Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2008 рік

 
«Управління формуванням власного капіталу банку»
 

Бондаренко Віталій Володимирович
Дата захисту: 28.01.2008     
Науковий керівник: к.е.н, доцент Мирун Микола Іванович

Дисертація присвячена аналізу науково-методичних і практичних засад управління власним капіталом банків України. В роботі досліджено економічний зміст власного капіталу банку та здійснено оцінку забезпечення управління його ефективним формуванням. Пропонується багатофакторний підхід до формування оптимальної величини власного капіталу в процесі діяльності банку. Запропоновано механізм вдосконалення методики визначення оптимальної величини власного капіталу шляхом застосування економіко-математичних методів за комплексом факторів на рівні банку щодо його максимальної величини, структури, обсягу залучених і запозичених коштів, впливу ризиків і, зокрема, ризику рухливості величини залучених і позичених коштів. Для вдосконалення формування власного капіталу запропонована система заходів досягнення відповідності стосовно залучених та запозичених коштів. Удосконалення управління формування власного капіталу як основи розвитку банку базується на оптимізації його структури, наукових підходах до його оцінки та впливу ризиків, зокрема ризику рухливості величини залучених і позичених коштів в умовах невизначеності. Підкреслюється важливість підтримання високих темпів забезпечення зростання капіталу в умовах розвитку ринкових відносин в Україні.

Автореферат

 
«Ресурсна база комерційних банків та особливості її формування в Україні»
 

Землячов Сергій Вікторович
Дата захисту: 28.01.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Савлук Михайло Іванович

У дисертації досліджується ресурсна база комерційних банків та особливості її формування в Україні. Вивчена сутність, джерела формування ресурсів банків і запропоновані нові підходи до їх класифікації. Викладене авторське трактування поняття і структури ресурсної бази банків. Розглянуті економічні та фінансові передумови і складові механізму формування банківських ресурсів. Досліджені процеси розвитку ресурсної бази банків України та охарактеризовані особливості її сучасного стану. Проведено дослідження особливостей формування окремих складових банківських ресурсів (власного капіталу, залучених і позичених коштів). Визначена сутність банківських ризиків, що виникають при формуванні ресурсів банків, і досліджені механізми управління ними. Запропоноване використання математичної моделі (симплексного методу) при збалансованому формуванні ресурсної бази банку.

Автореферат

 
«Фінансова стійкість підприємств та її забезпечення в трансформаційній економіці України (на прикладі сільськогосподарських підприємств)»
 

Наумова Любов Юріївна
Дата захисту: 10.03.2008
Науковий керівник: к.е.н., професор Поддєрьогін Анатолій Микитович

У дисертації досліджується фінансова стійкість підприємств та її забезпечення в умовах ринкової трансформації економіки України. Вивчена сутність фінансової стійкості підприємства та запропоновано авторське трактування фінансово стійкого підприємства. Досліджені особливості розвитку сільського господарства в умовах трансформації економіки України. Оцінено ефективність механізму бюджетного фінансування сільськогосподарських підприємств та його вплив на фінансову стійкість підприємств. Здійснено комплексний аналіз показників фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств. Визначено умови забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств при реалізації програм розвитку сільського господарства. Розроблений показник інтегрованої фінансової стійкості підприємств для діагностики фінансової стабілізації аграрного сектору економіки. Запропоновані напрями вдосконалення державної фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств в умовах вступу України до СОТ.

Автореферат

 
«Стратегічне планування в страхових компаніях»
 

Нечипоренко Віталій Ігорович
Дата захисту: 10.03.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Осадець Семен Степанович

У дисертації досліджені теоретичні і практичні питання процесу, основних етапів та методики стратегічного планування страховика, розкрито базові поняття, принципи державного регулювання стратегічного менеджменту страховика та практичні методи виконання цієї базової функції менеджменту. До основних результатів дослідження належать: пропозиції щодо впорядкування страхового глосарію, застосування цілей, місії, бачення; аналіз інтересів суб’єктів, зацікавлених у реалізації стратегії страховиком, та проблем конфіденційності; декомпозиція стратегічної мети за шістьма показниками з формуванням оргструктури клієнтоорієнтованої страхової компанії за методом вертикалей функціонального підпорядкування із впровадженням критеріїв ефективності праці персоналу підрозділів продажів і забезпечення; процедура стратегічного планування на базі методів SWOT-аналізу та системи збалансованих показників; метод поточної нефінансової діагностики.

