Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2012 рік

 
«Моніторинг фінансових потоків у бюджетній сфері ЄС»
 

Притула Тарас Миколайович          
Дата захисту: 28.02.2012   
Науковий керівник: д.е.н., професор Каленюк Ірина Сергіївна

У дисертаційній роботі виконано комплексне дослідження теоретичних та прикладних засад функціонування фінансових потоків у розвиткуглобалізаційних процесів. Наголошено на особливостях бюджетних фінансових потоках Європейського Союзу. Досліджено еволюцію, реформи, тенденції та суперечності формування та функціонування єдиного бюджету ЄС, а також специфіку бюджетного процесу ЄС загалом. Здійснено прогнозну оцінкуформування дохідної частини єдиного бюджету ЄС. Розкрито суть, принципи та структуру моніторингу та контролю за фінансовими потоками у бюджетній сфері ЄС. Ідентифіковано та систематизованометодичні підходи до налагодження ефективного моніторингу фінансових потоків на рівні Європейського Союзу. Доведено, що результати моніторингу єважливим елементом формування бюджетного процесу в ЄС.

Автореферат

 
«Фінансові кризи в глобальних умовах розвитку»
 

Сибірка Людмила Анатоліївна
Дата захисту: 28.02.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Руденко Юрій Миколайович

У дисертації висвітлені процеси зародження й прояву фінансових криз, характер й особливості глобальної фінансової кризи та розглянута системаантикризових урядових заходів. Досліджено процеси зародження та прояву фінансових криз у світовій економічній системі. Виявлено умови, характер та особливості глобальної фінансової кризи та специфіку системи антикризових урядових заходів. У роботі узагальнено теорії фінансових криз; розкрито поняття та здійснено структурну класифікацію фінансових криз у світовій економіці; дослідженосучасну глобальну фінансову кризу в контексті об’єктивних меж ринкового саморегулювання; з’ясовано особливості перебігу й наслідків фінансової кризи в країнах Центральної та Східної Європи; виявлено механізми протидії фінансових систем Польщі й Чехії викликам глобальної фінансової кризи; розкритомасштаби й особливості впливу глобальної кризи 2008–2010 рр. на економіку України; окреслено перспективи інституційної модернізації української фінансової системи з метою нейтралізації викликів глобальної нестабільності.

Автореферат

 
«Формування торговельно-економічних відносин України та Румунії в умовах членства СОТ»
 

Підгірна Валентина Никифорівна
Дата захисту: 11.04.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Школа Ігор Миколайович

Дисертація присвячена дослідженню особливостей формування торговельно-економічних відносин після вступу України до СОТ. У роботі досліджено теорії міжнародної торгівлі в історичній ретроспективі, розглянуто форми міжнародних економічних відносин, висвітлено передумови та особливості розвиткузовнішньоторговельних зв'язків у глобальному економічному просторі, розкрито теоретичні та практичні основи функціонування ГАТТ/СОТ як інституту лібералізації міжнародної торгівлі. Виокремлено етапи еволюції торговельних відносин між Україною та Румунією, проведено аналіз основних тенденцій і динаміки розвитку торговельно-економічного співробітництва між двома країнами, досліджено рівні відкритості економік України та Румунії для євроінтеграційних перетворень. Розкрито специфіку використання організаційно-економічних форм здійснення взаємної торгівлі. Розглянуто напрямки розширення рівнів відкритості економік України та Румунії для зовнішньої торгівлі та інвестицій на основі національних пріоритетів, обґрунтовано чинники оптимізації українсько-румунського економічного співробітництва за умов глобальної інтеграції. Обґрунтовано динамічні оптимуми двостороннього економічного співробітництва, розроблено загальнорівноважну модель торгівлі для формування компліментарності торгових потоків між Україною та Румунією в контексті вимог Світової організації торгівлі.

