Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Юридична риторика та мовна культура юриста

1. Мета вивчення навчальної дисципліни "Юридична риторика та мовна культура юриста" – з’ясувати принципи побудови переконливої промови як різновиду аргументаційної діяльності, сформувати у студентів навички складання та проголошення в суді високохудожньої та переконливої промови. Вивчаючи цю дисципліну, слід керуватися навчальною програмою курсу, рекомендованими нормативними актами, навчальною та спеціальною літературою.

 

2. У результаті вивчення навчальної дисципліни "Юридична риторика та мовна культура юриста" студент повинен набути такі результати навчання:

Знаннявимоги, що ставляться до композиції та змісту судової промови, основні принципи складання переконливої промови, основні засоби, що використовуються у аргументаційній діяльності; прийоми мовного маніпулювання.

Умінняправильно складати та переконливо проголошувати судові промови; досліджувати особливості судових промов кримінального та цивільного судочинства; визначати цілі та завдання комунікативного процесу та еристики; визначати цільову аудиторію та психологічні особливості опонента в процесі підготовки та проголошення промови.

Комунікація: випрацьовувати в собі комунікативні та інші особистісні якості, що сприяють переконливості проголошуваних промов; здійснювати сегментування цільової аудиторії для подальшого психологічного впливу на неї; аналіз аргументів та поведінки опонента для формування подальшого процесу власної аргументації; формувати інформаційну базу та здійснювати підбір способів маніпуляції в процесі виголошення захисної промови.

Автономність та відповідальність:  самостійно поповнювати і поглиблювати свої знання, обгрунтовувати й відстоювати свою правову позицію, захищати права, свободи і законні інтереси громадян, юридичних осіб, інтереси держави і суспільства.

 

3. Зміст навчальної дисципліни "Юридична риторика та мовна культура юриста" за темами.

Тема 1. Риторика та мовна культура юриста.

Тема 2. Поняття та зміст аргументаційної діяльності.

Тема 3. Еристика як різновид комунікативного процесу в суді. Маніпулятивний вплив.

Тема 4. Судова промова як жанр ораторського мистецтва.

Тема 5. Підготовка та побудова судової промови.

Остання редакція: 14.04.22