Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2009 рік

 
«Медичне страхування та його роль у забезпеченні соціального захисту громадян»
 

Стецюк Тетяна Іванівна    
Дата захисту: 13.02.2009 
Науковий керівник: к.е.н., професор Гаманкова Ольга Олексіївна

Дисертація присвячена дослідженню процесів формування медичного страхування та його ролі у забезпеченні соціального захисту громадян України в умовах ринкової трансформації економіки. Проаналізовані напрями вдосконалення взаємовідносин суб’єктів медичного страхування. Розглянуто сутність медичного страхування та його значення. На основі узагальнення існуючих наукових поглядів дані авторські визначення медичному страхуванню і ринку медичного страхування. Систематизовані і охарактеризовані етапи становлення медичного страхування в Україні. Узагальнено зарубіжний досвід медичного страхування, визначені проблеми його розвитку в умовах глобалізації світової економіки. Досліджено фінансові основи побудови системи охорони здоров’я, обґрунтована відмова від фінансування системи охорони здоров’я на переважно бюджетних засадах. Визначені шляхи вдосконалення галузі охорони здоров’я за допомогою запровадження бюджетно-страхової медицини. Здійснено дослідження медичного страхування як комплексної системи, яка об’єднує загальнообов’язкове державне соціальне страхування та медичне страхування на комерційних засадах. Дисертація містить науково обґрунтовані пропозиції щодо покращення фінансового забезпечення галузі охорони здоров’я.

Автореферат

 
«Фінансові пріоритети зовнішньоторговельних відносин між Україною та ЄС»
 

Сущенко Олександр Михайлович
Дата захисту: 13.02.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертація присвячена аналізу фінансових пріоритетів зовнішньоторговельних відносин між Україною та ЄС. З позиції теорії та методології фінансової науки, розкрито роль і шляхи впливу зовнішньої торгівлі між Україною та країнами ЄС на фінансовий стан України. Здійснено економіко-математичний аналіз фінансово-економічного розвитку України з огляду на потенційне створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Підкреслено та аргументовано важливість виконання певних умов, які дозволять отримати максимальний позитивний ефект від економічної інтеграції України в єдиний європейський простір. Доведено необхідність узгодження зовнішньоторговельної, фіскальної, монетарної та кредитної політики як складових державної макроекономічної політики. З огляду на це, аргументовано важливість координації дій між Міністерством економіки України, Міністерством фінансів України та Національним банком України в процесі формування відповідних складових державної макроекономічної політики. Узагальнено світовий досвід у дослідженні впливу зовнішньої торгівлі на фінансово-економічний розвиток країни. Розроблено пропозиції і рекомендації щодо використання світового досвіду в українській фінансовій практиці.

Автореферат

 
«Дохідна база регіональних бюджетів та напрями її оптимізації»
 

Гризоглазов Денис Валерійович
Дата захисту: 19.03.2009
Науковий керівник: к.е.н., професор Гапонюк Микола Анатолійович

Дисертацію присвячено вирішенню теоретичних, методологічних і прагматичних питань формування дохідної частини регіональних бюджетів України. Розкрито економічну природу та зміст доходів регіональних бюджетів, узагальнено концептуальні підходи до визначення їх суті та структури. Вивчено законодавче регулювання системи формування дохідної бази регіональних бюджетів. Досліджено тенденції розвитку бюджетної системи України для визначення сучасних вимог до організації формування доходів регіональних бюджетів. Проаналізовано етапи процесу формування доходів регіональних бюджетів. Надано аналітичну оцінку забезпеченості регіональних бюджетів податковими, неподатковими доходами, а також надходженнями від операцій з капіталом. В результаті дослідження зарубіжного і вітчизняного досвіду запропоновано удосконалити процес формування доходів регіональних бюджетів. Розроблено економетричну модель прогнозування доходів регіональних бюджетів.

