Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2014 рік

 
«Кластерні моделі розвитку економік країн Скандинавського регіону»
 

Рибак Юлія Вікторівна            
Дата захисту: 24.02.2014 
Науковий керівник: д.е.н., професор Антонюк Лариса Леонтіївна

Дисертація присвячена дослідженню умов, чинників та особливостей формування кластерних моделей розвитку Скандинавських країн. У дисертації розглядаються теоретичні засади феномену кластерах моделей розвитку країн Скандинавського регіону в умовах глобальної конкурентної боротьби. Досліджуються механізми формування кластерних моделей розвитку країн ЄС, США, Східної Азії та особливості їхнього розвитку. Виявлено конкурентні моделі кластерного розвитку Фінляндії, Швеції, Данії, Норвегії, здійснено їх систематизацію. Досліджується вплив кластерних моделей розвитку країн Скандинавського регіону на підвищення їхньої конкурентоспроможності. Розглядаються основні методичні підходи щодо оцінювання міжнародної конкурентоспроможності кластерів та виявлені найефективніші з них. Автором оцінено ефективність кластерної політики країн ЄС, виявлено роль держави у формуванні та функціонуванні конкурентоспроможних кластерів. Запропоновано кластерну модель розвитку для України з метою нарощення її конкурентоспроможності та досягнення стійкого економічного розвитку територій.

Автореферат

 
«Система регулювання конкурентних відносин суб’єктів глобального ринку»
 

Савченко Іван Андрійович
Дата захисту: 24.02.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Швиданенко Олег Анатолійович

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних та практичних питань трансформації конкурентних відносин, інструментів і механізмів їх регулювання в умовах формування глобального ринку. В дисертації розкрито генезис та еволюцію теорій конкуренції за глобалізаційним виміром, визначено принципові напрями трансформації конкурентних відносин у процесі формування глобального ринку та ключові напрями глобалізації системи їх регулювання в сучасних умовах розвитку світового господарства. У роботі ідентифіковано варіативність національних моделей регулювання конкурентних відносин, визначено механізми і обґрунтовано методичні підходи до оцінювання ефективності конкурентних політик країн в умовах глобалізації. Визначено пріоритети розвитку глобальної системи регулювання конкурентних відносин та обґрунтовано її організаційно-інституційні важелі; розроблено пропозиції щодо трансформації регуляторного інструментарію конкурентних відносин в Україні.

Автореферат

 
«Інвестиційна привабливість тнк на глобальному фінансовому ринку»
 

Сулейманова Олександра Юріївна
Дата захисту: 29.04.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Галенко Оксана Миколаївна

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних аспектів інвестиційної привабливості ТНК на глобальному фінансовому ринку. Проведено аналіз світових тенденцій в інвестиційній сфері. Доведено, що поряд з традиційними мотивами корпорацій (ресурсними, виробничими, маркетинговими, інвестиційними) посилюються фінансово-консолідаційні та брендові; обґрунтовується зростаюча значущість доступу до «створених активів». Уточнено позиції транснаціональних корпорацій на глобальному фінансовому ринку, конкретизована роль ТНК в інвестиційних процесах. Виявлено домінуючі тренди географічної структуризації глобального фінансового ринку, що полягають у переміщенні капіталу в період глобальної кризи з фінансових ринків країн, що розвиваються в американські, європейські та японські міжнародні фінансові центри. Уточнено особливості динаміки глобального фінансового ринку залежно від певної фази циклічності економіки та доведено їх вплив на формування і реалізацію інвестиційного потенціалу. Досліджено та ідентифіковано сутність і критерії оцінки інвестиційної привабливості корпорації як складної економічної категорії. Удосконалено методику аналізу інвестиційної привабливості ТНК на основі структурно-логічної моделі. Розширено процедури і методичний інструментарій експрес-аналізу та розширеного аналізу інвестиційної привабливості ТНК. З нових позицій представлено методичний підхід до диференційованого формування складу факторів середовища і показників, які їх характеризують. Важливе місце в дисертації займає розробка теоретичних основ формування та визначення комплексного показника інвестиційної привабливості, в якому враховується активний стан сукупності факторів її мікро- і макросередовища, і обґрунтування складу груп показників внутрішніх функціональних сфер діяльності аналізованої структури, а також привабливості для інвесторів країни, регіону та виду економічної діяльності.

