Чепурна Д. Шляхи підвищення ефективності реалізації інвестиційних проектів в УкраїніЧепурна Діана, ЛНУ ім. Івана Франка, 5 курс, ЕКММ-52с ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ В УКРАЇНІ
Актуальність.У сучасному світі, на етапі активного розвитку технологій, науково-технічного та інноваційного прогресу, гострою проблемою є ефективне вкладення капіталу з метою його збільшення, тобто інвестування. Економічна природа інвестицій обумовлена закономірностями процесу відтворення і полягає у використанні частини додаткового суспільного продукту для збільшення кількості і якості всіх елементів системи продуктивних сил суспільства. Питанням обґрунтування підвищення інвестиційних проектів присвячені праці таких вчених: Бікулова Д. І., Вовчак О.Д., Гайдис Н. М., Гриньова А. В., Дуки А. П., Тарасюка Г. М., Чорної М.В., Шершнюк О.М. та ін.Сучасні умови процесу розробки та прийняття інвестиційних рішень вимагають від осіб, що їх приймають постійного усвідомлення того, що прийняте інвестиційне рішення має бути науково обґрунтованим, оптимальним, ефективним та результативним за будь-якого стану економічного середовища в якому вони знаходяться. Постановка проблеми. Метою цієї статті є розкрити проблематику підвищення ефективності реалізації інвестиційних проектів в Україні та запропонувати шляхи вирішення даної проблеми. Результати дослідження.Потреба у здійсненні інвестиційної діяльності може бути продиктована різними факторами, проте найбільшою мірою поширеним є інвестування, що зумовлює стратегію зростання. Тому основною метою інвестиційної діяльності є забезпечення реалізації найбільш ефективних форм вкладення капіталу, спрямованих на розширення економічного потенціалу підприємства, важливим аспектом, що характеризує проблематику інвестиційної діяльності, є адекватна оцінка економічної ефективності інвестиційних проектів. Аналіз інвестиційних проектів є складовою процесу управління інвестиціями. Він дає інформаційну базу, у вигляді проекту як спеціально оформленого інвестиційного плану або результатів проведеної експертизи проекту, для ухвалення рішення щодо початку його інвестування.[4, с. 3] Інвестиційні проекти аналізують на основі комплексного вивчення аспектів майбутнього інвестування. До цих аспектів належать економічне середовище, правильно поставлені мета і завдання проекту, маркетинговий, виробничий, фінансовий та організаційний план інвестора, технічна база проекту, його соціальна значущість, екологічна безпека, фінансова достатність і спроможність проекту, організація управління проектом, аналіз інвестиційного ризику, чутливість проекту до зміни окремих найсуттєвіших факторів, достатність показників ефективності, оцінка можливостей учасників проекту та ділових якостей його менеджерів.[2, с.4] Аналіз інвестиційних проектів здійснюють з урахуванням сукупності важливих моментів, що формують розмаїття і типову послідовність операцій розробки й оцінки проекту. До них належать:
Важливою умовою підвищення ефективності інвестиційної діяльності підприємства є обґрунтування рішень щодо доцільності капітальних вкладень шляхом застосування економіко-математичних моделей та сучасних методів оцінки ефективності інвестиційних проектів. Основним завданням оцінки ефективності інвестиційного проекту є встановлення його цінності, що являє собою різницю між позитивними результатами та негативними наслідками. Для обґрунтування доцільності інвестування слід визначити також обсяг беззбитковості, майбутні проектні ризики, а також чисту теперішню вартість проекту та норму рентабельності. З метою вибору найкращого інвестиційного рішення слід необхідно скористатися надійними методами оцінки його ефективності. Отже, процес ухвалення інвестиційного рішення повинен супроводжуватися необхідними розрахунками, на підставі яких можна прийняти правильне рішення та зробити висновок про доцільність вкладення коштів в даний інвестиційний проект. В сучасній інвестиційній практиці, як правило використовують дві групи показників оцінки економічної ефективності рішень щодо інвестування. До них належать:
Проте статистичні показники не є адекватними в сучасних ринкових умовах, так як не враховують зміни вартості грошей в часі, рівня інфляції та доходи від можливого реінвестування капіталу. Однак і статистичні, і динамічні методи оцінки ефективності інвестиційних проектів мають свої переваги та недоліки, і знаходяться в тісній взаємозалежності між собою. Метою управління інвестиційними проектами та підвищення їх ефективності є:
Висновки.Для підвищення якості роботи по управлінню інвестиційними проектами на підприємствах доцільно автоматизувати процеси інвестиційної діяльності та створити оптимальну систему оперативного управління інвестиційною діяльністю, що буде формуватись з підсистем планування, організації та моніторингу за інвестиціями, які у свою чергу будуть контролюватись менеджментом підприємства для забезпечення ефективного та стабільного соціально-економічного розвитку з можливістю у перспективі проводити постійну адаптацію підприємства до змінних умов зовнішнього середовища. ЛІТЕРАТУРА 1. Керанчук Т. Фінансова стабільність підприємства і методичні аспекти її оцінки // Економіка України. – 2000. –№1. – с. 83-86. 2. Коваленко В., Бурденко І. Регулятори інвестиційної рівноваги // Фінанси України. – 2002. – №4. –с. 97-102. 3. Щукін Б. М.Аналіз інвестиційних проектів: Конспект лекцій. — К.:МАУП, 2002. — 128 с.: іл. — Бібліогр.: с. 125. 4.Щукін Б. М.Щ95 Інвестування: Курс лекцій. — К.: МАУП, 2004. — 216 с: іл.— Бібліогр.іс. 214. Коментарі до матеріалу можна залишити тут: Остання редакція: 11.04.12 |