Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Вибір професії: поради майбутньому студенту13 Липня 2021р.

#статті_перспектива 
Вибір професії: поради майбутньому студенту
 
Плануючи професійне майбутнє, враховуйте такі критерії: 
1. Інтерес до професії. Це найважливіше. Крім того, що нецікава робота не приносить ані радості, ані задоволення, вона також може стати причиною стресу й депресії.
 
2. Можливість розвивати свої здібності та таланти. Людина, яка знайшла собі професію за цим критерієм, на роботі почувається як риба у воді: не тільки застосовує власні навички, а й постійно їх розвиває, набуває нових і суміжних до кола її інтересів. 
 
3. Заробітна плата. До професії, яка не приносить матеріального задоволення, можна швидко охолонути. А там незабаром і пошук іншої спеціальності, процес перекваліфікації й пошук нової роботи. Тому слід замислитися про те, скільки грошей ви хочете отримувати, ще на етапі вибору професії.
 
Але пам’ятайте про кар’єрне зростання. Деякі професії — наприклад, бармен, офіціантка або танцівниця — дають можливість швидко заробити перші гроші. Проте в цих професіях важко зростати — рухатися вгору кар’єрними сходами практично нікуди. Хіба що змінювати рівень місця роботи, але не саму професію, чи самостійно шукати способи стати кращим профі.
 
Для порівняння візьмемо, наприклад, роботу банківського службовця. На початковому етапі його праця може оцінюватися гірше, ніж праця бармена. Однак потім — коли робітник буде просуватися службовими сходами вгору — його зарплатня зростатиме.
 
Якщо вас зацікавила якась професія і ви задоволені тим, як вона оплачується на ринку праці, дізнайтеся, чи передбачає вона зріст. 
 
За умови сумлінної роботи в такій професії з часом ви зможете отримувати значно більше, ніж на початку своєї кар’єри. 
 
4. Наявність професійних якостей. Кожна окрема професія вимагає від людини певних здібностей, знань, умінь та якостей. Наприклад, не слід обирати кар’єру співачки, якщо ви не вмієте співати, або професію космонавта, якщо маєте слабке здоров’я. 
Дізнайтеся якомога більше про спеціальність, яка вас цікавить, і потім запитайте себе: «А чи є в мене те, що потрібно для цієї професії? Чи зможу я добре працювати й отримувати задоволення від такої роботи?». Якщо відповіді позитивні, ваші шанси на успіх в обраній професії зростають. 
 
5. Затребуваність на ринку праці. Іноді пропозиція переважає попит. Сьогодні ринок перенасичений економістами та юристами. Тому фахівцям у цих сферах може бути важче знайти роботу. 
 
Отже, коли обираєте професію, оцінюйте свої шанси на майбутнє працевлаштування. Допомогу у виборі професії можна знайти в інтернеті, у книжках або спеціальних тестах.