Автореферат

 
«Континентальна інтеграційна стратегія США в умовах глобалізації»
 

Свєтлов Андрій Анатолійович
Дата захисту: 29.04.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Столярчук Ярослава Михайлівна

Дисертація присвячена дослідженню факторів, механізмів та напрямків реалізації США континентальної інтеграційної стратегії в умовах глобалізації. У дисертації розкрито парадигмальні засади розвитку регіональних інтеграційних процесів в умовах глобалізації. З’ясовано основні фактори модифікації провідних регіональних інтеграційних стратегій та проведено їх бенчмаркінг на основі ряду кількісних та якісних індикаторів. Значну увагу приділено дослідженню становлення НАФТА з огляду на етапи імплементації даної інтеграційної стратегії з обґрунтуванням найбільш ефективного з них на основі динаміки показників внутрішньорегіональної торгівлі, прямого інвестування, міграційних потоків, а також, макроекономічних індикаторів розвитку країн-інтегрантів. У дисертації розкрито передумови та механізми реалізації континентальної інтеграційної стратегії США на сучасному етапі. Обґрунтовано найбільш ефективні її інституційні механізми за умови поверхневого характеру інтеграційної взаємодії США з менш розвинутими країнами Південної Америки. Проведено сценарний аналіз реалізації континентальної інтеграційної стратегії США, оцінено її вплив на процес лібералізації в рамках СОТ.

Автореферат

 
«Глобальна модифікація корпоративних структур нафтогазового бізнесу»
 

Швидкий Олег Анатолійович
Дата захисту: 23.06.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук’яненко Дмитро Григорович

Диссертация посвящена теоретическому обобщению процессов глобальной модификации корпоративных структур в нефтегазовом бизнесе и обоснованию направлений и форм транснационализации энергетического сектора украинской экономики с учетом критериев энергоэффективности и безопасности развития. Раскрыта природа глобального энергетического рынка, проведена его сегментация и проанализированы процессы транснациональной структуризации. Определена сущность и современная роль нефтегазовых ТНК, осуществлена их систематизация и охарактеризована эволюция организационно-экономических моделей. Основное внимание уделено трансформации вертикально интегрированных нефтегазовых ТНК, слиянию и поглощению в глобальном нефтегазовом бизнесе. Комплексно проанализирован энергетический рынок Украины и обнаружены структурные диспропорции его развития. Идентифицированы стратегии нефтегазовых ТНК в украинской энергетике, оценен потенциал повышения национальной энергоэффективности и обоснованы технологические и структурные мероприятия по усовершенствованию государственного и корпоративного менеджмента.

Автореферат

 
«Формування стратегії експортоорієнтованої компанії в глобальному бізнесі»
 

Бірюк Олександр Сергійович
Дата захисту: 24.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., професор Петрашко Петро Геннадійович

У дисертації досліджено еволюцію концепцій стратегічного менеджменту компаній, визначено місце експортоорієнтованості в системі його чинників. Уточнено зміст поняття «експортоорієнтована компанія» з виявленням мікро- і марорівневих умов діяльності, обґрунтовано кількісні й якісні критерії її ідентифікації. Схарактеризовано моделі стратегічної поведінки експорто-орієнтованих компаній у глобальному бізнес-середовищі. Виявлено та оцінено ключові тренди світового товарного експорту. Розроблено методичні підходи до оцінки експортного потенціалу українських хімічних компаній із виокремленням сировинного, матеріально-технічного, науково-технологічного та інфраструктурно-логістичного компонентів, оцінено конкурентні позиції національних компаній на глобальному ринку. Запропоновано модель прийняття оптимальних стратегічних рішень для експортоорієнтованих компаній – виробників мінеральних добрив із поетапним переходом від гібридної до інноваційної стратегії.