Автореферат

 
«Фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій»
 

Якимчук Тетяна Петрівна
Дата захисту: 19.03.2009
Науковий керівник: к.е.н, доцент Мельник Олена Володимирівна

У дисертації обґрунтовано сутність корпоративних облігацій, систематизовано види облігацій за класифікаційними ознаками, вивчено особливості формування економічних відносин між учасниками облігаційної позики, розроблено методичні підходи до визначення фінансової надійності підприємств-емітентів та систему коефіцієнтів співвідношення обсягу облігаційної позики та основних показників діяльності підприємства. Розглянуто емісійні процеси на ринку корпоративних облігацій в Україні, починаючи з періоду його утворення, та виокремлено етапи його становлення та розвитку: докризове становлення ринку, посткризове становлення ринку, початковий розвиток ринку та активний розвиток ринку. Розкрито особливості емісійної діяльності підприємств гірничодобувної промисловості України з випуску облігацій і встановлено основні рестрикційні чинники фінансування цих підприємств за рахунок коштів, мобілізованих на ринку облігацій. З урахуванням вітчизняного та зарубіжного досвіду державного регулювання ринку облігацій підприємств обґрунтовано теоретичні та розроблено практичні рекомендації щодо вдосконалення основних форм державного регулювання випуску та обігу облігацій в Україні. Запропонована багатофакторна модель залежності рівня процентної ставки за корпоративними облігаціями від інтегральних показників оцінки фінансової надійності підприємства-емітента. Особливу увагу приділено удосконаленню емісійної стратегії з випуску облігацій гірничодобувних підприємств.

Автореферат

 
«Ефективність податкового контролю в Україні»
 

Жигаленко Ольга Вікторівна
Дата захисту: 17.04.2009
Науковий керівник: к.е.н, доцент Дегтярьова Наталія Володимирівна

У дисертації досліджується ефективність податкового контролю в Україні. Розроблено та доповнено визначення понятійного апарату системи податкового контролю, визначено ефективність податкового контролю. На основі проведеного ретроспективного аналізу виділені чинники, які мають вплив на ефективність. Класифіковані методи, принципи та види податкового контролю. Виділені основні етапи контрольної діяльності. Запропоновано сукупність показників для експрес-оцінки ефективності податкового контролю та обґрунтовані критерії комплексної оцінки його ефективності. Визначена ефективність податкового контролю на основі запропонованих критеріїв за даними ДПАУ та ДПІ в м. Сімферополь. Побудована ієрархія чинників впливу на прийняття рішення платником податку про ухилення від оподаткування. Розроблена класифікація податкової інформації, методів та засобів її впровадження для формування податкової культури та інших цілій превентивного податкового контролю. Досліджені напрями зниження корумпованості в податковій службі. Запропонована класифікація податкових ризиків та алгоритм автоматизації відбору платників податків для здійснення виїзної податкової перевірки. Вдосконалена методика проведення документальної перевірки і форма акта перевірки. Досліджено зарубіжний досвід системи фінансових санкцій. Визначені нові розміри типових фінансових санкцій при залученні до адміністративної відповідальності юридичних та фізичних осіб за податкові правопорушення. Запропонована комплексна оцінка персоналу на основі побудованого графічного профілю особистості успішного податкового службовця.

Автореферат

 
«Управління доходами бюджету та напрямки його вдосконалення в Україні»
 

Сибірянська Юлія Володимирівна
Дата захисту: 17.04.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Тимченко Олена Миколаївна

У роботі розкрито сутнісні характеристики управління доходами бюджету: уточнено понятійно-категоріальний апарат, функції та проаналізовано складові управління. Обrрунтовано необхідність та розроблено методику структуризації доходів бюджету залежно від фіскального значення та ступеня складності в управлінні ними. Для цього побудовано « матрицю управління доходами бюджету» та запропоновано стратегії управління для кожної групи доходів. На основі побудови економіко-математичної моделі оптимізації розраховано нормативи доходів бюджету (частка у ВВП) для різних рівнів централізації ВВП з метою максимізації бюджетних надходжень. Обґрунтовано доцільність застосування таких математичних методів як фільтрація сезонної компоненти часового ряду за допомогою індексу сезонності, методу декомпозиції часового ряду та багатофакторних регресійних моделей для прогнозування доходів бюджету та податкової заборгованості. Оцінено втрати бюджету, спричинені функціонуванням тіньової економіки та ухиленням від сплати податків. Довівши факт суттєвого перевищення рівня втрат бюджету над офіційно визнаним розміром податкової заборгованості, запропоновано критерії структуризації податкового боргу.

