Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

У КНЕУ відбувся круглий стіл: «Підприємництво як спосіб психологічного відновлення та соціальної адаптації ветерана»15 Лютого 2025р.

12 лютого 2025 року в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана відбувся круглий стіл на тему: «Підприємництво як спосіб психологічного відновлення та соціальної адаптації ветерана». Захід зібрав ветеранів, науковців, підприємців, адвокатів, психологів і представників влади, щоб обговорити таку актуальну тему, як способи інтеграції ветеранів до мирного життя, перспективи та виклики.


Організаторами заходу виступили представники проєкту «Ветерани – шлях додому» за підтримки народного депутата України Тараса Тарасенка, а також адвокатське об'єднання SETES. Модератором дискусії стала партнерка АО SETES, адвокатка Олена Смоляк.

До вступного слова долучилися організатори дискусії: Тарас Тарасенко та Олена Смоляк, а також ректор КНЕУ Дмитро Лук'яненко.

Під час події обговорювалися важливі питання, зокрема, чи може підприємництво дійсно слугувати засобом психологічного відновлення ветеранів. З одного боку, власна справа дає можливість реалізувати себе, бути фінансово незалежним та соціально активним. З іншого – підприємницька діяльність супроводжується ризиками та нестабільністю, що може призводити до додаткового стресу.

Окрему увагу було приділено питанню чи справді військовий досвід допомагає розвивати лідерські якості, необхідні для успішного ведення бізнесу. Учасники також дискутували, як невдачі у підприємництві можуть впливати на психологічний стан ветеранів та чи достатньо якісних і доступних освітніх програм, які могли б забезпечити необхідні знання для започаткування власної справи.

Дмитро Чернов – ветеран, нещодавно звільнений з полону, наголосив, що розвиток ветеранського підприємництва може в т.ч. позитивно вплинути на демографічну ситуацію в країні. Якщо ветеран зможе побудувати економічно стабільне життя, він залишиться в країні разом із сім’єю.

Психолог Валентина Гурієвська підкреслила, що боятися невдач у бізнесі не варто. Негативний досвід також є важливим, а ветерани, які пройшли бойові випробування, часто краще готові до викликів підприємництва, ніж інші.

Виступ Інни Рєпіної, завідувачки кафедри бізнес-економіки та підприємництва КНЕУ, знайшов підтримку серед присутніх, адже спікерка торкнулася багатьох важливих питань, з якими стикаються сьогодні підприємці в Україні.

До зустрічі у якості спікерів також долучилися:
Вадим Петрунін – директор IHUB, засновник проєкту «Ветерани - шлях додому».
Ольга Макогон – проєктна менеджерка Офісу реформ Кабінету Міністрів України.
Анатолій Колот – проректор з науково-педагогічної роботи КНЕУ.
Галина Лопушняк – завідувачка кафедри соціоекономіки та управління персоналом КНЕУ
Богдан Стеценко - декан факультету фінансів КНЕУ та інші.

Обговорення ключових питань круглого столу продемонструвало, що ветеранське підприємництво може і має стати не лише засобом економічного розвитку, а й ефективним інструментом соціальної адаптації. Однак для цього необхідні програми підтримки, доступ до якісної бізнес-освіти та психологічний супровід ветеранів, які вирішили розпочати власну справу.

Організатори висловили сподівання, що результати цієї дискусії стануть поштовхом до нових ініціатив і програм підтримки ветеранського підприємництва в Україні. Учасники круглого столу відзначили важливість подальшого розвитку цього напряму, адже підприємництво може стати дієвим механізмом для повернення ветеранів до активного громадського та економічного життя.

Повна фотогалерея заходу: https://drive.google.com/drive/folders/1adQrf6alsR97-vfy74wmW63yICSZF99J?usp=drive_link