Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Ідеальна команда для будь-якого проєкту03 Лютого 2022р.

#статті_перспектива                                                                                                                                                                                                                                                         
  Ідеальна команда для будь-якого проєкту
 
 
Один у полі не воїн. Відомий фразеологізм прямим текстом говорить про те, що для успішної реалізації будь-якого проєкту потрібна команда. В якій сфері діяльності ви не працювали б, вас оточують люди, і всі разом вони разом з вами формують команду. Навіть письменники чи художники, які, здавалося б, наодинці працюють над своїми творіннями, іноді змушені звертатися до сторонніх людей, які б прояснили їм ті чи інші питання.
 
Оскільки типи ролей у команді бувають різні, для успішної роботи над проєктом знадобляться люди з різним набором професійних та особистих якостей.                                                                                                                                                       
 
Класичний приклад – співпраця двох Стівів, Возняка і Джобса, один з них відповідав за технічний бік питання, інший умів так майстерно представити їхній продукт публіці, розповісти про його переваги та зручність використання, що цю продукцію хотілося одразу купити. Їхня маленька команда змогла здійснити переворот в світі технологій, а все тому, що два Стіви чудово доповнювали один одного. Звичайно, беремо також до уваги всіх інших талановитих працівників, яких Джобс наймав для роботи в одну з найпередовіших технологічних компаній світу (мається на увазі, звісно, «Apple»).
 
Отже, які типи ролей бувають у команді? Скористаємося класифікацією дослідника Реймонда М. Белбіна, який на основі проведених досліджень виділив дев’ять типів ролей в команді. Дослідник спостерігав за роботою групи студентів і, відстежуючи їхні поведінкові реакції, виділив дев’ять основних (ключових) ролей в команді.
 
Умовно всі типи ролей можна розділити на три категорії:
Активні ролі, орієнтовані на активну діяльність: віднесемо сюди генератора ідей, реалізатора і фінішера;
Соціально активні ролі, тобто орієнтовані на роботу з людьми: координатор, командний гравець та дослідник ресурсів;
Інтелектуально «прокачані» ролі, тобто орієнтовані на мислення: таємний інформатор, експерт з моніторингу та спеціаліст.