Автореферат

 
«Формування бюджету Автономної Республіки Крим»
 

Кремпова Наталія Леонідівна
Дата захисту: 12.05.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Малько Володимир Іванович

Дисертація присвячена дослідженню процесів формування бюджету Автономної Республіки Крим, його ролі у забезпеченні економічного і соціального розвитку автономії в умовах ринкової трансформації економіки. Проаналізовані напрями вдосконалення системи оподаткування на регіональному рівні. Розглянуто сутність бюджету Автономної Республіки Крим та особливості його формування. На основі узагальнення існуючих наукових поглядів дано авторське визначення бюджету автономії. Узагальнені законодавчі і нормативні акти щодо бюджетних прав Автономної Республіки Крим, визначені проблеми їх розвитку в умовах реформування місцевого самоврядування. Досліджено джерела акумуляції доходів бюджету Автономної Республіки Крим, обґрунтована оптимальна структура видатків бюджету автономії. Визначена концепція формування системи збалансованості бюджету Автономної Республіки Крим, здійснено дослідження внутрішньо- автономних відносин в регіоні. В дисертації розроблена модель прогнозування податкових надходжень до бюджету Автономної Республіки Крим на майбутній період. Дисертація містить науково обґрунтовані пропозиції щодо формування бюджету Автономної Республіки Крим за рахунок податків, мобілізованих на території автономії.

Автореферат

 
«Пенсійне страхування та напрями його реформування в Україні»
 

Мельніков Сергій Андрійович
Дата захисту: 12.05.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Малько Володимир Іванович

У дисертації проведено комплексне дослідження сутності та місця пенсійного страхування в системі соціального захисту населення. Здійснено розгляд багаторівневої системи пенсійного страхування згідно теорій розподілу доходів та формування заощаджень населення. Висвітлено світовий досвід подолання суспільного та адміністративного супротиву протіканню пенсійних реформ. Узагальнено та проаналізовано методичні засади дослідження пенсійного реформування, охарактеризовано процеси формування і використання фінансових ресурсів в системі пенсійного страхування, виокремлено питання необхідності розвитку фінансової інфраструктури для цілей пенсійної реформи, подано позитивні та негативні оцінки діючої системи пенсійного страхування в Україні. Запропоновано комплекс практичних рекомендацій щодо основних напрямів удосконалення системи пенсійного страхування з урахуванням сучасних світових тенденцій та обраховано актуарні прогнози реалізації пропонованих заходів реформування.

Автореферат

 
«Управління страховим портфелем»
 

Баранов Андрій Леонідович
Дата захисту: 11.06.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Мурашко Олена Володимирівна

Дисертація присвячена дослідженню та вдосконаленню теоретичних і практичних підходів щодо управління страховим портфелем в умовах розвитку конкурентноздатного ринку страхових послуг України. Розглянуто та проаналізовано загальнотеоретичні питання сутності страхового портфеля, класифікації та його впливу на фінансову надійність страховика. Обгрунтовано теоретичні та методологічні основи управління страховим портфелем. Проаналізовано особливості здійснення відбору ризиків, що приймаються на страхування, з метою формування збалансованого страхового портфеля. Розроблена комплексна система показників оцінки страхового портфеля, яка включає наступні групи показників: величини, структури, однорідності, збалансованості, доходності, збитковості та ризиковості страхового портфеля. Удосконалено методологічні підходи щодо формування оптимального страхового портфеля для окремого страховика на основі поєднання очікуваної прибутковості та величини ризику залежно від цілей управління страховим портфелем.