Автореферат

 
«Управління банківським портфелем активів»
 

Іванова Тетяна Георгіївна
Дата захисту: 24.03.2008
Науковий керівник: к.е.н, доцент Мирун Микола Іванович

Дисертацію присвячено вдосконаленню теоретичних, методичних та практичних засад формування та управління банківським портфелем активів. Реалізовано комплексний підхід до управління банківським портфелем активів, сутність якого полягає в переході від традиційного одновекторного підходу, у процесі якого банк орієнтується лише на показники прибутковості, до портфельного підходу, який передбачає управління активами в координатах “дохідність – ризик”. Досліджено теоретичні засади портфельної теорії та виявлено особливості її застосування стосовно управління банківським портфелем активів. Систематизовано й уточнено понятійно–категоріальний апарат досліджень. Зокрема, сформульовано авторське визначення портфеля банківських активів. Досліджено ризики, які супроводжують активні операції банків та запропоновано їх класифікацію. Проаналізовано структуру, динаміку, прибутковість, ризиковість портфеля активів банків України. Запропоновано методичні підходи до управління банківським портфелем активів, які дають змогу знизити ризики та утримати їх на допустимому рівні. Обґрунтовано аналітичні прийоми, використання яких у практичній діяльності банків сприятиме удосконаленню процесу управління портфелем активів банків, а саме: VAR-технології, організаційно – структурну модель управління ліквідністю портфеля активів, трансфертне ціноутворення, стратегічне, оперативне і фінансове планування.

Автореферат

 
«Фінансовий стан підприємства та його прогнозування»
 

Клементьєва Олександра Юріївна
Дата захисту: 24.03.2008
Науковий керівник: д.е.н., доцент Павловська Олена Валентинівна

Дисертацію присвячено аналізу та прогнозуванню фінансового стану підприємства. Визначено поняття прогнозування фінансового стану та надано методичні рекомендації щодо його проведення. Розглянуто методики аналізу фінансового стану підприємства та розроблено пропозиції щодо їх удосконалення для цілей прогнозування. Визначено методи економічного прогнозування, які доцільно використовувати для визначення прогнозного фінансового стану. Проведено аналіз фінансового стану металургійних підприємств України як попереднього етапу прогнозування. Удосконалено методику інтегральної оцінки фінансового стану на основі методів кореляційного аналізу. Розроблено економіко-математичні моделі прогнозування, які дозволяють визначити фінансовий стан підприємства у майбутньому.

Автореферат

 
«Управління доходами від основної діяльності страхових компаній»
 

Зінькевич Тетяна Олексіївна
Дата захисту: 17.06.2008
Науковий керівник: к.е.н., професор Поддєрьогін Анатолій Микитович

Обґрунтовано теоретичні та методологічні основи управління доходами від основної діяльності страхових компаній. В роботі розкрито економічну сутність доходів від основної діяльності страхових компаній здійснено їх класифікацію, визначено основні фактори формування доходів та механізм управління ними. Розроблено практичні рекомендації щодо проведення розрахунків страхових тарифів по одному з видів страхування, інших, ніж страхування життя; аналізу структури страхового портфелю компаній та виявлення шляхів його оптимізації. До основних результатів дослідження належать: розкриття основної сутності доходів від основної діяльності з врахуванням специфіки страхової діяльності; розробка методики розрахунку страхових тарифів по авто КАСКО; обґрунтування необхідності створення єдиної інформаційної бази по страховим випадкам в Україні та створення статистичного відділу при Інституті ризиків; розробка пропозицій щодо оптимізації структури страхового портфелю компанії.

Автореферат

 
«Довгострокове кредитування населення в умовах ринкової економіки»
 

Олійник Олександр Миколайович
Дата захисту: 17.06.2008
Науковий керівник: к.е.н, доцент Мирун Микола Іванович

Дисертація присвячена дослідженню банківського довгострокового кредитування населення в ринкових умовах господарювання. Дослідженням охоплено широке коло проблем, пов’язаних зі створенням в Україні нової системи довгострокового кредитування населення. Розкривається сутність та специфіка системи довгострокового кредитування населення, визначаються об’єкти кредитування та їх види, проаналізовані принципи кредитування, які в ринкових умовах наповнюються новим змістом. Визначені джерела забезпечення банківських установ кредитними ресурсами, основні напрями розвитку довгострокового кредитування населення та запропоновані шляхи удосконалення механізмів кредитування населення. У дослідженні особлива увага приділена кредитуванню малого сільськогосподарського підприємництва та його ролі у діяльності банків. Пропонуються способи кредитування, які б стимулювали підприємців до отримання довгострокових кредитів та знижували ризики для банків. Доведено, що в процесі банківського довгострокового кредитування основна увага повинна приділятися не тільки зростанню кредитного портфеля, а й ефективності, яку повинні досягати банк та позичальник завдяки використанню довгострокового кредиту. З цією метою в дисертації запропоновані показники, які найбільш повно характеризують ефективність довгострокового кредитування населення як з позиції банку, так і з позиції позичальника.

