Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Музей історії КНЕУ

Музей історії Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана є  культурною скарбницею, яка пропонує захоплюючий перегляд колекцій і виставок.  Наш музей присвячений збереженню та вивченню 116-літньої історії університету, відображаючи його академічну спадщину та досягнення. Тут Ви зможете побачити унікальні артефакти та цінні архівні матеріали.

Місія нашого музею полягає в збереженні, дослідженні та популяризації історії університету. Ми прагнемо створити навчальне та надихаюче середовище для відвідувачів, сприяючи розумінню і визнанню цінностей академічної спільноти та наукових досягнень.

Основна мета нашого музею – створити змістовний і навчальний досвід для відвідувачів, викликаючи цікавість до визначних особистостей, які навчали і навчались в університеті; спонукаючи до діалогу і відкриттів; та надаючи платформу для вивчення історії, освітньої та культурної спадщини.

 



Фотогалерея:


Положення про Музей історії Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

 

Остання редакція: 25.12.23
Історія музею

Протягом усієї своєї історії, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана відігравав роль провідного центру у проведенні комплексних досліджень з питань розвитку господарського комплексу України в цілому, а також його окремих складових. Вже у 1907 році, група співробітників Київських вищих комерційних курсів, з яких виник наш університет, разом з М.В. Довнар-Запольським, першим директором, взяли на себе ініціативу створення Комісії для заснування Музею товарознавства. Починаючи з 1909 року, Музей товарознавства розпочав свою роботу у відкритому вигляді на базі Київського комерційного інституту (ККІ) завдяки підтримці директора і ряду викладачів, таких як О.О. Русова, П.Р. Сльозкіна, А.І. Ярошевич та інші. Вони внесли свій вклад у музей як експонатами, так і фінансовою підтримкою для забезпечення його повноцінного функціонування. Напередодні Першої світової війни, Музей товарознавства Київського комерційного інституту (ККІ) став одним з найпрестижніших музеїв у Києві. За своїми експозиціями, які відображали історію та сучасний стан господарського комплексу України, він виходив за межі звичайних стандартів і надавав неперевершений профіль. Незважаючи на значні пошкодження, що зазнав Музей під час Першої світової війни та українських визвольних змагань, його вдалося зберегти, і він продовжував свою діяльність у складі інституту до 1934 року. Однак, під час переведення інституту до Харкова, музейні колекції були передані Київським міським музеям.

У післявоєнний період, ідея створення музею в інституті повернулась, проте цього разу це був Музей історії закладу. Саме Музей був осередком збирання матеріалів та інформації з історії університету, а також їх систематизації, опрацювання та популяризації своєї діяльності.

Музей відігравав важливу роль у візуалізації різних аспектів навчального процесу, прийому почесних гостей, іноземних делегацій, проведенні культурно-просвітницьких та виховних заходів. Таким чином, у 1970-х, 1980-х та на початку 1990-х років були прийняті рішення про створення музею в складі Київського інституту народного господарства (КІНГ). Однак, недостатня кількість кваліфікованих фахівців, обмежений запас експонатів, відсутність відповідного приміщення для експозиції та нестабільне фінансування ускладнювали реалізацію цієї ініціативи. Були влаштовані періодичні тимчасові виставки історичних матеріалів, а також протягом певного часу університет мав історичну кімнату (аудиторія 102). Однак, для проведення колективних заходів цього виявилося недостатньо і це зовсім не задовольняло потреб університетської спільноти.

Тільки у 2008 році адміністрацією університету було прийнято рішення про створення Музею історії університету як структурного підрозділу. Після завершення робіт з облаштування приміщення Музею, розробки і затвердження концепції експозиції, а також нагромадження, систематизації та опрацювання матеріалів, які можуть бути представлені в експозиції, Музей історії КНЕУ ім. Вадима Гетьмана розпочав свою роботу з 23 квітня 2009 року. Детальніше про ювілеї закладу та створення музею можна прочитати в університетській газеті "Економіст" за грудень 2012 - січень 2013 року.