Автореферат

 
«Програмно-цільовий метод управління видатками бюджету»
 

Потеряйло Ірина Юріївна
Дата захисту: 11.06.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Кучер Галина Вікторівна

Дисертацію присвячено дослідженню програмно-цільового методу як сучасної технології бюджетування. Розкрито сутність програмно-цільового методу в управлінні видатками бюджету, визначено складові елементи та необхідні умови його дієвого застосування. Обґрунтовано, що використання програмно-цільового методу дозволяє встановлювати безпосередній взаємозв'язок між вкладеними ресурсами та отриманим конкретним соціальним та (чи) економічним результатом. На підставі узагальнення та аналізу світової практики використання програмно-цільового методу визначено можливості її використання в Україні з урахуванням національних особливостей. Розкрито вітчизняний досвід застосування програмно-цільового методу на державному і місцевому рівнях та зроблено висновок про його переваги у порівнянні з постатейним методом формування й виконання бюджетів. З'ясовано труднощі у використанні програмно-цільового методу в Україні. Визначено напрями подальшого вдосконалення застосування програмно-цільового методу та розроблено рекомендації щодо підвищення результативності управління видатками державного і місцевих бюджетів України.

Автореферат

 
«Формування механізму промислової іпотеки»
 

Басова Ольга Олександрівна
Дата захисту: 26.06.2009
Науковий керівник: к.е.н., професор Гурченков Олександр Петрович

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню і розробці організаційно-економічних рекомендацій щодо формування і розвитку механізму промислової іпотеки в Україні. На багатому джерельному матеріалі уточнено іпотечний понятійний апарат, розкрито роль промислової нерухомості в іпотечних відносинах, досліджено сутність, зміст та структуру промислової іпотеки. Визначено передумови розвитку механізму промислової іпотеки через аналіз стану промислового сектора України, у тому числі на прикладі Миколаївської області. Удосконалено методичні підходи щодо оцінки ліквідності промислової нерухомості. Досліджено особливості організації процесу кредитування підприємств під заставу промислової нерухомості. Розроблено практичні рекомендації щодо мінімізації кредитних ризиків при іпотечному кредитуванні промислових підприємств.

Автореферат

 
«Девелоперські компанії на ринку нерухомості»
 

Поліщук Євгенія Анатоліївна
Дата захисту: 26.06.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Ляхова Олена Олександрівна

У дисертаційній роботі досліджена діяльність девелоперських компаній на ринку нерухомості. У роботі розглянуто теоретичні засади діяльності девелоперських компаній та сформовано понятійний апарат досліджуваної теми, зокрема, введено поняття «девелоперські послуги». Проводиться дослідження сучасного стану ринку нерухомості України та визначено місце девелоперських компаній на ринку нерухомості, перспективи та напрямки його розвитку. Визначено принципи реалізації девелоперських проектів, розглянуто їх джерела фінансування. Висвітлено організаційне середовище девелоперських компаній в Україні. Досліджено та проаналізовано девелоперські проекти, що були реалізовані в Україні. Визначено, що в Україні не існує єдиної методики оцінки ефективності девелоперських проектів. Пропонується власна методика оцінки девелоперського проекту, яка враховує як якісні, так і кількісні сторони проекту. У роботі також проаналізовано сучасну законодавчу базу, яка регулює відносини на ринку нерухомості України, запропоновано внести зміни, які б сприяли розвитку девелоперських компаній на ринку нерухомості.

