Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2013 рік

 
«Міжнародна конкурентоспроможність регіонів в глобальних умовах розвитку»
 

Ларіна Ольга Григорівна           
Дата захисту: 27.03.2013     
Науковий керівник: д.е.н., професор Каленюк Ірина Сергіївна

У дисертації досліджено процеси внутрішньої регіоналізації в умовах загострення глобальної конкуренції, розкрито сутність концепції міжнародної конкурентоспроможності регіонів. З’ясовано вплив ключових факторів на забезпечення високого конкурентного статусу таксономічних одиниць у національних моделях економічного розвитку. Обґрунтовано структуру інтелектуального капіталу як провідного фактора забезпечення конкурентоспроможності регіонів в глобальних умовах розвитку. Розкрито суть і механізми реалізації найбільш результативних стратегій забезпечення регіональних конкурентних переваг в основних моделях економічного розвитку. У дисертації здійснено комплексну оцінку інтелектуальної складової конкурентоспроможності регіонів України та запропоновано способи забезпечення високого конкурентного статусу регіонів України.

Автореферат

 
«Міжнародна конкурентоспроможність гірничо-металургійних транснаціональних корпорацій »
 

Мельник Ярослав Віталійович
Дата захисту: 27.03.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Панченко Євген Григорович

У дисертації досліджено характер конкуренції на міжнародних товарних ринках в умовах глобалізації, розкрито суть і форми прояву конкурентоспроможності транснаціональних корпорацій, розглянуті методи оцінки міжнародної конкурентоспроможності та особливості її вимірів у транснаціональних гірничо-металургійних корпораціях. У роботі проаналізовані ендогенні та екзогенні фактори конкурентоспроможності ГМТНК, здійснено реінжиніринг управління міжнародною конкурентоспроможністю цих корпорацій, розроблена країно-продуктова матриця енергоємності гірничо-металургійної продукції компаній різних країн та запропонована модель міжнародної конкурентоспроможності гірничо-металургійних транснаціональних корпорацій. Комплексно схарактеризовані стратегії посилення конкурентних позицій вітчизняних підприємств металургійного сектора на світових ринках за умов членства України в СОТ, виявлені напрями впровадження інноваційних технологій та обґрунтовані шляхи підвищення ефективності екологічної діяльності компаній галузі в контексті дотримання положень Кіотського протоколу.

Автореферат

 
«Інституціоналізація глобального ринку об'єктів інтелектуальної власності»
 

Столярчук Вікторія Михайлівна
Дата захисту: 11.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Поручник Анатолій Михайлович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретичних та практичних питань інституціоналізації світового ринку об’єктів інтелектуальної власності в умовах економічної глобалізації. |громадських|В дисертації розкрито креативну природу продукту інтелектуальної праці та ідентифіковано критерії його економічної оцінки. Досліджено процеси диверсифікації інституційного забезпечення глобального ринку ОІВ на рівні державного, корпоративного та державно-приватного секторів. Оцінено ефективність діючих на сьогодні економіко-правових механізмів захисту інтелектуальної власності. У дисертації визначено кількісні та якісні параметри розвитку ринку об’єктів ІВ України та узагальнено нормативно-правові основи його регулювання. Значну увагу приділено обґрунтуванню стратегічних напрямків розвитку інституційного забезпечення активізації участі України у глобальному ринку об’єктів інтелектуальної власності.

Автореферат

 
«Формування та розвиток інфраструктури ринку цінних паперів європейського союзу»
 

Жупаненко Віктор Миколайович
Дата захисту: 23.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Бурмака Микола Олексійович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретичних та практичних питань формування і розвитку інфраструктури ринку цінних паперів ЄС. Розкрита роль інфраструктури в ринковій економіці, показано еволюцію концепцій становлення інфраструктури ринку цінних паперів, проведено її суб’єктну ідентифікацію та структурно-функціональну сегментацію. Схарактеризовано передумови та ідентифіковано етапи становлення інфраструктури ринку цінних паперів Європейського Союзу. Основну увагу приділено висвітленню особливостей, механізмів та інструментів функціонування торговельної, облікової та інформаційної, розрахунково-клірингової та регулятивної, технічної, страхової та інноваційної компонент інфраструктури ринку цінних паперів ЄС. Проведено поглиблений аналіз інтеграційних процесів у цій сфері з використанням економетричних методів. Оцінено стан розвитку інфраструктури ринку цінних паперів України та виявлено проблеми її функціонування. Проведено порівняльний аналіз нормативно-правових, організаційних й економічних параметрів інфраструктури українського і європейського ринку цінних паперів. Визначено концептуальні напрями й обґрунтовано конкретні заходи удосконалення інфраструктури ринку цінних паперів України з метою її євроінтеграційної адаптації.

