Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2017 рік

 
«МИТНИЙ КОНТРОЛЬ В УКРАЇНІ ТА НАПРЯМИ ЙОГО ВДОСКОНАЛЕННЯ»
 

Ломейко Юлія Андріївна    
Дата захисту: 09.11.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Огонь Цезар Григорович

У дисертації визначено сутність митного контролю як інструменту митної політики, функції державного управління та складової державного фінансового контролю. Проведено аналіз стану митного контролю за допомогою таких показників, як дієвість, результативність і ефективність. Дієвість митного контролю визначено як його здатність запобігати порушенням митного законодавства. Результативність митного контролю визначено як співвідношення фактичних та планових результатів його здійснення. Обґрунтовано доцільність розрахунку ефективності митного контролю як співвідношення результатів його здійснення та витрачених ресурсів. Запропоновано способи поліпшення організації митного контролю в Україні та його оцінювання. Визначено напрями вдосконалення здійснення митного контролю, серед яких: 1) доповнити профілі системи управління митними ризиками таким індикатором, як оподаткування товарів за ставкою 0%; 2) запровадити таку форму митного контролю, як «крос-перевірка», сутність якої полягає в аналізі операцій суб’єктів ЗЕД, які обліковуються у митницях одних областей, підрозділами аудиту у складі органів ДФСУ інших областей; 3) розширити сфери застосування таких заходів митного контролю, як переміщення товарів під негласним контролем та контрольовані поставки, до всіх товарів, замість обмеженого переліку контрабандних, як це передбачено чинним законодавством.

Автореферат

 
«МОНЕТАРНІ ІНСТРУМЕНТИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТАБІЛЬНОСТІ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ»
 

Шевчук Володимир Володимирович
Дата захисту: 09.11.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

У дисертації поглиблено розуміння природи та сутності поняття “фінансова стабільність банківської системи”, виокремлено її компоненти, удосконалено класифікацію монетарних інструментів, визначено взаємозалежності між фінансовою стабільністю банківської системи та монетарною політикою центрального банку на основі економетричних моделей. Проаналізовано причини дисбалансів та нестабільності в банківській системі України, оцінено дієвість використання традиційних і нетрадиційних монетарних інструментів НБУ. Розроблено емпіричний метод тестування фінансової нестабільності. Розроблено рекомендації підвищення ефективності монетарної політики НБУ, зниження рівня фінансової нестабільності в банківській системі. Удосконалено методику оцінки схильності банків до системного ризику ліквідності на основі використання методів статистичного моделювання. Запропоновано заходи розвитку нетрадиційних інструментів монетарного регулювання у забезпеченні фінансової стабільності банківської системи.

Автореферат

 
«МЕХАНІЗМ АУКЦІОННОЇ ТОРГІВЛІ ЦІННИМИ ПАПЕРАМИ:ОЦІНЮВАННЯ ТА УПРАВЛІННЯ»
 

Кікоть Олександр Юрійович
Дата захисту: 19.10.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

Дисертація присвячена проблемі оцінювання та управління механізмом аукціонної торгівлі цінними паперами. Розглянуто історію використання аукціонів на ринку цінних паперів,досліджено понятійний апарат аукціонної торгівлі,визначено характерні ознаки аукціонів,запропоновано визначення аукціону цінних паперів. Здійснено класифікацію аукціонів цінних паперів та виявлено особливості функціонування основних форматів проведення аукціонних торгів цінними паперами. Розроблено методичні підходи до оцінювання та управління механізмом аукціонної торгівлі цінними паперами. Проаналізовано теоретичний, економетричний та експериментальний підходи до оцінювання аукціонів цінних паперів, для кожного з яких виявлено умови та особливості використання відповідних методів оцінювання,запропоновано процедуру відповідного оцінювання,розглянуто особливості проведення кожного з етапів оцінювання,визначено переваги та недоліки відповідних методів оцінювання. Для множинних аукціонів цінних паперів запропоновано показники конкуренції, а також показники ефективності аукціону за доходом. В якості прикладу оцінено функціонування аукціонів ОВДП Міністерства фінансів України.