Автореферат

 
«Реалізація зовнішньоторговельних інтересів України на світовому ринку цукру»
 

Ярчук Тетяна Миколаївна
Дата захисту: 24.06.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Гончарук Андрій Іванович

У роботі розкрито сутність зовнішньоторговельних інтересів як органічного компоненту національних економічних інтересів, розроблено їх типізацію за сукупністю універсально-економічних та специфічно-торговельних критеріїв. Показано еволюцію фундаментальних довгострокових інтересів у торгівельній сфері у класичних та неокласичних теоріях міжнародної торгівлі. Вдосконалено підходи до дослідження зовнішньоторговельних інтересів. Систематизовано специфічні для агроринків механізми та інструменти реалізації зовнішньоторговельних інтересів, дано оцінку конкурентній ситуації на світовому ринку цукру. Визначено пріоритетну стратегію розвитку цукрової галузі України, кількісно оцінено її експортний потенціал та обґрунтовано напрями реалізації зовнішньоторговельного інтересу на світовому ринку цукру.

Автореферат

 
«Становлення креативного сектору глобальної економіки»
 

Дорошенко Олександра Сергіївна
Дата захисту: 23.09.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Губський Богдан Володимирович

Дисертація присвячена теоретичному узагальненню процесів становлення креативного сектору глобальної економіки та обґрунтуванню застосування сучасних моделей національного розвитку з використанням національного інтелектуального креативного ресурсу. Розкрито природу економічного глобалізму, висвітлено еволюцію креативного підходу в структурному оновленні економіки та розвитку менеджменту. Охарактеризовано інтелектуально-креативний ресурс глобального економічного розвитку і оцінено креативний феномен конкурентоспроможності та глобального лідерства. Комплексно проаналізовано еволюцію і особливості сучасної економічної системи Республіки Корея, передумови та фактори формування і реалізації концепції креативної економіки. На основі порівняльних досліджень аргументовано та обґрунтовано заходи імплементації південнокорейського досвіду в сучасну стратегію економічного розвитку України.

Автореферат

 
«Формування інноваційної конкурентоспроможності економіки Китаю»
 

Хоменко Ольга Володимирівна
Дата захисту: 23.09.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Антонюк Лариса Леонтіївна

Дисертація присвячена дослідженню умов, факторів, механізмів формування інноваційної конкурентоспроможності економіки Китаю. У дисертації розглядаються теоретичні засади інноваційної конкурентоспроможності країн та узагальнюються методики їх оцінювання. Автором розрахована інноваційна конкурентоспроможність країн та визначено держави з високим інноваційним статусом. Досліджено вплив ефективності реалізації інноваційного потенціалу на інноваційну конкурентоспроможність країн. Досліджено ретроспективу еволюції інноваційної політики та механізми формування високої інноваційної конкурентоспроможності КНР. Дано прогностичну оцінку інноваційного розвитку КНР. Узагальнено національні коротко-, середньо- та довгострокові пріоритети інноваційної політики КНР до 2050 року. Запропоновано стратегічні шляхи інноваційного розвитку України.

Автореферат

 
«Функціонування міжнародного фондового ринку в кризових умовах розвитку»
 

Галенко Наталія Олександрівна
Дата захисту: 28.10.2014
Науковий керівник: к.е.н., доцент Руденко Юрій Миколайович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних аспектів функціонування міжнародного фондового ринку в кризовий період розвитку. Проведено аналіз найбільших криз на міжнародному фондовому ринку та досліджено специфічні умови та фактори впливу на функціонування міжнародного фондового ринку під час кризових ситуацій. Визначено універсальні та специфічні закономірності розвитку фондового ринку України та країн ЦСЄ. Проведено дослідження сучасних методів оцінки функціонування міжнародного фондового ринку з огляду на гіпотези ефективного та фрактального ринків та виявлено їхні переваги й недоліки. Обґрунтовано класифікацію ключових фаз розвитку міжнародного фондового ринку та запропоновано авторський алгоритм оцінки функціонування міжнародного фондового ринку на основі послідовного R/S–аналізу. Запропоновано комплекс заходів щодо підвищення ефективності функціонування міжнародного та національного фондового ринку та подолання наслідків кризових явищ.

