Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2015 рік

 
«Монетарна складова фінансової безпеки держави»
 

Загарій Вадим Петрович    
Дата захисту: 22.01.2015 
Науковий керівник: д.е.н., професор Опарін Валерій Михайлович

У дисертації досліджено наукові й практичні проблеми фінансової безпеки. Розглянуто економічну сутність безпеки, уточнено зміст поняття “фінансова безпека” та обґрунтовано теоретичні основи використання монетарних важелів забезпечення фінансової безпеки держави. Дослідження проблематики фінансової безпеки довело необхідність її характеристики як системного економічного явища. Узагальнення теоретичних засад визначення місця та ролі монетарної сфери в процесі досягнення фінансової безпеки держави дозволило виокремити основні її складові: стан національної грошової одиниці та стабільність банківської системи країни. Запропоновано змінити акценти у визначенні основного завдання НБУ та відмовитись від визначення однією із основних цілей фінансової безпеки держави – цілі стабільності гривні. Натомість основними завданнями НБУ визнати забезпечення стабільності національної валюти та створення необхідних передумов для розвитку банківської системи в процесі залучення, розподілу й перерозподілу фінансових ресурсів для перебудови та модернізації економіки України. На основі побудованих економетричних моделей прогнозування монетарних параметрів фінансової безпеки держави було визначено взаємозалежності та причинно-наслідкові зв’язки між макроекономічними та макрофінансовими показниками, які дали змогу об’єктивно визначити співвідношення між обсягом золотовалютних резервів та основними показниками розвитку економіки України, обґрунтувати оптимальний рівень золотовалютних резервів НБУ, базуючись на очікуваних змінах досліджуваних чинників, що включені у моделі.

Автореферат

 
«Боргові цінні папери у формуванні інвестиційного капіталу»
 

Петренко Ірина Павлівна
Дата захисту: 22.01.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Майорова Тетяна Володимирівна

У дисертації поглиблено теоретичні засади боргових цінних паперів та обґрунтовано практичні рекомендації щодо підвищення дієвості їх використання у процесі формування інвестиційного капіталу. Досліджено економічний зміст поняття «інвестиційний капітал», розкрито дуалізм його природи та з’ясовано роль у суспільному відтворенні. Уточнено сутнісну характеристику боргових цінних паперів як інструментів фінансового ринку та визначено їх місце у формуванні інвестиційного капіталу. Узагальнено та доповнено класифікацію боргових цінних паперів за напрямами їх використання в інвестиційному процесі. Проаналізовано вітчизняний ринок боргових цінних паперів, його структуру виділено етапи та тенденції розвитку. Проведено оцінку дієвості використання облігацій у формуванні інвестиційного капіталу та реалізації процесу економічного розвитку. Ідентифіковано чинники зростання ринку облігацій підприємств. Досліджено світовий досвід застосування боргових цінних паперів для залучення інвестиційних ресурсів з метою його подальшої адаптації в Україні. Удосконалено методичні підходи до визначення кредитного рейтингу облігацій. Розроблено пропозиції щодо розвитку ринку боргових цінних паперів та державного стимулювання інвестиційного процесу.

Автореферат

 
«Фінансовий контролінг в управлінні робочим капіталом торговельних мереж»
 

Буратчук Наталія Юріївна
Дата захисту: 27.02.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бабяк Наталія Дмитрівна

Дисертацію присвячено дослідженню основ фінансового контролінгу як складової процесу управління робочим капіталом торговельних мереж. Вдосконалено визначення сутності робочого капіталу та класифікацію запасів. Сформульовано рівні та завдання підсистем управління робочим капіталом. Уточнено визначення сутності фінансового контролінгу. Формалізовано концептуальні основи контролінгу запасів. Розроблено методичний підхід до визначення набору інструментів фінансового контролінгу для торговельної мережі відповідно до цілей управління робочим капіталом. Обґрунтовано необхідність використання процесно-орієнтованого підходу в управлінні робочим капіталом торговельних мереж. Здійснено діагностику систем контролю запасів і дебіторської заборгованості за вибірковою сукупністю торговельних мереж. Проаналізовано ключові показники результативності управління робочим капіталом. Імплементовано апарат імітаційного моделювання при плануванні фінансової потреби в робочому капіталі. Окреслено шляхи покращення управління робочим капіталом торговельної мережі за допомогою інструментів стратегічного фінансового контролінгу.

