Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Казмірчук М.А. Оптимізація бізнес-процесів

Казмірук Мар’яна,ФЕтаУ, 4 курс, ЕЕП-404

marianna.kazmiruk@gmail.com

ОПТИМІЗАЦІЯ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Казмирук Марьяна

Kazmiruk Mariana

OПТИМИЗАЦИЯ БИЗНЕС-ПРОЦЕССОВ НА ПРЕДПРИЯТИЕ

OPTIMIZATION BUSINESS PROCESSES IN THE ENTERPRISE

Актуальність. Реалії сучасного світу вимагають найскорішої інтеграції вітчизняних підприємств до міжнародної ринкової системи. Їх діяльність повинна відповідати наявним тенденціям розвитку умов господарювання.  

Інвестиційна привабливість наших компаній знаходиться на найнижчих позиціях загального рейтингу через велику собівартість процесів та їх низьку продуктивність.

Для більшості підприємств одним із доступних способів утримати і покращити конкурентоспроможність на ринку є оптимізація та подальша автоматизація бізнес процесів. Чому саме так?  Часто, компанії, що надихаються зарубіжним досвідом поринають в проекти оптимізації бізнес-процесів не розрахувавши власні сили і потреби. Вони описують та моделюють процеси хаотично та забувають про головну мету, а саме керованість та собівартість оновлених процесів.

Постановка проблемиНа підприємстві середніх розмірів дерево процесів становить в середньому від 180 до 250. На якісний опис і оптимізацію одного процесу витрачається від одного дня до місяця. А скільки потрібно часу на опис і оптимізацію всіх наявних процесів? При цьому бізнес-процеси змінюються і описи втрачають свою актуальність. Доступна з означеної проблематики література дає лише загальне уявлення з даної проблематики, не акцентуючи уваги на особливостях підбору видів і методів оптимізації. Постає питання ключових факторів вибору комплексної чи часткової оптимізації бізнес-процесів, а також оцінка їх ефективності. Не розроблена чітка технології оптимізації бізнес-процесів, яка б дала змогу досягнути бажаних результатів.

Метою даної статтіє визначення принципів технології оптимізації бізнес-процесів, а також виявити тип оптимізації, який зможе комплексно налагодити діяльність підприємства.

Результати дослідження. Модель бізнесу будь-якої компанії складається з сукупності окремих бізнес-процесів, і від того, наскільки вони ефективні, залежить успіх бізнесу в цілому. Проект оптимізації даних бізнес-процесів дає можливість організувати діяльність підприємства з максимально ефективним використанням його внутрішніх резервів. Ключовим фактором успіху даного проекту стає чітка технологія оптимізації бізнес-процесів на підприємстві. Однією із найпоширеніших технологій є використання принципів ISOстандартів[2]. Потрібно врахувати, що сам стандарт ISOє досить абстрактним, має загальну основу і ряд неточностей, він дає «знак якості», а не технологію управління процесною діяльністю, тому використання його принципів для оптимізації не дасть бажаного результату.

Потрібно, щоб технологія була чіткою, зрозумілою і відповідала рівню тактичного планування [3]. Вона повинна відповідати таким принципам:

1) Формування основи для оптимізації. Відбувається виділення ключових процесів за методом: найважливіших для діяльності підприємства, його стратегічних ціле або за теорією обмежених можливостей.

2) Характеристика бажаних цілей від проведення проекту. Потрібно визначити цілі і критерії оптимізації бізнес-процесів. Принцип «опиши, подивись, що не так і оптимізуй» призводить до втрати часу і ефективності.

3) Чіткість в описі бізнес-процесу. Фіксувати процеси потрібно у вигляді моделей "Як є", що дає можливість розібратись в нюансах і наявних проблемах, а також правильно підібрати тип оптимізації. Для покращення результату опису оцінку оптимальності треба вести від часткового до загального. Виявляючи окремі недоліки, об'єднуючи їх в пов'язані групи.

4) Рішення по оптимізації - неоднозначні. Це означає, що усуваючи не оптимальність за одним критерієм, з високою ймовірністю погіршуємо процес по іншому. Про це мало знати треба ще й вміти виявляти такі наслідки, оцінювати переваги та недоліки і робити обґрунтований вибір типу оптимізації.

5) Доступність інформації про оптимізацію БП. Нова система процесів має бути доведеною до всіх працівників, при необхідності проводити додаткове навчання співробітників, пояснюються зміни цілі і критерії ефективності. Показники процесу порівнюються із цілями і критеріями оптимізації.

