Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Шигун Марія Михайлівна

Кафедра:Кафедра бухгалтерського обліку та консалтингу
Посада:професор
Вчене звання:професор
Науковий ступінь:доктор економічних наук
Стаж роботи:22 роки
Біографія:

Шигун Марія Михайлівна, доктор економічних наук, професор, аудитор України, академік Академії економічних наук України.

SCOPUS: 57211376461

WEB OF SCIENCE ResearcherID: K-9966-2018

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-1660-9534

GOOGLE SCHOLAR: https://scholar.google.com.ua/citations?user=fswW2ScAAAAJ&hl=ru

Випускниця Житомирського інженерно-технологічного інституту, який закінчила у 1998 р. за спеціальністю «Облік і аудит» та отримала диплом спеціаліста з відзнакою.

Кандидатську дисертацію за спеціальністю 08.06.04 - Бухгалтерський облік, аналіз та аудит виконала на тему «Розвиток адаптивної системи аудиту і ревізії в умовах ринку» під науковим керівництвом д.е.н., проф. Чижевської Л.В. і захистила в 2003 р. в спеціалізованій вченій раді Інституту аграрної економіки УААН (м. Київ). Вчене звання доцента присвоєно у 2004 р.

Докторську дисертацію захистила у 2010 р. за спеціальністю 08.00.09 - Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності) на тему: «Розвиток теорії та методології моделювання системи бухгалтерського обліку», яку виконала під науковим керівництвом д.е.н., проф. Бутинця Ф.Ф. в спеціалізованій вченій раді Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України (м. Київ). Вчене звання професора присвоєно у 2011 р.

Досвід роботи та викладання у закладах вищої освіти становить 22 роки. Пройшла професійний шлях від асистента, старшого викладача, доцента, професора кафедри до завідувача кафедри. Працювала заступником декана факультету.

Бере участь у підготовці та атестації науково-педагогічних кадрів, керує підготовкою аспірантів. Під її науковим керівництвом захищено п’ять кандидатських дисертацій. Виступає опонентом по кандидатських та докторських дисертаціях. Є членом спеціалізованих вчених рад по захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальністю 08.00.09 - Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності). Зокрема, під науковим керівництвом проф. М.М. Шигун захищено дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук:

  • Мичак Наталія Олександрівна (захист 12.11.2019 р. у Спеціалізованій вченій раді Д 26.006.06 ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”);
  • Уллубієва Каріна Касумбеківна (захист 26.09.2012 р. у  Спеціалізованій вченій раді Д 14.052.01 у Житомирському державному технологічному університеті);
  • Травін Віталій Вікторович (захист 24.02.2010 р. у Спеціалізованій вченій раді К 14.052.01 у Житомирському державному технологічному університеті);
  • Юрківська Людмила Йосипівна (захист 20.01.2010 р. у Спеціалізованій вченій раді К 14.052.01 у Житомирському державному технологічному університеті);
  • Литвинчук Ірина Вікторівна (захист 25.06.2006 р. у Спеціалізованій вченій раді Д 26.350.02 в Національному науковому центрі “Інститут аграрної економіки”).

Є автором та співатором 217 наукових праць та навчальних видань, серед них 10 монографій, 93 статті у фахових та зарубіжних виданнях (в т.ч. 5 статті у журналах Scopus та 2 стаття у Web of Science), 75 тез доповідей на міжнародних та всеукраїнських конференціях та симпозіумах, 11 підручників та 28 навчальних посібників. Є співавтором підручника з грифом МОНУ “Бухгалтерський фінансовий облік”, а також навчальних посібників “Бухгалтерський податковий облік”, “Моделі та методи прийняття рішень в аналізі та аудиті: курс лекцій та практикум”, “Статистика”.