Автореферат

 
«Контроль виконання зобов’язань в автотранспортному страхуванні»
 

Сокіл Лариса Миколаївна
Дата захисту: 27.02.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Осадець Семен Степанович

У дисертаційній роботі досліджено виконання страхових зобов’язань з позиції політики захисту споживача страхових послуг. Розглянуто економічно-правову природу страхових зобов’язань на підставі аналізу страхового продукту. Представлено заходи підвищення інформаційної відкритості ринку. Систематизовано етапи становлення вітчизняного законодавства щодо захисту споживачів страхових послуг. Дано авторське визначення непрофесійного споживача страхових послуг. Опрацьовано систему контролю і визначено шляхи удосконалення нагляду за виконанням страхових зобов’язань. Вивчено механізм функціонування інституту страхового омбудсмана у зарубіжних країнах, здійснено класифікацію та розроблено модель його діяльності на вітчизняному ринку страхових послуг. Розглянуто організаційно-правові заходи пришвидшення врегулювання страхових виплат і розгляду скарг страхувальників. Дисертація містить науково обґрунтовані пропозиції щодо удосконалення законодавчо-правового та фінансового регулювання виконання страхових зобов’язань та інституційного захисту споживачів страхових послуг.

Автореферат

 
«Фінансове забезпечення регіональної політики (на матеріалах Карпатського регіону)»
 

Жук Інна Іванівна
Дата захисту: 19.03.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Бадида Марія Петрівна

У дисертації розкрито сутність та засади фінансового забезпечення регіональної політики, систематизовано структуру бюджетних механізмів реалізації регіональної політики, обґрунтовано необхідність активізації небюджетних механізмів фінансового забезпечення регіонального розвитку. Доведено, що визначальна роль у системі фінансового забезпечення регіональної політики належить бюджетним механізмам. Дана комплексна оцінка фінансового забезпечення регіонального розвитку областей Карпатського регіону на основі аналізу бюджетного забезпечення реалізації регіональної політики, участі підприємств реального сектора економіки регіону та сектора домашніх господарств у соціально-економічному розвитку регіону, що дозволило встановити наявність суттєвого незадіяного фінансового потенціалу в регіоні. Запропоновано шляхи формування системи управління фінансовим забезпеченням регіональної політики на основі потенціального підходу, розглянуто можливості підвищення ефективності механізмів бюджетного забезпечення регіонального розвитку, сформульовано інноваційні підходи до управління фінансовим забезпеченням регіональної політики. Основними завданнями управління фінансовим забезпеченням регіонального розвитку визначено: раціональне використання власного фінансового потенціалу; пошук ефективних джерел короткострокового та довгострокового фінансування; фінансове забезпечення стратегічних рішень; розвиток фінансової системи регіону та підвищення ефективності фінансового менеджменту на мезорівні.

Автореферат

 
«Податкове навантаження та шляхи його оптимізації в України»
 

Кондратенко Мирослава Борисівна
Дата захисту: 19.03.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Тимченко Олена Миколаївна

У дисертації узагальнено та поглиблено наукові розробки з теоретичних засад оптимізації податкового навантаження, обґрунтовано практичні рекомендації щодо оптимального розподілу податкового навантаження в Україні. У роботі розкрито зміст поняття «оптимальне податкове навантаження» та обґрунтовано критерії його оптимальності: 1) забезпечення надходжень в обсягах, достатніх для фінансування видатків бюджету відповідно до конституційно закріплених функцій держави; 2) розподіл податкового навантаження між споживанням, доходами та майном у спосіб, що дає змогу оподатковувати приховані доходи (зміщення податкового навантаження на майно та доходи від розміщення коштів на депозитних рахунках). Розширено систему показників оцінювання податкового навантаження. Оцінено фактичний рівень податкового навантаження та його вплив на макропоказники, що характеризують рівень соціально-економічного розвитку України. За допомогою економіко-математичного моделювання визначено оптимальний рівень податкового навантаження в Україні. Проаналізовано теоретичні, організаційні засади та сучасний стан адміністрування і справляння податків на споживання, доходи та майно. Обґрунтовано напрями вдосконалення податкового законодавства України з метою забезпечення оптимального рівня податкового навантаження.