Автореферат

 
«Трансформація валютних систем країн Центральної та Східної Європи»
 

Лавріненко Олена Валеріївна
Дата захисту: 11.04.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Мусієць Тетяна Вікторівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів трансформації валютних систем країн ЦСЄ. Розглянуті теоретичні основи функціонування валютних систем у сучасному валютно-фінансовому середовищі. Проаналізована еволюція змін і трансформацій національних, регіональних і світових валютних систем в умовах інтернаціоналізації, регіоналізації та глобалізації. На основі системного підходу до дослідження автором проведений порівняльний аналіз валютних систем країн ЦСЄ і в умовах євроінтеграції встановлено зміни елементів, основних принципів функціонування валютної системи і виду з національних валютних систем на регіональну. Доведено, що поглиблення процесів коінтеграції, конвергенції та інтеграції валютних систем країн ЦСЄ викликає втрату валютного суверенітету країни. Досліджено еволюцію валютної системи України і виділено основні етапи її трансформації. Запропоновано рекомендації зі збереження валютного суверенітету України за умов інтеграції до світового та європейського фінансового середовища.

Автореферат

 
«Розвиток спеціальних форм міжнародного економічного співробітництва (на прикладі концесії)»
 

Гуриненко Олег Миколайович
Дата захисту: 25.04.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Оболенська Тетяна Євгенівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню розвитку спеціальних форм міжнародного економічного співробітництва на прикладі концесій. У роботі проаналізовано наукові підходи щодо визначення сутності концесій та обґрунтовано її місце в системі економічних відносин. З’ясовано, що концесія являє собою спеціальну форму міжнародного економічного співробітництва країн з різним рівнем економічного розвитку, що сприяє поглибленнюінтеграції економіки країни в світовий економічний простір. В роботі систематизовано форми концесій, проведено порівняльний аналіз забезпечення функціонування концесійних відносин у різних країнах. Виділено складові елементи й поняття концесійного механізму. Досліджено, що концесія виступає потужним інструментом реалізації потреби пошуку додаткових джерел фінансування. Визначено проблемні питання, які потрібно вирішити для успішного формування концесійного середовища як умови посилення економічної модернізації інфраструктури та ефективної реалізації концесійних проектів.

Автореферат

 
«Використання ресурсів міжнародного фінансового ринку в системі корпоративного управління»
 

Юрса Михайло Якович
Дата захисту: 25.04.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бурмака Микола Олексійович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню умов, форм і корпоративних методів залучення та ефективного використання міжнародних інвестиційних ресурсів. Розкрито економічну природу корпорацій у еволюціонізуючому ринковому середовищі з акцентацією на фінансовому механізмі їхнього функціонування. Охарактеризовано англо-американську, європейсько-континентальну та японську моделі корпоративного управління. Висвітлено фактори становлення та виявлено сучасні особливості міжнародного фінансового ринку, проведено компаративний аналіз інструментів міжнародного фінансового менеджменту з обґрунтуванням пріоритетності ІРО. Ідентифіковано мотиваційні механізми ефективної діяльності корпорацій на міжнародних фінансових ринках з використанням технологій кредитування, прямого та портфельного інвестування. Узагальнено підходи до формування систем корпоративного контролю в умовах глобальної нестабільності фінансових ринків і конвергенції моделей корпоративного управління. Окрему увагу приділено корпоративному потенціалу розвитку економіки України. Виявлено особливості діяльності українських корпорацій на міжнародних фінансових ринках, запропоновано макроекономічні заходи підвищення її ефективності.

Автореферат

 
«Розвиток транснаціональних бізнес-груп в парадигмі глобального менеджменту»
 

Гончарова Ольга Володимирівна
Дата захисту: 14.05.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Кальченко Тимур Валерійович

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретико-методологічних і практичних аспектів розвитку транснаціональних бізнес-груп у парадигмі глобального менеджменту. У роботі розглядається генезис концептуальних засад корпоративних методик управління, досліджено тенденції та суперечності становлення глобального менеджменту. Проаналізовано потенціал глобального корпоративного лідерства, місце національних бізнес-груп у системі глобального менеджменту, визначено перспективи їх інтеграції в зарубіжні корпоративні структури. Автором розкрито принципові характеристики, загальностратегічну обумовленість і профіль участі в транснаціональних бізнес-групах, проведено комплексний аналіз особливостей їх розвитку в розвинутих економіках та економіках, що розвиваються. Аргументовано доведено пріоритетність створення глобальних стратегічних альянсів як організаційної форми транснаціональних бізнес-груп і охарактеризовано їх крос-культурні особливості.

