Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

Кафедра бізнес-лінгвістики

Кафедра бізнес-лінгвістики є структурним підрозділом факультету міжнародної економіки і менеджменту.
Місія кафедри - підвищення рівня рідномовної компетенції майбутніх фахівців, конкурентоспроможних на вітчизняному та міжнародному ринках праці.

Положення про кафедру бізнес-лінгвістики
 

Детальніше про кафедру »

Кафедру створено в 1961 році як підрозділ Київського інституту народного господарства, першим завідувачем став кандидат філологічних наук І.І. Ярмак. У різні роки її очолювали кандидати філологічних наук Валентина Степанівна Шишлова, Кіра Всеволодівна Ковальова, Ніна Степанівна Посталовська, кандидат педагогічних наук Галина Олексіївна Жученко. У зв’язку з процесами національної відбудови в українському суспільстві, з розширенням функційного статусу української мови як державної кафедру перейменовано, і з 1989 року її очолила доктор філологічних наук, професор Ядвіга Вацлавівна Януш. З 2000 року в КНЕУ функціонує кафедра української мови та літератури. З 2003 року кафедру очолює кандидат філологічних наук, доцент Лариса Степанівна Козловська. З 2018 року підрозділ функціонує як кафедра бізнес-лінгвістики.       

Освітня діяльність кафедри має на меті сприяти особистісному і професійному зростанню студентів, виховати патріота, що усвідомлює роль мови як одного з націєбезпекових чинників, забезпечити статус української мови як культурно-корпоративного коду КНЕУ. Інноваційність навчального процесу полягає не лише в удосконаленні формальному, але й у вдосконаленні змісту навчального матеріалу, який повинен бути проблемним, висвітлювати найбільш актуальні аспекти прикладної лінгвістики, базуватися на глибокій науковій основі з урахуванням останніх теоретичних досліджень та практичних розробок галузі. Саме такий підхід дає змогу навчити студента творчо сприймати інформацію, критично аналізувати, дискутувати та обстоювати власну думку, грамотно оформлювати результати своїх досліджень. На кафедрі розроблені програми нових курсів та вдосконалено уже наявні, підготовлені комплекси мультимедійних лекцій з різних дисциплін, створені дистанційні курси з усіх дисциплін на платформі Moodle. Викладачі кафедри намагаються раціонально активізувати сучасні тренінгові технології з тим, щоб сформувати у студентів відповідні мовно-професійні компетенції, активно послуговуються сучасними технологіми дистанційного навчання. Очевидним здобутком побудованої на традиціях навчальної діяльності кафедри стало формування моделі рідномовної освіти в економічному університеті, що об’єднує українознавство, мовну культуру сучасної бізнес-комунікації, українську мову для медіапрофесіоналів, бізнес-лінгвістику, ораторську майстерність, копірайтинг, мовну культуру юриста, мистецтво презентації, мовний дизайн наукового дослідження (для здобувачів третього освітньо-наукового рівня), українськомовну освіту для іноземних студентів і польську мову як іноземну. Підтримка  такого міжкультурного вектора мовної освіти в університеті відбувається за рахунок активізації, зокрема, українсько-польських комунікацій, реалізації спільних проєктів. Вагомим методичним здобутком кафедри є викладання окремих дисциплін для студентів англомовних програм університету.
Одним із завдань  вищої школи є підготовка майбутніх фахівців певної галузі суспільного виробництва, орієнтованих на наукову діяльність, які повинні поглиблено засвоїти теоретичні знання й отримати практичні компетенції. Тому й освітні технології навчання мають бути відкритими до інноваційних пошуків, науково ємними. Отже, викладач – це не лише професіонал, а й науковець, дослідник. У дослідженнях викладачів представлено оригінальні авторські концепції українського художнього, публіцистичного і професійного дискурсів, що враховують національний і кроскультурний компоненти різностильової комунікації. Незаперечним фаховим здобутком кафедри і результатом активної наукової співпраці є дві монографії: Лінгвосвіт сучасної фахової комунікації (2022) та Мовні освітні технології у вимірі мультикультуралізму (2023). Для підвищення наукового та фахового рівня викладачів, координації міждисциплінарних досліджень традиційними є партнерські відносини з установами Національної академії наук України (Інститутом української мови, Інститутом літератури та Інститутом мовознавства), закладами вищої освіти (Київським національним університетом імені Т.Шевченка, Національним університетом «Києво-Могилянська академія», Київським національним лінгвістичним університетом, Національним університетом водного госоподарства та природокористуваннята ін.).
Основною метою сучасної вищої освіти є не лише формування всебічно освіченої особистості, здатної науково мислити та професійно приймати рішення, а й виховання національно свідомого молодого інтелектуала, інтелігентної та діяльної особистості. Виховний аспект у роботі кафедри є так само вагомим, оскільки в аудиторний та позааудиторний час викладачі мають можливість посилити саме гуманітарний складник мовної освіти, підвищити загальнокультурний рівень студентів, гуманізувати власне діалог «студент-викладач». Студенти активно долучені до рідної культури, беруть участь у літературних диспутах, літературних вечорах, всеукраїнських студентських семінарах. Гостями студентів КНЕУ протягом останніх років були відомі українські діячі культури та майстри українського словесного мистецтва.  Проведення перших етапів Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка та Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика виявляє справжню зацікавленість студентської молоді в соціально-гуманітарних проблемах.
Набутий досвід співпраці є достатньо вагомим підґрунтям участі колективу кафедри в інноваційних процесах, започаткованих в університеті, пов’язаних з діяльністю дослідницьких інститутів для поглибленого та активного дослідження сучасної економічної науки. Це підтримує мовний аспект  таких досліджень, роблячи актуальною їх мовну експертну оцінку з метою кодифікації мови економічної науки. Кафедра започаткувала роботу курсів "Мовний бренд сучасного професіонала" для підвищення кваліфікації викладачів університету та всіх охочих удосконалити знання сучасного літературного стандарту.
Завдання вищої школи полягає не лише в наданні студентові системи знань. Його потрібно навчити самостійно набувати знання, уміти аналізувати й робити висновки, на практиці застосовувати набуте. Відповідно до вимог європейської освіти кафедра бачить своє завдання насамперед у вдосконаленні методів і засобів навчання, підготовці навчально-методичних матеріалів для допомоги студентам у навчальному процесі, використанні інноваційних методик для якісного покращення мовно-педагогічного дискурсу. Отже, підтримка на належному рівні, який відповідає статусу університету як провідного осередку економічної науки в Україні, якісних показників усебічної діяльності професорсько-викладацького колективу кафедри є одним з найбільш вагомих складників іміджу КНЕУ. 

 

Викладачі

Переглянути викладацький склад кафедри »