Автореферат

 
«Видатки державного бюджету як інструмент розвитку пріоритетних галузей економіки України»
 

Табакова Тетяна Володимирівна
Дата захисту: 15.04.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Циганов Сергій Андрійович

У дисертаційній роботі розкрито теоретичні підходи до тлумачення понять «економічний розвиток», «економічне зростання», сформульовано авторське розуміння дефініцій «видатки бюджету», «макрофінансова стабільність». Розроблені власні критерії, відповідно до яких галузь можна вважати пріоритетною для бюджетного фінансування. Визначено роль та значення видатків бюджету в державному регулюванні економіки на різних історичних етапах та доведено, на основі інструментарію економіко-математичного моделювання, існування зв’язку між зростанням бюджетних видатків та досягненням економічного розвитку. Здійснено оцінку сучасного стану бюджетного фінансування пріоритетних галузей економіки України та запропоновано альтернативну структуру видатків, для забезпечення розвитку пріоритетних галузей економіки. Дисертантом аргументовано доцільність створення бюджету розвитку у складі державного бюджету, задля зміни пріоритетів бюджетної політики з фінансування поточних потреб до інвестування бюджетних коштів у розвиток агропромислового комплексу та галузей інноваційного спрямування. Оцінено якість застосування програмно-цільового методу фінансування видатків бюджету на пріоритетні галузі економіки та запропоновано проводити оцінку відповідності кожної бюджетної програми за трьома основними критеріями: сектор реалізації програми (ступінь пріоритетності для розвитку економіки), бюджетний ефект програми (вплив програми на розвиток економіки), ефективність та дієвість результатів реалізації програми (моніторинг та оцінка результативності програми та визначення доцільності вкладення в неї бюджетних коштів), на основі яких приймати рішення про доцільність здійснення фінансування програми. Запропоновано оптимізувати структуру видатків на економічну діяльність для досягнення розвитку пріоритетних галузей економіки за трьома альтернативними сценаріями: оптимістичний, песимістичний та задовільний.

Автореферат

 
«Оподаткування багатства: світова практика та реалії України»
 

Яренко Ганна Миколаївна
Дата захисту: 16.04.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних основ оподаткування багатства, зарубіжної практики податку на багатство та його перспектив в Україні. Досліджено еволюцію поглядів на багатство, науково обґрунтовано, що багатство є економічною категорією, яка має свої характерні риси, об’єктивне суспільне призначення та функції. Висвітлено сучасну концепцію багатства як об’єкта оподаткування. Визначено необхідні для запровадження та ефективного оподаткування багатства умови на основі узагальнення зарубіжних реалій. Вивчено зарубіжну практику з податку на багатство. Проаналізовано місце та роль податку на багатство у перерозподілі валового внутрішнього продукту та формуванні податкових надходжень бюджетів країн Європейського Союзу. Розглянуто передову світову практику державного управління податком на багатство як основу його ефективного функціонування. Узагальнено практику податку на багатство окремих країн, виявлено особливості його елементів. Розглянуто перспективи впровадження податку на багатство в Україні. Виокремлено передумови ефективного запровадження податку на багатство в Україні. Обґрунтовано пропозиції з його адміністрування. Виявлено проблеми його ефективності та розроблено рекомендації щодо їхнього вирішення.

Автореферат

 
«Злиття та поглинання у банківському секторі України»
 

Горбатюк Лілія Анатоліївна
Дата захисту: 04.06.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Примостка Людмила Олександрівна

Дисертація присвячена дослідженню процесів злиття та поглинання у банківському секторі України. Визначено та удосконалено наявні теоретичні підходи до трактування поняття «злиття та поглинання», розкрита економічна природа та роль цих процесів, узагальнено та поглиблено класифікацію банківських злиттів та поглинань. У роботі виявлено фактори і мотиви, що спонукають акціонерів та власників до злиття та поглинання банків. Розкрито особливості ризиків злиття і поглинання банків та запропоновано їх класифікацію на макро- та мікрорівнях. Проаналізовано особливості, сучасний стан, структуру та динаміку процесів злиття та поглинання в банківському секторі України. Виявлено тенденції та закономірності вітчизняної практики та світового досвіду злиттів та поглинань у банківському секторі. Здійснено фінансову діагностику за результатами злиття двох банків. Розроблено методичні підходи до оцінки стратегічної ефективності та операційної складової синергетичного ефекту новоствореного банку. Розроблено пропозиції щодо удосконалення існуючої практики державного регулювання процесів злиття та поглинання у банківському секторі України. Досліджено законодавчі аспекти з питань реалізації угод зі злиття та поглинання. Обґрунтовано напрями забезпечення безпеки операцій зі злиття та поглинання банків.