Автореферат

 
«Міжнародне співробітництво між Україною та ЄС в галузі машинобудування»
 

Гончарова Анастасія Олександрівна
Дата захисту: 28.10.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Чужиков Віктор Іванович

У дисертації досліджено суть та значення машинобудування в сучасних умовах, розкрито його особливості та характерні риси секторальної циклічності та ідентифіковано характер розвитку галузі на парадигмальному, секторальному, організаційному та країновому рівнях в умовах посилення глобалізаційних процесів. Проаналізовано специфіку розвитку машинобудування в секторальній моделі його трансформації в країнах Європейського Союзу, унаслідок чого було виявлено інноваційні детермінанти секторальних і субсекторальних зрушень, обґрунтовано становлення поліструктурного характеру регуляторної системи діяльності сектора. Особлива увага приділена розвитку механічного інжинірингу. Досліджені можливості диверсифікації співробітництва України та ЄС в машинобудівному секторі, зокрема оцінені позиції галузі в європейській економіці, розкрита суть європейської моделі експортної орієнтації підприємств України та сформована модель секторальної кластеризації Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ).

Автореферат

 
«Транснаціоналізація і конкурентоспроможний розвиток економіки України»
 

Келару Інна Олександрівна
Дата захисту: 27.11.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Школа Ігор Миколайович

Дисертація присвячена комплексному дослідженню фундаментальних впливів транснаціоналізації на забезпечення міжнародної конкурентоспроможності економіки України, а також обґрунтуванню погоджених з національними інтересами пріоритетних напрямів діяльності іноземних та вітчизняних ТНК на вітчизняному ринку. Розкрито суть та економічну природу процесів транснаціоналізації; досліджено глобальне конкурентне середовище з позицій транснаціоналізації; ідентифіковано та систематизовано методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності національних економік. Обґрунтовано передумови та мотиви транснаціоналізації національної економіки, досліджено місце і роль ТНК у структурі економіки України, виявлено вплив транснаціонального фактора на конкурентоспроможність національної економіки. Дана оцінка внутрішнього потенціалу транснаціоналізації економіки України, окреслені пріоритетні напрямки залучення іноземного транснаціонального капіталу; виявлені взаємозв’язки між результативною транснаціоналізацією і державною конкурентною політикою.

Автореферат

 
«Відповідальне інвестування в транснаціональному бізнесі»
 

Романьок Тетяна Володимирівна
Дата захисту: 27.11.2014
Науковий керівник: д.е.н., доцент Петрашко Людмила Петрівна

У дисертації досліджено генезис поняття «відповідального інвестування» в транснаціональному бізнесі, ідентифіковано його цілі та компоненти, систематизовано глобальні ініціативи та стандарти визначеної сфери, обґрунтовано основні методи та критерії оцінки об’єктів інвестування, розроблено методологію формування моделі відповідального інвестування в глобальному бізнес-середовищі. Узагальнено світовий досвід розвитку корпоративного відповідального інвестування. Визначено характерні особливості формування ринку відповідального інвестування в розвинутих країнах та країнах з ринком, що формується. Доведено доцільність селективного використання досвіду Континентальної та Східної Європи при формуванні національної моделі відповідального інвестування в Україні. Визначено стратегічні орієнтири розвитку відповідального інвестування в корпоративному секторі української економіки, сформульовано портфель національних регулятивних вимог у цій сфері, обґрунтовано методичні підходи до оцінки потенційних об’єктів та відповідальних стратегій інвестування, що адаптовані до особливостей країн з ринком, що формується.