Автореферат

 
«Бюджетування в Україні: становлення та перспективи розвитку»
 

Бабич Терезія Степанівна
Дата захисту: 19.09.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертацію присвячено дослідженню сутності бюджетування, як новітньої технології управління державними фінансами, яка широко використовується у світі й частково в Україні. З позицій теорії і методології фінансової науки, розкрито роль і механізм функціонування бюджетування, визначено його складові та інструменти. Зроблено ретроспективний аналіз еволюції бюджетування у різних країнах світу і його модифікацію у найбільш сучасну форму – програмно-цільове бюджетування. Підкреслено й аргументовано, що головною метою програмно-цільового бюджетування є зорієнтованість на кінцевий, соціально значимий результат при оптимальному виборі напрямів і визначенні обсягів бюджетних коштів. Розглянуто правові засади бюджетування в Україні та зроблено висновок, що головними перешкодами у комплексному його застосуванні є: відсутність наукового обґрунтування, недостатнє методологічне підґрунтя, недосконале правове поле і неадекватний сучасним вимогам рівень підготовки фахівців фінансової сфери щодо новітніх методик управління державними фінансами. Узагальнено світовий досвід бюджетування з метою його можливої адаптації до українських реалій. Розроблено рекомендації і пропозиції щодо впровадження новітніх світових технологій в українську фінансову практику.

Автореферат

 
«Прогнозування фінансового стану банку»
 

Кот Ольга Вікторівна
Дата захисту: 19.09.2008
Науковий керівник: к.е.н, доцент Кривов’яз Тетяна Василівна

Дисертація присвячена питанням аналізу та прогнозування банківської діяльності. Розкрито сутність поняття фінансового стану банку та запропоновано його оцінювати через показники фінансової стійкості та ефективності. Досліджено сутність економічного прогнозування як інструменту фінансового менеджменту банку, сформульовано його основні функції та види. Доведено, що банк необхідно розглядати як динамічну систему, яка складається з ряду взаємопов’язаних елементів. Відповідно й прогнозування діяльності банку проведено в розрізі цих основних елементів, якими є «бізнес-процеси», «персонал», «інфраструктура» та «фінанси». Вдосконалено методичний підхід до оцінювання ліквідності, який ґрунтується на побудові матриці балансу банку, а також економіко-математичний інструментарій прогнозного моде¬лювання. Розроблено прогнозну балансову модель діяльності банку, яка дає можливість оцінити його майбутній фінансовий стан.

Автореферат

 
«Фінансове планування у страхових організаціях»
 

Баранова Олена Володимирівна
Дата захисту: 24.10.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Осадець Семен Степанович

Дисертацію присвячено дослідженню фінансового планування у страхових організаціях за умов розвитку конкурентноздатного страхового ринку України. Розглянено та проаналізовано загальнотеоретичні питання стосовно сутності фінансового планування; його особливостей, функцій та принципів організації в роботі суб’єктів господарювання. Запропоновано структуру фінансового планування, а саме, стратегічне та оперативне планування з пов’язуючою ланкою – системою збалансованих показників. Проаналізовано особливості складання та реалізації фінансового планування в роботі страхових організацій. Визначено основні переваги та недоліки фінансового планування страховиків. Визначено особливості розробки та реалізації стратегічного планування в сфері страхування. Опрацьовано основні етапи довгострокового планування фінансово-господарської роботи страховика. Проведено оцінку оперативного планування діяльності страхової організації. Визначено основні пропозиції по покращенню оперативного фінансового планування в роботі страховиків. Дисертація містить науково обґрунтовані пропозиції щодо покращення фінансового планування в роботі страхових організацій України.

Автореферат

 
«Міжбанківський кредитний ринок в інфраструктурі банківської системи України»
 

Остапчук Ярослав Миколайович
Дата захисту: 24.10.2008
Науковий керівник: д.е.н., професор Савлук Михайло Іванович

У дисертації проведено комплексне дослідження сутності міжбанківського кредиту, його класифікації, ролі ринку МБК в банківській системі. Охарактеризовано практику міжбанківського кредитування в Україні: визначено закономірності розвитку ринку МБК, особливості організації кредитних відносин та формування проценту на ньому. Проведено дослідження кризових явищ на ринку МБК. Розроблено обґрунтовані пропозицій підвищення стабілізації вітчизняного ринку МБК через вдосконалення моделі оцінки кредитоспроможності банків-контрагентів та операційних технологій міжбанківського кредитування.

Автореферат