 

Музейна колекція

Перший розділ експозиції музею презентує історію господарського комплексу та зовнішньоекономічних зв'язків України від ХІ до початку ХХ століття. У цьому розділі експозиції проводяться заняття з історії господарства України. Саме розвиток економіки українських земель створив умови для заснування Київських вищих комерційних курсів, які пізніше перетворилися на Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.

Другий розділ експозиції музею присвячений історії Київських вищих комерційних курсів та Київського комерційного інституту. Він містить матеріали, такі як тодішні розклади лекцій, фотографії студентів і викладачів, документальні копії та інші матеріали, які яскраво виражають важливу роль цих навчальних закладів у розвитку економіки та навчанні видатних особистостей, які відзначилися у галузі економіки та інших сферах. http://surl.li/korll

Виставка також включає макет споруди інституту та показує парадну студентську уніформу, яку носили студенти.

У третьому розділі музейної експозиції представлений розвиток нашого університету в 1920-х роках, коли він називався Київським інститутом народного господарства (КІНГ). Тут представлені матеріали про структурні підрозділи, професорсько-викладацький склад і студентів, а також бібліотечний куточок з виданнями, що належали бібліотеці КІНГу у 1920-х роках. Окрема частина розповідає про складну історію університету в 1930-х роках, коли були спроби його ліквідації та масові репресії проти ректорів, викладачів і студентів.

Експозиція музею продовжує розповідати про випробування, які випали на долю нашого університету під час війни та повоєнної відбудови. В цей період він евакуювався до Ташкенту, переїздив до Харкова (1943 р.) і знову до Києва (1944 р.). Лише у 1956 році було збудовано нове приміщення - перший корпус КНЕУ, який представлений у музеї разом з реконструйованою аудиторією того часу. Також експозиція включає численні документи, артефакти та фотографії, що висвітлюють життя університету у 60-80-ті роки ХХ століття, коли він знову називався Київським інститутом народного господарства. Колекція випускних фото різних років також представлена окремо.

Експозиція Музею охоплює громадське життя нашого Університету протягом радянських часів, періоду перебудови та незалежності України. Вона включає стенди, присвячені важливим подіям, зокрема, окремий стенд присвячено  студенту Г. Москаленку і його товаришу робітнику В. Куксі, котрі 1 травня 1966 р. підняли над головним корпусом нашого Університету синьо-жовтий прапор,  зазнавши репресій від радянської влади. Також окремий стенд присвячений видатному випускнику нашого навчального закладу Вадиму Петровичу Гетьману, почесне ім’я якого і носить наш університет сьогодні. Також представлені блоки, присвячені сучасному періоду, включаючи факультети, студентське самоврядування, участь у Революції гідності та бойових діях російсько-української війни. Повномасштабне вторгнення спонукало багатьох студентів, викладачів, випускників стати на захист Батьківщини. Їм особлива повага в університеті. Подвиги Героїв на полі бою з рашистськими окупантами, часто ціною власного життя, висвітлені на виставці «Місце шани та вдячності». http://surl.li/korlg

Музей постійно оновлюється, проводить тематичні виставки та науково-просвітницькі заходи.

Експозиції музею
 

 

Переглянути інші експозиції »

Перша (вступна) частина експозиції стисло характеризує розвиток економіки на українських теренах від епохи середніх віків і до початку XX ст., часу, коли і виник наш університет. Тут подані економічні карти, а також фото, що відображають розвиток торгівлі, банківської сфери, грошового обігу, транспортної інфраструктури тощо в Україні в період промислового перевороту. Ознайомлення з матеріалами даної частини сприятиме виробленню у студентів загального уявлення про економічний поступ на українських землях, що закономірно призвів до започаткування вищої економічної освіти.

В майбутньому в цьому розділі музейної експозиції заплановано подання зразків грошово-вагових одиниць (гривень), що перебували в обігу на українських землях у XI– XIIIст., карту економічного розвитку українських земель у XVI– XVIIIст. та ряд інших цікавих експонатів, що найбільш наочно ілюструватимуть вітчизняну економічну історію.

