Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

В КНЕУ відбувся Міжнародний форум «Економічне відродження України»22 Листопада 2024р.


20–21 листопада 2024 року на базі Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відбувся Міжнародний форум «Економічне відродження України». Захід, організований під егідою Української Ради Миру, став платформою для обговорення перспектив та напрямів повоєнного економічного відродження України на якісно новій основі, включаючи можливі джерела фінансування та визначення місця України в системі нової геоекономічної структури світу.

Організаторами заходу виступили:

  • Українська Рада Миру
  • Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана
  • Інститут економіки та прогнозування НАН України
  • Український союз промисловців і підприємців
  • Українська асоціація зовнішньої політики
  • Всеукраїнська інноваційна екосистема «Sikorsky Challenge Ukraine»
  • МГО «Рада з екологічної безпеки»

Протягом двох днів роботи Форуму участь у ньому взяли понад 500 учасників з 16 країн світу. Організатори залучили до обговорення тематики Форуму провідних вітчизняних та іноземних фахівців, які висвітлили багато аспектів, які мають надзвичайно важливе значення не лише для України, але й для стабільності європейських країн.

На Форумі були представлені три ключові доповіді: директора Інституту економіки та прогнозування НАН України, академіка Валерія Гейця, ректора КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, члена-кореспондента НАПН, професора Дмитра Лук’яненка та головного наукового співробітника Інституту економіки та прогнозування, члена Української асоціації зовнішньої політики, професора Олександра Шарова.

Як було відзначено в доповіді академіка Валерія Гейця,  в умовах глобальної невизначеності перспективи відродження економіки України потребують консенсусного підходу. За пропозиціями Інституту економіки та прогнозування НАН України, сутність такого Київського консенсусу полягає у створенні реальних умов та можливостей не відбудови, а саме відродження економіки України, оскільки просте відновлення за повоєнних умов не є доцільним. Країні потрібне справжнє відродження її економіки з новітньою промисловою та фінансово-економічною структурою, діяльність яких має бути спрямована на поліпшення умов добробуту народу. Головним принципом Відродження має стати підхід «Відбудуємо краще, аніж було» (Build Back Better).  

Професор  Дмитро Лук’яненко в свою чергу зазначив, що сьогодні вкрай потрібні не тільки експертні оцінки, поради і посередництво, а й безпосереднє включення університетського сектору у формування філософії, програм і проєктів економічного відродження України. Для цього, насамперед, треба повернути довіру суспільства, держави і бізнесу до українських університетів, які мають стати лабораторіями формування нової економіки і майбутнього українського суспільства.

У доповіді професора Олександра Шарова основну увагу було приділено пошуку найкращого варіанту механізмів фінансування економічного відродження через чинні фінансово-банківські інститути або створення спеціальної фінансової установи, через яку повинні здійснюватися акумуляція та розподіл усіх коштів, які спрямовуватимуться на фінансування Програми повоєнного економічного відродження України.

У подальшій дискусії було представлено ідеї цілої низки доповідачів: Анатолія Кінаха, Сергія Пирожкова, Олени Думи, Валерія Короля, Віктора Івченка,  Олени Борзенко, Володимира Лакомова, Йосипа Бучинського та ін. У своїх виступах учасники заходу наголошували на необхідності об’єднання зусиль учених та представників ділових кіл для досягнення цілей відродження України. Голова Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) Анатолій Кінах підкреслив важливість інформаційної співпраці між урядовими структурами та бізнесом, зокрема важливість комунікації з Національною радою відновлення України від наслідків війни.

Віктор Івченко висловив упевненість у тому, що одним із ключових елементів економічного відродження повинно стати створення інноваційних кластерів.

Що стосується іноземних партнерів, то, звісно, Україна розраховує, передусім, на підтримку країн ЄС, приєднання до якого залишається нашим основним пріоритетом, але слушними виглядають і пропозиції щодо поглиблення співпраці з такими країнами, як Японія та Південна Корея.

Професорка  Зоряна Луцишин та народна депутатка Ніна  Южаніна у своїх доповідях представили глибоке бачення проблем фінансової безпеки держави в умовах війни, вирішення яких є необхідною передумовою повоєнного відродження економіки України. На деякі зовнішні аспекти цієї проблеми вказала у своєму виступі професорка Вікторія Колосова, детально розглянувши питання співпраці з міжнародними фінансовими установами.

