Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2015 рік

 
«Регуляторна політика у сфері зовнішньої торгівлі продукцією АПК»
 

Головачова Ольга Сергіївна       
Дата захисту: 27.01.2015           
Науковий керівник: д.е.н., професор Мельник Тетяна Миколаївна

Роботу присвячено дослідженню теоретичних і прикладних положень формування та реалізації національної регуляторної політики у сфері зовнішньої торгівлі продукцією АПК на глобальних ринках. Визначено сутність поняття «державна регуляторна зовнішньоторговельна політика у сфері АПК», що передбачає врахування впливу двох найважливіших зовнішніх чинників: кон’юнктури світового агропродовольчого ринку та міжнародних договорів і угод у галузі міжнародної торгівлі продукцією АПК. Окреслено систему детермінант регуляторної політики у сфері зовнішньої торгівлі агропродовольчою продукцією. Визначено компаративні переваги агропродовольчих товарів, які дозволяють поєднати відносні торговельні переваги, виявлені компаративні переваги, а також передбачають визначення концентрації і географічної локалізації торговельних потоків. Здійснено порівняльний аналіз систем регулювання зовнішньої торгівлі продукцією АПК у різних країнах. Оцінено застосування заходів державної підтримки в сільському господарстві. На основі розрахунку чутливості експорту до індексу конкурентоспроможності побудована матриця експортних потоків продукції АПК на зовнішні ринки 33 країн, яка дозволяє обґрунтувати стратегічні географічні пріоритети зовнішньої торгівлі продукцією АПК та посилює обґрунтованість запропонованого комплексу впроваджуваних заходів регуляторної політики у зовнішній торгівлі, спрямованих на підвищення якісної конкурентоспроможності вітчизняної продукції АПК. 

Автореферат

 
«Глобальна інтеграція національних інноваційних систем»
 

Заремський Борис Володимирович
Дата захисту: 27.01.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Антонюк Лариса Леонтіївна

Дисертація присвячена дослідженню умов, чинників та механізмів глобальної інтеграції національних інноваційних систем. У дисертації розкрито сутність концепцій національних інноваційних систем, визначено природу та характер рушійних сил їх глобальної інтеграції, ідентифіковано та охарактеризовано детермінанти формування міжнародних інноваційних систем у світовій економіці. Автором проаналізовано прояви асиметрій інноваційного розвитку глобальної економіки, систематизовано етапи формування інноваційної системи ЄС, оцінено ступінь інтеграції національних інноваційних систем в межах ЄС, АСЕАН, АТЕС та ОЕСР. Досліджено інтеграцію корпоративних інноваційних систем та формування інноваційних мереж. Узагальнено стратегічні напрями державної політики в сфері інноваційного розвитку країн – ключових інноваторів. Обґрунтовано пріоритетні напрями розбудови національної інноваційної системи України та її інтеграції в глобальний науково-технологічний простір.

Автореферат

 
«Диверсифікація світового ринку енергоресурсів в умовах глобальної енергетичної кризи»
 

Бусарєв Дмитро Вячеславович
Дата захисту: 24.02.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Поручник Анатолій Михайлович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню процесів диверсифікації глобального енергетичного ринку в умовах наростання світової енергетичної кризи. У роботі розкрито об’єктивну природу сучасних трансформаційних змін енергетичної парадигми світогосподарського розвитку та обґрунтовано методологічні засади становлення глобальної енергетичної моделі. Значну увагу приділено аналізу масштабів, структури та ключових тенденцій розвитку глобального енергетичного ринку. Обґрунтовано компенсаторну роль відновлювальної енергетики у глобальному енергоспоживанні, визначено вплив нафтогазових ТНК на диверсифікацію світового енергетичного ринку, а також оцінено ефективність діяльності національних, регіональних та міжнародних інститутів його регулювання. Здійснено комплексний аналіз сучасного енергетичного балансу України з визначенням кількісно-якісних параметрів його структури. Значну увагу приділено обґрунтуванню стратегічних напрямів диверсифікації енергоресурсів та забезпечення енергетичної безпеки України в умовах її євроінтеграції.

