Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Фінансовий контролінг у «BASF-Україна»25 Лютого 2013р.

5 лютого 2013 року на базі дослідницького Інституту фінансового контролінгу Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відбулося засідання круглого столу на тему «Фінансовий контролінг  у BASF». До участі в дискусії були запрошені теоретики та практики у сфері фінансового контролінгу,  аспіранти та найкращі студенти магістерської програми «Фінансовий контролінг». Таке засідання є формою взаємозв’язку та імплементації досягнень науки та практики та є особливо важливим для теперішніх студентів магістерської програми в процесі їх навчання.

Головним доповідачем круглого столу була Ольга Надуда, фінансовий контролер компанії «BASF Україна», яка перед засіданням провела лекцію-дискусію зі студентами. Ключове питання, яке спробували вирішити учасники дискусії, сформулював директор Інституту фінансового контролінгу, проф. Терещенко О.: ««Фінансовий контролінг – бізнес процес чи їх сукупність?». Він прагнув розкрити особливості різноманітних бізнес-процесів, на ринках, що розвиваються. А так як компанія «BASF Україна» працює на ринку України, який є саме таким, то Ольга в своїй лекції прагнула розкрити особливості фінансового контролінгу в даній компанії. Механізм фінансового контролінгу у «BASF Україна» реалізується у централізованому порядку на рівні регіонального управління (зони країн). Тобто вони є вертикально підпорядкованими, контролер з України підпорядковується контролеру з зони країн СНД, який в свою чергу відповідає перед центральним апаратом управління в Європі. Така схема подвійного підпорядкування  використовується в багатьох транснаціональних корпораціях, розміщених на території України та СНД, коли фінансовий контролер  відповідає і перед керівництвом підприємства і перед керівництвом центрального апарату.

Було з’ясовано, що  контрольна функція фінансового контролінгу виконується в основному  центральним апаратом управління. Як і більшості ТНК та холдингів, що розміщуються на території України, контрольну функцію контролінгу «BASF Україна» виконують аудитори з материнської компанії в Німеччині. Вони в основному здійснюють моніторинг  процесів тендерів, закупок та продажів. Не обходить їхню увагу звичайно і фінансова звітність локальних підприємств. На основі  аналізу ситуацій на локальних підприємствах, служби контролінгу отримують необхідну інформацію зі сторони, для коригування своїх дій.

Відділ фінансового контролінгу у «BASF Україна» підпорядковується агровідділу. Основним його завданням є мотивація самої компанії, зменшення ризиків неплатежів та що є не менш важливим – збільшення продажів. Крім того, відділ контролінгу тісно співпрацює з відділом кредитного менеджменту, який в свою чергу вже підпорядковується фінансовому відділу. Сам відділ кредитного менеджменту несе відповідальність по прийняттю ризиків на компанію. Специфічність фінансового контролінгу в агробізнесі зумовлюється факторами сезонності та ризиків, пов’язаних з погодними умовами. Тому, в даній галузі широко використовуються такі інструменти як акредитиви, векселі, банківські гарантії, хеджування для фермерських господарств. Також, значну вагу приділяють системі подвійних складських свідоцтв, яка набула широкого поширення лише в 2012 році.

Учасники круглого столу обмінялися досвідом функціонування контролінгу в різних сферах бізнесу. В обговоренні актуальних проблем розвитку фінансового контролінгу взяли участь представники компаній «УкрАвто», ТОВ «Август Україна»,  «Кока-Кола», «ВіДі Груп», «Новий Канал», «Карлсберг Україна», «Грант Торнтон»,  а також студенти та аспіранти КНЕУ.

В кінці засідання особливо жвава дискусія розгорнулася з приводу того, являється фінансовий контролінг окремим бізнес-процесом чи їх сукупністю? Після деяких обговорень, було вирішено, що фінансовий контролінг являє собою сукупність різноманітних бізнес-процесів, що в своїй взаємодії і виробляють такий важливий інструмент в структурі управління сучасним підприємством.