Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

А це законно? Про що роботодавець може просити в часи COVID-19, а про що — ні05 Жовтня 2020р.

А це законно? Про що роботодавець може просити в часи COVID-19, а про що — ні
Пандемія COVID-19 крокує планетою ось уже пів року, і кожен як може пристосовується до нових умов праці. Але на жаль, роботодавець і підлеглий не завжди швидко приходять до згоди з приводу екстрених заходів, пов’язаних з карантином.
 
Чи може роботодавець відправити працівників у відпустку без збереження зарплати
Примусово відправляти працівників у відпустку не можна. Неоплачувана відпустка має надаватися на прохання самого працівника.Якщо працівник не готовий відправитися в неоплачувану відпустку, змушувати його не можна, як не можна примусово залишити у відпустці на більше днів, ніж прописано в заяві.
 
Чи може роботодавець знизити зарплату на час карантину
Може. Але потрібно попередити співробітників заздалегідь. Звичайно, КЗпП вимагає попередити про це працівника за 2 місяці, але варто також пам’ятати, що зараз багато компаній перебувають в зоні планування лише на місяць вперед, а то і на кілька тижнів.Також роботодавець може ввести режим простою роботи. У такому випадку час простою оплачується на рівні мінімум 2/3 окладу співробітника.
 
Чи може начальник змусити персонал працювати з дому
Звичайно, змусити ніхто нікого не може, але якщо можливість попрацювати з дому є, на неї варто погодитися з міркувань безпеки.
 
Чи можна роботодавцю примусити колектив зробити тест на коронавірус
Оскільки випадки обов’язкового медичного огляду для працівників при карантині / епідемії не передбачені на законодавчому рівні і в тому числі постановою Кабміну про введення карантину на території України, зобов’язати працівника робити тест, тим паче за свій рахунок, роботодавець не може.
 
Якщо ж компанія готова оплатити тестування, а працівник — його пройти, виконувати забір зразків і аналіз повинен виключно лікар. І працівнику, і роботодавцю при цьому потрібно уважно все перевірити та попередити лабораторію, щоб результати тесту надіслали саме досліджуваному співробітнику.
 
Це конфіденційна інформація, і якщо людина не захоче нею ділитися, змушувати її не можна. Але коли у працівника є симптоми COVID-19, можна тимчасово звільнити його від роботи — з метою запобігання поширенню вірусу.