Автореферат

 
«Стратегії міжнародних банківських груп в Україні»
 

Цівина Маргарита Сергіївна
Дата захисту: 24.02.2015
Науковий керівник: д.е.н.,доцент Петрашко Людмила Петрівна

У роботі досліджено процеси транснаціоналізації, концентрації, та регіональної фрагментації банківського бізнесу, розкрито природу лібералізації руху капіталу в глобальному бізнес-середовищі, систематизовано стратегії міжнародних банківських груп на фінансових ринках. Оцінено роль іноземного капіталу у вітчизняній банківській системі, ідентифіковано стратегії входження та визначені закономірності оптимізації вибору стратегій міжнародними банківськими групами на фінансовому ринку України. Визначена стратегічна варіативність конкурентного входження міжнародних банківських груп на фінансовий ринок України. Узагальнено досвід лібералізації регулювання транснаціонального банківського бізнесу різних країн світу на предмет адаптації його в вітчизняному бізнес-середовищі. Виявлено можливість трансформації інвестиційного ландшафту банківської сфери в контексті євроінтеграційної політики України.

Автореферат

 
«Іноземні інвестиції в структурній модернізації економіки України»
 

Дупай Роман Миколайович
Дата захисту: 31.03.2015
Науковий керівник: к.е.н. Даниленко Андрій Анатолійович

Дисертація присвячена комплексному дослідженню фундаментальних впливів прямих іноземних інвестицій на структурну модернізацію економіки та забезпечення міжнародної конкурентоспроможності України, а також обґрунтуванню погоджених з національними інтересами селективних підходів залучення іноземного капіталу у основні галузі української економіки. Розкрито економічну природу та узагальнено еволюцію теорій структурної модернізації в контексті розвитку технологічних укладів, систематизовано економічні фактори модернізації з виокремленням особливостей іноземних інвестицій, виявлено специфічні механізми структурної модернізації за участю іноземних інвестицій у світогосподарській практиці. Проведено комплексний аналіз економіки України як системного об’єкта іноземного інвестування, здійснено оцінку впливу іноземного інвестування на розвиток національної економіки та її структурну модернізацію, охарактеризовано й систематизовано форми та методи регулювання і цільового стимулювання притоку прямих іноземних інвестицій в нових ринкових економіках Європи та в Україні. Запропоновано стратегічні напрями політики структурної модернізації української економіки за участю іноземних інвестицій, обґрунтовано пріоритетність використання іноземного капіталу у формуванні інноваційної моделі її розвитку, запропоновано механізми залучення іноземних інвестицій та їх ефективного використання для структурної економічної модернізації.

Автореферат

 
«Конкурентні переваги ТНК країн БРІКС на глобальних ринках»
 

Якубчик Олеся Сергіївна
Дата захисту: 31.03.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Білошапка Владислав Анатолійович

Дисертація присвячена дослідженню умов, факторів, механізмів формування і реалізації конкурентних переваг ТНК країн БРІКС. У дисертації розкрито сутність категорії «динамічні конкурентні переваги» корпорації, визначено модель їх формування. Узагальнено основний інструментарій стратегічного менеджменту ТНК. Автором досліджено тенденції та систематизовано етапи становлення корпоративного сектору країн БРІКС, ідентифіковано мотиваційну складову експансії ТНК, проведено бенчмаркінг діяльності на глобальних ринках. Оцінено ефективність використання інноваційної бізнес-моделі як важливого інструменту стратегічного оновлення корпорацій. Досліджено стратегічні моделі експансії та їх вплив на рівень глобальної конкурентоспроможності ТНК. Узагальнено стратегічно важливі сектори економіки країн. Дано прогностичну оцінку глобальної конкурентоспроможності країн БРІКС.

Автореферат

 
«Екологізація економічного розвитку Європейського Союзу»
 

Лещенко Катерина Андріївна
Дата захисту: 28.04.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Оболенська Тетяна Євгенівна

У дисертації досліджено та визначено суть та значення екологізації глобального економічного простору; обґрунтовано основні параметральні характеристики екологічної парадигми економічного розвитку країн-лідерів та проведені узагальнення щодо екологічної ефективності економічної політики. Розкрито особливості поліструктурної моделі реалізації екологічної політики Європейського Союзу, проаналізовано характер та інструменти екологічного регулювання, що мають місце в секторальних політиках ЄС, та визначено екологічні компоненти горизонтальних політик ЄС. Установлені механізми реалізації еколого-економічних політик постсоціалістичних країн Європи, виявлені особливості економічного регулювання стану природного середовища в Україні, проведено компаративний аналіз інституційної моделі управління охороною довкілля України та ЄС. Запропоновані варіанти зміни структури управління в Міністерстві екології та природних ресурсів України.