Підприємство є комплексною відкритою системою, результат діяльності якої визначається за результатами взаємоузгодженої, доцільної та ефективної діяльності кожної з підсистем підприємства [5]. Таким чином, оптимізація діяльності підприємства повинна проводитися комплексно, не будучи зведена, наприклад, до багатофакторної оптимізації окремих параметрів статичної моделі підприємства.

Серед популярних підходів оптимізації діяльності та управління підприємством, що розвивалися в останні 20 років можна назвати: EVA (Economic Value), TQM (Total Quality Management ), BSC (Balanced Score Card), Manufacturing Resources Planning (MRP II), Just-In-Time (JIT), Supply Chain Management (SCM), Customer Relationship Management (CRM), Activity Based Costing (ABC). Слід наголосити, що дані системи концентруються на одному із показників чи процесі, надаючи загального ефекти від впровадження.

Дослідники виділяють ключовим фактором вибору способу оптимізації є визначення стратегії бізнесу і відображення цієї стратегії на цілях і завданнях, які переслідує підприємство [4]. Ефективний спосіб комплексної оптимізації бізнес-процесів, що буде відповідати стратегії підприємства є впровадження автоматизованих систем управління класу ERP, що слугує для інтеграції всіх даних і процесів компанії в одну систему.

ERP-системи включає в себе: надання всієї необхідної звітності, всі фінансові функції, автоматизацію продажів, функції управління якістю продукції, виробничі функції, функції надання сервісу,  інженерні функції, функції управління штатом компанії, функції розповсюдження та логістики [1]. Таким чином функціональні можливості даної системи дозволяють нам провести комплексну оптимізацію управління бізнес-процесами, адже включає у себе не лише основні, але й допоміжні процеси.

Інформаційних агентств АТК вказує, що при правильному, ретельно спланованому впровадженні даної системи, підприємства можуть домогтися отримання таких результатів: зниження операційних та управлінських витрат, економія оборотних коштів, зменшення циклу реалізації, зниження комерційних витрат, Зниження страхового рівня складських запасів, зменшення дебіторської заборгованості, збільшення оборотності коштів в розрахунках, збільшення оборотності матеріальних запасів, поліпшення утилізації основних фондів [6].

За даними аналітичної компанії IDC український ринок ERP-систем буде збільшуватися на 20% щорічно до 2013 р. за рахунок впровадження у фінансово-промислових групах, холдингах, великих і середніх підприємствах відповідних програмних рішень та окремих модулів. Отже важливим фактором постає правильна технологія оптимізації бізнес-процесів, яка дасть змогу отримати максимальний ефект від ведення ERP системи на підприємстві [6].

Висновок.Отже можна зробити висновок, що для українських підприємств більш оптимальним шляхом є перебудова своїх господарських процесів відповідно до функціональних можливостей ЕRP-систем. Ці системи мають в своїй основі процес ний підхід, виділяючи основні і допоміжні процеси, таким чином дають змогу комплексно оптимізувати наявні бізнес-процеси. Економічну ефективність від впровадження,  можна досягти за рахунок використання основних принципів технології оптимізації бізнес-процесів, що вказують на особливості опису, моделювання і вибору способу оптимізації.

ЛІТЕРАТУРА

1.     Деніел О’Лірі. ERP-системи: вибір, впровадження, експлуатація. Сучасне планування і управління ресурсами підприємства - М.: Вершина, 2009 – 232c.

2.     ДСТУ ISO 9000-2001. Система управління якістю. Основні положення та словник – К.: Держстандарт України, 2001.

3.     Елиферов В.Г., Репин В.В. Бизнес-процессы: регламентация и управления- М.: ИНФРА-М. -2006. – С. 119

4.     Харрингтон Дж., Эсселинг K.C. Оптимизация бизнес-процессов.-С-П.: «Азбука».- 2005. – С. 336.

5.     Швейдер Ю.А. Шаров А.А. Системы и модели – М. Наука, 2004 - 152 с.

6.     Оценка ефективности ERP системы[Електронний ресурс]/ТереховЛ.Ю. // стаття –Режим доступу: -http://citforum.ru/consulting/ERP/atk_tco.shtml

 

Коментарі до матеріалу можна залишити тут:

http://vk.com/topic-36835937_26240356

Остання редакція: 11.04.12