Належну увагу приділяє постійному підвищенню кваліфікації та удосконаленню професійних знань. Зокрема, пройшла стажування з викладанням фахових дисциплін В Гданському Університеті та Сопотській Академії Суспільних наук (2022 р.), є лектором Літньої школи Universität Bremen (Deutschland) протягом 2019-2022 років, пройшла курс лекцій “Enterprise Information Systems: Characteristics, Implementation Strategies, Implementation project” від проф. Przemysław Lech у 2022 р. (University of Gdańsk, Poland), приймала участь у Глобальному віртуальному навчальному проекті (International Relations & Global Leadership virtual class) на базі Washington State University з представництвом КНЕУ в проекті та участю у формуванні студентських глобальних компетенцій (2021 р.). У 2018 р. приймала участь в програмі STAREP, що проводилася Центром реформування фінансової звітності Світового банку (CFRR), включаючи Практичний воркшоп з облікової та аудиторської освітянської спільноти «Впровадження компетентнісно орієнтованої бухгалтерської освіти та підготовки: стратегії та інструменти» (Відень, Австрія). У 2001 р. проходила практичний курс “Міжнародні стандарти аудиту” в рамках Проекту “Реформування бухгалтерського обліку у приватному секторі України” (IBTCI, USAID)), приймала участь у навчальній програмі підготовки викладачів за міжнародними стандартами бухгалтерського обліку і аудиту (Проект “Реформування бухгалтерського обліку і аудиту в Україні” (USAID)).

Пройшла курси підвищення кваліфікації за програмою "Акредитаційний коучінг" (180 год., 2023 р.), завершила навчання за програмою тренінгу "Європейська інтеграція України: компетентний випускник" (60 год, 2021 р.), завершила навчання на глобальній програмі професійного розвитку "Досконалість у викладанні і дослідженнях" на базі Вашингтонського державного університету (75 год., 2021 р.). Проходить підвищення кваліфікації в межах програм досконалості професійних знань аудиторів України (2021, 2022, 2023), включаючи курси з Професійної етики (2020 р.).

Пройшла навчання у Київській школі економіки, Українській школі урядування на програмі «Управління публічними фінансами» та захистила навчальний проект «Фінансова звітність та оподаткування як інструменти оцінки та управління публічними фінансами» (2018-2019 рр.).

Удосконалює знання іноземних мов, зокрема, англійської та польської, включаючи курси поглибленого вивчення професійної англійської мови та підвищення кваліфікації (72 год., 2019 р.). 

Є сертифікованим аудитором України з 2001 р. (Сертифікат серії А), є дійсним членом Аудиторської палати України. Має практичний досвід роботи в аудиторських компаніях на посадах асистента аудитора, аудитора, заступника генерального директора з методології аудиту. Працювала на посадах заступника директора, директора в консалтингових компаніях.

Брала участь в реалізації проекту Житомирської обласної державної адміністрації в рамках заходів комплексної програми підтримки малого підприємництва в Житомирській області на 2011-2012 рр. «Обліково-аналітичне забезпечення управління фінансовими ресурсами та податковими розрахунками суб’єктів малого бізнесу». У 2012 р. працювала у складі Ради вітчизняних та іноземних інвесторів при Житомирській обласній державній адміністрації.

Веде активну науково-дослідну діяльність. Є виконавцем одноосібної науково-дослідної роботи за отриманим грантом Президента України на тему «Розроблення моделі розвитку національного бухгалтерського обліку в системі управління підприємством в новій економіці України» (2009 р.). Приймала участь в роботі авторських колективів та здійснювала керівництво виконанням науково-дослідних робіт на таку тематику:

  • «Реформування системи оподаткування діяльності суб'єктів господарювання та його вплив на прийняття фінансових рішень» (2020 р., керівництво);
  • «Організаційно-методичні засади обліку оплати праці в системі соціально відповідального бізнесу» (2020 р., керівництво);
  • «Удосконалення механізму бухгалтерського обліку та аналізу необоротних активів, утримуваних для продажу» (2019 р., керівництво);
  • «Методологія та організація обліку, аудиту та оподаткування в умовах сталого розвитку економіки» (2018-2020 р.р., керівництво);
  • «Бухгалтерський облік і контроль у системі забезпечення адміністрування податків» (2011-2012 рр., керівництво);
  • «Розвиток системи бухгалтерського обліку на підприємствах суспільного інтересу» (2019);
  • «Розробка методичного забезпечення тренінгів для бухгалтерських працівників» (2018 р.);
  • «Удосконалення обліку, аналізу та аудиту в умовах інноваційного розвитку економіки» (2013-2017 р.р.);
  • “Обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки суб’єктів господарювання в умовах інноваційно-інвестиційного етапу розвитку економіки України” (2014-2015 рр.);
  • “Методологія моделювання національної системи бухгалтерського обліку в умовах трансформаційного економічного розвитку” (2009-2011 рр.).