Автореферат

 
«Розвиток європейського ринку туристичних послуг»
 

Толочко Анна Олексіївна
Дата захисту: 14.05.2012
Науковий керівник: к.е.н., доцент Аністратенко Наталія Володимирівна

У роботі узагальнено та систематизовано теоретико-методологічні засади функціонування міжнародного ринку туристичних послуг. Встановлено характерні риси та особливості європейського ринку туристичних послуг на сучасному етапі розвитку і виявлено чинники трансформації його природи та структури. Визначено сучасні тенденції еволюції туристичного попиту та пропозиції, орієнтовані на інноваційні продукти і послуги. Узагальнено міжнародний досвід організаційного впливу на розвиток міжнародного туризму з адаптацією до національних умов. На багатокритеріальній основі обґрунтовано, що організація масштабних суспільних заходів відіграє особливу роль у конкурентних стратегіях держав на світовому ринку туристичних послуг. Оцінено параметри участі України у міжнародному туристичному обміні з точки зору перспектив їх оптимізації та запропоновано шляхи вдосконалення організаційно-правового та фінансового забезпечення конкурентоспроможності національного туристичного бізнесу. Обґрунтовано пріоритетні напрями та механізми регулятивної діяльності щодо підтримки розвитку міжнародного туризму на національному рівні. Визначено перспективи проведення Євро–2012 як чинника активізації міжнародного туризму в Україні та фактора його інтеграції в європейський туристичний простір.

Автореферат

 
«Розвиток міжнародних ринків освітніх послуг»
 

Гжесюк Аліна Олександрівна
Дата захисту: 29.05.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Оболенська Тетяна Євгенівна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та практичних аспектів розвитку міжнародних ринків освітніх послуг. Оцінено позиції сучасної освіти в постіндустріальній парадигмі розвитку, виявлено еволюцію національних освітніх систем та глобалізаційні впливи на ефективність освітніх послуг. Автором обґрунтовано концепцію академічного глобалізму, який набуває широкого поширення в сучасній економіці. У дисертації проведено системний аналіз міжнародних ринків освітніх послуг та виявлено особливості їх структурної композиції. Проведено сегментну диференціацію ринків за географічними, секторальними та іншими ознаками. Виявлені особливості національного та міжнародного регулювання освітніх послуг. Особливу увагу приділено саморегулюванню діяльності університетів та розробці ними маркетингових стратегій розвитку. Оцінено міжнародні позиції української освіти, виявлені механізми міжнародної диверсифікації вітчизняного ринку та моделі просування українських ВНЗ на європейський освітній ринок.

Автореферат

 
«Глобальна інституціоналізація економічного розвитку»
 

Кундиревич Вадим Петрович
Дата захисту: 29.05.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Кальченко Тимур Валерійович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-прикладних аспектів формування глобальної інституційної системи економічного розвитку. Проаналізовано фактори становлення та характерні риси сучасного етапу глобалізації, показано розвиток класичної і сучасної інституційної теорії. Розкрито суб’єктну диспозицію і напрямки її трансформації в новітній парадигмі економічного глобалізму, виявлено потенціал державного регулювання економічних процесів та охарактеризовано принципові напрями регуляторної оптимізації з урахуванням інтересів основних учасників ринків. Проведено дослідження сучасних тенденцій і механізмів реінституціоналізації з деталізацією специфіки форм та характеру діяльності метакорпорацій та країн-систем. Розкрито напрями формування нових інституційних підходів управління глобальними економічними процесами на засадах сітізації та структурної оптимізації. Систематизовано ключові сценарії глобального розвитку з виділенням перспективних концепцій їх інституційного забезпечення.

Автореферат

 
«Трансформація митної політики України в умовах лібералізації міжнародної торгівлі»
 

Гащицький Олексій Анатолійович
Дата захисту: 09.10.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор. Онищенко Володимир Пилипович

Дисертацію присвячено дослідженню впливу лібералізації міжнародної торгівлі на митну політику у глобальному, наддержавному, міжнародному, державному контекстах. Визначено взаємозв’язок лібералізації та ефективності митної політики, запропоновано для міжнародного порівняння індекс ефективності митної політики країни. Досліджено методи та форми лібералізації митної політики та особливості механізму формування митно-тарифних відносин між членами регіональних торговельних угод. Запропоновано систему заходів щодо модернізації митної політики та системи України.

