їх аналізу та контролю для підвищення рівня корпоративної соціальної відповідальності підприємства. Поглиблено процедури контролю ефективності екологічних витрат шляхом їх групування за ознакою спрямованості на екологічні витрати відповідності та превентивні екологічні витрати, що дає можливість визначити рівень соціальної відповідальності суб’єктів господарювання та посилити контроль за завищенням екологічних витрат з метою ухилення від сплати податків.

Автореферат

 
«БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК І КОНТРОЛЬ РОЗРАХУНКІВ З БЮДЖЕТОМ ЗА ПОДАТКОМ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ»
 

БІЛОБРОВЕНКО ТЕТЯНА ВОЛОДИМИРІВНА 
Дата захисту: 29.01.2019 
Науковий керівник: д.е.н., професор Швець Віктор Григорович

Дисертацію присвячено вдосконаленню теоретичних, методичних та організаційних засад бухгалтерського обліку і контролю розрахунків з бюджетом за податком на додану вартість підприємств відповідно до чинного вітчизняного законодавства та зарубіжної практики. Удосконалено понятійний апарат, зокрема наведено авторське визначення ПДВ як економічної та обліково-аналітичної категорії, запропоновано відійти від поняття «податковий облік ПДВ» і запровадити «податкові розрахунки за ПДВ», категорії «додана вартість» як об’єкта оподаткування та її відмінність від поняття «база оподаткування ПДВ». Доведено необхідність визначення сутності доданої вартості у Податковому кодексі України, оскільки об’єктом оподаткування є не повна вартість товарів, а додана вартість. Проаналізовано дієвість методики бухгалтерського обліку розрахунків з бюджетом за ПДВ в умовах дії електронного адміністрування та моніторингу податкових накладних під час їхньої реєстрації. Для поглиблення аналітичного обліку розрахунків з бюджетом за ПДВ запропоновано до використання «Реєстр реєстрації податкових накладних та документів, що їх замінюють», в яких мають фіксуватися дані про видані аванси контрагентам і фактично сплачені суми ПДВ. Узагальнено порядок формування показників фінансової звітності, зокрема форми № 1 «Баланс» (Звіт про фінансовий стан) з акцентом на правильність відображення сум податкового кредиту та податкового зобов’язання з ПДВ у Балансі (Звіті про фінансовий стан) підприємства. Уточнено сутність ПДВ як короткострокового додаткового джерела залучення оборотних коштів. Запропоновано алгоритми розрахунку коефіцієнтів залучення ПДВ та відволікання ПДВ. Розвинені організаційні положення методики та організації контролю розрахунків з бюджетом за ПДВ. Систематизовано та поглиблено загальні напрями удосконалення бухгалтерського обліку та контролю розрахунків з бюджетом за ПДВ.

Автореферат

 
«ОБЛІК І ВНУТРІШНІЙ КОНТРОЛЬ ТОВАРНИХ ЗАПАСІВ РОЗДРІБНИХ ТОРГОВЕЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ»
 

ПОДДУБНА НАТАЛІЯ МИКОЛАЇВНА  
Дата захисту: 29.01.2019
Науковий керівник: к.е.н., доцент Матієнко-Зубенко Ірина Ігорівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, організаційно-методичних і практичних положень обліку і внутрішнього контролю товарних запасів роздрібних торговельних підприємств споживчої кооперації. Розглянуто й уточнено сутність товарних запасів і досліджено їх роль у господарській діяльності роздрібних торговельних підприємств споживчої кооперації. Вдосконалено класифікацію товарних запасів, що сприяє поліпшенню їх обліку, внутрішнього контролю та управління загалом. Розкрито особливості становлення та розвитку торговельної галузі країни, розглянуто організаційно-технологічні особливості діяльності роздрібних торговельних підприємств споживчої кооперації та виявлено їх вплив на процес побудови обліку і внутрішнього контролю товарних запасів. Запропоновано концепцію побудови процесу обліку товарних запасів на основі процесно-орієнтованого управління, що передбачає поділ діяльності на бізнес-процеси, та розроблено основні етапи його імплементації. Доведено необхідність впровадження специфічних елементів внутрішньосистемного обліку і бюджетування товарних операцій у загальній системі управління торговельного підприємства споживчої кооперації. Розроблено методику обліку операцій з товарними запасами у системі рахунків, визначено шляхи вдосконалення на основі автоматизації. Проаналізовано природу та процес ідентифікації ризиків торговельного підприємства, в ході внутрішнього контролю товарних запасів, розроблено методику його виявлення й оцінки. Обґрунтовано мету, основні етапи і процедури внутрішнього контролю товарних запасів, виокремлено завдання внутрішнього контролю товарних запасів і його місце в загальній системі господарського контролю

Автореферат

 

Остання редакція: 31.07.20