Автореферат

 
«Нетарифне регулювання товарного обміну в глобальній торговельній системі»
 

Олефіренко Вікторія Володимирівна
Дата захисту: 02.06.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Гордєєва Тамара Федорівна

У роботі розкрито теоретичні основи, чинники та мотиви активізації нетарифного регулювання в глобальній торговельній системі на сучасному етапі розвитку міжнародної торгівлі. У рамках дослідження проаналізовано наслідки застосування нетарифних заходів та їх вплив на торгівлю країн та економіку в цілому. Автором здійснено ґрунтовний аналіз розвитку нетарифного регулювання, його категоріального апарату та функцій. В роботі досліджено сучасну практику застосування нетарифних заходів регулювання міжнародної торгівлі і розкрито характерні особливості інституційного забезпечення нетарифного регулювання міжнародної торгівлі на глобальному рівні. У дисертації автором визначено залежність між кількістю випадків застосування нетарифних заходів та обсягом імпорту і середньою ставкою імпортного мита. Виявлено проблеми нетарифного регулювання зовнішньої торгівлі в Україні та надано пропозиції щодо його комплексного вдосконалення.

Автореферат

 
«Модернізація торгових політик країн в умовах глобальної економічної лібералізації»
 

Солодковська Ганна Володимирівна
Дата захисту: 02.06.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Циганкова Тетяна Михайлівна

Дисертація присвячена теоретичному узагальненню процесів формування та реалізації торгових політик країн в умовах глобальної економічної лібералізації та обґрунтуванню напрямів і форм модернізації торгової політики України з урахуванням умов і особливостей євроінтеграції. Досліджено домінантні особливості сучасного розвитку та регулювання міжнародної торгівлі, розкрито сутність, механізм розроблення та реалізації торгової політики, а також виявлено передумови та сучасні тренди формування глобальної торгової системи. Ідентифіковано та систематизовано основні суб’єкти сучасних торгових політик країн, проілюстровано еволюцію наднаціональної інституціалізації торгової політики Європейського Союзу, проаналізовано особливості торгових політик провідних країн світу. Виявлено умови та особливості формування торгової політики України, ідентифіковано її просторові, секторальні та інструментальні пріоритети, проаналізовано стан та перспективи імплементації європейських механізмів та інструментів торгової політики у вітчизняну практику, обґрунтовано й запропоновано напрями модернізації торгової політики України.

Автореферат

 
«Управління процесом міжнародних злиттів та поглинань у глобальному бізнесі»
 

Кір’яков Денис Ігорович
Дата захисту: 30.06.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Сіденко Світлана Володимирівна

Дисертація присвячена дослідженню системи управління процесом міжнародних злиттів та поглинань у глобальному бізнесі. У дисертації обґрунтовано соціально-економічну природу, тенденції та особливості глобальної консолідації бізнесу, розкрито суть новітніх концепцій міжнародних злиттів та поглинань. Виявлено секторально-регіональну специфіку процесів міжнародних злиттів та поглинань. На основі узагальнення теорії та практики міжнародних злиттів і поглинань протягом останніх десятиліть у дисертації запропоновано комплексну систему управління цим процесом, яка включає ланки стратегічного аналізу, фінансових інструментів, інтеграційних заходів, кризового менеджменту та моделі взаємовигідної переговорної поведінки. Систематизовано процедурні практики та фінансові механізми ефективної бізнес-консолідації. Виявлено крос-культурні особливості міжнародних злиттів та поглинань. У дисертації показано ключові фактори успіху міжнародних злиттів та поглинань в Україні на основі розвитку національної моделі корпоративного управління. Визначено характерні риси міжнародних консолідаційних угод в українському бізнес-середовищі та фактори управлінської результативності міжнародних злиттів та поглинань на українському ринку.

Автореферат

 
«Економічні імперативи локальної кластеризації в країнах Центральної і Східної Європи»
 

Черних Вероніка Віталіївна
Дата захисту: 30.06.2015
Науковий керівник: к.е.н., професор Татаренко Наталія Олексіївна

Дисертація присвячена дослідженню умов, факторів та особливостей локальної кластеризації у країнах Центральної і Східної Європи в системі сучасної міжнародної економічної архітектури. Виявлено чинники і наслідки інтернаціоналізації локальних кластерів і визначено провідну роль і місце міжнародних кластерних структур в еволюції глобальної економіки, удосконалено їхню класифікацію, сформульовано основні характеристики і синергетичні ефекти діяльності. Автором досліджено напрями сучасної модифікації кластерної парадигми розвитку економік країн Центральної і Східної Європи, описано механізми стимулювання створення різнорівневих кластерів у сфері високих технологій. У роботі обґрунтовується доцільність застосування кластерного підходу до організації високотехнологічного сектору національної економіки на прикладі мультилокалізованої авіакосмічної галузі України.