Автореферат

 
«Система соціального страхування та шляхи її удосконалення в Україні»
 

Димніч Ольга Володимирівна
Дата захисту: 24.06.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертація присвячена побудові оптимально функціонуючої моделі державного соціального страхування і пенсійного забезпечення України, яка повинна враховувати фінансові пріоритети держави і, разом з тим - інтереси суб’єктів системи соціального страхування. Розкрито суттєву недооцінку з боку органів державної влади та управління ролі та місця соціального страхування у розв’язанні проблем соціального захисту громадян України. Доведено, що перешкодами для подальшого ефективного розвитку системи загальнообов’язкового державного страхування є недостатньо виважений підхід до організаційної побудови системи соціального страхування України; нехтування синергетичним ефектом від сполучення можливостей соціального та приватного страхування; економічно необґрунтовані розміри єдиного соціального внеску, який є перешкодою для легалізації в України ринку праці і не вирішує завдання належного фінансового забезпечення системи загальнообов’язкового державного соціального страхування для виконання нею своїх функцій щодо страхового захисту населення; непрозорість у фінансуванні видатків соціальних фондів; відсутність дієвого контролю з боку держави за їхньою діяльністю.

Автореферат

 
«Місцеві органи влади на ринку боргових фінансових інструментів»
 

Телятников Вадим Миколайович
Дата захисту: 24.06.2015
Науковий керівник: к.е.н., професор Гапонюк Микола Анатолійович

У дисертації розкрито теоретичним аспектам розвитку ринку фінансових інструментів місцевих органів влади в Україні та запропоновано напрями підвищення ефективності його функціонування. Досліджено сутність та значення ринку боргових фінансових інструментів місцевих органів влади при формуванні дохідної частини місцевих бюджетів. Визначено фінансові інструменти, які можуть використовуватися при здійсненні запозичень місцевими органами влади. Проаналізовано процедуру емісії облігацій місцевих органів влади та запропоновано шляхи її вдосконалення. Автором оцінено сучасний стан ринку запозичень місцевих органів влади. Визначено ризики пов’язані з емісією облігацій місцевих органів влади, та наведено рекомендації щодо їх мінімізації. Запропоновано шляхи підвищення кредитоспроможності місцевих органів влади. Доведено доцільність створення інституту фінансування органів місцевої влади, визначено його організаційну структуру та завдання. Запропоновано використання спеціалізованих боргових фінансових інструментів, розроблених за допомогою фінансового інжинірингу.

Автореферат

 
«Кредитний потенціал банківської системи України в умовах доларизації»
 

Харевич Андрій Сергійович
Дата захисту: 03.09.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Шемет Тетяна Станіславівна

Дисертацію присвячено поглибленню теоретико-методичних підходів до аналізу кредитного потенціалу банківської системи та обґрунтуванню практичних рекомендацій щодо його нарощування в умовах доларизації. На основі системного аналізу та узагальнення існуючих теоретичних поглядів щодо сутності кредитного потенціалу банківської системи запропоновано авторське визначення, яке розширює існуючі уявлення про кредитний потенціал банку до масштабів банківської системи та акцентує на ролі контролю за перерозподільними процесами з боку центрального банку країни. Обґрунтовано механізм впливу доларизації на кредитний потенціал банківської системи країни на основі визначення чинників фінансової доларизації та алгоритму її появи, що у сукупності створює підґрунтя для державного регулювання негативних наслідків доларизації. Досліджено генези доларизації банківської системи України у контексті доларизації світової економіки і впливу глобалізації. Розроблено методичний підхід до оцінки впливу доларизації на кредитний потенціал банківської системи України, що дає змогу підвищити якість прогностичного аналізу його показників.