Налагоджує нові та розвиває існуючі зв’язки КНЕУ з іноземними університетами та міжнародними організаціями. Зокрема, координує спільні проекти по факультету обліку і податкового менеджменту КНЕУ, що реалізуються з Бременським університетом та Університетом м. Констанц (Німеччина). Викладає у Літній школі Бременського університету, що проводилася у 2019-2022 рр. Організовує проведення спільних наукових заходів та освітніх проектів з університетом ARTIFEX у Бухаресті (Румунія). Зокрема, спільних міжнародних конференцій, симпозіумів, видання монографій, проведення відкритих лекцій. Веде спільні наукові дослідження з вченими Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (Польща).

З метою розвитку міжнародної компоненти в освітньому процесі КНЕУ протягом 2016-2020 рр. здійснює координацію акредитації англомовної освітньої програми на другому (магістерському) рівні вищої освіти «Облік і аудит в управлінні підприємницькою діяльністю» професійною організацією Chartered Institute of Management Accountants (СІМА, United Kingdom). Пройдена акредитація забезпечує отримання студентами спеціальності 071 «Облік і оподаткування» зарахування семи дисциплін сертифікаційного та операційного рівнів та допуск до здачі операційного кейс-стаді для отримання диплому СІМА з управлінського обліку.

З 2015 р. і до цього часу є керівником і викладачем англомовної освітньої програми «Облік і аудит» на другому (магістерському) рівні вищої освіти за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» в КНЕУ, створює додаткові можливості для студентів у вивченні англійської мови, в т.ч. через організацію і проведення СІМА-студентського гуртка з вивчення предметів СІМА-кваліфікації.

Має значний досвід розробки освітньо-професійних програм та досвід роботи у складі Акредитаційних комісій Міністерства освіти і науки України (2015, 2018, 2019 рр.), є експертом Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (2019-2020 рр.). Виступає гарантом освітньо-професійної програми другого (магістерського) рівня вищої освіти «Облік і аудит» за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» у ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” (2018-2020 рр.).

За бездоганну сумлінну працю та високі досягнення у професійній діяльності нагороджена грамотами і почесними грамотами ДВНЗ “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” (2018, 2019 р.).

У 2021 і 2020 р. отримала почесні нагороди CIMA Excellence Award 2021 та CIMA Research Excellence Award, вручені Глобальним університетом CGMA та Академічним центром передового досвіду (the CGMA Global University and Academic Center of Excellence) за проект дуальної освіти та визначний внесок  у дослідженні "Концептуальні зміни в бухгалтерському обліку". 

Нагороджена заохочувальною відзнакою Аудиторської палати України «Знак пошани Аудиторської палати України» за особисті видатні досягнення у сфері аудиторської діяльності, а також бухгалтерської професії, за постійну організаційну та іншу підтримку діяльності Аудиторської палати України, а також з нагоди 110-річчя Державного вищого навчального закладу “Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана”) (2016 р.).

У 2010 р. за активну участь у розвитку аудиторської справи в Україні нагороджена Почесною грамотою Всеукраїнської професійної громадської організації «Спілка аудиторів України».

Допомагає студентській молоді розвивати їхній професійний рівень, поглиблювати знання і навички, актуалізувати науковий пошук в сфері обліку, аудиту та оподаткування, забезпечуючи їх підготовку до участі в олімпіадах, національних та міжнародних конкурсах, конференціях, ворк-шопах. Має численні подяки за роботу у складі журі всеукраїнських студентських олімпіад зі спеціальності та фахових дисциплін, міжнародних конкурсів наукових робіт (2008, 2018, 2019, 2020 рр.).

Ключові наукові інтереси включають: встановлення та розвиток взаємозв'язків між системою управління, бухгалтерського обліку, контролю та аналізу діяльності підприємства; моделювання системи бухгалтерського обліку на основі запитів менеджменту та стейкхолдерів; розвиток теорії та методології бухгалтерського обліку, його нових методів, підсистем та технологій, розвиток системи внутрішнього аудиту підприємств та аудиту фінансової звітності, аудиторських послуг та бухгалтерського аутсорсингу.