Автореферат

 
«Геоекономічні інтереси в системі глобального управління»
 

Остапюк Альона Олександрівна
Дата захисту: 27.10.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Кальченко Тимур Валерійович

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню процесів формування, систематизації та розвитку інтересів країн, можливостей та сфер їх реалізації в контексті сучасних глобальних трансформацій. Розкрито механізми домінування країн-систем поряд з виділенням потенційних ареалів геоекономічних інтересів та інструментарієм їх розширення та захисту, визначено нові центри глобального лідерства, які знаходяться у стадії інституційного оформлення. Визначено основні загрози та системні ризики реалізації геоекономічних інтересів країн, проведено дослідження сучасного арсеналу традиційних і нетрадиційних економічних війн з визначенням алгоритму проведення та можливих їх наслідків. Показано економічні параметри прогностичних сценаріїв глобалізації і представлено композиційні схеми варіативної реінституціоналізації глобального управління. Показано можливі ареали геоекономічних інтересів України в умовах глобальної реінституалізації.

 

Автореферат

 
«Геоекономічні інтереси в системі глобального управління»
 

Галахова Тетяна Олексіївна
Дата захисту: 01.12.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук’яненко Дмитро Григорович

Дисертацію присвячено теоретичному узагальненню сутності креативізації економічного розвитку, розкриттю креативно-інноваційної мотивації менеджменту міжнародних компаній, обґрунтуванню доцільності інституціональної та корпоративної імплементації креативних підходів у сучасному управлінні. Висвітлено глобальні виміри сучасного економічного розвитку, схарактеризовано еволюцію концепцій менеджменту міжнародних компаній, визначено умови і фактори формування сучасної парадигми міжнародного менеджменту. Проаналізовано процес становлення креативного компонента менеджменту міжнародних компаній, їх креативно-інноваційну мотивацію, показано ефективність креативних інструментів та рішень у менеджменті ТНК. Здійснено моделювання конфігурації креативного сектору глобальної економіки. На прикладі ІТ-компаній показано перспективи та пріоритети розвитку креативного менеджменту в сучасній системі корпоративних цінностей, обґрунтовано постіндустріальну доцільність та шляхи імплементації принципів креативного менеджменту на макро- та мікроекономічному рівнях.

 

Автореферат

 

 
«Економічний суверенітет України в умовах глобальних дисбалансів»
 

Хапатнюковський Микола Миколайович
Дата захисту: 01.12.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Кудирко Людмила Петрівна

Дисертація присвячена дослідженню умов, чинників та механізмів впливу глобальних дисбалансів на економічний суверенітет економік відкритого типу. У дисертації розкрито сутність та ознаки економічного суверенітету держав з відкритою економікою, визначено канали поширення глобальних дисбалансів та механізм їх впливу на стан економічного суверенітету держав-суб’єктів глобальної взаємодії, узагальнено методичні підходи для оцінки рівня забезпеченості економічного суверенітету держав. Автором проаналізовано прояви асиметрій зовнішньоекономічних зв’язків сучасної України через зовнішньоторговельний, інвестиційно-борговий канали, виявлено наднаціональні компоненти регуляторної системи України у протидії глобальним дисбалансам через механізми її співпраці з міжнародними фінансовими інститутами та інтеграційними угрупованнями. Узагальнено стратегічні напрями державної політики щодо протидії глобальним ризикам у сфері зовнішньої торгівлі та фінансово-інвестиційних відносин. Проведено моделювання рівня забезпеченості економічного суверенітету України в умовах варіативності сценаріїв економічного розвитку.

 

Автореферат

 

 
«Система регулювання соціальних відносин в глобальній економіці»
 

Чалюк Юлія Олексіївна
Дата захисту: 29.12.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Данилюк Наталія Іванівна

Дисертація присвячена комплексному аналізу соціальних відносин в умовах інтернаціоналізації і глобалізації, теоретичному та практичному обґрунтуванню складових системи їх регулювання на регіональному, національному і міжнародному рівнях. У роботі ідентифіковано дефініції «соціальні відносини» та «соціальна сфера», розкрито принципи і критерії функціонування соціальної сфери в ринкових умовах, виявлено диспропорції та асиметрії глобального економічного розвитку, охарактеризовано стан і перспективи регулювання соціальних дисбалансів глобально інституційованими засобами. Здійснено порівняльний аналіз країнових моделей соціалізації економіки, визначено імперативи та виявлено особливості соціальної політики ЄС, оцінено результативність регулюючого впливу урядових та неурядових міжнародних організацій на розвиток соціальної сфери. Окреслено сфери і напрями глобальної координації розвитку соціальних відносин в Україні, насамперед, через ефективну співпрацю з ЄС та профільними міжнародними організаціями. Оцінено можливості та проблеми адаптації України до глобальних соціальних стандартів засобами цілеспрямованої національної політики.

 

Автореферат