Професор Цезар Огонь проінформував про підготовку до схвалення ВРУ Закону про Національну установу розвитку. Аналіз проєкту цього Закону, який передбачає особливий статус такої Установи з окремими кредитно-фінансовими функціями, вказує на те, що саме вона може відігравати важливу роль у процесі відродження країни.

Прикладом налагодження ефективного діалогу стала «Урядова година», де представниця Мінекономіки Ганна Делюсто ознайомила учасників з деталями програми Ukraine Facility як прикладом практичної реалізації створення одного з елементів механізму фінансування повоєнного відродження.

Значна увага також була приділена ролі наукових та освітніх установ в процесі підготовки та реалізації  Програми повоєнного Відродження. Цієї теми у своїх виступах торкалися представниця МОН Альбіна Цятковська, а також професор Олена Борзенко, яка висловила впевненість у необхідності відновлення Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАНУ, непродумана ліквідація якого залишила країну без фундаментальних досліджень, які конче необхідні в епоху глобалізації.     

Багато цікавих думок та пропозицій пролунало у виступах  численних іноземних учасників Форуму. Відомі економісти та політологи, принц HSH Майкл фон Ліхтенштейн (Ліхтенштейн), Рубен Азізян (Нова Зеландія), Роберто Паура (Італія), Алекс Сундаков (Австралія), Етан Вілсон (США), Александру Віктор Мікула (Румунія) та інші. Вони висловили не тільки підтримку ідеї розробки Програми повоєнного економічного Відродження, але й підтвердили свої наміри продовжувати плідну співпрацю з українськими партнерами в різних секторах економіки.

Колишній представник МВФ в Україні Алекс Сундаков представив результати свого дослідження світового досвіду повоєнного відродження економіки країн, зруйнованих війною та природними катаклізмами. Крім того, ще раніше він надіслав пропозицію щодо створення Українського фонду відшкодування (Ukraine’s Indemnity Fund), яка заслуговує на підтримку.

Відеотрансляція події збережена на YouTube каналі КНЕУ і доступна за посиланням:  https://www.youtube.com/live/8h8L-A7cijg?si=Vcztu7zmEW40Cwpp

У рамках Форуму було проведено Фестиваль високотехнологічних інновацій «KNEU Deep Tech Innovation Fest», де перед високоповажним журі були представлені стартап-проєкти з усієї України. Фестиваль відобразив зацікавленість студентства, учених, представників бізнесу в розвитку високих технологій як основи відродження економіки України. Особлива подяка команді Sikorsky Challenge за допомогу в організації події.

21 листопада Форум продовжився в рамках тематичних панельних дискусій, які відображали ключові напрями і можливості відродження України, а саме:
-Міжнародна конкурентоспроможність України в посткризових мегaтрендaх глобальної економіки;

-Мейнстріми економіки відродження: українські студії стратегічних досліджень

-Облік, аудит, оподаткування та фінансовий моніторинг: запити повоєнного відродження України

-Юридичний ландшафт відродження України

-Євроінтеграційні пріоритети економічного відродження України

-Європейські інноваційні цифрові хаби у стратегії економічного відродження України

Ключові матеріали Форуму будуть опубліковані у спеціальному випуску журналу «Міжнародна економічна політика». Рекомендації та пропозиції,  напрацьовані в рамках Форуму, будуть доведені до відома відповідних державних органів і, сподіваємося, використані під час підготовки наступної міжнародної конференції з питань відродження України навесні 2025 року в Римі.

Фіналом масштабного заходу стало Звернення учасників Форуму, яке у текстовому форматі буде розповсюджено співорганізатором – Спілкою журналістів України – з метою привернення уваги міжнародної громадськості до необхідності  узгодження спільного підходу до програми повоєнного економічного Відродження України.

Щиро дякуємо всім, хто долучився до організації і проведення такої непересічної події! Сподіваємося, що напрацювання Форуму стануть корисними на шляху відродження нашої держави.

РАЗОМ ПЕРЕМОЖЕМО!