Автореферат

 
«Глобальна конкурентоспроможність транснаціональних банків»
 

Коваль Вікторія Василівна
Дата захисту: 09.10.2012р.
Науковий керівник: к.е.н., доцент Аністратенко Наталія Володимирівна

У дисертації розкрито еволюцію парадигмальних засад концепції конкурентоспроможності транснаціональних банків. З'ясовано вплив ключових інтеграційних, глобалізаційних та регіоналізаційних процесів на діяльність міжнародних комерційних банків в контексті формування олігополістичної світової банківської системи. Обґрунтовано глобальні детермінанти та внутрішні чинники конкурентного статусу транснаціональних комерційних банків. Розкрито суть та механізми посилення конкурентних позицій транснаціональних банків-лідерів США, Західної Європи та Японії на світових фінансових ринках. Обґрунтовано десятифакторну модель оцінки і нарощування глобальної конкурентоспроможності транснаціональних банків, а також визначені її переваги у порівнянні із існуючими методиками рейтингування CAMEL, Standard & Poor’s, Moody’s, Thomson Financial Bank Watch і ін. Виявлені крос-культурні особливості посилення конкурентних позицій транснаціональними банками різних країн на глобальних фінансових ринках. Здійснена комплексна оцінка міжнародної конкурентоспроможності українських банків і визначено перспективи і шляхи посилення їх позицій на зарубіжних, фінансових ринках. Виявлено рівень ефективності міжнародного банківського ризик-менеджменту в провідних українських банках та запропоновано шляхи його підвищення.

Автореферат

 
«Розвиток мегаполісів в структурі європейської економіки»
 

 Орловська Вероніка Сергіївна
 Дата захисту: 27.11.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Чужиков Віктор Іванович

У роботі з’ясовані головні ознаки сучасного етапу економічної глобалізації та урбанізації. Виявлено інтелектуальну невиробничу складову економічного розвитку та мегаекономічного лідерства мегаполісів — їхню креативну функцію. Обґрунтовано основні елементи цієї функції та запропоновано трирівневу систему факторів креативного базису, традиційних креативних індустрій та новітніх креативних індустрій, які в сукупності пояснюють мегаекономічний феномен місцевого розвитку, а глобальну економічну систему — як ієрархічний каркас найбільш продуктивних та впливових мегаполісів світу. У дисертації з’ясовані особливості європейської урбанізаційної системи, доведено переважну міжнародну спеціалізацію мегаполісів ЄС на послугах, передусім на створенні креативної продукції для інтернаціоналізованого ринку високопрофесійних бізнес-послуг та інноваційного інформаційного контенту. Доведено зв’язок між рівнем розвиненості креативної функції та продуктивністю економіки мегаполісів ЄС, а також виявлено ефективні моделі стимулювання креативних чинників їхнього геоекономічного лідерства. Здійснено європейську ідентифікацію найбільших міст України, запропоновано механізми та інструменти конвергентних моделей розвитку креативної функції мегаполісів України та ЄС.

Автореферат

 
«Становлення і фактори розвитку менеджменту глобальних корпорацій»
 

 Тітова Олена Сергіївна
 Дата захисту: 27.11.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук'яненко Дмитро Григорович

У роботі з’ясовані головні ознаки сучасного етапу економічної глобалізації та урбанізації. Виявлено інтелектуальну невиробничу складову економічного розвитку та мегаекономічного лідерства мегаполісів — їхню креативну функцію. Обґрунтовано основні елементи цієї функції та запропоновано трирівневу систему факторів креативного базису, традиційних креативних індустрій та новітніх креативних індустрій, які в сукупності пояснюють мегаекономічний феномен місцевого розвитку, а глобальну економічну систему — як ієрархічний каркас найбільш продуктивних та впливових мегаполісів світу. У дисертації з’ясовані особливості європейської урбанізаційної системи, доведено переважну міжнародну спеціалізацію мегаполісів ЄС на послугах, передусім на створенні креативної продукції для інтернаціоналізованого ринку високопрофесійних бізнес-послуг та інноваційного інформаційного контенту. Доведено зв’язок між рівнем розвиненості креативної функції та продуктивністю економіки мегаполісів ЄС, а також виявлено ефективні моделі стимулювання креативних чинників їхнього геоекономічного лідерства. Здійснено європейську ідентифікацію найбільших міст України, запропоновано механізми та інструменти конвергентних моделей розвитку креативної функції мегаполісів України та ЄС.