Автореферат

 
«Розвиток субрегіонального торговельного співробітництва країн ОЧЕС»
 

Троян Ірина Анатоліївна
Дата захисту: 23.04.2013
Науковий керівник: к.е.н., професор Гончарук Андрій Іванович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних і практичних питань розвитку торговельного співробітництва країн ОЧЕС з метою обґрунтування ключовихнапрямів його вдосконалення, пріоритетності їх реалізації. Значна увага приділена теоретико-методологічним основам дослідженнясубрегіонального торговельного співробітництва країн, визначенню його системної сутності, комплексному аналізі його принципів, форм, типів, інструментів, моделей, факторів, показників розвитку. Висвітлено тенденції регіонального і субрегіонального економічного співробітництва та рівень розвитку основних інтеграційних формувань з виокремленням відповідних моделей; визначено характерні риси «чорноморської» моделі торговельного співробітництва країн ОЧЕС в контексті розвитку євроінтеграції. У роботі розкрито проблематика та результативність розвитку торговельних відносин країн Чорноморського субрегіону, ступінь інтеграційної сумісності ключових сфер співробітництва, компліментарність внутрішньої торгівлі, запропоновано напрями вдосконалення торговельної співпраці і пріоритетність їх реалізації, в тому числі на державному рівні – з боку України.

Автореферат

 
«Міжнародні інвестиційні процеси і гармонізація національних податкових систем»
 

Бусарєва Тетяна Геннадіївна
Дата захисту: 26.11.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Столярчук Ярослава Михайлівна

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню теоретичних та практичних питань гармонізації національних податкових систем та механізму їх впливу на сучасні міжнародні інвестиційні процеси. В дисертації розкрито генезис та еволюцію теорій міжнародного інвестування, здійснено типологізацію національних податкових систем та обґрунтовано напрямки їх гармонізації в умовах глобалізації. Значну увагу приділено дослідженню процесів конвергенції національних податкових режимів в ЄС, визначенню особливостей податкового стимулювання інвестиційної діяльності США та характеристиці азійської моделі податкового регулювання інвестиційних процесів. У дисертації ідентифіковано принципи та інструменти податкової системи України та визначено роль податкових стимулів у мотивації іноземних інвесторів. Обґрунтовано стратегічні напрямки імплементації європейських нормативів у національну податкову систему.

Автореферат

 
«Розвиток моделей інноваційної діяльності транснаціональних корпорацій»
 

Кір'якова Марина Євгенівна
Дата захисту: 23.12.13
Науковий керівник: д.е.н., професор Панченко Євген Григорович

Дисертація присвячена дослідженню моделей інноваційної діяльності транснаціональних корпорацій в умовах реального становлення техноглобалізму. У дисертації обґрунтовано основні імперативи та світові тенденції інноваційної діяльності. Розкрито суть інноваційного моделювання та еволюцію моделей інноваційної діяльності транснаціональних корпорацій. Виявлені крос-культурні особливості бізнес-моделей інноваційної діяльності ТНК різних країн. На основі узагальнення практики інноваційної діяльності провідних транснаціональних корпорацій у дисертації запропоновано інтегровану систему інноваційного менеджменту ТНК. Виявленoособливості корпоративного прогнозування та пошуку нових ідей, планування та фінансування інновацій, сучасних форм та структур організації інноваційної діяльності, контролою і моніторингу впровадження нових розробок, а також механізму комерціалізації результатів дослідницької роботи. У дисертації показано шляхи підвищення ефективності інноваційної діяльності в Україні на основі формування національної інноваційної системи, а також розвитку інноваційного потенціалу українських корпорацій, що перебувають у стадії активної транснаціоналізації.

Автореферат