Автореферат

 
«Фінансовий контроль страхових організацій»
 

Попова Інна В'ячеславівна
Дата захисту: 04.09.2015
Науковий керівник: д.е.н., професор Мельник Віктор Миколайович

У дисертаційній роботі досліджено теоретико-методичні основи організації фінансового контролю страхових організацій і розроблено науково-практичні рекомендації щодо удосконалення ФКСО, спрямовані на підвищення прозорості, ефективності діяльності та фінансової надійності страхових організацій. Виявлено проблеми організації фінансового контролю на вітчизняному страховому ринку та запропоновано шляхи їх розв’язання, у тому числі за рахунок реформування державного нагляду за страховими організаціями в умовах економічної нестабільності. Запропоновано комплексну систему фінансового контролю над усіма сферами діяльності страхових організацій, посилення нагляду за бізнес-процесами, що впливають на ефективність роботи страховика; здійснення постійного моніторингу ризиків операційної, інвестиційної, фінансової діяльності. Обґрунтовано шляхи удосконалення ФКСО з урахуванням переходу до ризик-орієнтованого управління капіталом страхових організацій на основі використання міжнародного досвіду та сучасних інформаційних технологій. Дано оцінку законодавчо-правовому забезпеченню фінансового контролю страхових організацій в Україні; обґрунтовано доцільність застосування окремих елементів Solvency II для оцінки платоспроможності страховиків в Україні; надано пропозиції щодо удосконалення фінансового контролю вітчизняних страхових організацій на основі стрес-тестування.

Автореферат

 
«Похідні фінансові інструменти хеджування ризиків в АПК»
 

Усатий Дмитро Геннадійович
Дата захисту: 04.09.2015
Науковий керівник: к.е.н., професор Гапонюк Микола Анатолійович

Дисертація присвячена поглибленню науково-методичних засад та розробленню практичних рекомендацій щодо удосконалення використання похідних фінансових інструментів для хеджування ризиків в АПК. У роботі проаналізовано ризики, притаманні сучасному агропромисловому комплексу, та засади управління ними. Визначено чинники, що обумовили еволюцію теоретичних та практичних підходів до ризик-менеджменту в АПК та появу нових інструментів управління ризиками. Охарактеризовано ознаки похідних фінансових інструментів хеджування ризику в аграрному секторі. Показано роль ринку похідних фінансових інструментів у функціонуванні сучасного аграрного ринку на глобальному рівні. Визначено особливості розвитку ринку аграрних деривативів на сучасному етапі. Обґрунтовано напрями вдосконалення законодавства України з питань функціонування агропромислового комплексу та фінансового ринку України. Запропоновано концептуальні засади стимулювання розвитку систем ризик-менеджменту на вітчизняних аграрних підприємствах. Визначено заходи, що сприятимуть поширенню використання стратегій хеджування в АПК України. Розкрито напрями адаптації вітчизняної системи ризик-менеджменту на підприємствах АПК до міжнародних стандартів та принципів. Визначено можливості імплементації зарубіжного досвіду функціонування ринку аграрних деривативів в Україні.

Автореферат

 
«Управління видатками бюджету та напрямки його вдосконалення в Україні»
 

Набока Тетяна Сергіївна
Дата захисту: 22.10.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Сафонова Людмила Дмитрівна

У роботі розкрито сутнісні характеристики управління видатками бюджету: уточнено понятійно-категоріальний апарат, виокремлено і охарактеризовано складові системи управління видатками бюджету за стадіями бюджетного процесу і змістом бюджетної роботи. Визначено основні методи управління видатковою частиною бюджету. Зважаючи на провідне значення програмно-цільового методу у системі управління видатками бюджету розглянуто етапи його запровадження в Україні та склад елементів. Вдосконалено класифікацію бюджетних програм. Досліджено організаційні та практичні аспекти складових системи управління видатками бюджету у взаємозв’язку, а також визначено управлінські способи та методи впливу на підвищення їх функціонування. Розроблено методику оптимізації структури видатків Зведеного бюджету України за функціональною класифікацією. В межах зазначеної методики розроблено економіко-математичну модель, яка базується на показниках досягнутого рівня розвитку та рівня відносної важливості функціональних компонентів. Також запропоновано методику виявлення напрямів фінансування, які потребують перерозподілу бюджетних коштів в межах функціональних розділів. Запропоновано заходи щодо реформування бюджетної політики в контексті досягнення раціональної будови видатків бюджету з метою підвищення їх ефективності та результативності. Довівши факт впливу рівня виконання бюджетних програм на досягнення результатів при визначених структурних змінах видаткової частини бюджету, запропоновано методику оцінки виконання бюджетних програм.

