Інститут моделювання та інформаційних технологій в економіці (далі – Інститут) Державного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (далі – Університет) створено наказом ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» від 21.05.2010 № 420 “Про створення дослідницьких інститутів” як структурний підрозділ Університету. Створення Інституту обумовлено новим статусом ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» самоврядного (автономного) дослідницького національного університету, наданим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 № 76 “Деякі питання надання вищим навчальним закладам статусу самоврядного (автономного) дослідницького національного університету”.
Головною метою створення Інституту моделювання та інформаційних технологій в економіці є формування єдиної наукової команди, здатної відповідати викликам сучасної економічної науки зокрема, та потребам економічного розвитку країни в цілому, ґрунтуючись у своїх дослідженнях на різноманітних методах економіко-математичного моделювання. Основою створення такої команди слугує наукове ядро кафедри економіко-математичного моделювання із залученням провідних фахівців інших кафедр Факультету інформаційних систем і технологій. Зважаючи на загальноуніверситетський статус Інституту до роботи у наукових групах запрошуватимуться науковці інших структурних підрозділів Університету за напрямами виконуваних проектів, відповідно до їхньої кваліфікації.
Для ефективного формування наукового потенціалу Університету до проведення наукових досліджень Інституту обов’язковим є залучення студентів, аспірантів та докторантів ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана». З метою створення умов для залучення талановитої молоді до наукової діяльності планується періодично проводити масові заходи, зокрема, олімпіади, наукові конкурси тощо. Зважаючи на тісний зв’язок співробітників Інституту із кафедрами Університету повинен суттєво спроститись процес інтеграції у навчальний процес новітніх наукових технологій, методів моделювання та розробки інформаційно-аналітичних систем, інших наукових та навчальних вітчизняних і зарубіжних інновацій, що дозволить формувати у випускників Університету найбільш затребувані компетенції, які користуються попитом на світовому ринку праці.
На базі Інституту планується організація курсів з підвищення кваліфікації фахівців з питань моделювання, аналізу та прогнозування розвитку фінансово-економічних систем і процесів.
Фундаментальні та прикладні дослідження Інститут у першу чергу спрямовуватиме у напрямку розробки систем штучного інтелекту, експертних систем, математичних моделей аналізу та прогнозування розвитку економіки, планування і реалізації цільових програм із застосуванням інтелектуальних технологій моделювання (у тому числі на підґрунті теорії нечіткої логіки, нейронних мереж тощо). При цьому головний акцент у діяльності ставиться не тільки на розробку теоретичних методів та моделей, але й на практичне їх впровадження в органах державної влади, банківському секторі, фінансових організаціях, підприємствах, холдингах тощо.