Автореферат

 
«ВАРТІСНО-ОРІЄНТОВАНИЙ КОНТРОЛІНГ НА ПІДПРИЄМСТВІВ»
 

Макаренко Тетяна Юріївна
Дата захисту: 19.10.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Терещенко Олег Олександрович

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методичних засад вартісно-орієнтованого контролінгу та розробці науково-практичних рекомендацій щодо запровадження його інструментів на підприємстві.Визначено теоретичні основи вартісно-орієнтованого управління корпоративними фінансами. Розкрито роль вартісно-орієнтованого контролінгу у прийнятті фінансових рішень на корпоративних підприємствах. Систематизовано ключові інструменти контролінгу, орієнтованого на максимізацію вартості компанії. Обґрунтовано концептуальний підхід до вартісно-орієнтованого контролінгу на основі індикатора економічної доданої вартості.Проведено оцінку факторів впливу на вартісно-орієнтовані показники. Доведено гіпотезу, що варіація ринкової вартості підприємства більшою мірою залежить від зміни показника EVA, ніж від зміни традиційних показників дохідності, розрахованих на базі бухгалтерської звітності. Спростовано гіпотезу, відповідно до якої значення періодичного показника EVA є індикатором створення акціонерної вартості.Розроблено рекомендації щодо інтеграції вартісно-орієнтованих показників у систему планування і контролю на підприємстві. Обґрунтовано пропозиції щодо використання інструментарію вартісно-орієнтованого контролінгу для мінімізації принципал-агент конфліктів та мотивації менеджменту до прийняття рішень, орієнтованих на максимізацію вартості. Визначено шляхи інтеграції вартісно-орієнтованого репортингу у річну бізнес-звітність підприємства.

Автореферат

 
«БАНКІВСЬКІ ЗАПОЗИЧЕННЯ НА РИНКУ КАПІТАЛІВ»
 

Курдидик Назар Іванович
Дата захисту: 27.06.2017
Науковий керівник: к.е.н., доцент Нікітін Андрій Валерійович

Дисертаційна робота присвячена вдосконаленню теоретичних, методичних та практичних засад управління банківськими запозиченнями на ринках капіталів. У дисертаційній роботі запропоновано новий підхід до структуризації фінансового ринку, з урахуванням мотиву виходу учасників на ринок. Структуризовано функції ринку капіталів, виділено основні та додаткові функції, що є по своїй суті підфункціями, які належать до груп основних функцій. Встановлено зв’язок між банківськими запозиченнями на ринку капіталів та динамікою показників ефективності використання банківських ресурсів. Встановлено період, протягом якого ефект від банківських запозичень проявляється максимально. Виявлено зв’зок між темпами банківських запозичень на зовнішніх ринках капіталів та ризиком настанням фінансово-економічних криз. Структуровано види державної політики щодо регулювання зовнішніх банківських запозичень. Запропоновано інструменти державного регулювання зовнішніх банківських запозичень на ринку капіталів. Запропоновано алгоритм розрахунку попиту банку на зовнішні позикові ресурси. Запропоновано інструменти сигналізування про ризик настання фінансово-економічних криз.

Автореферат

 
«СТРАТЕГІЧНЕ ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ НА РИНКУ РОЗДРІБНИХ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ»
 

Куць Наталія Вікторівна
Дата захисту: 15.06.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

У дисертації здійснено поглиблення теоретико-методичних засад стратегічного планування діяльності банку на ринку роздрібних фінансових послуг. Проведено узагальнення підходів до розуміння сутності та місця стратегічного планування у системі загального управління банком, встановлено визначну роль виявлення джерел стійких конкурентних переваг банку у процесі стратегічного планування. Досліджено теоретичні концепції побудови ієрархій стратегічного планування; запропоновано формування ієрархії стратегічного планування відповідно до розподілу фінансової відповідальності банку між центрами формування прибутку, витрат та загальної відповідальності. З метою адаптації процесу стратегічного планування діяльності банку на ринку роздрібних фінансових послуг до сучасних тенденцій та ринкових вимог уточнено його схему для застосування операційним сегментом роздрібного бізнесу банку. Розроблено методичний підхід до виявлення джерел конкурентних переваг банку на ринку роздрібних фінансових послуг із використанням уточненої моделі багатокритеріальної оптимізації MULTIMOORA та здійснено її експериментальну апробацію на прикладі основних українських банків з іноземним капіталом. На основі системи ключових показників результативності із використанням показнику економічної доданої вартості складено стратегічну карту діяльності банку на ринку роздрібних фінансових послуг.

Автореферат

 
«ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ У СФЕРІ ІНВЕСТУВАННЯ В ЖИТЛОВЕ БУДІВНИЦТВО»
 

Суркова Юлія Олександрівна
Дата захисту: 15.06.2017
Науковий керівник: к.е.н., доцент Стефанюк Ігор Богданович

Дисертацію присвячено дослідженню особливостей здійснення фінансового контролю у сфері інвестування у житлове будівництво. У роботі розкрито підхід до розуміння основних організаційно-структурних та прикладних проблем інструментів інвестування у житлове будівництво: цільових облігацій, фондів фінансування будівництва, фондів операцій з нерухомістю, інститутів спільного інвестування. Встановлено, що ринкова трансформація контрольного середовища призводять до виникнення нових видів ризиків. Обґрунтовано доцільність системних змін інституційних основ фінансового контролю та розроблено алгоритми контрольних дій щодо конкретних інструментів інвестування. Окреслено етапи ризик-орієнтованого планування тематичного інспектування Державною аудиторською службою України на основі комбінування окремих модулів. Запропоновано шляхи підвищення ефективності фінансового контролю держави на основі його приведення у відповідність до стандартів ЄС шляхом інституційної та методологічної модифікації. Розроблено механізми забезпечення ефективності фінансового контролю інвестування у сфері житлового будівництва шляхом використання методичних рекомендацій щодо проведення ревізій та фінансового розслідування.