 

Автореферат

 
«Споживчий кредит в Україні: реалії та перспективи розвитку»
 

Охрименко Ірина Борисівна
Дата захисту: 22.10.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Білошапка Вікторія Степанівна

У дисертації охарактеризовано науково-категорійний апарат сутності, функцій, форм і видів кредиту, принципів кредитування, розвинуто підходи до розуміння суті споживчого кредиту й трактування споживчих потреб, банківського споживчого кредиту, запропоновано його класифікацію. На основі аналізу впливу споживчого кредиту на макроекономічні показники уточнено його роль і значення в економіці. Проведено комплексне дослідження розвитку споживчого кредиту в Україні в умовах поширення фінансової глобалізації, доведено присутність і визначено характер її впливу. Систематизовано чинники суттєвого впливу на споживчий кредит в Україні, конкретизовано основні проблеми ринку банківських споживчих кредитів і обґрунтовано актуальні напрямки їх вирішення. Розроблено методичні підходи до підвищення ефективності споживчого кредитування в банку й удосконалення методики оцінки кредитоспроможності позичальників при споживчому кредитуванні. Надано трактування поняття стандартів кредитування. Обґрунтовано необхідність їх комплексної розробки і запропоновано напрямки розвитку з метою підвищення ефективності регулювання споживчого кредиту в Україні в сучасних умовах

 

Автореферат

 
«Валютне регулювання у забезпеченні економічного розвитку України»
 

Суторміна Альона Миколаївна
Дата захисту: 17.12.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Боришкевич Олена Володимирівна

Дисертаційна робота присвячена питанням валютного регулювання. Поглиблено з’ясування економічної сутності понять “валютне регулювання” та запропоновано власне визначення. У дисертації поглиблено теоретичні засади розвитку системи валютного регулювання та визначено особливості та проблеми розвитку валютного регулювання в Україні. Досліджено повноваження та функції державних органів у сфері валютних відносин. Здійснено оцінку ефективності інструментів валютного регулювання Національного банку України на основі аналізу тенденцій функціонування валютного ринку та руху потоків капіталу. Розкрито сутність та значення міжнародних резервів країни у забезпеченні економічного розвитку країни. Досліджено політику формування і управління міжнародними резервами НБУ. Обґрунтовано мінімальний обсяг міжнародних резервів України на основі узагальнення критеріїв їх достатності. У роботі досліджено вплив монетарних чинників на економічний розвиток країни. За результатами теоретичного аналізу уточнено поняття «валютна безпека» країни та визначено фактори, що її визначають. Обґрунтовано перспективні напрями розвитку системи валютного регулювання в Україні та визначено умови, необхідні для його практичної реалізації.

Автореферат

 
«Забезпечення безпеки кредитної діяльності банків»
 

Толстошеєва Анастасія Володимирівна
Дата захисту: 17.12.2015
Науковий керівник: к.е.н., доцент Яременко Світлана Миколаївна

Дисертація присвячена проблемам забезпечення безпеки кредитної діяльності банків. Дисертантом вивчено науково-методологічні засади кредитної діяльності та безпеки банків. Доведено домінуючу роль соціально-економічних інтересів суб’єктів кредитної діяльності банків і визначено їх вплив на забезпечення безпеки кредитної діяльності. Досліджено поняття загрози як основного елементу понятійного апарату безпеки, вивчено умови функціонування банків та визначено загрози безпеці кредитної діяльності в цих умовах. Проведено аналіз кредитної діяльності банків та визначені її сучасні характеристики. Проаналізовано стан безпеки кредитної діяльності банків і сформульовано проблеми її забезпечення. Запропоновано підходи до формування системи безпеки кредитної діяльності, яка орієнтована на захист інтересів кожного суб’єкта кредитних відносин. Надано рекомендації щодо вдосконалення державного регулювання з питань забезпечення безпеки кредитної діяльності. Обґрунтовано заходи щодо роботи банку з проблемною заборгованістю залежно від терміну прострочення платежів.

Автореферат