Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

2013 рік

 
«Фінансова стратегія в системі вартісно-орієнтованого управління підприємством»
 

Васильчук Інна Василівна
Дата захисту: 22.02.2013    
Науковий керівник: д.е.н., професор Шульга Наталія Петрівна

У дисертації досліджено сутність фінансової стратегії та її цільової функції в умовах впровадження управління, орієнтованого на зростання вартості підприємства; розглянуто еволюцію показників виміру вартості підприємства, що дозволило виділити особливості застосування, переваги та недоліки найбільш використовуваних вимірників і здійснити їх систематизацію, сформульовано теоретичні засади формування фінансової стратегії підприємства в аспекті подальшого розвитку концепції вартісно-орієнтованого управління та розкрито зміст основних етапів процесу формування фінансової стратегії. Надано оцінку зовнішнім чинникам впливу на діяльність підприємств гірничо-металургійного комплексу, визначено та доповнено перелік ознак, які дозволяють охарактеризувати стан конкурентоспроможності секторів ГМК України, проведено аналіз результативності діяльності підприємств за допомогою інструментарію вартісно-орієнтованого управління, здійснено моделювання системи вартісно-орієнтованих показників на основі економетричного аналізу діяльності підприємств Німеччини і ГМК України та запропонована система показників вимірювання результативності діяльності вітчизняних підприємств. На основі проведеного дослідження запропоновано і апробовано методичний підхід щодо обґрунтування вибору стратегії фінансування підприємства на основі оцінки його фінансової позиції, запропоновано використання портфельного підходу для управління вертикально-інтегрованими холдингами на основі об’єднання в «пули» активів і капіталів підприємств холдингу, запропоновано рекомендації щодо вдосконалення інформаційного забезпечення реалізації фінансової стратегії.

Автореферат

 
«Капіталізація банківської системи України»
 

Стрижак Артур Артурович
Дата захисту: 22.02.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

Дисертаційна робота присвячена питанням нарощування капіталізації банківської системи України. Дано авторське визначення поняття «капіталізація банківської системи» та обґрунтовано критерії вибору альтернативних джерел нарощування сукупного капіталу банків: внутрішній потенціал банків, вимоги національного регулятора, кон’юнктура ринку, циклічність розвитку економіки. Проведено дослідження формування власного капіталу банків за кількісними та якісними характеристиками. Обґрунтовано необхідність комплексного оцінювання капіталізації вітчизняної банківської системи, дано оцінку капіталізації й достатності власного капіталу вітчизняних банків у розрізі трьох цільових груп показників за економічним та функціональним призначенням. Визначено зміст нових вимог регулювання достатності капіталу за міжнародними Базельськими стандартами. Розкрито очікувані результати від їх упровадження у вітчизняну практику регулювання та визначальну роль національного регулятора в процесі капіталізації банківської системи. Розглянуто методичні підходи до здійснення консолідації банківського капіталу, які базуються на показниках концентрації, що реалізуються через злиття та поглинання банків.

Автореферат

 
«Фінансове забезпечення підприємств комунального господарства»
 

Нагорна Ольга Валеріївна
Дата захисту: 29.03.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Диба Михайло Іванович

У дисертації досліджено загальнотеоретичні аспекти фінансового забезпечення підприємств комунального господарства та обґрунтовано практичні рекомендації щодо формування й ефективного використання фінансових ресурсів у комунальному господарстві. Комплексно досліджено: сутність фінансового забезпечення підприємств комунального господарства та наукові підходи до його тлумачення, визначено економічний зміст комунального господарства й уточнено специфіку комунальних послуг, розкрито особливості структури фінансового забезпечення підприємств комунального господарства. Проаналізовано сучасний стан фінансового забезпечення підприємств комунального господарства в Україні; виявлено основні причини їх збиткової роботи; визначено рівень фінансового забезпечення підприємств комунального господарства. Вивчено зарубіжний досвід фінансового забезпечення підприємств комунального господарства, обґрунтовано стратегію фінансового забезпечення підприємств комунального господарства та окреслено її напрями, розроблено практичні пропозиції щодо вдосконалення регулювання тарифної політики підприємств комунального господарства.

Автореферат

 
«Кредитні спілки на ринку фінансових послуг України»
 

Ткачук Вікторія Юріївна
Дата захисту: 29.03.2013
Науковий керівник: к.е.н., професор Гапонюк Микола Анатолійович

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних аспектів функціонування кредитних спілок в Україні. Розглянуто та проаналізовано сутність кредитної спілки як фінансового посередника, поглиблено теоретико-методичні засади щодо надання кредитними спілками фінансових послуг. Дослідження особливостей сучасного розвитку кредитних спілок в Україні дало змогу виокремити головні проблеми на шляху до утвердження кредитними спілками конкурентної позиції на ринку фінансових послуг та розробити перспективні напрями діяльності кредитних спілок. Обґрунтовано необхідність організаційної інтеграції системи кредитних спілок шляхом створення саморегулівної організації та обов’язкового членства кредитних спілок у системних об’єднаннях. Запропоновано для реальної кредитної спілки та випробувано використання варіаційного дерева стратегій для прийняття нею рішення щодо кредитування населення.