Автореферат

 
«Становлення та розвиток глобального проектного менеджменту»
 

 Діброва Олексій Юрійович
  Дата захисту: 20.12.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук'яненко Дмитро Григорович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню процесу формування глобального проектного менеджменту та обґрунтуванню напрямів його подальшого розвитку. У дисертації досліджено феномен глобалізації, ідентифіковано роль ТНК та глобальних компаній в економічних процесах. Встановлено, що діяльність глобальних компаній часто набуває форми глобальних проектів, яка і зумовлює необхідність розвитку глобального проектного менеджменту. У роботі розкрито відмінності глобальних проектів, сутність основних етапів розвитку проектного управління, запропоновано розширене трактування поняття «глобальний проектний менеджмент». Систематизовано наявні підходи до формування засад глобального проектного менеджменту, ідентифіковано основні особливості, тенденції і сфери розвитку глобальної проектної діяльності. Встановлено основні проблемні зони та недоліки використання інструментів проектного управління на різних рівнях у глобальних компаніях. Запропоновано модель глобального проектного менеджменту та відповідну організаційну структуру управління проектною діяльністю глобальної компанії, модифіковано підхід до оцінювання чистої приведеної вартості проекту, що забезпечує підвищення дієвості системи глобального проектного менеджменту.

Автореферат

 
«Соціокультурний компонент глобального економічного розвитку»
 

Веремієнко Тетяна Сергіївна
Дата захисту: 20.12.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук'яненко Дмитро Григорович

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню соціокультурного компоненту глобалізації, виявленню та системному оцінюванню його впливу на економічний розвиток. Автором досліджено особливості формування глобальної парадигми економічного прогресу, проведено аналіз та оцінку впливу цивілізаційного складника на параметри розвитку та рівень конкурентоспроможності країн. Дисертантом проаналізовано соціокультурні виміри економічного глобалізму. Систематизовано соціальні параметри глобального економічного розвитку, виявлено культурологічні особливості глобальних економічних процесів. Окрема увага приділена характеристиці соціокультурних витоків антиглобалізму. У роботі розкрито основні напрями й пріоритети сучасного економічного розвитку України, проведено аналіз специфіки соціокультурних перетворень у трансформаційний період. Значну увагу приділено особливостям реалізації потенціалу українського соціуму в глобальній економічній перспективі.

Автореферат

 
«Глобалізація інституційного забезпечення прямого іноземного інвестування»
 

Сімонова Маргарита Вадимівна
Дата захисту: 21.12.2012
Науковий керівник: д.е.н., професор Череп Алла Василівна

Дисертація присвячена дослідженню умов формування інституційного середовища міжнародних інвестиційних процесів. Розглянуто еволюцію теорій іноземного інвестування у контексті їх інституційного компоненту, а також якісні зміни інституційного середовища на різних етапах світогосподарського розвитку. Значну увагу приділено вивченню досвіду країн-лідерів, країн Євросоюзу та країн з новостворюваними ринками у сфері залучення прямих іноземних інвестицій з метою подальшої розробки на основі отриманих результатів рекомендацій щодо покращення інституційного середовища залучення прямих іноземних інвестицій в Україні. На основі рейтингових показників України за версіями міжнародних організацій визначено поточний стан інституційного середовища залучення прямих іноземних інвестицій в Україні. За допомогою статистичного аналізу встановлено взаємозв’язок між даними показниками та зміною обсягів прямих іноземних інвестиції до країни. На основі проведеного аналізу визначено фактори інституційного середовища, що мають найбільш значний вплив на динаміку прямих іноземних інвестицій в Україну, що дозволило розробити ефективні рекомендації з покращення стану інституційного забезпечення прямого іноземного інвестування в Україні.

Автореферат