Автореферат

 
«Диверсифікація інвестиційної діяльності банків»
 

Василенко Дмитро Володимирович
Дата захисту: 08.10.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню теоретичних та практичних проблем формування банківського інвестиційного портфеля на засадах диверсифікації. В роботі уточнено та доповнено визначення понять “банківські інвестиції”, “інвестиційний ризик” та „диверсифікація інвестицій”. Визначено роль диверсифікації в загальній системі управління інвестиційною діяльністю банку. Досліджено інвестиційні ризики та обґрунтовано доцільність врахування ризику недостатньої диверсифікації. Розроблено принципові підходи до формування диверсифікованого інвестиційного портфеля банку з врахуванням основних критеріїв вибору інструментів при вкладанні коштів в об’єкти інвестування з різними фінансовими характеристиками; особливостями регіонального розміщення вкладень, видами економічної діяльності та строками інвестування. Сформульовано пропозиції щодо удосконалення інструментарію та напрямів диверсифікації інвестиційної діяльності банку шляхом включення до банківського інвестиційного портфеля міжнародних інвестицій, об’єктів нерухомості та альтернативних активів, що дає змогу забезпечити оптимальне співвідношення ризику та дохідності.

Автореферат

 
«Фінансова реструктуризація підприємств (на прикладі підприємств гірничо-металургійного комплексу України)»
 

Волошанюк Наталя Володимирівна
Дата захисту: 08.10.2009
Науковий керівник: д.е.н., професор Терещенко Олег Олександрович

Дисертацію присвячено дослідженню фінансових домінант реструктуризації підприємств та обґрунтуванню висновків і пропозицій щодо підвищення ефективності заходів з фінансової реструктуризації підприємств гірничо-металургійного комплексу. Розкрито економічну природу, мотиви і пріоритети внутрішньої та зовнішньої реструктуризації підприємств. Обґрунтовано методичні підходи щодо удосконалення внутрішньогосподарських фінансових відносин на підприємствах у результаті децентралізації фінансової відповідальності, створення центрів відповідальності та запровадження внутрішнього трансфертного ціноутворення. Визначено методичні засади розрахунку трансфертних цін та реалізації політики трансфертного ціноутворення. Розглянуто основні тенденції у сфері корпоративної реструктуризації та обґрунтовано, що трансформаційні процеси на вітчизняних гірничо-металургійних підприємствах мають здійснюватися у напрямку концентрації капіталу на основі створення транснаціональних корпорацій, холдингових компаній та промислово-фінансових груп. Визначено шляхи реалізації потенціалу зростання вартості у результаті реструктуризації підприємств. Розроблено рекомендації щодо запобігання зловживанням трансфертними цінами для цілей зменшення податкового навантаження.

Автореферат

 
«Управління оборотними активами підприємств»
 

Ізмайлова Наталія Вадимівна
Дата захисту: 12.11.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Потій Ванда Зінов’ївна

В дисертаційній роботі досліджено еволюцію поглядів науковців на визначення поняття „оборотні активи”. Класифіковано зовнішні і внутрішні чинники впливу на оборотні активи підприємств та оцінено силу їх впливу. Проведено аналіз моделей управління оборотними активами підприємств в цілому та їх складовими. Охарактеризовано тенденції формування оборотних активів на підприємствах України, досліджено особливості функціонування, підприємств гірничо-металургійного комплексу. Проаналізовано особливості формування та ефективність використання оборотних активів і детально оцінено стан дебіторської та кредиторської заборгованості. Здійснено оцінку ефективності використання оборотних активів підприємств гірничо-металургійного комплексу. Запропоновано методичні підходи щодо розробки виробничого бюджету для гірничо-металургійних підприємств та контролю за забезпеченням грошовими коштами. Розроблено рекомендації щодо застосування методів математичного моделювання для забезпечення управління дебіторською заборгованістю та показано результати апробації цих моделей.