Автореферат

 
«Капіталізація державних банків як боргоутворюючий чинник в Україні»
 

Деревко Олена Сергіївна
Дата захисту: 31.05.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертація присвячена дослідженню можливостей посилення ризикоорієнтованості державної боргової політики України за рахунок більш повного врахування комплексних загроз фінансового ринку, що призводять до необхідності державної допомоги державним банкам у вигляді їх капіталізації. Поглиблено теоретико-методологічні підходи до розуміння сутності ризикоорієнтованої боргової політики, що передбачає врахування повного спектру фінансово-економічних впливів, зумовлюючих зміни державного боргу, та концентрацію заходів для нівелювання боргоутворюючих чинників, які несуть найбільші ризики. Проаналізована економічна сутність боргоутворюючих чинників, які генеруються фінансовим сектором економіки, вивчено міжнародний досвід щодо використання боргових запозичень як джерела державної фінансової підтримки банків. Показано, що капіталізація банків за рахунок державних запозичень є одним із найбільш впливових боргоутворюючих чинників. Досліджені роль державних банків у банківській системі України, механізм бюджетної підтримки державних банків та його вплив на зміну боргових параметрів, обґрунтовано пропозиції з оцінювання ефективності державної фінансової підтримки банків. Розроблено пропозиції для зменшення впливу капіталізації як боргоутворюючого чинника. Обґрунтовано та практично апробовано рекомендації з удосконалення інструментарію капіталізації державних банків в Україні в контексті забезпечення цілей боргової політики, покращення системи контролю боргових ризиків, поглиблення координації боргової та грошово-кредитної політики в Україні.

Автореферат

 
«ФІНАНСУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ В СИСТЕМІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ»
 

Павловський Сергій Володимирович
Дата захисту: 31.05.2017
Науковий керівник: к.е.н., професор Павліковський Анатолій Миколайович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методичних підходів до фінансування підприємств, які знаходяться в кризі, та обґрунтуванню рекомендацій щодо удосконалення антикризового фінансування підприємств реального сектору економіки. В роботі визначено місце антикризового фінансування у системі антикризового управління та формалізовано ключові елементи, функції та інструменти антикризового управління фінансами підприємств. Обґрунтовано домінанти та принципи антикризового фінансування. Проведено оцінку ризиків та витрат, пов’язаних із залученням капіталу підприємствами, що знаходяться в кризі. Визначено ключові фактори, що впливають на залучення підприємствами інвестиційного та позиченого капіталу. Доведено, що комплексним критерієм прийняття рішень щодо антикризового фінансування є ціна залучення капіталу. Запропоновано порядок визначення непрямих витрат банкрутства та премії за ризик дефолту. Розкрито ключові внутрішні резерви фінансування антикризових заходів на промислових підприємствах, а також обґрунтовано ряд інноваційних підходів до антикризового фінансування. Сформульовано рекомендації щодо удосконалення нормативно-правового забезпечення фінансування підприємств, що знаходяться в кризі.

Автореферат

 
«ФІНАНСУВАННЯ СУСПІЛЬНИХ ПОТРЕБ: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД І УКРАЇНСЬКІ ПЕРСПЕКТИВИ»
 

Алексєєва Наталія Ігорівна
Дата захисту: 16.03.2017
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

У дисертаційній роботі розкрито теоретичні підходи до визначення поняття «потреба» через його тлумачення у вузькому та широкому значенні, сформульовано авторське розуміння понять «суспільна потреба», «суспільний інтерес». Розроблена система критеріїв потреб та суспільних потреб на основі виявлення їх характерних рис. Виділено та систематизовано три етапи процесу задоволення суспільних потреб, визначено роль держави на кожному з них крізь призму теорії суспільного договору. Проведено дослідження переваг та недоліків альтернативних державному варіантів фінансування суспільних потреб на прикладі Франції. Проаналізовано практику стратегічного та середньострокового планування, щорічного затвердження бюджетів у Франції. Досліджено проблематику боргових фінансів у Франції. Визначено умови задоволення, насичення суспільних потреб, запропоновано підходи до оцінювання рівня їх задоволення. Сформульовано шляхи вирішення основних проблем у бюджетному фінансуванні суспільних потреб. Окреслено коло ключових «вузьких місць» у процесі стратегічного й тактичного управління. Розроблено варіанти визначення пріоритетності у фінансуванні суспільних потреб, підходи до визначення вартості суспільних благ. Для оцінки рівня задоволення суспільних потреб дисертантом висвітлено досвід Франції щодо оцінювання ефективності публічної діяльності в частині визначення рівня виконання бюджетних програм та індикаторів прогресу суспільства. Розглянуто досвід Франції з управління державним боргом, обґрунтовано важливість його використання в Україні. З урахуванням проблем хронічної нестачі бюджетних коштів розглянуті альтернативні джерела фінансування суспільних потреб.