Автореферат

 
«Дивідендна політика акціонерних товариств: фінансова теорія та практика»
 

Прасолов Ігор Миколайович
Дата захисту: 12.04.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Леонов Дмитро Анатолійович

Дисертацію присвячено дослідженню проблем дивідендної політики акціонерних товариств у контексті макрофінансової політики держави та корпоративної фінансової стратегії. Розкрито питання сутності дивідендної політики, проаналізовано розвиток теоретичних концепцій дивідендної політики у фінансовій науці. Визначено теоретичні підходи до встановлення цілей різних суб’єктів корпоративних відносин під час виплати дивідендів, а також виявлено зміст різних методів проведення дивідендної політики як з точки зору цілей держави, як регулятора та акціонера, так і інших суб’єктів корпоративного управління. Доведено, що існуюче зовнішнє фінансове середовище чинить в цілому негативний вплив на сучасну дивідендну політику вітчизняних акціонерних товариств та зменшує ефективність будь-яких рішень щодо розподілу прибутку. Розкрито загальні тенденції у виплаті дивідендів вітчизняними публічними акціонерними товариствами. Визначено, що характеристики національної моделі корпоративного управління призводять до домінування «залишкового» принципу виплати дивідендів. Встановлено особливості реалізації прав держави-акціонера під час виплати дивідендів підприємствами державного сектора економіки. Аргументовано, що на сучасному етапі ефективність використання дивідендної політики в контексті макрофінансової стабілізації вкрай низька. Розроблено рекомендації спрямовані на оптимізацію нормативно-правової бази з питань виплати дивідендів як для акціонерних товариств державного сектору економіки, так і для інших підприємств.

Автореферат

 
«Українська наукова школа державних фінансів: історична ретроспектива та сучасні реалії»
 

Бойко Світлана Василівна
Дата захисту: 24.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретико-методологічних засад Української наукової школи державних фінансів. Доведено відповідність її ознакам наукової школи, визначені її специфічні особливості та риси. Визначено вплив економічної думки Заходу на її формування і розвиток.Обґрунтовано етапи становлення й еволюції Української наукової школи державних фінансів, особливості її формування в контексті української фінансової науки. Доведено існування Української класичної школи державних фінансів (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.), показано особливості її формування та досягнення. Досліджено її теоретичні розробки і практичний досвідфункціонування державного фінансового господарства: бюджету, міжбюджетних відносин, оподаткування, державних боргових операцій. Обґрунтовано напрями використання її теоретичних положень з метою підвищення ефективності функціонування державних фінансів України і подальшого розвитку вітчизняної фінансової науки.

Автореферат

 
«Держава на страховому ринку України»
 

Гаманков Дмитро Володимирович
Дата захисту: 24.04.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Федосов Віктор Михайлович

Дисертацію присвячено поглибленню теоретичних засад ролі та місця держави на страховому ринку та розробленню науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення державного регулювання та нагляду, спрямованих на підвищення ефективності функціонування страхового ринку України. Проаналізовано новітні тенденції в регулюванні світового страхового ринку з огляду на можливість їх використання для побудови національної системи регулювання та нагляду. Дано характеристику страхового ринку України як об’єкта державного регуляторного впливу, виявлено детермінанти його розвитку та шляхи посилення державного регуляторного впливу на ринок, в тому числі запровадження контролю за платоспроможністю страховиків на основі Solvency II. Досліджено фінансово-правове забезпечення функціонування страхового ринку україни та страхових ринків світу, зроблено висновок, що вихідною домінантою державного регуляторного впливу є транспарентно-орієнтований захист прав споживачів страхових послуг на основі незалежності державного регулятора від проявів регуляторного захвату.

Автореферат

 
«Вплив маркетингової політики на ефективність банківської діяльності»
 

Данилюк Євгеній Юрійович
Дата захисту: 25.04.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Білошапка Вікторія Степанівна