Автореферат

 
«Страхування від нещасних випадків на виробництві»
 

Слюсаренко Катерина Володимирівна
Дата захисту: 12.11.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Горянська Світлана Володимирівна

Досліджено теоретичні основи та історичні етапи розвитку страхування від нещасних випадків на виробництві. Виділено етапи розвитку даної галузі страхування в Україні та світі. Сформульовано авторський понятійно-категоріальний апарат дослідження. Визначено ряд специфічних ризиків у системі охорони праці, що притаманні гірничодобувній промисловості України; систематизовано та проаналізовано статистичні дані щодо рівня травматизму в галузі та виділено основні його причини. Досліджено та розроблено рекомендації щодо удосконалення законодавчої бази страхування від нещасних випадків на виробництві в Україні. Проаналізовано особливості страхування від нещасних випадків на виробництві на матеріалах підприємств Криворізького басейну, визначено актуальні проблеми існуючої системи страхування та напрямки її удосконалення. Обґрунтовано ряд методичних положень щодо оцінки ефективності страхування від нещасних випадків на виробництві, проведено на основі розробленої методики розрахунки за даними досліджуваних підприємств, оцінено динаміку ефективності страхування від нещасних випадків на виробництві підприємств Криворізького басейну. Розроблено та обґрунтовано авторську модель реформування системи страхування від нещасних випадків на виробництві.

Автореферат

 
«Залучений капітал у фінансуванні житлового будівництва»
 

Заворотній Роман Ігоревич
Дата захисту: 18.12.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Павліковський Анатолій Миколайович

Метою дисертаційної роботи є дослідження сутності залученого капіталу в складі фінансових ресурсів будівельних підприємств, оцінка управління ним та розробка пропозицій щодо підвищення ефективності його використання. В дисертаційній роботі пог- либлено теоретичне підґрунтя сутності і значення залучених ресурсів у гос- подарській діяльності підприємства, здійснене комплексне дослідження за- лучення й використання фінансових ресурсів у житловому будівництві.Обґрунтовано доцільність кредитування будівельних підприємств під зведення житла при зниженні відсоткової ставки відповідно до зростання ступеня завершеності будівництва, що дозволить досягти економії коштів позичальника на вартості кредиту в разі дострокового закінчення об’єкта, призведе до зниження ризиків банків-кредиторів і підвищить їх мотивацію до кредитування. Запропоновано створення банківськими установами лізингової компанії з активами в формі будівельного обладнання, раніше відчуженого у недобросовісних позичальників, що надасть банкам можливість його реалізувати та підвищить мотивацію банків до кредитування будівельних підприємств під заставу їх основних засобів.

Дисертація

 
«Цінні папери в інвестиційному процесі на ринку нерухомості України»
 

Ясинський Георгій Ігорович
Дата захисту: 18.12.2009
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бабяк Наталія Дмитрівна

Дисертацію присвячено дослідженню проблем використання цінних паперів в інвестиційному процесі на ринку нерухомості. Розкрито питання економічної сутності інвестицій, їх класифікації та цілей в розрізі окремих видів. Визначено підходи до вивчення сутності нерухомості як інвестиційного активу, виявлено її головні особливості в порівнянні з іншими видами активів. Доведено, що використання цінних паперів суттєво змінює структуру інвестиційного процесу на ринку нерухомості, більшість негативних якостей нерухомості компенсуються відповідними позитивними параметрами цінних паперів, а взаємодія суб’єктів вказаних ринків повинна базуватися на принципах правової урегульованості, взаємної ефективності та соціальної відповідальності. Розкрито загальні тенденції в інвестиційному процесі на ринку нерухомості України, роль та місце у ньому цінних паперів. За допомогою розробленого показника сек’юритизації доведено, що потенціал взаємодії ринків нерухомості та цінних паперів використовується недостатньо. Аргументовано, що цільові облігації не здатні виразити всю необхідну систему взаємовідносин між емітентом та інвестором, а послуги фінансових посередників спрямовані на обслуговування інтересів вузького кола осіб, пов’язаних із забудовником. Розкрито особливості надання послуг інститутів спільного інвестування на ринках нерухомості інших країн. Розроблені рекомендації щодо напрямків удосконалення вітчизняного законодавства, спрямовані на активізацію процесу використання цінних паперів на ринку нерухомості України.

Автореферат