Автореферат

 
«ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВІДТВОРЕННЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ»
 

Шаховалова Єлизавета Олегівна
Дата захисту: 16.03.2017
Науковий керівник: к.е.н., професор Поддєрьогін Анатолій Микитович

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методичних засад фінансового забезпечення відтворення основних засобів підприємств, вивченню і оцінці фінансового забезпечення відтворення основних засобів аграрних підприємств та розробці рекомендацій щодо його удосконалення і підвищення ефективності. Розкрито і поглиблено з’ясування сутності та засад фінансового забезпечення відтворення основних засобів, досліджено та доповнено форми відтворення основних засобів, систематизовано методи і джерела їх фінансового забезпечення, з’ясовано особливості відтворення основних засобів та його фінансового забезпечення в аграрних підприємствах. Досліджено забезпеченість основними засобами, стан та фінансове забезпечення їх відтворення за рахунок власних коштів та отриманих із зовнішніх джерел в аграрних підприємствах України в цілому, а також по сукупності досліджуваних аграрних підприємств. Розроблено пропозиції по стимулюванню аграрних підприємств щодо використання амортизаційних відрахувань і прибутку, а також, залучення коштів на фінансове забезпечення відтворення основних засобів. Розроблено методику прогнозування обсягу доступних фінансових ресурсів та впливу на ефективність діяльності аграрних підприємств на основі зміни частки використаних фінансових ресурсів на капітальні інвестиції у загальному обсязі фінансових ресурсів з використанням економіко-математичного моделювання. Обґрунтовано стратегію фінансового забезпечення відтворення основних засобів. Досліджено механізм державної підтримки фінансового забезпечення відтворення основних засобів аграрних підприємств та надано рекомендації щодо його удосконалення.

Автореферат

 
«ІННОВАЦІЙНІ ІНСТРУМЕНТИ ФІНАНСОВОГО РИНКУ»
 

Кучер Тарас Леонідович
Дата захисту: 24.01.2017
Науковий керівник: к.е.н., доцент Радзієвська Вікторія Миколаївна

Дисертація присвячена поглибленню теоретичних основ інноваційних інструментів фінансового ринку, виявленню напрямів і ризиків їхнього використання на світовому фінансовому ринку та обґрунтуванню перспектив розвитку інноваційних інструментів на фінансову ринку України. Узагальнено теоретичні підходи до трактування поняття «фінансовий інструмент». Поглиблено теоретичні засади інноваційних інструментів фінансового ринку, процесу їхнього утворення та функціонування. Досліджено світову практику утворення інноваційних інструментів фінансового ринку. Виявлено основні напрями використання інноваційних інструментів фінансового ринку. Визначено ризики використання інноваційних інструментів на рівнях окремого суб’єкта та секторів фінансового ринку. З’ясовано особливості функціонування інструментарію фінансового ринку в Україні. Визначено вплив інноваційних інструментів на фінансовий ринок та економіку України. Розроблено рекомендації щодо впровадження інноваційних інструментів на фінансовому ринку України.

Автореферат

 
«ПРОГРАМНО-ЦІЛЬОВЕ БЮДЖЕТУВАННЯ В УМОВАХ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНИХ ФІНАНСІВ»
 

Логвінов Павло Вадимович
Дата захисту: 24.01.2017
Науковий керівник: д.е.н., доцент Буряченко Андрій Євгенович

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних засад та еволюційного становлення прогресивних технологій бюджетування задля розробки практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності використання бюджетних коштів за умов зміни порядку перерозподілу фінансових ресурсів на користь місцевих органів самоврядування. Досліджено специфічні особливості впровадження технології бюджетування в деяких європейських країнах та сучасного стану використання програмно-цільового методу в Україні, що дало змогу виявити недоліки, котрі гальмують повноцінне застосування даної фінансової технології. У дисертації науково обґрунтовано та практично апробовано рекомендацію щодо оптимізації кількості бюджетних програм на рівні органів місцевого самоврядування, що відповідатиме практиці європейських муніципальних утворень.

Автореферат