19 квітня 2016 року в ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» за ініціативи Інституту історії українського суспільства відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Крим і Україна: спільна історія і майбутнє». У її роботі взяли участь Перший проректор з науково-педагогічної та наукової роботи Д. Лук'яненко, проректор з міжнародних зв'язків В. Чужиков, радник Голови Служби безпеки України Я. Антоняк та Голова Спілки письменників України М. Сидоржевський. До роботи конференції долучилися українські науковці-дослідники кримської тематики доктори історичних наук Б. Черкас, Д. Вирський, доктори політичних наук І. Дудко, Ф. Шульженко, В. Смолянюк, кандидати історичних наук Н. Терес, В. Омельчук, П. Сацький, В. Станіславський, О. Жданович, І. Погорєлова, кандидат філологічних наук, тюрколог В. Підвойний, кандидат юридичних наук Р. Губань, історики О. Худайбердиєва, Т. Сай, О. Топчій.
Учасники конференції здійснили грунтовний аналіз економічної, політико-правової безпекової ситуації навколо кримської проблеми. Так, доктор економічних наук, професор Д. Лук'яненко звернув увагу на проблему міжцивілізаційного протистояння у нинішньому глобальному світі і саме у цьому контексті слід розглядати кримське питання. Доктор економічних наук, професор В. Чужиков у своїй доповіді акцентував увагу на необхідності для вирішення кримської проблеми чіткого визначення еволюційної моделі для України і Криму. Радник Голови Служби безпеки України Я. Антоняк наголосив на загрозі для безпеки не лише України, а і всього світу, яка є наслідком російської окупації Криму. Також ним було окреслено шляхи до деокупації півострова, які лежать в площині соціально-економічних і політико-правових перетворень в Україні. Україна має прискорити процеси боротьби із корупцією, соціально-економічні реформи, кроки на шляху до європейської інтеграції. Звернув увагу на особливе значення Херсонської області як показової оази позитивних результатів реформ, взірця для жителів окупованого Криму.
Голова Спілки письменників України М. Сидоржевський звернув увагу, що військовий чинник у окупації Криму Російською Федерацією не був визначальний, оскільки гуманітарна сфера держави є її імунною системою. На думку доповідача, саме гуманітарна сфера України була і лишається занедбаною, у той же час Росія цим користується, прагнучи встановіті новий порядок у Світі.
Істориками було обгрунтовано історичну, географічну й економічну обумовленість єдності України і Криму. Учасники конференції розкрили проблеми розвитку в Україні кримськотатарської культури, що є важливим та актуальним за умов окупації півострова.
Головним сигналом доповідей більшості учасників конференції було те, що повернення Криму до України є реальним, але для цього ми маємо не знімати цю проблему із порядку денного й кожен робити для цього кроки!