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних засад маркетингової політики банку. Маркетингова політика банку трактується як комплекс заходів, що визначають процес установлення конкретних маркетингових цілей, спрямованих на задоволення потреб і запитів існуючих та потенційних клієнтів банку з метою підвищення ефективності діяльності банку й забезпечення його конкурентоспроможності на ринку. Доведено, що сила бренду банку – ступінь прихильності клієнта до того або іншого банківського бренду – є важливим аспектом оцінки ефективності банківської діяльності. Обґрунтовано авторське бачення основних принципів ефективної маркетингової політики банку, яка в умовах жорсткої банківської конкуренції повинна сприяти збільшенню продажу продуктів та послуг банку, зростанню його прибутку і підвищенню ефективності банківської діяльності. Ознаки сегментації клієнтів доповнено трьома новими ознаками, а саме – рівень лояльності клієнта до банку, «ринковість» клієнта, ступінь досяжності клієнта. Доведено доцільність визначення комунікаційної політики банку як самостійного важливого елементу в системі маркетингової політики банку, що сприятиме залученню ним додаткових клієнтів, отже розширенню можливостей збільшення продажу банківських продуктів та послуг і, як наслідок, зростанню банківського прибутку. Сформульовано авторські пропозиції щодо організації банківського підрозділу зв’язків з громадськістю. Розроблений і рекомендований до впровадження у практику маркетингової політики вітчизняних банків авторський алгоритм процесу створення нових банківських продуктів/послуг.

Автореферат

 
«Інвестиційний потенціал місцевих бюджетів»
 

Крук Володимир Вікторович
Дата захисту: 25.04.2013
Науковий керівник: к.е.н., доцент Хлівний Володимир Кирилович

Проведено комплексне дослідження теоретичних та практичних аспектів формування та ефективного використання інвестиційного потенціалу місцевих бюджетів. Доведено взаємозв’язок між державною інвестиційною політикою, інвестиційною стратегією розвитку територій та інвестиційним потенціалом місцевих бюджетів. Досліджено інструменти формування дохідної частини місцевих бюджетів та їх роль у забезпеченні реалізації інвестиційного потенціалу. Визначено кількісні параметри впливу обсягу коштів місцевих бюджетів на фінансування інвестицій в основний капітал на основі побудови кореляційно-регресійних моделей. Обґрунтовано пропозиції зміцнення та стабілізації доходної бази органів місцевого самоврядування в частині створення умов для ефективної емісії облігацій місцевих позик. Окреслено умови для збільшення акумулювання обсягів власних джерел надходжень до місцевих бюджетів та зростання інвестиційної складової у доходах місцевих бюджетів. Обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення механізму управління муніципальними позиками покращення фінансового забезпечення бюджетних інвестицій.

Автореферат

 
«Управління фінансовими ризиками на підприємствах реального сектору економіки»
 

Ніколайчук Марина Василівна
Дата захисту: 02.12.2013
Науковий керівник: д.е.н., професор Терещенко Олег Олександрович

У дисертації розкрито економічну природу та роль ризику в діяльності підприємств, з’ясовано суть понять «ризик» і «фінансовий ризик», визначено їх характерні особливості та надано класифікацію ризиків. Здійснено системне дослідження процесу управління фінансовими ризиками на підприємствах, запропоновано алгоритм прийняття управлінських рішень в умовах ризику. Проаналізовано динаміку ряду економічних показників, що характеризують рівень ризику в економіці України, і доведено необхідність ризик-менеджменту в цілому. Визначено місце управління ризиками в системі фінансового контролінгу. Запропоновано комплексний підхід до оцінювання фінансових ризиків підприємств реального сектору економіки України на основі (1) моделі синхронності «виробництво-реалізація-оплата», що забезпечило експрес-оцінку ризиків, та (2) факторної моделі інтегрального показника ризику, що дозволило статистично обґрунтовано визначити рівень (зону) ризику та окреслити напрямки пріоритетної уваги менеджменту з метою підвищення його ефективності. Розроблено структурні моделі стратегічного управління фінансовими ризиками на основі BSC та EFQM-EM, що сприятиме удосконаленню процесів стратегічної організації фінансового менеджменту підприємств.

Автореферат

 
«Біржова торгівля фінансовими інструментами в Україні: тенденції розвитку»
 

Щербина Артем Геннадійович
Дата захисту: 02.12.2013
Науковий керівник: к.е.н., професор Гапонюк Микола Анатолійович

У роботі розкрито суспільне призначення та функції біржової торгівлі. Адаптовано класифікацію суб’єктів біржової торгівлі відповідно до сучасних тенденцій розвитку біржового ринку. Визначено роль фінансових інновацій на біржовому ринку. Досліджено показники діяльності фондових бірж в Україні та виявлено наявність «синтетичного» торгового обороту на вітчизняних біржах. Досліджено вплив електронної торгівлі на розвиток індивідуального інвестування в Україні. Обґрунтовано напрями вдосконалення законодавства України з питань функціонування біржового ринку. Запропоновано розширити інструментарій строкового ринку в Україні ф’ючерсами на ціну золота та на валютну пару долар-гривня. Розроблено підходи до створення ринку залучення капіталу на фондових біржах в Україні для мало- та середньокапіталізованих емітентів на основі моделі альтернативного ринку.

Автореферат