Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Марки – свідки історії буремних часів28 Листопада 2018р.

«100 років марки Української Держави. Марки як атрибут державності та артефакт» - тема лекції, яку в музеї КНЕУ 28 листопада прочитав студентам кандидат історичних наук, старший науковий співробітник НДІ українознавства Андрій Валерійович Іванець. Доповідач продемонстрував не лише копії,  а й рідкісні оригінали перших поштових марок.

 Перша поштова марка з'явилися у Великій Британії в 1840 р., а  на нинішніх українських землях - в Галичині наприкінці ХІХ століття. В Україні поштові марки вперше з'явилися в 1918 році за часів Української Народної Республіки. Створили їх графіки Георгій Нарбут й Антон Середа. Георгій Нарбут – учень відомого художника Івана Білібіна, який блискуче ілюстрував казки.

 Згідно з законом Центральної Ради були випущені марки-гроші  номіналом від 10 до 50 шагів. Першу серію, названу «шагівковою», друкували на тонкому картоні з написом на звороті: «Ходять нарівні з дзвінкою монетою». Друкували їх у типографії братів Кульженків. На виставці марок-грошей є навіть марки-підробки, які трохи світліші за оригінал.

 Із 1991 р. в Україні почали друкувати власні марки незалежної держави. Знайшли відображення на них і сюжети часів УНР, зокрема, алегорією до молодої України став образ жінки-красуні. 

«Марка - не лише засіб оплати кореспонденції, а й свідок історії та культурна цінність», - наголосив Андрій Іванець.

 Провідний фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою ЦСЗ Лариса Гуторова