Переглянути експозицію...
 

Другий розділ присвячено засновнику нашого університету М.В. Довнар-Запольському. Подано матеріали з історії Київських вищих комерційних курсів (1906 – 1908 рр.) та Київського комерційного інституту (1908 – 1920 рр.) – так тоді іменувався наш вуз. Даний розділ цікавий інформацією щодо відомих вчених, які працювали у Київському комерційному інституті (Д.О. Граве, К.Г. Воблий, Л.М. Яснопольський, Є.Є. Слуцький тощо) та студентів, чимало з яких згодом стали визначними діячами у різних сферах, у тому числі вченими-економістами (К.В. Островітянов, П.І. Пустохід та ін.). У цій тематичній частині вміщено, зокрема, й фото О.П. Довженко, П.Г. Тичини, В.М. Еллан-Блакитного, В.Ю. Свідзінського, І.Е. Бабеля, та ряду інших талановитих письменників та поетів періоду, коли вони були студентами нашого університету. У другому розділі музейної експозиції наявні також фото самого навчального корпусу Київського комерційного інституту, фотокопії періодичних видань, залікових книжок та інших документів, представлено макет споруди інституту та парадну студентську уніформу.

Переглянути експозицію...

 

Третій тематичний розділ висвітлює розвиток вузу в 1920 – 1930-х рр., коли він іменувався Київським інститутом народного господарства (КІНГ), а з 1930 р. – Київським інститутом обміну та розподілу та Київським (з 1934 р. – Харківським) фінансово-економічним інститутом. Тут розміщені фото студентів тих років, матрикули, заяви про вступ, розклади лекцій та інші документи, що висвітлюють різні аспекти життя вузу в ті роки.

Окремий стенд розповідає про історію інституту в складні 1930-ті роки, час коли робились спроби шляхом нескінченних реорганізацій призвести його до повної ліквідації (у 1934 р. інститут навіть було переміщено до м. Харкова) та було репресовано п’ять його ректорів, проведені «чистки» студентів.

Переглянути експозицію...

 

У четвертому розділі експозиції музею розповідається про випробування, що випали на долю університету в роки Великої вітчизняної війни та повоєнної відбудови. Тоді вузу довелось евакуюватись до м. Ташкент, потім було повернення до Харкова і знову до Києва, де лише 1958 р. вдалось збудувати своє власне приміщення – нині це перший корпус КНЕУ, в якому і розміщено музей (в експозиції є реконструйована аудиторія того часу). Матеріали цього розділу також відображають динаміку чисельності викладацького складу та студентства, представлені копіями урядових постанов що стосувались вузу (до 1944 р. – Харківський фінансово-економічний інститут, з 1944 по 1960 р. – Київський фінансово-економічний інститут). Подано випускний альбом 1941 р., фото випускників та викладачів вузу – учасників бойових дій.

Переглянути експозицію...

 

П’ятий тематичний розділекспозиції присвячений розвитку вузу в 60 – 80-х роках XX ст., коли він знов іменувався Київським інститутом народного господарства. Цей період представлений численними оригінальними документами (дипломами, грамотами, технічними засобами, що використовувались у навчальному процесі, фото професорсько-викладацького складу та студентів тощо), що висвітлюють різні аспекти життя навчального закладу в ті часи.

Переглянути експозицію...


 

Сучасна епоха виділена в окремий, шостий розділ музейної експозиції, і є її центральною частиною (вона поділена на розділи, присвячені окремим факультетам КНЕУ), а також представлена вітражем-панно, що схематично подає структуру КНЕУ на момент святкування сторіччя із дня його заснування (листопад 2006 р.). Тут вміщені й матеріали, що висвітлюють діяльність студентського самоврядування, наукове життя, співпрацю з іншими вузами і т.п.

Музей завжди готовий прийняти відвідувачів, сприяти ознайомленню студентів КНЕУ та його гостей з цікавою і багатою історією нашого університету.

Переглянути експозицію...