Автореферат

 
«Формування та структуризація глобального ринку консалтингових послуг»
 

Грищенко Наталія Вячеславівна
Дата захисту: 10.12.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Столярчук Ярослава Михайлівна

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню процесів формування та структуризації глобального ринку консалтингових послуг. У роботі розкрито креативну природу консалтингових послуг та здійснено їх класифікаційну ідентифікацію. Значну увагу приділено аналізу еволюції світового ринку консалтингових послуг та тенденцій його розвитку в умовах глобалізації. Обґрунтовано методологічні підходи до структуризації світового ринку консалтингових послуг, досліджено особливості диверсифікації його видової структури, розкрито транснаціоналізаційні чинники впливу на структуру глобального консалтингового ринку. Досліджено взаємозв’язок між основними макроекономічними показниками країн і рівнем розвитку консалтингової індустрії, розроблено авторську методику оцінювання міжнародної конкурентоспроможності консалтингових компаній. Визначено кількісні та якісні параметри розвитку консалтингового ринку України та узагальнено його сучасні тенденції. Значну увагу приділено обґрунтуванню стратегічних напрямів удосконалення інституційного забезпечення вітчизняної консалтингової індустрії та її інтеграції у глобальний ринок.

Автореферат

 
«Міжнародна комерціалізація телепродуктів на медіа ринку ЄС»
 

Чужиков Андрій Вікторович
Дата захисту: 23.12.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Лук’яненко Дмитро Григорович

У дисертації досліджено суть та значення глобального та європейського ринку телепродуктів. Визначено особливості їх еволюції та ідентифіковано сучасну медіа парадигму в умовах посилення глобалізації. Особливу увагу приділено оцінюванню ефективності руху телепродукту в інтеграційному угрупуванні. Обґрунтовано етапи створення конкурентних переваг ринку телепродуктів у ЄС, виявлені особливості сегментації ринків, а також проаналізовані механізми та інструменти їх комерціалізації, які в Євросоюзі гармонізовані з національними та наднаціональними регуляторними системами. Проаналізовані особливості позиціювання вітчизняних та іноземних телекомпаній у національному ефірі, формування конкурентних стратегій виведення окремих форматів на глобальний ринок. Розроблено механізми просування вітчизняних телепродуктів на ринок країн ЄС та запропоновані заходи системної кластеризації телепростору через створення моделей розвитку кооперації між вітчизняними медіа холдингами та європейськими телекорпораціями (аутсорсингова, копірайтерська, PR-компанії, конгломераційно-спеціалізована, кластерна).

Автореферат

 
«Механізм впливу ТНК на економічне зростання країн, що розвиваються»
 

Шаповал Ірина Олександрівна
Дата захисту: 23.12.2014
Науковий керівник: д.е.н., професор Пахомов Юрій Миколайович

У дисертації представлено результати дослідження теоретико-методологічних засад механізму впливу ТНК на економічне зростання країн, що розвиваються. Розкрито ключову роль ТНК в системі рушійних сил глобального економічного розвитку та показано різнорівневу диспозицію країн, що розвиваються, у глобальній економіці. Значну увагу приділено аналізу сучасних масштабів та тенденцій розвитку екзогенної транснаціоналізації країн, що розвиваються, дано їх комплексну характеристику як об’єктів технологічної експансії ТНК, а також досліджено процеси формування транснаціонального сектору їх національних економік. У дисертації комплексно проаналізовано діяльність зарубіжних ТНК в Україні з погляду їх впливу на національний економічний розвиток, розкрито характер та потенціал транснаціоналізації вітчизняних фінансово-промислових груп, а також обґрунтовано шляхи і механізми підвищення рівня їх міжнародної конкурентоспроможності.

Автореферат